Ухвала від 03.06.2021 по справі 580/3487/21

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

03 червня 2021 року справа № 580/3487/21

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Вільшанської селищної ради, виконавчого комітету Вільшанської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , подала позов до Вільшанської селищної ради (далі - селищна рада, відповідач-1), виконавчого комітету Вільшанської селищної ради (далі - виконавчий комітет, відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 28.10.2020 вх. № 85 від 29.10.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність малолітній доньці ОСОБА_2 земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка розташована в адмінмежах Вільшанської селищної ради с. В'язівок (за межами населеного пункту). Розмір земельної ділянки орієнтовно 2 га рілля з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ - 01.03);

- зобов'язати Вільшанську селищну раду розглянути подане ОСОБА_1 клопотання від 28.10.2020 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність малолітній доньці ОСОБА_2 земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка розташована в адмінмежах Вільшанської селищної ради с. В'язівок (за межами населеного пункту). Розмір земельної ділянки орієнтовно 2 га рілля з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ - 01.03) та прийняти рішення відповідно до ст. 118 ЗК України про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність малолітній доньці ОСОБА_2 земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка розташована в адмінмежах Вільшанської селищної ради с. В'язівок (за межами населеного пункту). Розмір земельної ділянки орієнтовно 2 га рілля з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ - 01.03).

Під час вивчення позовної заяви, суддя з'ясував, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 вказаного Кодексу в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Зміст адміністративного позову - це адресоване адміністративному суду прохання позивача процесуально-правового характеру задовольнити його вимогу до відповідача. За своєю суттю це бажаний для позивача спосіб захисту адміністративним судом прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними.

Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

У позовній заяві без зазначення номера від 27.05.2021 (вх. № 19292/21 від 31.05.2021 Черкаського окружного адміністративного суду) ОСОБА_1 вказує відповідачами Вільшанську селищну раду та виконавчий комітет Вільшанської селищної ради, однак позовні вимоги зазначає лише до Вільшанської селищної ради.

Крім того, відповідно до частин 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.

Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Частиною 2 статті 4 Закону України № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору встановлюються у 0,4 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” від 15 грудня 2020 року № 1082-IX, установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць: з 1 січня - 2270 гривень.

Оскільки, позовна заява ОСОБА_1 містить вимогу немайнового характеру, тому за подання позовної заяви позивачеві необхідно сплатити судовий збір в розмірі 908 грн.

Разом з тим, ОСОБА_1 подала клопотання про звільнення її від сплати судового збору з посиланням на статтю 8 Закону України “Про судовий збір” та те, що її сім'я на даний час перебуває у скрутному матеріальному становищі.

Під час вирішення вказаного клопотання, суддя враховує таке.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі предметом позову якої є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Відповідно до частини 2 вказаної статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, звільнення від сплати судового збору може застосовуватися лише у виключних випадках, при цьому сторона, яка просить звільнити її від сплати судового збору повинна надати суду відповідні докази на підтвердження свого клопотання.

До клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач додала довідку комунального закладу “Центр надання соціальних послуг” Вільшанської селищної ради № 85 від 22.04.2021 про дохід за останні шість місяців, який складає 38299,22 грн, з них 7466,99 грн - податки. Тобто дохід ОСОБА_1 за один місяць становить більше 5000 грн, що більше ніж у п'ять разів вище від розміру судового збору, який необхідно сплатити за подання позову.

Також суддя звертає увагу, що до позовної заяви ОСОБА_1 додала квитанцію про сплату 3000 грн як оплату послуг адвоката, що більше ніж у три рази вище від розміру судового збору, який необхідно сплатити за подання позову.

Таким чином, у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 160, 169, 241, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

ухвалив:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії ухвали, протягом якого можуть бути усунуті вказані вище недоліки шляхом:

- приведення позовної заяви у відповідність до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, зазначивши в ній уточнення щодо відповідача (відповідачів) та зміст позовних вимог до нього (них) відповідно до вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України;

- надання копій приведеної у відповідність до вимог Кодексу адміністративного судочинства України позовної заяви відповідно до кількості учасників справи;

- надання оригіналу документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 908 грн.

Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.

Суддя В.О. Гаврилюк