03 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1966/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 16.04.2021 р. № 965080137066 в частині обмеження пенсійних виплат позивача 60 % від загальної суми складових місячного заробітку та обмеження пенсії граничним розміром 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2021 р. перерахунок та виплату пенсії позивачу за вислугу років без обмеження її граничного (максимального) розміру з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці Херсонської обласної прокуратури від 02.04.2021 р. № 21-118вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 02.03.2001 р. відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90 % від суми заробітної плати за посадою прокурора Генічеського району Херсонської області. У відповідь на адвокатський запит адвоката Хараїм О.В. позивачу Херсонською обласною прокуратурою надана довідка від 02.04.2021 р. № 21-118вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 15.03.2021 р., за відповідною (прирівняною) посадою керівника окружної прокуратури (прокурора району). З метою реалізації свого права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з відповідною заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 90 % від суми заробітної плати, до якої долучив довідку, видану Херсонською обласною прокуратурою від 02.04.2021 р. № 21-118вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 15.03.2021 р., за відповідною (прирівняною) посадою керівника окружної прокуратури (прокурора району). Відповідно до рішення від 16.04.2021 р. № 965080137066 пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2021 р., але обмежило пенсійні виплати позивачу 60 % від загальної суми складових місячного заробітку та обмежило граничний (максимальний) розмір пенсії 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність. Вказане рішення в частині обмеження відсоткового розміру пенсії та граничного (максимального) розміру пенсії позивач вважає незаконним та таким, що порушує його право на належний рівень соціального забезпечення, гарантоване Конституцією України.
Ухвалою від 07.05.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
26.05.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти задоволення позовних вимог. Вказує, що рішенням від 16.04.2021 р. здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2021 р. за наданою ним довідкою, розрахунок приведено у відповідність до ст.86 Закону України № 1697, а саме здійснено розрахунок у розмірі 60 %. За результатом перерахунку, при заробітній платі 78400 грн., розмір пенсії з 01.04.2021 р. складає 47040 грн. (78400 грн. х 60 %). Проте, враховуючи обмеження, визначені ст.86 Закону України № 1697, розмір пенсії до виплати з 01.04.2021 р. становить 17690 грн. (1769 грн. х 10, де 1769 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.12.2021 р. відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік"). Зауважує, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 р., частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ та частину 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ викладено в нових, однакових редакціях такого змісту: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Цим же Законом розмір пенсії у відсотках до заробітної плати зменшено до 60. Крім того, Законом № 3668 встановлений механізм його реалізації стосовно двох різних категорій осіб, а саме: тим, яким пенсія призначена після набрання чинності Законом № 3668 - пенсія починає виплачуватись з урахуванням максимального розміру і тим, кому пенсія призначена до набрання чинності цим Законом - пенсія виплачується без її зменшення максимальним розміром встановлених Законом № 3668, однак, виплата здійснюється без проведення індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом. Вважає, що при перерахунку пенсії позивачу ГУ ПФУ в Херсонській області протиправних дій або бездіяльності не допущено, а правові підстави для здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 90 відсотків від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Херсонської обласної прокуратури від 02.04.2021 р. № 21-118 вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, - відсутні.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та йому з 02.03.2001 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII.
Пенсію за вислугу років призначено у розмірі 75 % від заробітної плати.
Відповідно до розпорядження Новокаховського УСЗН від 08.07.2002 р. № 137066 загальній відсоток пенсії від заробітної плати збільшено до 90.
19.05.2020 р. відповідачем на підставі заяви ОСОБА_1 прийнято рішення № 965080137066 про переведення з 18.05.2020 р. позивача з пенсії за вислугу років за Законом України "Про прокуратуру" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 01.04.2021 р. за заявою позивача ГУ ПФУ в Херсонській області переведено ОСОБА_1 з одного виду пенсії (за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") на інший (за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру").
16.04.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати, згідно довідки від 02.04.2021 р. № 21-118. До заяви позивачем долучено довідку від 02.04.2021 р. № 21-118вих-21.
Відповідно до рішення від 16.04.2021 р. № 965080137066 відповідачем здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2021 р. на підставі довідки Херсонської обласної прокуратури від 02.04.2021 р. № 21-118вих-21. Під час проведення перерахунку відповідачем застосовано загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 60, обмежено пенсію граничним розміром 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
Вважаючи протиправним рішення відповідача в частині зменшення відсоткового значення пенсії та обмеження її граничним розміром, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Положеннями ст.10 Закону № 1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно ч.3 ст.45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
25.11.2005 р. постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до абз.6 п.1.9 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.9 цього розділу (п.1.10 Порядку № 22-1).
З аналізу вказаних норм слідує, що при переведенні ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 31.03.2021 р. з пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за вислугу років за Законом України "Про прокуратуру" територіальний пенсійний орган має користуватись документами, які містяться в пенсійній справі, також тими, які надані пенсіонером та має керуватись нормами законодавства, чинними на час переведення з одного виду пенсії на інший, тобто у даному випадку станом на 01.04.2021 р.
Умови пенсійного забезпечення працівників прокуратури визначено Законом України "Про прокуратуру" 14.10.2014 р. № 1697-VII (далі - Закон № 1697).
Так, абз.12 ч.1 ст.86 Закону № 1697 передбачено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (ч.2 ст.86 Закону № 1697).
Частиною 11 статті 86 Закону № 1697 визначено, що прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень (абз.6 ч.15 ст.86 Закону № 1697).
Як вбачається з пенсійної справи № 965080137066, станом на 01.04.2021 р. стаж роботи позивача на посадах прокурорів і слідчих прокуратури складає 34 роки 8 місяців 7 днів, а тому позивачу призначено пенсію за вислугу років за Законом України "Про прокуратуру" у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.
У подальшому, з 16.04.2021 р. відповідачем здійснено перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Херсонської обласної прокуратури від 02.04.2021 р. № 21-118вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням відсоткового значення та обмеження максимальним розміром пенсії, що визначені відповідно до рішення від 01.04.2021 р. № 965080137066.
Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов'язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії.
Так зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 р. у справі № 308/11498/16-а, висловлена правова позиція, згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного Суду від 10.04.2019 р. у справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16).
Тобто, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку це 60 %.
При цьому, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
За таких умов суд доходить висновку про відмову позивачу у задоволені позовних вимог в цій частині позову.
Щодо обмеження відповідачем ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VІ вперше було встановлено максимальний розмір пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, ч.2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Положення цієї норми не визнавались у встановленому порядку Конституційним судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
Відповідно до викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Як вказано вище, абз.6 ч.15 ст.86 Закону № 1697 передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Вказана редакція викладена внаслідок внесення змін згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 р. № 911-VIII, який набрав чинності 01.01.2016 р.
Як слідує з п.2 Прикінцевих положень Закону України № 911, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року.
Позивачу пенсія за вислугу років призначена з 01.04.2021 р., тобто обмеження її максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, є правомірним та таким, що відповідає законодавству.
Аналогічні висновки щодо періоду, з якого пенсії підлягають обмеженню максимальним розміром, викладено в постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. по справі № 360/1428/17.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром.
Таким чином, за результатами розгляду адміністративної справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 112010201