Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про роз'яснення судового рішення
"03" червня 2021 р. № 520/12844/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Заічко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження заяву позивача про роз'яснення судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач із заявою, в якій просить суд: роз'яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 520/12844/2020, що при його виконанні слід проводити виплати пенсії за вислугу років та в подальшому проводити перерахунки пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХП в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 на підставі Постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (інформацій) органів Прокуратури, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури, з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991, та довідки Харківської обласної прокуратури від 20.04.2021 № 21-259 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за нормами чинними на 15.03.2021, виданої на ім'я ОСОБА_1 без обмежень максимального розміру заробітної плати, без обмежень максимального розміру виплати пенсії, виплачуючи різницю в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців, та незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за пенсією (чи її перерахунку) чи вона продовжується.
Обґрунтовуючи подану заяву, заявник вказав, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 520/12844/2020 незрозуміле в частині порядку здійснення перерахунку пенсії позивача для суб'єкта владних повноважень, який буде здійснювати виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 520/12844/2020 адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Скасовано рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.09.2020 № 4347, яке складено відносно ОСОБА_2 .
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 04.09.2020 року пенсію за вислугою років з розрахунку 90% від розміру заробітної плати згідно довідок Прокуратури Харківської області від 02.09.2020 року № 18-570 про складові заробітної плати без обмеження максимального розміру, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII, з доповненнями згідно із Законом № 3662-12 від 26.11.1993 р., у редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, та здійснити відповідні виплати.
Рішення суду набрало законної сили.
Враховуючи зміст рішення, суд вказує, що позивачем дотримано строки, передбачені ч. 2 ст. 254 КАС України, для подання заяви про роз'яснення рішення.
Розглядаючи вказану заяву, суд бере до уваги, що відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Отже, необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.
Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення та постановлення додаткового рішення цим же судом.
Отже, заява про роз'яснення судового рішення підлягає задоволенню в разі встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим.
Можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення передбачена з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
За таких обставин, роз'ясненим може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Суд зазначає, що з тексту поданої заяви вбачається, що незрозумілість рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 520/12844/2020 позивач пов'язував з наступним.
Постановою КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури"внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури.
З матеріалів справи вбачається, що позивач працює в органах прокуратури з 30.06.2005. Позивач зазначав, що, враховуючи його стаж роботи в органах прокуратури, навчання на денному факультеті НЮА України ім. Я. Мудрого, він має достатньо спеціального стажу в органах прокуратури, що дає право на вислугу років, виходячи з приписів ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, за якою, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 04.09.2020 року про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» та рішенням відповідача від 09.09.2020 № 4347 позивачу відмовлено у призначені пенсії за вислугу років з тих підстав, що стажу роботи позивача недостатньо для призначення пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII.
Крім того, відповідно до довідки Прокуратури Харківської області від 02.09.2020 р. № 18-570 про складові заробітної плати (посадовий оклад 7760,00 грн., надбавка за вислугу років 2328,00 грн.) та довідку Прокуратури Харківської області від 02.09.2020 № 18-570 про складові заробітної плати надбавки, премії та інші виплати за період з 01.09.2018 по 30.08.2020, що становили 667907,70 грн, індексація грошових доходів 6613,90 гривні.
Враховуючи викладене, позивач зазначав, що може мати місце невірне розуміння пенсійним органом рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 520/12844/2020 та необґрунтоване, у зв'язку з зазначеним, обмеження права позивача на перерахунок пенсії, яке нерозривно пов'язане з правом на призначення пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ.
Посилаючись на наведене, позивач вважав, що є необхідність роз'яснення судового рішення від 10.11.2020 у справі № 520/12844/2020, а саме, що при його виконанні ОСОБА_3 слід проводити виплати пенсії за вислугу років та в подальшому проводити перерахунки пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 на підставі Постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (інформацій) органів Прокуратури, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури, з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991, та довідки Харківської обласної прокуратури від 20.04.2021 № 21-259 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за нормами чинними на 15.03.2021, виданої на ім'я ОСОБА_1 без обмежень максимального розміру заробітної плати, без обмежень максимального розміру виплати пенсії, виплачуючи різницю в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців, та незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за пенсією (чи її перерахунку) чи вона продовжується.
Приписами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відтак, оскільки у судовому порядку підтверджено право позивача на пенсію за ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, останній має також право на перерахунок призначеної пенсії відповідно до наведеної норми.
Суд зауважує, що при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії з урахуванням рішення суду, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи "від 08.07.2011 №3668-VI та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, зміни на позивача не розповсюджуються.
Положеннями ст.ст. 22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" (заява № 3236/03) від 3 квітня 2008 року вказано, що сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення.
Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що поставлені питання охоплюються сферою застосування ст.2 54 КАС України, у зв'язку з чим, заява позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.243, 248, 254, 295 КАС України, суд,
Заяву позивача про роз'яснення судового рішення - задовольнити.
Роз'яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 520/12844/2020, що при його виконанні ОСОБА_3 слід проводити виплати пенсії за вислугу років та в подальшому проводити перерахунки пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХП в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 на підставі Постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (інформацій) органів Прокуратури, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури, з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991, та довідки Харківської обласної прокуратури від 20.04.2021 № 21-259 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за нормами чинними на 15.03.2021, виданої на ім'я ОСОБА_1 без обмежень максимального розміру заробітної плати, без обмежень максимального розміру виплати пенсії, виплачуючи різницю в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців, та незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за пенсією (чи її перерахунку) чи вона продовжується.
Ухвала набирає законної сили негайно після підписання, проте, може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 03 червня 2021 року.
Суддя Заічко О.В.