Рішення від 03.06.2021 по справі 160/5707/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2021 року Справа № 160/5707/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

13.04.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» (код ЄДРПОУ 40191195) податковий борг в розмірі 222 439,19 грн. на користь держави шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено наступне. Відповідач має податковий борг на загальну суму 222 439,19 грн. Податковий борг виник внаслідок несплати задекларованих зобов'язань та зобов'язань, донарахованих контролюючим органом, про що прийняті податкові повідомлення-рішення. Податковим органом вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу. Так, у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України була сформована та направлена відповідачу податкова вимога від 03.05.2018 р. №45815-17. Однак, сума боргу залишається не погашеною відповідачем у добровільному порядку. У зв'язку з чим, позивач просить задовольнити позов в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

21.05.2021 р. від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач проти позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Податковим органом щодо суми боргу 64 714,66 грн. пропущено строк 1095 днів, протягом якого податковий борг може бути стягнутий з платника податків, тому заборгованість підлягає списанню. Крім того, позивачем не враховано дані уточнюючої податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якою суму податкового зобов'язання зменшено на 6 853,47 грн. Також, підприємство не отримувало ані актів перевірки, ані податкових повідомлень-рішень, прийнятих за результатами перевірок. Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

21.05.2021 р. позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначено наступне. Податковим органом дотримано строк стягнення податкового боргу. Дані уточнюючої податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не могли бути враховані, оскільки така декларація подана відповідачем після подачі позову до суду. Докази вручення відповідачу актів перевірок та податкових повідомлень-рішень додані до позовної заяви.

У відповідності до положень ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» утворено в якості юридичної особи, про що вчинено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про юридичну особу за кодом ЄДОПОУ 40191195.

Юридична адреса Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР»: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Чичеріна, б. 5 а, кв. 4.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» перебуває на обліку платників податків у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

З матеріалів справи вбачається, що сума податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» з податку на нерухоме майно (код бюджетної класифікації 18010400) становить 222 439,13 грн., а саме:

- по податковій декларації з податку на нерухоме майно від 13.02.2018 р. № 9440 у сумі 64 714,66 грн.;

- по податковій декларації з податку на нерухоме майно від 18.02.2019 р. № 8332 у сумі 72 664,45 грн.;

- по розрахунку у частині об'єктів нежитлової нерухомості Додатку 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно від 14.02.2020 р. № 7168 у сумі 82 241,60 грн.;

- по податковому повідомленню-рішенню № 0005935043 від 16.11.2018 р. (акт перевірки № 55287/04-36-12-27/40191195 від 21.09.2018 р.) у сумі 2 786,08 грн.;

- по податковому повідомленню-рішенню № 0068985030 від 01.07.2020 р. (акт перевірки № 295583/04-36-50-30/40191195 від 14.05.2020 р.) у сумі 22,79 грн.;

- по нараховані пені (ст. 129 Податкового кодексу України) з 29.07.2018 р. по 15.01.2019 р. на податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 13.02.2018 р. № 9440 у сумі 9,55 грн.

06.05.2021 р. Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» подано уточнюючу декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та Додаток 2 до декларації, якою сума податкового зобов'язання за 2020 р. зменшена на 6 853,47 грн. та становить 75 388,13 грн.

На виконання положень ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу виставлена податкова вимога від 03.05.2018 р. №45815-17, яка вручена 10.05.2018 р.

Отримання відповідачем податкового повідомлення-рішення № 0005935043 від 16.11.2018 р., акту перевірки № 55287/04-36-12-27/40191195 від 21.09.2018 р., податкового повідомлення-рішення № 0068985030 від 01.07.2020 р., акту перевірки № 295583/04-36-50-30/40191195 від 14.05.2020 р. підтверджується корінцями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи.

На момент вирішення спору в суді доказів оскарження податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги, доказів сплати суми заборгованості надано не було.

Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

Згідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п.46.1 ст. 46 ПК України).

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Згідно із п. 58.1., п. 58.2., 58.3. ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з п. 42.2. ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно із пп.129.1.1, пп. 129.1.2 пункту 129.1 ст. 129 ПК України, в редакції, чинній на момент спірних відносин,нарахування пені розпочинається:

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

Згідно з пп. 129.4.п. 129.1 ст. 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з положенням п.41.1, 41.2 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Згідно з пп. 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративногосудочинстваУкраїникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються їївимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи усі докази по справі, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Позивачем здійснені всі передбачені чинним законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, розмір суми заборгованості підтверджено доказми, які містяться в матеріалах справи.

При цьому, судом враховуються дані уточнюючої декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та Додаток 2 до декларації, якою сума податкового зобов'язання за 2020 р. зменшена на 6 853,47 грн. та становить 75 388,13 грн.

Доводи позивача стосовно того, що податковим органом щодо суми боргу 64 714,66 грн. пропущено строк 1095 днів, протягом якого податковий борг може бути стягнутий з платника податків, тому заборгованість підлягає списанню не враховуються судом.

Граничний термін сплати по податковій декларації з податку на нерухоме майно від 13.02.2018 р. № 9440 був 29.04.2018 р., позов подано до суду 13.04.2021 р.

Таким чином, позивачем дотримано строк, протягом якого можливе стягнення податкового боргу.

Отримання відповідачем податкового повідомлення-рішення № 0005935043 від 16.11.2018 р., акту перевірки № 55287/04-36-12-27/40191195 від 21.09.2018 р., податкового повідомлення-рішення № 0068985030 від 01.07.2020 р., акту перевірки № 295583/04-36-50-30/40191195 від 14.05.2020 р. підтверджується корінцями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи.

Враховуючи викладене, в тому числі, відсутність проплат на погашення існуючої заборгованості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення суми боргу в розмірі 215 585,72 грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 244, 245, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРТЕХТОР» (код ЄДРПОУ 40191195) податковий борг в розмірі 215 585,72 грн. на користь держави шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено у повному обсязі 03.06.2021 р.

Суддя О.С. Рябчук