03 червня 2021 рокуСправа № 160/5479/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
1. 12.04.2021 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення у відповіді за № 0400-010301-8/29346 від 01.03.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ;
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у незарахуванні до пільгового (підземного) стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 періодів роботи з 08.08.1991 по 01.11.1992 за професією підземного електрослюсаря, з 01.11.1992 по 14.10.1997 за професією заступника механіка дільниці Шахтобудівного управління № 4 комбінату «Дніпрошахтобуд» з повним робочим днем в шахті;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 08.08.1991 по 01.11.1992 за професією підземного електрослюсаря, період роботи з 01.11.1992 по 14.10.1997 за професією заступника механіка дільниці Шахтобудівного управління № 4 комбінату «Дніпрошахтобуд» з повним робочим днем в шахті до пільгового (підземного) стажу за Списком № 1 для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 11.02.2021.
2. Ухвалою суду від 16.04.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
3. 24.05.2021 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. Позивач не згоден з відомою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність пільгового стажу.
5. Позивач вважає, що період роботи в Шахтобудівному управлінні № 4 комбінату «Дніпрошахтбуд» з 08.08.1991 по 14.10.1997 повинен бути зарахований до пільгового підземного стажу з повним робочим днем в шахті, та складати 06 років 02 місяці 06 днів.
6. Так як, підземний стаж складає 6 років 02 місяці 06 днів, тобто підземний стаж складає не менше половини стажу (виходячи з 10 років), при наявності страхового стажу більше 33 років, позивач має право на призначення пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років, тобто в 54 років (60 років - 6 років підземного стажу), а отже має право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
7. Відповідач проти позову заперечив, зазначив, що за наданими документами загальний стаж позивача складає 33 роки 4 місяці 17 днів, пільговий стаж відсутній.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
8. 11.02.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ВОГ № 25 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком.
9. До заяви позивачем додано: військовий квиток; диплом про навчання № 21/296; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 № 5/39; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників № 248; документи про стаж, що визначені «Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637; паспорт НОМЕР_1 ; трудову книжку НОМЕР_2 .
10. Заяву та документи прийнято 11.02.2021 і зареєстровано за № 268.
11. Відділ з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши заяву позивача від 11.02.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, прийняв рішення, яке оформлено листом від 01.03.2021 № 0400-010301-8/29346 «Про відмову в призначенні пенсії», в якому зазначив, зокрема наступне:
- періоди роботи за Списком 3 1 з 08.08.1991 по 14.10.1997 не було враховано до пільгового стажу, у зв'язку з тим, що довідка від 14.12.2016 № 02/33, уточнююча особливий характер роботи, не відповідає вимогам наказу від 18.11.2005 № 383 «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» та по формі згідно додатку № 5 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» (постанова Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 920). Відсутня розбивка по періодам згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, від 24.06.2016 № 461, чинних на момент роботи;
- одночасно повідомляємо, що до уваги не взято час проходження військової служби за період з 24.06.1985 по 23.05.1987, так як у військовому квитку не зазначено дату видачі документу, рекомендується надати уточнюючу довідку;
- за наданими документами загальний страховий стаж складає 33 роки 4 місяці 17 днів;
- у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, Ви не маєте права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на теперішній час. В призначенні пенсії Вам відмовлено.
12. Згідно розрахунку стажу, зарахованими періодами є:
- з 01.09.1984 по 23.06.1985 навчання у вищих/середн. НЗ (0 років 9 місяців 23 дні);
- з 24.06.1987 по 30.06.1991 навчання у вищих/середн. НЗ (4 роки 0 місяців 7 днів);
- з 08.08.1991 по 31.12.1991 (0 років 4 місяці 24 дні);
- з 01.01.1992 по 14.10.1997 (5 років 9 місяців 14 днів);
- з 27.04.1998 по 31.12.2003 (5 років 8 місяців 5 днів);
- з 01.01.2004 по 31.08.2005 (1 рік 7 місяців 20 днів);
- з 11.10.2005 по 31.03.2007 (1 рік 6 місяців 0 днів);
- з 01.04.2007 по 31.07.2014 (7 років 4 місяці 0 днів);
- з 01.08.2014 по 30.11.2014 (0 років 4 місяці 0 днів);
- з 01.12.2014 по 21.08.2017 (2 роки 9 місяців 0 днів);
- з 10.10.2017 по 31.03.2020 (2 роки 5 місяців 22 дні);
- з 01.05.2020 по 31.12.2020 (0 років 8 місяців 0 днів).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
13. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
14. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
15. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
16. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
17. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
18. За приписами статті 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.
19. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
20. Відповідно до підпункту першого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
21. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи
22. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
23. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
24. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
25. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
26. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
27. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
28. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
щодо підтвердження періодів роботи
29. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
30. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
31. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
32. Згідно із пунктом другим Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
33. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
34. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
35. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
36. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
37. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
38. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
39. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії
40. Відповідач, відмовляючи у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, зазначив про відсутність пільгового стажу та не зарахував:
- до пільгового стажу період роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997;
- до страхового стажу період проходження військової служби з 24.06.1985 по 23.05.1987.
(щодо зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997)
41. Не зарахувавши період роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997 до пільгового стажу відповідач зазначив, що довідка від 14.12.2016 № 02/33, уточнююча особливий характер роботи, не відповідає вимогам наказу від 18.11.2005 № 383 та по формі додатку № 5 Порядку № 637, а саме: відсутня розбивка по періодам згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, від 24.06.2016 № 461, чинних на момент роботи.
42. Не зарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997 також підтверджується наданим до матеріалів справи розрахунком стажу, зазначений період зараховано до загального страхового стажу.
43. Пунктом 10 Порядку № 383 визначено перелік документів, які необхідно надати для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці.
44. Аналіз наведених вище норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
45. Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 у справі № 234/13910/17 виклав висновок про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках:
1) за відсутністю трудової книжки або
2) необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
46. При цьому, уточнююча довідка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.
47. Згідно із трудовою книжкою НОМЕР_3 у спірний період позивач:
- запис № 7: 08.08.1991 прийнятий до Шахтобудівельного управління № 4 комбінату «Дніпрошахтобуд» у гірничий цех підземним елетрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем у шахті;
- запис № 8: 01.11.1992 переведений в гірничий цех заступником механіка дільниці з повним робочим днем у шахті;
- Шахтобудівельне управління № 4 комбінату «Дніпрошахтобуд» перетворено у Державне відкрите акціонерне товариство «Першотравенське шахтобудівельне управління № 4»;
- запис № 9: 14.10.1997 звільнений за власним бажанням, стаття 38 КЗпП.
48. Відповідно до довідки від 14.12.2016 № 02/33 ОСОБА_1 працював в ШБУ № 4 з повним робочим днем у шахті:
- з 08.08.1991 по 01.11.1992: гірничий цех підземним електрослюсарем (наказ від 08.08.1991 № 34), виконував в гірничому виробництві ведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля підземним способом з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, 1010100а постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10;
- з 01.11.1992 по 14.10.1992: гірничий цех підземним заступником механіка (наказ від 01.11.1992 № 125) виконував в гірничому виробництві ведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля підземним способом з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, 1010100б постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 164;
- атестація: наказ від 03.11.1994 № 241, наказ від 01.11.1999 № 348.
49. Суд звертає увагу, що позивач працював на посадах підземного електрослюсаря та підземного заступника механіка, що передбачені Списком № 1 у періоди дії постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 164.
50. Посилання відповідача на відсутність розбивки по періодам згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, від 24.06.2016 № 461 у довідці від 14.12.2016 № 02/33, є безпідставним, оскільки позивач працював та був звільнений з посади, передбаченої Списком № 1 до введення в дію зазначених постанов, а тому до нього не можуть бути застосовані списки, визначені зазначеними постановами.
51. Таким чином, відповідач безпідставно не зарахував період роботи позивача з 08.08.1991 по 14.10.1997 до пільгового стажу за Списком № 1, який підтверджено записами трудової книжки та довідкою від 14.12.2016 № 02/33.
(щодо зарахування до страхового стажу період проходження військової служби з 24.06.1985 по 23.05.1987)
52. Відповідач не зарахував до страхового стажу позивача період проходження військової служби з 24.06.1985 по 23.05.1987, так як у військовому квитку не зазначено дату видачі документу.
53. Військовий квиток НОМЕР_4 , виданий Жовтневим районним військовим комісаріатом Дніпропетровської області у 1985 році.
54. З військового квитка НОМЕР_4 вбачається період перебування позивача на військовій службі з 24.06.1985 по 23.05.1987.
55. Також, період перебування позивача на військовій службі з 24.06.1985 по 23.05.1987 вбачається з трудової книжки НОМЕР_3 .
56. Суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за осіб, які вносили відомості до військового квитка.
57. Крім того, формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть спростовувати наявність страхового стажу та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.
58. Таким чином, в частині незарахування періодів роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997 до пільгового стажу за Списком № 1 та періоду перебування позивача на військовій службі з 24.06.1985 по 23.05.1987, відповідачем допущено надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
59. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
60. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
61. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.
62. Не зарахування періодів роботи позивача є бездіяльністю Пенсійного фонду, а не діями, у зв'язку із чим для повного захисту прав позивача суд визначає протиправною саме бездіяльність відповідача:
- щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997;
- щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду перебування позивача на військовій службі з 24.06.1985 по 23.05.1987.
63. Протиправно не зарахувавши періоди роботи позивача, у тому числі до пільгового стажу, відповідачем передчасно здійснено висновок про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а отже, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлено листом від 01.03.2021 № 0400-010301-8/29346 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви 11.02.2021.
щодо зобов'язання вчинити певні дії
64. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
65. На захист порушеного права позивача суд зобов'язує відповідача зарахувати ОСОБА_1 :
- до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997;
- до страхового стажу період перебування позивача на військовій службі з 24.06.1985 по 23.05.1987.
66. Суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.
67. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд виходить за межі позовних вимог та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 11.02.2021 та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
68. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
69. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
70. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
71. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
72. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування ОСОБА_1 :
- до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997;
- до страхового стажу період перебування позивача на військовій службі з 24.06.1985 по 23.05.1987.
73. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлено листом від 01.03.2021 № 0400-010301-8/29346 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви 11.02.2021.
74. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:
- зарахувати ОСОБА_1 :
-- до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 08.08.1991 по 14.10.1997;
-- до страхового стажу період перебування позивача на військовій службі з 24.06.1985 по 23.05.1987;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 11.02.2021 та прийняти рішення у встановленому порядку.
75. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
76. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 908 грн.
77. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба