03 червня 2021 рокуСправа № 160/5260/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
1. 07.04.2021 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про:
- визнання протиправною відмови Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у проведенні списання заборгованості ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 20524,79 грн за період з 01.01.2017 по дату набрання чинності Законом України від 13.05.2020 № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», на підставі пункту 9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску а загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що оформлена у вигляді акта ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 2604/04-36-24-08 від 22.02.2021;
- зобов'язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 списання заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 20524,79 грн, що була нарахована за період з 01.01.2017 по дату набрання чинності Законом України від 13.05.2020 № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», на підставі пункту 9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
2. Ухвалою суду від 12.04.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору, витребувано докази.
3. 19.03.2021 відповідач надав відзив на позов з доказом його направлення позивачу та витребувані судом докази.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. За період з 01.12.2012 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 29.09.2020 позивач перебував на спрощеній системі оподаткування.
5. 28.01.2021 подано заяву про списання заборгованості по єдиному внеску, основною причиною відмови в списанні заборгованості є факт перебування заявника, як фізичної особи підприємця, у період з 01.01.2016 по 29.09.2020 на спрощеній системі оподаткування та отримання прибутку протягом періоду з 01.01.2017 до 30.09.2020, інші підстави для відмови не зазначено.
6. На момент набрання чинності 03.06.2020 пункту 5 розділу І Закону від 13.05.2020 № 592-ІХ, позивач мав статус платника єдиного податку.
7. Прийняття Закону № 592-ІХ обумовлено, зокрема, тим, що встановлення обов'язку сплати єдиного соціального внеску без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання цього виду відносин та непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об'єктом нарахування єдиного внеску отримуваний дохід.
8. За даними відповідача сума недоїмки складає 20524,79 грн. Розрахунок недоїмки не надано, суми самостійно сплачених внесків не зазначені на дату набуття чинності законом.
9. Норми абзаців першого та другого пункту 9-15 Закону № 2464-VI (у редакції Закону № 592-ІХ) передбачають можливість списання несплачених станом на день набрання чинності Законом № 592-ІХ з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, сум недоїмки, нарахованих платникам єдиного внеску за період з 01.01.2017 до набрання чинності Законом № 592-ІХ (03.06.2020), а також штрафи та пеню, нараховані на ці суми недоїмки.
10. Норми приписів пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI визначають виключний перелік умов за сукупності яких суми недоїмки та нараховані на них штрафні санкції підлягають списанню.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що згідно даних інформаційної системи контролюючого органу в інтегрованій картці платника податків НОМЕР_1 відображено не сплачені нарахування у сумі 20524 грн.
12. У зв'язку із недотриманням позивачем умов, передбачених пунктом 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI, а саме: перебування з 01.01.2016 по 29.09.2020 на спрощеній системі оподаткування та отримання доходу (прибутку) протягом періоду з 01.01.2017 до 30.09.2020, недоїмка не підлягає списанню.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
13. ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем Виконавчим комітетом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області 10.07.2003, запис про державну реєстрацію номер 2 232 001 0001 001278.
14. ФОП ОСОБА_1 взята на облік як суб'єкт підприємницької діяльності у Західно-Донбаській об'єднаній ДПІ 16.07.2003 за № 4503.
15. Відповідно до свідоцтва платника єдиного податку серія НОМЕР_3, дата виписки свідоцтва 25.05.2012:
- дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування: з 01.01.2012;
- ставка єдиного податку: 5%, третя група;
- вид або види господарської діяльності: 7413 - інформаційно-консультаційні послуги з розвитку ринку; згідно заяви від 18.12.2012 внесено зміни щодо видів діяльності: 73.20 - дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 70.22 - консультування з питань комерційної діяльності й керування.
16. У період з 01.01.2016 по 29.09.2020 позивач перебувала на спрощеній системі оподаткування, що не заперечується сторонами.
17. 29.09.2020 внесено запис до Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою.
щодо формування вимоги про сплату боргу (недоїмки)
18. 04.12.2020 ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-43-25/424 ОСОБА_1 , відповідно до якої станом на 30.11.2020 заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені складає 20524,79 грн, з них недоїмка 20524,79 грн, штрафи 0,00 грн, пеня 0,00 грн.
19. Відповідачем надано розрахунок заборгованості по сплаті єдиного внеску на суму 20524,79 грн:
- 2283,71 грн: залишок несплаченої суми ЄВ, термін сплати 21.01.2019:
- 2754,18 грн: нараховано ЄВ, термін сплати 19.04.2019;
- 2754,18 грн: нараховано ЄВ, термін сплати 19.07.2019;
- 2754,18 грн: нараховано ЄВ, термін сплати 21.10.2019;
- 2754,18 грн: нараховано ЄВ, термін сплати 20.01.2020;
- 2078,12 грн: нараховано ЄВ, термін сплати 21.04.2020;
- 1039,06 грн: нараховано ЄВ, термін сплати 20.07.2020;
- 3117,18 грн: нараховано платником ЄВ, термін сплати 09.11.2020;
- 990 грн: нараховано ЄВ, термін сплати 19.11.2020.
20. Згідно із записами інтегрованої картки платника єдиного внеску, ККДБ 71040000:
- станом на 31.12.2016: недоїмка 7223,55 грн;
- станом на 31.12.2017: за рік нараховано 6336 грн, сплачено до бюджету 7352 грн, недоїмка 6207,55 грн;
- станом на 31.12.2018: за рік нараховано 12436,15 грн, сплачено до бюджету 9492 грн, недоїмка 9483,54 грн;
- станом на 31.12.2019: за рік нараховано 10719,72 грн, сплачено до бюджету 11045,57 грн, недоїмка 19595,75 грн;
- станом на 30.11.2020: за рік нараховано 9978,54 грн, сплачено 9049,50 грн, недоїмка 20524,79 грн.
щодо списання заборгованості по єдиному внеску
21. 10.02.2021 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала заяву до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області, зареєстровану за вхідним № 16692/6 від 11.02.2021, якою просила відповідно до пункту 9-15 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» списати суми недоїмки, нарахованої за період з 01.01.2017 до 01.12.2020, а також штрафи та пені, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання цієї заяви.
22. Заявником повідомлено, що нею у вказаний період отримано дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, подано звітність за період з 01.01.2017 до 01.12.2020.
23. 22.02.2021 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) з питання дотримання вимог пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно Закону Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 року № 592-ІХ, за результатами якої складено акт № 2664/04-36-24-08/ НОМЕР_2 , згідно із яким:
- ФОП ОСОБА_1 за 2017 рік подано звіт з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у загальному розмірі 8448,00 грн; за 2018 рік самостійно визначені зобов'язання зі сплати єдиного внеску у загальному розмірі 9828,72 грн; за 2019 рік самостійно визначені зобов'язання зі сплати єдиного внеску у загальному розмірі 11016,72 грн; за 2020 рік самостійно визначені зобов'язання зі сплати єдиного внеску у загальному розмірі 6234,36 грн;
- податкова декларація платника єдиного податку за 2017 рік, в якій сума доходу становить 187720,19 грн; за 2018 рік сума доходу становить 180252,84грн; за 2019 рік сума доходу становить 147534,77 грн; за 2020 рік сума доходу становить 43488,21 грн;
- відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків встановлено отримання ФОП ОСОБА_1 доходів з І кварталу 2017 року по III квартал 2020 року, а саме:
--2017 рік - в сумі 162193,45 грн (ознака 157). Дохід від підприємницької діяльності не отримувала;
--2018 рік - в сумі 169334,73 грн (ознака 157). Дохід від підприємницької діяльності не отримувала;
--2019 рік - в сумі 147358,06 грн (ознака 157). Дохід від підприємницької діяльності не отримувала;
--2020 рік - в сумі 39988,21 грн (ознака 157). Дохід від підприємницької діяльності не отримувала;
- у зв'язку з недотриманням ФОП ОСОБА_1 умов, передбачених пунктом 9-15 Закону № 2464-VI, а саме: отримання доходу (прибутку) протягом періоду з 01.01.2017 до 30.09.2020 та перебування з 01.01.2016 по 29.09.2020 на спрощеній системі оподаткування, недоїмка не підлягає списанню.
щодо подання звітності
24. ОСОБА_1 подані податкові декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця у рядку 06 розділу IV «Показника господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи», рядку 08 розділу V «Визначення податкових зобов'язань по єдиному податку» самостійно задекларовано обсяг доходу від діяльності платника єдиного внеску за звітні періоди:
- за 2017 рік: у розмірі 187720,19 грн, дата подання декларації 23.01.2018;
- за 2018 рік: у розмірі 180252,84 грн, дата подання декларації 30.01.2019;
- за 2019 рік: у розмірі 147534,77 грн, дата подання декларації 07.02.2020;
- за 2020 рік: у розмірі 43488,21 грн, дата подання декларації 19.10.2020.
25. Позивачем до матеріалів справи надано квитанції № 2, відповідно до яких:
- 10.02.2018 за реєстраційним № 25438376 прийнято Західно-Донбаською ОДПІ (Павлоградський район) Додаток 5. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Фізичні особи-підприємці) за 2017 рік;
- 30.01.2019 за реєстраційним № 392 прийнято ГУ ДФС у Дніпропетровській області (Павлоградський район) Додаток 5. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску Форма № Д5 (річна) за 2018 рік;
- 07.02.2020 за реєстраційним № 724 прийнято ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Павлоградський район) Додаток 5. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску Форма № Д5 (річна) за 2019 рік;
- 20.10.2020 за реєстраційним № 3686 прийнято ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Павлоградський район) Додаток 5. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску Форма № Д5 (річна) за 2020 рік.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
26. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
27. Згідно із статтею 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
28. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
29. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем (частина четверта статті 6 Закону № 2464-VI).
30. З 03.06.2020 Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI було доповнено пунктом 9-15 згідно із Законом № 592-IX від 13.05.2020, яким, із урахуванням змінам, внесених згідно із Законом № 786-IX від 14.07.2020, в редакції Закону № 1072-IX від 04.12.2020, визначено наступне:
« 9-15. Підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:
а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;
б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
- платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
- суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.
Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».
31. Згідно із додатком 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» Довідника ознак доходів «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, ознака 157 позначає: дохід, виплачений самозайнятій особі (підпункт 165.1.36 пункту 165.1 статті 165, статті 177 та 178 розділу IV Кодексу).
32. Підпунктом 165.1.36 пункту 165.1 статті 165 ПК України визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: дохід фізичної особи - підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до цього Кодексу.
33. Статтею 177 ПК України врегульовані питання оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, а статтею 178 ПК України питання оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
34. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що позивач заявив спір у якому не погоджується із відмовою контролюючого органу здійснити списання заборгованості по єдиному внеску в сумі 20524,79 грн за період з 01.01.2017 по дату набрання чинності Законом України від 13.05.2020 № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (03.06.2020).
35. Податковий орган з метою розгляду заяви позивача від 10.02.2021 про списання заборгованості у порядку пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, провів камеральну перевірку, за результатами якої 22.02.2021 складено акт № 2664/04-36-24-08/ НОМЕР_2 .
36. Позивач оскаржує відмову у списанні заявленої заборгованості, оформленої у вигляді акту камеральної перевірки.
37. Матеріалами справи прийняття контролюючим органом рішення про відмову у такому списанні не підтверджується.
38. Суд зазначає, що акт камеральної перевірки не є рішенням про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, прийнятим у порядку абзацу 5 пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI.
39. Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною відмови у списанні суми недоїмки по єдиному внеску, оскільки судом прийняття такого рішення як акта індивідуальної дії матеріалами справи не підтверджено.
40. Надаючи оцінку позовним вимогам про зобов'язання відповідача провести списання заборгованості з єдиного внеску в сумі 20524,79 грн, суд виходить із наступного.
41. Перебування позивача у період з 01.01.2016 по 29.09.2020 на спрощеній системі оподаткування, внесення 29.09.2020 запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 - не заперечується сторонами.
42. Суд зазначає, що пунктом 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI чітко встановлені умови списання заборгованості.
43. Зокрема, абзацом першим вказаної норми визначено, що це списання:
- за заявою платника;
- суми, несплачені станом на 01.12.2020:
-- суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування);
-- суми недоїмки за період з 01.01.2017 до 01.12.2020;
- а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки;
- та у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
44. Підпунктом «а» пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI, із урахуванням абзацу першого вказаної норми, визначено, вказане списання здійснюється за умови подання до 01.03.2021:
-- особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками,
або
-- у період з 01.01.2017 до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування):
1) державному реєстратору заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та
2) до податкового органу - звітності за період з 01.01.2017 до 01.12.2020.
45. Таким чином, пункт 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI прямо передбачає виключення, згідно із яким списання заборгованості не здійснюється щодо сум недоїмки, нарахованої з 01.01.2017 по 01.12.2020 фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування.
46. З матеріалів справи вбачається, що позивач у період з 01.01.2017 по 29.09.2020 була фізичною особою - підприємцем, що обрала спрощену систему оподаткування, а після 29.09.2020 позивач не є підприємцем, у зв'язку із реєстрацію припинення такої діяльності.
47. Таким чином, оскільки пункт 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI не регулює питання списання заборгованості по єдиному внеску фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, підстави для списання спірної заборгованості відсутні.
48. Згідно із відомостями звітності, поданої позивачем у 2017-2020 роках, позивачем отримано дохід від підприємницької діяльності як платника єдиного податку та самостійно задекларовано обсяг доходу за такі звітні періоди.
49. При цьому наявні відомості про отримання доходу із ознакою 157, тобто одержаних як самозайнятою особою.
50. Матеріалами справи не підтверджується взяття позивача на облік як самозайнятої особи, подання відповідної звітності.
51. Крім того, за ознакою доходу 157 в податковому розрахунку (форма № 1ДФ) відображається сума оподатковуваного доходу, виплачена фізичній особі - підприємцю, отримана від виду діяльності, який не зазначено у документі, що підтверджує її державну реєстрацію.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
52. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, у тому числі зобов'язання податкового органу здійснити списання заборгованості по єдиному внеску в сумі 20524,79 грн, у зв'язку із чим витрати по сплаті судового збору за подання цього позову покладаються на позивача.
53. Списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені по єдиному внеску здійснюється виключно за рішенням контролюючого органу, а не суду, у зв'язку із чим суд не може перебирати на себе функції податкового органу, що суперечило би статті 19 Конституції України, оскільки суд здійснює лише контроль легальності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, однак не виконує за останніх їхні функції.
54. Прийняття такого рішення матеріалами справи не підтверджено.
55. Крім того, згідно із пунктом 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
56. У разі, якщо позивач не погоджується із здійсненими нарахуваннями по єдиному внеску, належним способом захисту права у такому випадку є оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-43-25/424 від 04.12.2020.
57. Окремо суд зазначає, що прийняття рішення про відмову списання суми недоїмки, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 01.01.2017 до 01.12.2020, є правом контролюючого органу.
58. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
59. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
60. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба