05 травня 2021 року Справа № 160/1202/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
26 січня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 12.05.2020 року № 0018825630 про збільшення сум грошових зобов'язань та застосування штрафних (фінансових) санкцій (нарахування пені) за порушення, визначені пп. 187.1 ст. 187 розділу V Податкового кодексу України - у повному обсязі.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що спірне податкове повідомлення-рішення складено відповідачем передчасно та безпідставно, оскільки з боку позивача відсутні факти порушення, які стали передумовою винесення ДПС оскаржуваного рішення. До того ж, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 року у справі №160/8861/20 (суддя Юрков Е.О.) адміністративний позов ФГ "Фортуна-Агро Плюс" до ДПС України, ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1463159/40880746 від 21.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 05.02.2020 року. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1469537/40880746 від 27.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 05.02.2020 року. Зобов'язано ДПС України зареєструвати податкову накладну № 1 (№ 2) від 05.02.2020 року, складену ФГ "ФОРТУНА-АГРО ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 40880746) в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання 05.02.2020 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на користь ФГ "ФОРТУНА-АГРО ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 40880746) понесені позивачем судові витрати в сумі 10 384,25 грн. та за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України (код ЄДРПОУ 43005393) на користь ФГ "ФОРТУНА-АГРО ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 40880746) понесені позивачем судові витрати в сумі 10 384,25 грн.
01.04.2021 року від ГУ ДПС у Дніпропетровській надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог, викладених у позовній заяві та зазначає, що пояснення та копії документів надаються для розгляду питання щодо прийняття рішення саме про реєстрацію або відмову в реєстрації податкових накладних, перевірка була здійснена на підставі даних, зазначених у податковій декларації позивача та інформації, яка наявна в базах ДПС, що відповідає приписам Податкового кодексу України щодо матеріалів, на підставі яких проводяться камеральні перевірки. Зазначає, що порушення строку направлення податкового повідомлення-рішення жодним чином не впливає на його законність.
Також, Головним управління ДПС у Дніпропетровській області у відзиві було заявлено клопотання про заміну відповідача у даній справі - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).
Дане клопотання підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Абзацом 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України. що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30 % вакансій.
В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 закріплено, що права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
30.09.2020 року проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.
Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Таким чином, на теперішній час всі права та обов'язки Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Згідно ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне здійснити процесуальне правонаступництво, шляхом заміни відповідача - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на належного відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Зобов'язано Фермерське господарство "Фортуна-Агро Плюс" надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду у строк до 19.03.2021 року: інформацію стосовно оскарження податкового повідомлення-рішення від 12.05.2020 року № 0018825630 шляхом досудового врегулювання до подання до суду позову. В разі оскарження, подати відповідні письмові докази. Зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду у строк до 19.03.2021 року: усі письмові докази, які слугували підставою для прийняття повідомлення-рішення від 12.05.2020 року № 0018825630 (направлення, наказ про проведення перевірки, акт перевірки та інш.); інформацію стосовно оскарження податкового повідомлення-рішення від 12.05.2020 року № 0018825630 шляхом досудового врегулювання до подання до суду позову. В разі оскарження, подати відповідні письмові докази. Судом попереджено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області та Фермерське господарство "Фортуна-Агро Плюс" про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду. Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовну заяву слід задовольнити з огляду на таке.
Так, відповідно до інформації, яка міститься на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua) та на сайті «Судова влада України» (https://court.gov.ua) рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 року у справі №160/8861/20 (суддя Юрков Е.О.) адміністративний позов Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс" задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1463159/40880746 від 21.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 05.02.2020 року.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1469537/40880746 від 27.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 05.02.2020 року;
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 (№ 2) від 05.02.2020 року, складену Фермерським господарством "Фортуна-Агро Плюс" (код ЄДРПОУ 40880746) в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання 05.02.2020 року.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на користь Фермерським господарством "Фортуна-Агро Плюс" (код ЄДРПОУ 40880746) понесені позивачем судові витрати в сумі 10 384,25 грн. та за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393) на користь Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс" (код ЄДРПОУ 40880746) понесені позивачем судові витрати в сумі 10 384,25 грн.
Як було встановлено судом під час розгляду справи №160/8861/20, Фермерське господарство "Фортуна-Агро Плюс" (ІК в ЄДРПОУ 40880746) зареєстровано 06.10.2016 року у встановленому законом порядку та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (Криворізьке південне управління), є платником податку на додану вартість.
ФГ "Фортуна-Агро Плюс" (продавець) на адресу ТОВ «Кофко Агрі Ресорсіз Україна» складено:
- податкову накладну № 1 від 05.02.2020 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 1384566,22 грн.,
- податкову накладну № 2 від 05.02.2020 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 1384566,22 грн.
14.02.2020 року направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) податкову накладну № 1 від 05.02.2020 року.
15.02.2020 року направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) податкову накладну № 2 від 05.02.2020 року.
Вказані податкові накладні доставлені до Державної податкової служби України, документ прийнято, реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних вказано про виявлені помилки: коди УКТЗЕД товару/послуг 1005 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
ФГ "Фортуна-Агро Плюс" 18.02.2020 року та 25.02.2020 року, відповідно, подано до контролюючого органу - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкових накладних № 1 від 05.02.2020 року та № 2 від 05.02.2020 року, відповідно, що підтверджено повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрації якої зупинена, поясненнями.
Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято:
- рішення № 1463159/40880746 від 21.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 05.02.2020 року
- рішення № 1469537/40880746 від 27.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 05.02.2020 року.
Вказані рішення були вмотивовані ненаданням платником податку копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, яким оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/ послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Також, під час розгляду даної справи суд зазначив, що податкові накладні № 1 від 05.02.2020 року та № 2 від 05.02.2020 року, складені ФГ "Фортуна-Агро Плюс" (продавець) на адресу ТОВ «Кофко Агрі Ресорсіз Україна» на товар «українська кукурудза врожаю 2019 року, 3 клас» містить код УКТЗЕД - 1005.
Позивачем до поданого позову додано таблицю даних платника податку на додану вартість (додаток 5 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), згідно якої в графі код згідно з УКТЗЕД/ Державним класифікатором продукції та послуг товарів/ послуг (придбання (отримання), ввезення на митну територію України) визначено код 1005101800, та в графі код згідно з УКТЗЕД/ Державним класифікатором продукції та послуг товарів/ послуг (постачання/надання) визначено код 1005.
Згідно рішення про врахування / неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 1464127/40880746 від 21.02.2020 року, таблиця даних, зареєстрована контролюючим органом 21.02.2020 року за № 9032139519, врахована.
Суд зазначено, що належної мотивації підстав та причин віднесення поданих ФГ "Фортуна-Агро Плюс" вище вказаних податкових накладних до категорії ризиковості здійснення операцій відповідачами ані у спірному рішенні, ані до суду не надано.
Суд зауважено, що основним видом діяльності ФГ "Фортуна-Агро Плюс" є: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, а також видами діяльності є: оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин. В ході судового розгляду справи судом встановлено, що податкові накладні № 1 від 05.02.2020 року та № 2 від 05.02.2020 року складені за фактом постачання товару «українська кукурудза врожаю 2019 року, 3 клас».
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, за наслідками якої, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 року апеляційну скаргу залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 в адміністративній справі №160/8861/20 залишено без змін.
Що стосується правових відносин у даній справи, то позивач зазначає про безпідставність та передчасність прийняття ГУ ДПС у Дніпропетровській області податкового повідомлення-рішення від 12.05.2020 року № 0018825630 за податковими зобов'язаннями у сумі 24 761 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 57 690,25 грн. з огляду на те, спір у даній справі пов'язаний із реєстрацією податковими накладними № 1 (№ 2) від 05.02.2020 року, які складені Фермерським господарством "Фортуна-Агро Плюс" (код ЄДРПОУ 40880746) в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання 05.02.2020 року.
В той же час, такі доводи позивача судом до уваги не приймаються, та під час прийняття судового рішення судом було встановлено наступне.
Так, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 16.04.2020 року фахівцем Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, на підставі підпункту 19-1.1.1. пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, у порядку пункту 49.18 статті 49, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну ФГ "Фортуна-Агро Плюс" (код 40880746) з питання достовірності даних задекларованих в декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період лютий 2020 року вх. реєстраційний №9058829177 від 20.03.2020 року.
Відповідальними особами ФГ "Фортуна-Агро Плюс" (код 40880746) у періоді, що перевірявся були: керівник: ОСОБА_2, реєстраційний номер НОМЕР_2, головний бухгалтер: ОСОБА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
При перевірці використано інформацію наявну в базах даних ДПС України, надану платником податку податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2020 рік вх. реєстраційний №9058829177 від 20.03.2020 року, додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до декларації з ПДВ за лютий 2020 рік вх. реєстраційний №9058828054 від 20.03.2020р., додаток 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1)» за лютий 2020 рік вх. реєстраційний №9058829143 від 20.03.2020р. та відомості з Єдиного реєстру податкових накладних, щодо податкових накладних та розрахунків коригування, згідно з наданими платником електронними документами.
Перевіркою встановлено:
Згідно з наявною в базах даних інформацією:
Адресні дані платника податку: УКРАЇНА, 50025, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ, М.КРИВИЙ РІГ, ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКИЙ Р-Н, ВУЛ. ПРОРІЗНА, БУД. 89 А Зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.02.2017.
Стан платника - 0 - ПЛАТНИК ПОДАТКІВ ЗА ОСНОВНИМ МІСЦЕМ ОБЛІКУ.
Результати перевірки:
1. Перевірка достовірності визначення податкових зобов'язань ФГ "Фортуна-Агро Плюс" в декларації з ПДВ за лютий 2020 року.
В податковій декларації з ПДВ ФГ "Фортуна-Агро Плюс" за лютий 2020 року відображені наступні показники:
Значення ряд. 1.1 «операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою» декларації з податку на додану вартість за лютий 2020 року. Кол. А «обсяги постачання (без податку на додану вартість)» у сумі 1153805,00 грн. Кол.Б. «сума ПДВ» у сумі 230761,00 грн.
Згідно відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних складених та зареєстрованих відповідно до ст.201 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755-VІ, встановлена наступна реєстрація по податковим накладним виписаним в адресу покупців у лютому 2020 року:
- №1 від 05.02.2020 року, дата реєстрації - 14.02.2020 року, сума ПДВ - 230 761 грн., обсяг операцій за ставкою 20% - 1 153 805 грн., де продавцем є як ТОВ «Кофко Агрі Ресорсіз Україна»;
- №2 від 05.02.2020 року, дата реєстрації - 15.02.2020 року, сума ПДВ - 230 761 грн., обсяг операцій за ставкою 20% - 1 153 805 грн., де продавцем є як ТОВ «Кофко Агрі Ресорсіз Україна».
Всього по платнику: сума ПДВ 2 307 610 грн.; обсяг операцій за ставкою 20% - 461 522,0 грн.
Проведеним співставленням показників рядку 1.1 «операції, що оподатковуються за основною ставкою» декларації з податку на додану вартість за лютий 2019 року, відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних, щодо податкових накладних та розрахунків коригування, згідно з наданими платником електронними документами встановлено порушення вимог абз. а) п. 187.1ст. 187 розділу V Податкового Кодексу України та заниження податкових зобов'язань відображених в р.1.1 декларації з ПДВ за лютий 2020 року на суму ПДВ 230761,00 грн.
Перевірка достовірності визначення сум податкового кредиту в декларації за лютий 2020 року.
В податковій декларації з ПДВ ФГ "Фортуна-Агро Плюс" відображені наступні показники:
- Ряд.10.1 кол. А. «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України» (обсяги придбання без ПДВ ) у сумі 885957,00 грн.
- Ряд.10.1 кол Б. «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України» сума ПДВ 177191,00 грн.
Проведеним співставленням показників рядку 10.1 декларації з ПДВ за лютий 2020 року, відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних, щодо податкових накладних та розрахунків коригування, згідно з наданими платником електронними документами відхилень не встановлено.
Згідно даних декларації з ПДВ за лютий 2020 підприємства складають:
- Дані ряд.11.1 кол А. «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою» (без ПДВ ) у сумі 0,00 грн.
- Дані ряд.11.1 кол Б. «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою» сума ПДВ 0,0 грн.
Розбіжностей між даними декларації з ПДВ за лютий 2020 року по ряд.11.1 та даними за митними деклараціями згідно бази даних «МИТНИЦЯ» ДПС України у лютому 2020 року не встановлено.
Згідно даних декларації з ПДВ за лютий 2020 року підприємства складають:
- Дані ряд.19 «Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду» сума ПДВ 0,0 грн.
- Ряд. 21 «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду» сума ПДВ 0,0 грн.
На підставі п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ встановлено порушення ведення податкового обліку, що призвело до заниження платником податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації з ПДВ за лютий 2020 року на суму 230761,00 грн.
Дані камеральної перевірки свідчать про зниження податку на додану вартість за результатами наданої декларації з ЦЦВ за лютий 2020 ФГ "Фортуна-Агро Плюс" на загальну суму ПДВ 230761 грн.
Відповідальність платника передбачена пунктом 123.1. статті 123 глави 11 розділу II Податкового кодексу України.
За результатами проведення даної перевірки фахівцем ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено акт №18665/04-36-56-30/40880746 від 16.04.2020 року «Про результати камеральної перевірки Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс" (код 40880746) з питання достовірності даних, задекларованих в декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період лютий 2020 року».
Даний акт перевірки направлено відповідачем засобами поштового зв'язку та отримано ФГ "Фортуна-Агро Плюс" 21.04.2020 року, що підтверджено копією поштового повідомлення про вручення поштового відправлення.
На підставі акту перевірки Головним управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0018825630 від 12 травня 2020 року, яким Фермерському господарству "Фортуна-Агро Плюс" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 288 451,25 грн., у тому числі за податковим зобов'язанням у розмірі 230 761 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 57 690,25 грн.
Спірне податкове повідомлення-рішення отримано позивачем 19.05.2020 року, що підтверджено копією поштового повідомлення про вручення поштового відправлення.
Позивач, вважає, що податкове повідомлення-рішення № 0018825630 від 12 травня 2020 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню та звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України.
Згідно статтею 62 Податкового кодексу України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Порядок проведення камеральної перевірки встановлено статтею 76 Податкового кодексу України, пунктами 76.1 та 76.2 якої передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Таким чином, предметом камеральної перевірки є правильність відображення (з методологічної та арифметичної точок зору) показників, необхідних для обчислення бази оподаткування, проте достовірність цих показників перевіряється шляхом комплексного дослідження в ході документальної перевірки: податкових декларацій, фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку та первинних документів.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу державної податкової служби (підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Таким чином, з огляду на зміст вищенаведених норм, під час проведення камеральної перевірки не можуть перевірятися інші питання, ніж визначенні статтею 75 Податкового кодексу України. Документами, що мають відношення до такої перевірки, є саме: податкові декларації (розрахунки), дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість, дані Єдиного реєстру податкових накладних, акцизних накладних та дані системи електронного адміністрування реалізації пального і ніякі інші. Якщо ж під час проведення камеральної перевірки буде виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків.
Дана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 31.01.2018 року №804/5957/16.
За приписами пункту 201.10 статті 210 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі якщо реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Разом з тим, як вбачається з акта перевірки Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс", контролюючим органом встановлено розбіжності між сумами податкових зобов'язань, задекларованих позивачем, та сумами податкових зобов'язань по виписаним податковим накладним, які були направлені до Єдиного реєстру податкових накладних, тобто відповідачем зроблено висновок щодо дотримання вимог правильності нарахування та сплати податку на додану вартість, що відповідно до підпункту 75.1.2 Податкового кодексу України, є предметом документальної перевірки, а не камеральної.
Системний аналіз зазначених норм права та фактичних обставин справи дає підстави для висновку про те, що у межах камеральної перевірки відповідачем досліджувались документи, факти та обставини, які повинні встановлюватись при проведенні документальної перевірки. А тому, відповідачем порушено порядок проведення податкової перевірки, визначений чинним законодавством України.
Так, відповідачем не обґрунтовано правомірності спірного податкового повідомлення-рішення, при цьому, суд наголошує, що в разі виникнення певних невідповідностей задекларованих даних відповідач мав право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків, чого останнім зроблено не було.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 15.05.2018 року у справі №804/6286/17, а саме:
«Суд вважає, що виявлення в Єдиному реєстрі податкових накладних під час проведення камеральної перевірки податкової накладної, сума податку на додану вартість за якою не задекларована у податній податковій звітній декларації з цього податку є саме тим випадком, який слід кваліфікувати, як виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних, що є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
Відтак, при збільшенні Товариству спірним податковим повідомленням-рішенням суми грошового зобов'язання відповідачем порушено спосіб реалізації владних управлінських функцій. Суд зазначає, що виявлення розбіжностей під час співставлення даних, що містяться у податкових деклараціях платника податків та даних Єдиного реєстру податкових накладних не доводять склад податкового правопорушення, яке за своєю суттю може бути встановлене на підставі дослідження первинних документів податкового та бухгалтерського обліку Товариства. Достовірність, повнота нарахування та сплати зокрема податку на додану вартість є предметом документальної перевірки відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України.
Зазначене доводить протиправність податкового повідомлення-рішення, внаслідок недоведеності складу податкового правопорушення та порушення способу встановлення податкового правопорушення, покладеного в основу прийняття спірного податкового повідомлення-рішення».
Відтак, при збільшенні позивачу спірним податковим повідомленням-рішенням суми грошового зобов'язання, відповідачем порушено спосіб реалізації владних управлінських функцій. Суд зазначає, що виявлення розбіжностей під час співставлення даних, що містяться у податкових деклараціях платника податків та даних Єдиного реєстру податкових накладних не доводять склад податкового правопорушення, яке за своєю суттю може бути встановлене на підставі дослідження первинних документів податкового та бухгалтерського обліку. Достовірність, повнота нарахування та сплата, зокрема податку на додану вартість є предметом документальної перевірки відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України.
Зазначене доводить протиправність податкового повідомлення-рішення внаслідок недоведеності складу податкового правопорушення та порушення способу встановлення останнього, покладеного в основу прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
Аналогічне правозастосування викладене і в постановах Верховного Суду від 15 травня 2018 року (справа №804/6286/17), від 1 жовтня 2018 року (справа №821/1648/17), від 29 серпня 2019 року (справа 808/818/15).
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".
Також, суд бере до уваги постанову Верховного Суду від 20.02.2018 року №К/9901/4570/17, згідно з якою, суд дійшов висновку, що Акт перевірки, отриманий в результаті перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, якщо він одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками незаконної перевірки на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню.
В силу норми ч. 2 ст. 19 Конституції України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Належним способом захисту прав позивача є визнання відповідного рішення протиправним та його скасування.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 4 326,77 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 41 від 22.02.2021 року.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 4 326,77 підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0018825630 від 12 травня 2020 року, яким Фермерському господарству "Фортуна-Агро Плюс" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 288 451,25 грн., у тому числі за податковим зобов'язанням у розмірі 230 761 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 57 690,25 грн.
Стягнути на користь Фермерського господарства "Фортуна-Агро Плюс" (код ЄДРПОУ 40880746) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 4 326,77 грн. (чотири тисячі триста двадцять шість гривень сімдесят сім копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник