79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"01" червня 2021 р. Справа № 914/277/21
Суддя-доповідач Західного апеляційного господарського суду Кордюк Г.Т.
одержавши апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, б/н від 26.05.2021 (вх.№01-05/1850/21 від 27.05.2021),
на рішення Господарського суду Львівської області від 26.04.2021 (повний текст складено 06.05.2021)
у справі №914/277/21 (суддя Щигельська О.І.)
за позовом: Приватного акціонерного товариства «Ірокс», м. Львів
до відповідача: Державної архітектурно-будівельної інспекції України, м. Київ в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, м. Львів
про визнання протиправними та скасування рішень і наказів
Рішенням Господарського суду Львівської області від 26.04.2021 у справі №914/277/21 позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано: Рішення №04/12-Д-2 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт»; Рішення №04/12-Д-1 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації»; Рішення №04/12-Д-3 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації»; Рішення №04/12-Д-4 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації»; Рішення №04/12-Д-5 від 12.04.201 8р «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації», видані Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області; Наказ №04/12-Д-2 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт»; Наказ №04/12-Д-1 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації»; Наказ №04/12-Д-3 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації»; Наказ №04/12-Д-4 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації»; Наказ №04/12-Д-5 від 12.04.2018р «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації», видані Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області. Присуджено до стягнення з Державної архітектурно-будівельної інспекцієї України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області на користь Приватного акціонерного товариства "ІРОКС" 22700грн. судового збору.
Не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 26.04.2021 у справі №914/277/21 скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.05.2021 вказану апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді (судді-доповідача) Кордюк Г.Т. та суддів Плотніцького Б.Д., Орищин Г.В.
Згідно з п.2 ч.3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Апелянтом, в порушення вимог ч.3 ст. 258 ГПК України, не додано до апеляційної скарги доказів сплати судового збору за подання апеляційної.
Однак, скаржник у апеляційній скарзі просить відстрочити сплату судового збору до закінчення розгляду справи судом у зв'язку з тим, що оплата судового збору здійснюється через органи державної казначейської служби у м. Києві, що займає значний проміжок часу, у тому числі і на передачу квитанції про оплату до структурного підрозділу Львівської області.
Розглянувши вказане клопотання скаржника суд зазначає наступне:
Статтею 129 Конституції України передбачено, що здійснюючи свої конституційні обов'язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ст.8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, редакція зазначеної статті передбачає право суду з урахуванням майнового стану сторони відстрочити їй сплату судового збору лише за наявності викладених вище умов.
Однак, наявність передбачених ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір” умов, за яких суд враховуючи майновий стан сторони може відстрочити їй сплату судового збору, скаржник у клопотанні про відстрочення сплати судового збору не наведено, а склад сторін у справі та предмет позову не свідчить про можливість їх поширення на дані правовідносини.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору.
Частиною 2 ст.260 ГПК України передбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Частина 1 ст.174 ГПК України визначає, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відповідно до ч.2 ст.4 ЗУ “Про судовий збір” за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.4 ЗУ “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч.3 ст. 6 ЗУ “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З врахуванням наведених законодавчих положень та предмета позову ( 10 вимог немайнового характеру) судовий збір, що підлягав сплаті при поданні позовної заяви, становив 22 700 грн., а за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Львівської області від 26.04.2021 у справі №914/277/21 підлягає сплаті 34 050 грн. судового збору.
З огляду на наведене вище, суд дійшов до висновку про залишення апеляційної скарги без руху.
Довести до відома скаржника, що при не усуненні недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, скарга вважається неподаною і повертається скаржнику в порядку ч. 4 ст. 174 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд, -
1. Відмовити Державній архітектурно-будівельній інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Львівської області від 26.04.2021 у справі №914/277/21.
2. Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, б/н від 26.05.2021 (вх.№01-05/1850/21 від 27.05.2021), на рішення Господарського суду Львівської області від 26.04.2021 у справі №914/277/21 залишити без руху.
3. Скаржнику - протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху надати суду докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги у встановлених Законом України “Про судовий збір” порядку та розмірі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Кордюк Г.Т.