Справа № 404/3837/21
Номер провадження 2-о/404/96/21
03 червня 2021 року Кіровський районний суд міста Кіровограда
в складі: головуючого судді Кулінка Л.Д.
за участю секретаря Пилипенко Є.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Кропивницький міський відділ державної реєстрації смерті Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (місцезнаходження: 25031, місто Кропивницький, вулиця Преображенська, будинок № 2), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
До Кіровського районного суду міста Кіровограда 27 травня 2021 року надійшла заява ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Єнакієве, Донецької області громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: місто Єнакієве, Донецька область, Україна, у віці 52 років. На час смерті ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер рідний брат заявника ОСОБА_2 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . 03 лютого 2021 року відділом запису актів держаного стану Єнакіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції «Донецької Народної Республіки» видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця міста Єнакієве, Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Єнакієве у віці 52 років, складено актовий запис про смерть № 199 від 03.02.2021 року. Заявник звернувся до Кропивницького міського відділу державної реєстрації смерті Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з метою реєстрації смерті брата - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проте, листом Відділу заявнику відмовлено у державній реєстрації смерті, в зв'язку з тим, що заявником для проведення державної реєстрації смерті не пред'явлено документ, який би був законною підставою для проведення відповідної державної реєстрації. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
Заявник в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву (вх. № 20944 від 01.06.2021 року) про розгляд заяви про встановлення факту смерті без його участі, заяву підтримує (а.с. 21).
Представник Кропивницького міського відділу державної реєстрації смерті Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання не з'явився, на електронну адресу суду направив заяву (вх. № 21286 від 03.06.2021 року) про розгляд заяви про встановлення факту смерті без їх участі та врахування позиції відділу при розгляді справи (а.с. 22-23).
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив таке.
Глава 6 Цивільного процесуального кодексу України, а також постанова Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 5 (із змінами, внесеними постановою від 25.05.1998 року № 15) "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" розкриває зміст судової діяльності з розгляду справ даної категорії. Факти, що мають юридичний характер - це факти, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Факт смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України встановлюється в судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Судом встановлено, згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 06.02.1963 року виданого міським ЗАГС місто Єнакієве, Донецька область, батьками ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.9).
За витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 10).
Тобто заявник є рідним братом померлого.
Відповідно до довідки про причини смерті № 157 від 02.02.2021 року виданої органом на тимчасово окупованій території України під назвою «Єнакієвське відділення Республіканського бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров'я Донецької Народної Республіки», ОСОБА_2 1968 року народження, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті не встановлена через різко виражені тілесні зміни (а.с. 12). Про що також, органом на тимчасово окупованій території України під назвою «відділ ЗАГС Єнакієвського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки» 03.02.2021 року видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 11).
Після смерті брата ОСОБА_1 звернувся до Кропивницького міського відділу державної реєстрації смерті Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з метою отримання державної реєстрації факту смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Проте, листом № 1073-22.24-30 від 31.03.2021 року Кропивницьким міським відділом державної реєстрації смерті Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки заявником для проведення державної реєстрації смерті не пред'явлено документ, який би був законною підставою для проведення відповідної державної реєстрації (а.с. 16).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно частини другої та третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною третьою статті 49 Цивільного кодексу України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За частиною другою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів.
Частина третя статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначає, що державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
В пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року роз'яснено, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті, що полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлою.
Частиною першою статті 317 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Суд, аналізуючи заяву та її підстави, матеріали справи, вважає встановленим факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Єнакієве, Донецької області громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Єнакієве, Донецька область, на тимчасово окупованій території України.
Даний факт встановлено для здійснення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , проведеної державним органом України.
Судові витрати вважати по фактично понесеним заявником.
У відповідності до статтей 317, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд допускає негайне виконання рішення у справі.
Керуючись статтями 49 Цивільного кодексу України; статями 4, 5, 10, 12, 19, 76-81, 141, 258 - 265, пунктом 8 частини 1 статті 315, статтями 316, 317, 319, 353, 354, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Єнакієве, Донецької області, громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Єнакієве, Донецька область, на тимчасово окупованій території України.
Судові витрати вважати по фактично понесеними заявником.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення суду складено 03.06.2021 року.
Суддя Кіровського Л. Д. Кулінка
районного суду
м.Кіровограда