справа № 752/11745/21
провадження №: 1-кс/752/4060/21
про тимчасовий доступ до речей і документів
31.05.2021 року слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання слідчого СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 12021100000000142, відомості щодо якого 22.02.2021 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,-
Слідчий звернулась до слідчого судді із вказаним клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме до: Рішення Рахункової палати від 27.10.2020 № 28-1; Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, спрямованих на розвиток системи екстреної медичної допомоги; документів, які досліджувались під час проведення аудиту, за результатами якого складено та затверджено Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, спрямованих на розвиток системи екстреної медичної допомоги, з можливістю вилучення завірених належним чином копій документів.
Слідчий обґрунтовує вказане клопотання тим, що СУ ГУ НП у місті Києві проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12021100000000142, відомості щодо якого 22.02.2021 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, відносно посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 та структурних підрозділів, які за попередньою змовою зі службовими особами ряду комерційних структур, шляхом зловживання службовим становищем, заволоділи державними коштами, шляхом здійснення державних закупівель за завищеними цінами.
Досудовим розслідуванням встановлено, що з боку посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , регіональних державних адміністрацій та приватних підприємств під час виконання бюджетної програми за КПКВК 2311470 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на створення оперативно-диспетчерських служб, на реалізацію пілотного проекту щодо розвитку системи екстреної медичної допомоги у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях та м. Києві».
Відповідно до вказаної субвенції, передбачалося виділення бюджетних коштів на закупівлю автомобілів екстреної медичної допомоги, симуляційних манекенів, апаратно-програмних комплексів оперативно-диспетчерських служб, тощо у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях та м. Києві.
Видатки субвенцій на 2019 та 2020 роки планувалися ІНФОРМАЦІЯ_3 у однаковому обсязі - по 922,6 млн. грн. При цьому, у зв'язку зі створення Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, субвенція на 2020 рік повністю скорочена. Основна частина коштів з субвенції 2019 року передбачалася для закупівлі автомобілів ЕМД типу В (на базі Citroen Jumper) та типу С (на базі Peugeot Boxer). Вартість придбання автомобілів ЕМД типу В становила 1960 тис грн., а автомобілів ЕМД типу С - від 2850 тис грн. При цьому, автомобілів ЕМД типу С та В фактично відрізняються наявністю апарату ШВЛ та приймальним пристроєм для нош іншої конструкції. Основним постачальником автомобілів ЕМД є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (понад 80% всіх поставок).
Встановлено, що 31.03.2021 КНП Київської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено прямий договір № 33 із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) на постачання спеціалізованого автомобілю швидкої допомоги на базі «Citroen Jumper» типу В (40 шт.) на загальну суму 78,4 млн. грн.., ціна за 1 автомобіль складає 1,960 млн. грн.
Разом з тим, у 2020 році ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » поставило до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » аналогічні автомобілі швидкої допомоги на базі «Citroen Jumper» типу В вартістю 1,59 млн. грн. за одиницю.
Вищевказане свідчить про можливу розтрату ІНФОРМАЦІЯ_7 бюджетних коштів на суму 14,8 млн. грн.
Крім того, 31.03.2021 ІНФОРМАЦІЯ_7 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » укладено договір № 34 на поставку спеціалізованого автомобілю швидкої допомоги на базі «Citroen Jumper» типу С на загальну суму 78,4 млн. грн. (UA-2021-03-31-003810-c). Згідно з вказаним договором ціна на 1 автомобіль складає 2,663 млн. грн.
Проте, у 2020 році ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » поставило до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » аналогічні автомобілі швидкої допомоги на базі «Citroen Jumper» типу С вартістю 1,950 млн грн за одиницю. Вищевказане свідчить про можливу розтрату ІНФОРМАЦІЯ_7 бюджетних коштів на суму 5,7 млн. грн.
Враховуючи вищевикладене, дії посадових осіб вищевказаних суб'єктів господарювання можливо спричинили нанесення збитків державному бюджету України на загальну суму 20,5 млн. грн.
Крім того, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » протягом 2020 та 2021 років поставило автомобілі швидкої допомоги типу В та С до: КНП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » Дніпропетровської обласної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » Запорізької обласної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 »; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_10 »; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », на загальну суму більше 1 млдр. грн.
Таким чином, у 2019-2020 роках посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та структурних підрозділів за попередньою змовою зі службовими особами ряду комерційних структур, шляхом зловживання службовим становищем, заволоділи державними коштами, шляхом здійснення державних закупівель за завищеними цінами.
22.03.2021 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено запит в порядку ст. 93 КПК України, з проханням надати Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, спрямованих на розвиток системи екстреної медичної допомоги та інших документів, що мають значення для проведення об'єктивного всебічного досудового розслідування.
Однак, у квітні 2021 року слідчим ІНФОРМАЦІЯ_12 було отримано відповідь за підписом секретаря ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 про те, що запитувані документи будуть надані в порядку глави 15 КПК України.
Враховуючи вищевикладене, у органу досудового розслідування виникла необхідність у вилученні копій вказаних документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою встановлення всіх фактів розтрати та привласнення бюджетних коштів за попередньою змовою групою осіб, осіб причетних до вчинення даного кримінального правопорушення та проведення відповідних криміналістичних та судових експертиз, у зв'язку з цим, слідчий просить задовольнити клопотання.
В судове засідання слідчий не з'явилась, подала заяву про розгляд вказаного клопотання без її участі, клопотання підтримала та просила його задовольнити. Також, просила розглянути вказане клопотання без виклику особи, у якої необхідно отримати вказані копії документів.
Слідчий суддя визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 27 КПК України під час судового розгляду та у випадках, передбачених цим Кодексом, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Положеннями ч. 1 ст. 107 КПК України визначено, що рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію.
Таким чином, слідчий суддя визнав за можливе розглянути вказане клопотання за відсутності слідчого та без фіксування судового засідання за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.
Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання та документи, якими воно обґрунтовується, вважає необхідним задовольнити клопотання, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження зокрема тимчасовий доступ до речей і документів.
Зі змісту положень ч. 3 ст. 132 КПК України, вбачається, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження допускається у разі існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; виконання завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
При цьому слідчий та/чи прокурор повинні довести зазначене, належним чином, як у самому клопотанні так і матеріалами доданими до нього.
Слідчим суддею встановлено, що у клопотанні слідчого викладені обставини кримінального правопорушення, які мають місце; правову кваліфікацію із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави щодо отримання вказаних речей і документів та значення цих речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні щодо використання їх як доказів, що у сукупності також підтверджується копіями документів долучених до клопотання. Також, слідчим доведено, що вказані документи знаходяться за вказаною адресою.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що вказані документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, які містять охоронювану законом таємницю, слідчий суддя прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для надання тимчасового доступу до вказаних документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , з можливістю вилучення копії вказаних документів, у зв'язку із цим клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 164, 372 КПК України, -
Клопотання слідчого СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчому СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні № 12021100000000142, відомості щодо якого 22.02.2021 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме до: Рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.10.2020 № 28-1; Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, спрямованих на розвиток системи екстреної медичної допомоги; документів, які досліджувались під час проведення аудиту, за результатами якого складено та затверджено Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, спрямованих на розвиток системи екстреної медичної допомоги, з можливістю вилучення завірених належним чином копій документів.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Уповноваженим посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 надати (забезпечити) тимчасовий доступ до документів, зазначеним в ухвалі особам та надати можливість вилучити копії вказаних документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Вона є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1