Рішення від 01.06.2021 по справі 953/2373/21

Справа № 953/2373/21

н/п 2-а/953/167/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року Київський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Попрас В.О.,

при секретарі - Томіної І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції , інспектора взводу №2 роти ТОР УПП у Харківській області Матвієнко Микити Валерійовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить скасувати постанову серія ЕАН №3747890 у справі про адміністративне правопорушення від 04 лютого 2021 року, винесену інспектором взводу №2 роти ТОР УПП у Харківській області Матвієнко М.В., про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 425 грн. та закриття провадження у справі. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вказаною постановою його було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, за те, що нібито 04.02.2021р. о 02:12 год. він, керуючи автомобілем TOYOTA COROLLA, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вул. Ярослава Мудрого в бік вул. Сумська, при повороті праворуч на вул. Сумську не ввімкнув відповідний світловий покажчик та при зупинці не ввімкнув сигналізацію, чим порушив вимоги п. 9.2.б) Правил дорожнього руху, про що інспектор ОСОБА_2 склав постанову. Позивач вважає постанову незаконною, оскільки при розгляді справи не були з'ясовані і доведені обставини, які б свідчили, що в діях позивача маються ознаки адміністративного правопорушення, будь-яких доказів скоєння ним адміністративного правопорушення матеріали справи не містять та не зазначені в постанові. Враховуючи викладене, позивач вважає, що оскаржувана постанова про накладення на нього адміністративного стягнення не відповідає вимогам закону, не підтверджує наявність адміністративного правопорушення, винесена за відсутності доказів, які б підтверджували факт неправомірних дій позивача, тому просить її скасувати та закрити провадження у справі.

Учасники справи в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомлені про місце і час розгляду справи. Позивач подав заяву про розгляд справи в його відсутність. Представником УПП в Харківській області подано відзив на позов, в яком зазначив, що вина ОСОБА_1 доведена належними та допустимими доказами, адміністративне правопорушення було зафіксовано на автомобільний відеореєстратор патрульного, підстав для скасування постанови не має.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до постанови серія ЕАН №3747890, ОСОБА_1 04.02.2021 р. о 02:12 год., керуючи автомобілем TOYOTA COROLLA, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вул. Ярослава Мудрого в бік вул. Сумська, при повороті праворуч на вул. Сумську не ввімкнув відповідний світловий покажчик та при зупинці не ввімкнув сигналізацію, чим порушив вимоги п. 9.2.б) Правил дорожнього руху. За адміністративне правопорушення на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн.

Частиною 2 статті 122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.

Згідно пункту 9.2.б)Правил дорожнього руху водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом.

Відповідно до вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушення (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Для встановлення складу та події адміністративного правопорушення у справі, що розглядається, слід встановити, що водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем TOYOTA COROLLA, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вул. Ярослава Мудрого в бік вул. Сумська, при повороті праворуч на вул. Сумську не ввімкнув відповідний світловий покажчик та при зупинці не ввімкнув сигналізацію.

У відповідності до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

В матеріалах справи міститься копія постанови серія ЕАН №3747890, в якій зазначається, що 04.02.2021 р. об 02:12 год. ОСОБА_1 , керуючи автомобілем TOYOTA COROLLA, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вул. Ярослава Мудрого в бік вул. Сумська, при повороті праворуч на вул. Сумську не ввімкнув відповідний світловий покажчик та при зупинці не ввімкнув сигналізацію, чим порушив вимоги п. 9.2.б) Правил дорожнього руху та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.122 КУпАП.

Доказів підтверджуючих той факт, що ОСОБА_1 , керуючи TOYOTA COROLLA, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вул. Ярослава Мудрого в бік вул. Сумська, при повороті праворуч на вул. Сумську не ввімкнув відповідний світловий покажчик та при зупинці не ввімкнув сигналізацію, матеріали справи не містять.

З долученого відповідачем до матеріалів справи відеозапису не підтверджується факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення за обставин зазначених в постанові ЕАН №3747890 від 04.02.2021.

Вказані вище обставини свідчать про недоведеність наявності в діях позивача порушень вимог п. 9.2.б) Правил дорожнього руху, що в свою чергу свідчить про недоведеність події і складу адміністративного правопорушення за частиною 2 статті 122 КУпАП.

Крім того, згідно з частиною 1 статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.

У положеннях КУпАП визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності. Водночас вказані положення є законодавчими гарантіями об'єктивного та справедливого розгляду справи, реалізація яких можлива лише у разі, якщо між стадією складення протоколу і стадією розгляду справи по суті існуватиме часовий інтервал, достатній для підготовки до захисту.

Застосування посадовою особою процедури скороченого провадження у випадках, які не визначені законом, тобто розгляд справи про адміністративне правопорушення безпосередньо на місці його вчинення, а не за місцезнаходженням органу, уповноваженого законом розглядати справу про таке порушення, призводить до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених у статтях 257, 268, 277, 278, 279, 280 КУпАП.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що постанова серія ЕАН №3747890 по справі про адміністративне правопорушення від 04.02.2021 р. про накладення адміністративного стягнення на позивача не відповідає вимогам закону та не підтверджує наявність адміністративного правопорушення, винесена за відсутності належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт неправомірних дій позивача, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування постанови ЕАН №3747890 по справі про адміністративне правопорушення підлягають задоволенню.

Пунктом третім частини третьої статті 286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Тому провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП підлягає закриттю, а позовні вимоги в цій частині задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 8, 14, 22, 72-79, 211, 220, 241-246, 249, 250, 268, 271, 286 КАС України, ст.ст. 122, 222, 257, 268, 277, 278, 279, 280, 286 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати постанову серія ЕАН №3747890 у справі про адміністративне правопорушення від 04 лютого 2021 року, винесену інспектором взводу №2 роти ТОР УПП у Харківській області Матвієнко Микитою Валерійовичем, про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 425 грн.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

СУДДЯ