Рішення від 01.06.2021 по справі 923/1423/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року Справа № 923/1423/20

Господарський суд Херсонської області у складі судді Павленко Н.А., при секретарі судового засідання Короткій Ю.А.

за участю представників судового процесу:

від позивача - Ломакіна М.І., адвокат,

від відповідача - Мурадли Галіб Ідріс Огли, уповноважений представник,

розглянувши у судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м.Київ, вул.Т.Шевченка, 18, код ЄДР 21560766 в особі Херсонської філії ПАТ "Укртелеком", м. Херсон, вул.Кримська, 124-а, код ЄДР 01188661

до відповідача: Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області, Херсонська область, м.Скадовськ, вул.Гагаріна, 63, код ЄДР 26285017

про скасування рішення та визнання укладеною додаткової угоди.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяви, клопотання, процесуальні дії суду.

29.12.2020 до господарського суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Херсонської філії ПАТ "Укртелеком" (надалі по тексту рішення - позивач, ПАТ "Укртелеком") з вимогами про:

- скасування пункту 1.2 рішення Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області від 12.03.2020 р. № 1190 про встановлення розміру орендної плати за земельну ділянку 8% від нормативно грошової оцінки землі та встановлення нормативно грошової оцінки земельної ділянки 2 923 310, 00 грн.;

- визнання укладеною додаткової угоди від 31.12.2019 до договору оренди землі №12Е000-560/16 від 17.02.2016 р. в редакції позивача.

Відповідачем по справі вказано Скадовську міську раду Скадовського району Херсонської області (надалі по тексту рішення - відповідач, Скадовська міська рада).

В обґрунтування заявлених позовних вимог ПАТ "Укртелеком" стверджує, що не давало згоди на заміну орендної ставки та відповідні угоди щодо підвищення орендної ставки не підписувало, але оскаржуваним рішенням відповідач намагається зобов'язати позивача сплачувати орендну плату за землю у розмірі біля 20000грн. за непрацюючий пансіонат у місяць.

03.02.2021 за вх.№806/21 засобами електронного зв'язку та 08.02.2021 за вх.№874/21 засобами поштового зв'язку, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Так, відповідач не визнає позовні вимоги та просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

За твердженнями відповідача, відповідно до норм чинного законодавства обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням.

Відповідач вказує, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 6524710100:01:214:0009), яка перебуває в оренді позивача, в розмірі 2923310грн. була встановлена саме відповідно до наданого Відділом Держгеокадастру у Скадовському районі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.12.2019 №32-21-0.33-836.18.

У підготовчому засіданні 04.02.2021 ухвалою занесеною до протоколу підготовчого засідання оголошувалась перерва до 25.02.2021.

Ухвалою суду від 25.02.2021 було продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, до 14.04.2021 та відкладено підготовче засідання до 23.03.2021.

18.03.2021 за вх.№2188/21 від позивача надійшла відповідь на відзив. Позивач вказує, що відповідно до умов укладеного між сторонами договору оренди, орендна ставка у 8% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки сплачується лише тоді, коли пансіонат працює постійно, але пансіонат не здійснює господарську діяльність та з 2011 перебуває на реконструкції.

Ухвалою суду від 23.03.2021 підготовче провадження у справі було закрито. А розгляд справи по суті призначено у судовому засіданні на 22.04.2021.

Ухвалою суду від 22.04.2021 з підстав викладених в ухвалі суду було продовжено строк проведення розгляду справи по суті та відкладено розгляд справи до 01.06.2021.

Цією ж ухвалою суду було серед іншого запропоновано позивачу у строк до 20.05.2021 надати суду: правове обгрунтування підстав внесення змін щодо кожного пункту договору передбачених додатковою угодою, яку просить визнати укладеною позивач. Позивачем вимоги ухвали суд від 22.04.2021 виконані не були.

В судовому засіданні 01.06.2021 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив суд залишити їх без задоволення з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини, які встановленні судом та мотиви визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі, мотивована оцінка аргументів наведених учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.

ПАТ "Укртелеком" на праві приватної власності належить цілісний майновий об'єкт-пансіонат "Зв'язківець" за адресою: Херсонська обл., Скадовський р-н, м.Скадовськ, вул.Пушкіна, буд.49 (витяг про державну реєстрацію права зворот а.с.15).

17.02.2016 між Скадовською міською радою (орендодавець) та ПАТ "Укртелеком" (орендар) укладено договір оренди землі №12Е000-560/16 (а.с.7-10).

За умовами договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з цільовим призначенням 06.01 для будівництва і обслуговування санаторнооздоровчих закладів, яка знаходиться за адресою: Херсонська обл., Скадовський р-н, м.Скадовськ, вул.Пушкіна, буд.49 (п.1. договору).

Сторони узгодили у п.2-п.4 договору, що в оренду передається земельна ділянка з кадастровим №6524710100:01:214:0009 та загальною площею 1.306га. На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна, що належать орендарю на праві приватної власності: цілісний майновий об'єкт-пансіонат "Зв'язківець". Земельна ділянка передається в оренду під цілісним майновим об'єктом-пансіонатом "Зв'ясківець".

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.01.2016 №65/88-16 станом на 27.01.2016 становить 2399432грн.

Згідно п.8 договору, останній укладено на 25 років до 01.10.2040 включно.

Пунктом 9 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі:

а) На період реконструкції об'єкта, якщо його діяльність припинена повністю - 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що складає станом на 27.01.2016 -71982,96грн. за рік;

б) З моменту введення в експлуатацію об'єкта (на підставі наказу (розпорядження) орендаря щодо введення в експлуатацію об'єкта та зареєстрованої у встановленому порядку декларації про готовність об'єкта до експлуатації):

- у разі роботи об'єкта лише сезонно: 6% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що складає 143965,92грн. за рік;

- у разі роботи об'єкта постійно протягом року - 8% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що складає 191954,56грн. за рік.

У п.9 договору сторони також погодили, що зміна розміру орендної плати вноситься сторонами у письмовій формі шляхом укладання додаткових угод за взаємною згодою сторін. Розмір орендної плати автоматично щорічно коригується відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно ст.289 Податкового Кодексу України.

Згідно п.13 договору розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Усі зміни до договору (крім індексації відповідно до ст.289 Податкового Кодексу України) вносяться сторонами у письмовій формі шляхом укладання додаткових угод за взаємною згодою сторін.

17.02.2016 між сторонами складено акт приймання-передачі (зворот а.с.12), за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим №6524710100:01:214:0009 та загальною площею 1,3606га, цільовим призначенням 06.01 для будівництва і обслуговування санаторнооздоровчих закладів, під цілісним майновим об'єктом-пансіонатом "Зв'язківець", що знаходиться за адресою: Херсонська обл., Скадовський р-н, м.Скадовськ, вул.Пушкіна, буд.49.

31.12.2019 позивач направив на адресу відповідача лист (а.с.40) яким надсилав додаткову угоду №1 до договору оренди землі. У листі позивачем вказано, що додаткова угода підготовлена у зв'язку з передачею від Дніпропетровської філії ПАТ "Укртелеком" на баланс Херсонської філії ПАТ "Укртелеком" цілісного майнового об'єкту -пансіонату "Зв'язківець" та з врахуванням змін і доповнень до Постанови КМУ від 03.03.2004 №220 "Про затвердження Типового договору оренди землі".

Суд зауважує, що додаткова угода №1, яка вказувалась в додатках до листа від 31.12.2019 до суду позивачем не надана.

У відповіді на означений лист, відповідач листом від 13.01.2020 (а.с.20) просив позивача надати підтверджуючі документи по сплаті оренди за земельну ділянку та податку на нерухоме майно під цілісним майновим об'єктом -пансіонатом "Зв'язківець".

Позивач листом від 28.02.2020 (а.с.21) надіслав на адресу Скадовської міської ради документи зазначені в листі відповідача від 13.01.2020.

Рішенням LXXV сесії Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області VII скликання від 12.03.2020 №1190 "Про внесення змін до договору оренди землі" було вирішено внести зміни до договору оренди землі від 17.02.2016, номер запису про інше речове право: 15841652, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 04.08.2016, укладеного із ПАТ "Укртелеком" під цілісним майновим об'єктом -пансіонатом "Зв'язківець" у м.Скадовську по вул.Пушкіна,49, кадастровий номер 6524710100:01:214:0009, площею 1,3606га. Зокрема у.п.1.2. названого рішення Скадовської міської ради вирішено встановити розмір орендної плати за земельну ділянку 8% від нормативної грошової оцінки землі та встановити нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2923310грн.

Позивач листом від 14.05.2020 (а.с.28) у зв'язку з отриманням рішенням LXXV сесії Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області VII скликання від 12.03.2020 №1190 звернувся до відповідача з вимогою залишити погоджену договором орендну ставку в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

У відповіді на вказаний лист позивача, Скадовська міська рада листом від 28.05.2020 (а.с.29) повідомила ПАТ "Укртелеком" про те, що рішенням Скадовської міської ради від 24.05.2019 №1013 орендна плата в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земель встановлюється на період нового будівництва та реконструкції об'єкта, якщо діяльність його припинена повністю. ПАТ "Укртелеком" не надано до Скадовської міської ради підтверджуючого документу щодо проведення реконструкції пансіонату "Зв'язківець".

Листом від 22.05.2020 (а.с.38) на виконання вище вказаного рішення Скадовської міської ради, відповідач направив на адресу позивача для підписання додаткову угоду від 06.05.2020 до договору оренди землі від 17.02.2016 №12Е000-560/16.

Позивач листом від 09.06.2020 (а.с.39) повернув додаткову угоду відповідачу без підпису у зв'язку з зазначенням у додаткові угоді неактуальної нормативно грошової оцінки земельної ділянки та невірного розрахунку орендної плати за землю.

Рішенням Скадовської міської ради від 23.07.2020 №1310 було вирішено внести зміни у рішенням LXXV сесії Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області VII скликання від 12.03.2020 №1190 (п.1.2. якого просить скасувати позивач), а саме внести зміни:

- в п.1.2. рішення сесії міської ради від 12.03.2020 року №1190 "Про внесення змін до договору оренди землі", де з тексту виключити слова та цифри: "та встановити нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2923310 (Два мільйони дев'ятсот двадцять три тисячі триста десять грн)" (ПАТ "Укртелеком" м. Херсон, вул. Кримська, 124а).

Листом від 30.07.2020 (а.с.41) відповідач повторно надіслав на адресу позивача додаткову угоду на виконання Рішенням LXXV сесії Скадовської міської ради скадовського району Херсонської області VII скликання від 12.03.2020 №1190 "Про внесення змін до договору оренди землі" та просив позивача після підписання додаткової угоди, один примірник повернути на адресу Скадовської міської ради.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 06.02.2020 нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6524710100:01:214:0009 становить 2572338грн (а.с.46).

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

За змістом статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (частина перша статті 124 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини 1 статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина десята статті 59 зазначеного Закону).

Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Як убачається із матеріалів справи, позивач просить, зокрема, скасувати пункт 1.2 рішення Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області від 12.03.2020 р. № 1190 про встановлення розміру орендної плати за земельну ділянку 8% від нормативно грошової оцінки землі та встановлення нормативно грошової оцінки земельної ділянки 2 923 310, 00 грн. Як на підставу позову ПАТ "Укртелеком" послалося на положення ст.23 ГК України, стверджуючи, що своїм рішенням відповідач, встановивши розмір орендної плати у 8% від нормативно грошової оцінки, не зваживши на те, що експлуатація спірного об'єкта на даний час припинена, порушує права позивача. ПАТ "Укртелеком" вказує, що не давало згоди на зміну орендної ставки та відповідні угоди щодо підвищення орендної ставки не підписувало, але спірним рішенням відповідач намагається зобов'язати позивача сплачувати орендну плату за землю у розмірі біля 20000грн. за непрацюючий пансіонат у місяць.

Суд зауважує, що наведена в позовній заяві ПАТ "Укртелеком" редакція п.1.2 рішення Скадовської міської ради від 12.03.2020 №1190, є не актуальною, враховуючи, що рішенням Скадовської міської ради від 23.07.2020 №1310 було вирішено внести зміни у рішенням Скадовської міської ради від 12.03.2020 №1190, з п.1.2. рішення сесії міської ради від 12.03.2020 року №1190 виключено слова та цифри: "та встановити нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2923310 (Два мільйони дев'ятсот двадцять три тисячі триста десять грн)"(ПАТ "Укртелеком" м. Херсон, вул. Кримська, 124а).

Відповідно до частин першої, другої статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

За змістом частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (стаття 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

У пункті 34 частини 21 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За змістом статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить справляння плати за землю.

У частині 1 статті 632 ЦК України визначено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Як вказано вище, орган місцевого самоврядування наділений законом правом приймати рішення щодо встановлення розміру орендної плати, переданої в оренду земельної ділянки, однак, такий розмір повинен відповідати вимогам чинного законодавства.

Отже, Скадовська міська рада мала право та повноваження приймати рішення про перегляд відсоткової ставки орендної плати позивача у розмірі від 3% до 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та, як слід, рішення 1.2 рішення Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області від 12.03.2020 р. № 1190 не суперечить вимогам Закону.

Разом з тим, суд вважає, що вказане рішення не є безумовним, зобов'язальним актом по відношенню до позивача, та не є односторонньою зміною умов договору, виходячи з наступного.

За змістом статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до Закону України "Про оренду землі", між сторонами справи встановлено договірні відносини, якими, зокрема, врегульовані питання сплати орендної плати.

Так, статтею 13 цього ж закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до вимог законодавства та п.36 договору, внесення змін здійснюються у письмовій формі. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

Отже, оспорюване рішення ради є лише способом волевиявлення щодо розміру плати за землю, яка має бути запропонована позивачу шляхом (через) укладання додаткової угоди.

При цьому, підстави для внесення змін до розміру орендної плати за договором, передбачені п.13 договору, а також законом.

У разі недосягнення згоди між сторонами у встановлений ст. 188 Господарського кодексу України спосіб, будуть наявні наслідки у вигляді спору, який вирішиться судом (в тому числі з дослідженням відповідності економічного підгрунття розміру нової орендної плати).

Тобто, ініціація спору щодо укладання додаткової угоди, відповідно до приписів ст. 188 Господарського кодексу України в даному випадку належить відповідачу, оскільки, саме останній пропонує внести зміни до раніше існуючих господарських відносин.

Отже, оскаржуваний пункт рішення Скадовської міської ради не створює жодних правових наслідків для ПАТ "Укртелеком", а тому, не порушує його прав чи охоронюваних законом інтересів.

Окрім тог, суд зауважує, що в матеріалах справи наявне рішення Скадовської міської ради від 24.05.2019 №1013, яким установлено розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Скадовська. Дане рішення є чинним і не оскаржувалось.

Відповідно до названого рішення Скадовської міської ради за земельні ділянки з цільовим призначенням: 06.01 для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів, встановлено орендну плату у розмірі 8% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, для земель нормативно грошова оцінка яких проведена.

Земельна ділянка з кадастровим номером №6524710100:01:214:0009, яка перебуває в оренді позивача, відповідно до даних Державного земельного кадастру за цільовим призначенням - 06.01 для будівництва і обслуговування санаторнооздоровчих закладів.

У рішенні Скадовської міської ради від 24.05.2019 №1013 міститься примітка, що на період нового будівництва та реконструкції об'єктів, якщо діяльність його припинена повністю орендна плата встановлюється в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки.

Позивач вказує, що оскільки діяльність пансіонату "Зв'язківець" припинена, то розмір орендної плати має становити 3% від нормативно грошової оцінки.

Позивач не вірно розуміє зміст примітки "на період нового будівництва та реконструкції об'єктів, якщо діяльність його припинена повністю" виокремлюючи з контексту речення лише словосполучення про припинення діяльності.

Однак припинення діяльності у даному контексті рішення Скадовської міської ради від 24.05.2019 №1013 нерозривно пов'язується з новим будівництвом та реконструкцією об'єктів і саме у зв'язку з цим (новою будовою та реконструкцією) особа не може здійснювати господарську діяльність на об'єкті, іншими словами діяльність на об'єкті припиняється, а не просто припинення діяльності об'єкту. І лише у наведеному випадку ставка орендної плати встановлюється у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки.

Позивачем не надано доказів на підтвердження того, що у пансіонаті "Зв'язківець" відбувається нове будівництво або реконструкція. Зокрема, але не виключно, зареєстровані в установленому законом порядку декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт.

Припинення діяльності пансіонату "Зв'язківець", це власне волевиявлення його власника, уданому випадку позивача і ця обставина не відноситься до переліку обставин за якими відповідно до рішення Скадовської міської ради від 24.05.2019 №1013 розмір орендної плати має становити 3% від нормативно грошової оцінки.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а відповідно до статті 13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правовідношення.

Аналогічні положення також містяться у ч. 2 ст. 19 ЦК України.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про скасування пункту 1.2 рішення Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області від 12.03.2020 р. № 1190 про встановлення розміру орендної плати за земельну ділянку 8% від нормативно грошової оцінки землі, сам по собі не стосується характеру правовідношення сторін спору, а також не є належною превентивною мірою, що направлена на запобігання порушення прав позивача.

Наведене узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі №905/692/19.

ПАТ "Укртелеком" обґрунтовує позовні вимоги також тим, що ставка плати за землю у розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки землі повністю відповідає вимогам Податкового кодексу України, однак підприємство не навело доводів щодо необґрунтованості ставки у розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки землі, у тому числі з урахуванням рішення міськради від 24.05.2019 № 1013 (а.с.90). Ці твердження жодним чином не обґрунтовують, як саме спірне рішення може призвести до порушення прав позивача та зміни умов спірного договору.

Щодо позовної вимоги про визнання укладеною додаткової угоди від 31.12.2019 до договору оренди землі №12Е000-560/16 від 17.02.2016 р. в редакції позивача.

У позовній заяві підставою названої вимоги позивач вказує, мовою оригіналу: "таким чином, вважаючи неприйнятною додаткову угоду від 30.07.2020, якою відповідач безпідставно підвищив розмір орендної ставки та у зв'язку з тим, що згоди за даного питання не було досягнуто, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом".

Інших підстав позовних вимог про визнання додаткової угоди укладеною, ПАТ "Укртелеком" не наведено.

У відповіді на відзив позивач вказує, що підставою визнання додаткової угоди укладеною є те, що за пропозицією ПАКТ "Укртелеком" про зміну сторони орендаря, прийнято рішення Скадовськохї міської ради від 12.03.2020 №1190, будь - яких суттєвих змін, окрім заміни сторони договору, запропонована угода в редакції позивача не містить.

Поряд з цим у редакції додаткової угоди, яку просить визнати укладеною позивач вносяться зміни у 24 пункти договору, зокрема, але не виключно, щодо умов розміру орендної плати, порядку її внесення і перегляду, відповідальності за її несплату (запропоновані зміни до п.5, п.9, п.11, п.13, п.14), які в свою чергу є істотними умовами договору оренди землі.

Відносини, пов'язані з орендою землі, врегульовані Законом України "Про оренду землі", яким визначені умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

У відповідності до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст.15 ЗУ "Про оренду землі").

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (частина перша статті 638 Цивільного кодексу України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642, 643 Цивільного кодексу України.

Частина перша статті 628 Цивільного кодексу України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Поряд з тим, слід звернути увагу, що згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 188 ГК України визначено порядок зміни та розірвання господарських договорів. Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору.

До загальних принципів господарювання відноситься заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини (ст. 6 ГК України).

Відповідно до змісту статей 6, 627 Цивільного кодексу України свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Вимоги про визнання укладеною додаткової угоди в редакції позивача не підлягають задоволенню.

Позивач, усупереч вимогам зазначених норм, заявляючи вимогу про зміну умов договору оренди землі не зазначає при цьому конкретного випадку, встановленого договором або законом, який би передбачав можливість змінити договір за рішенням суду.

При цьому суд виходить з того, що у ході судового розгляду справи не доведено, а позивачем не обгрунтовано наявності підстав зміни договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін за змістом ст.ст. 651, 652 ЦК України, оскільки не доведено наявності істотного порушення договору другою стороною, даний випадок не передбачений ні умовами договору, ні законом; не доведено також наявності істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Щодо вимоги позивача про внесення змін до преамбули договору оренди землі та щодо реквізитів сторін, в частині зміни орендаря (з Дніпропетровської філії ПАТ "Укртелеком" на Херсонську філію ПАТ "Укртелеком"), суд зазначає наступне.

За змістом ст. 15 Цивільного кодексу України право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу визначено статтею 16 цього Кодексу.

При цьому, під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

У п.1.1. рішення Скадовської міської ради від 12.03.20 №1190 було вирішено в тексті договору оренди землі від 17.02.2016 змінити сторону договору з "Дніпропетровської філії ПАТ "Укртелеком" на "Херсонську філію ПАТ "Укртелеком", у зв'язку з передачею на баланс Херсонської філії ПАТ "Укртелеком".

Рішення Скадовської міської ради позивачем в цій частині не оскаржується.

З урахуванням згоди відповідача на внесення змін до договору оренди землі від 17.02.2016 стосовно зміни відомостей про орендаря та найменування орендаря і відповідно, їх реквізити, відсутні правові підстави для визнання додаткової угоди в судовому порядку в цій частині укладеною, оскільки в цій частині відсутнє порушене право позивача, яке потребує судового захисту.

Щодо посилань позивача в судовому засіданні 01.06.2021, в якості підстав внесення змін до договору на Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220 та постанова Кабінету міністрів України від 22.11.2017 за №890, якою внесено зміни до типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, суд зазначає наступне.

За приписами ст. 630 ЦК України договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку; якщо у договорі не міститься посилання на типові умови, такі типові умови можуть застосовуватись як звичай ділового обороту, якщо вони відповідають вимогам статті 7 цього Кодексу.

Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади, згідно ст. 179 ГК України можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально; типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 "Про затвердження Типового договору оренди землі" затверджено типовий договір оренди землі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 890 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" внесено зміни до вищевказаної постанови.

Договір оренди землі сторонами спірних відносин було укладено 17.02.2016 на підставі типового договору, форма якого діяла на дату укладення такого договору.

Саме лише посилання на невідповідність договору формі Типового договору оренди землі, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 (із змінами) не є безумовною підставою для внесення змін до пунктів договору оренди землі від 17.02.2016.

Так, слід враховувати положення частини 4 статті 179 ГК України, якою передбачено лише право, а не обов'язок сторін, визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

При цьому, таке визначення умов договору має відбуватися саме при укладенні договору. Обов'язку щодо приведення раніше укладених договорів оренди землі у відповідність до форми Типового договору даною нормою не передбачено.

Також, не визначено обов'язку безумовного приведення раніше укладених договорів оренди землі у відповідність з формою Типового договору і постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004, такої вимоги і не зазначено у Постанові КМУ від 22.11.2017 № 890, якою внесено зміни до форми типового договору оренди землі, не вимагається приведення у відповідність до нових вимог типового договору договорів, укладених раніше.

Окрім того, підставою для внесення змін до договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є наявність відповідного застереження в договорі щодо відповідних підстав для його зміни чи прямої вказівки в законі про необхідність внесення змін. Втім, у спірному договорі оренди землі сторони не погодили право на внесення змін до його положень, які запропоновані в додатковій угоді позивачем, зокрема, але не виключно, щодо порядку внесення орендної плати, порядку обчислення орендної плати, чинне законодавство також не містить прямих вказівок щодо необхідності внесення таких змін до договору оренди землі.

Розподіл судових витрат.

У зв'язку з відмовою у позові судові витрати відповідно до ст.129 ГПК України покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, ст.ст. 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно з ч.1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст. 257 ГПК.

Повне рішення складено та підписано 02.06.2021.

Суддя Н.А. Павленко