Рішення від 02.06.2021 по справі 917/536/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.06.2021 Справа № 917/536/21

Господарський суд Полтавської області у складі судді Тимощенко О.М., при секретарі судового засіданні Отюговій О.І., розглянувши справу № 917/536/21

за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", бульвар Т. Шевченка, 18, м. Київ,01001 в особі Полтавської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", вул. Соборності, 33, м. Полтава, 36000

до відповідача Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області вул. Центральна, 23,с. Сем'янівка, Полтавський район, Полтавська область,38721

про стягнення 19 411,16 грн. заборгованості

Без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Полтавської області 09.04.2021 року надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Полтавської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" до відповідача Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області про стягнення 19 411,16 грн. заборгованості.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем передбачених законом зобов'язань з відшкодування витрат за надані позивачем телекомунікаційні послуги окремим категоріям громадян, які користуються правом на пільги.

Ухвалою суду від 12.04.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом 15 днів з дня отримання ухвали; після отримання від позивача відповіді на відзив подати до суду заперечення в строк 5 днів з дня отримання такої відповіді від позивача з урахуванням вимог ст.167,184 ГПК України. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України 5 днів з моменту отримання від відповідача відзиву на позов.

Відповідач правом на подачу відзиву не скористався, належним чином повідомлявся судом про розгляд справи (поштове повідомлення про вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі в мат. справи).

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами ( ч. 9 ст. 165 ГПК України).

Відповідно до ч.5 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши подані докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» є оператором телекомунікацій, предметом діяльності якого, зокрема, є надання телекомунікаційних послуг фіксованого місцевого, міжміського, міжнародного та рухомого (мобільного) зв'язку, комп'ютерного зв'язку, радіозв'язку (з використанням радіочастот), послуг цифрового телебачення, інших послуг мультисервісних мереж та інших телекомунікаційних додаткових (супутніх) послуг.

Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про телекомунікації», Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.

Вказані послуги зв'язку на території Полтавської області надаються Полтавською філією Публічного акціонерного товариства "Укртелеком".

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Згідно з п.63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету міністрів України від 11 квітня 2012 №295 визначено, що встановлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Протягом II півріччя 2020 року Полтавською філією ПАТ «Укртелеком» надані телекомунікаційні послуги (послуги зв'язку) на пільгових умовах населенню смт.Диканька та Диканського району, що включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Позивач у позові зазначає, що витрати, понесені ним внаслідок надання послуг зв'язку на пільгових умовах, становлять 19411,16 грн. Вказані витрати Управлінням соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації позивачу не були відшкодовані, що й стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.

На підтвердження позовних вимог позивачем як докази подані: Копії Розрахунків видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг протягом II півріччя 2020 року ; Скріншоти (витяги з електронної пошти), що підтверджує відправлення Позивачем списку абонентів та розрахунків видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг, на електронну адресу Управління; Копії Актів звіряння розрахунків за формою « 3-пільга»; Копії супровідних листів Позивача; Копії рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень; Копія вимоги-претензії № 03-28 від 23.02.2021 та копія фіскального чеку; Скріншот інформації із сайту Укрпошти про вручення поштового відправлення (вимоги); Копія листа Управління від 26.01.2021 року № 01-12/146; Копія розпорядження Полтавської районної державної адміністрації від 09.02.2021р. № 34 з додатком № 1; Копія листа Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області від 02.04.2021 №01-64/6; Копія розпорядження голови Полтавської районної державної адміністрації від 19.03.2021 р. № 81; Витяг із Статуту ПАТ «Укртелеком», оригінал якого є у Позивача; Витяг із Положення про Полтавську філію ПАТ «Укртелеком»; Копія довіреності представника ПАТ «Укртелеком»; Копія Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частина 1 ст. 193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 ст. 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.ст. 525, 526 ЦК України).

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.

Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено Законами України: "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII; "Про жертви нацистських переслідувань" від 23.03.2000 № 1584-ІІІ; "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ; "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.03.1998 № 203/98-ВР; "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII; "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 № 2402-ІІІ. В перелічених законах закріплені норми, що реалізують державні гарантії певним категоріям громадян та є нормами прямої дії, обов'язку оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Таким чином, законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із Законів України і не залежать від їх бажання.

Згідно з п.20-4 ст. 91 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування витрат за пільговий зв'язок окремим категоріям громадян віднесено до видатків місцевих бюджетів.

Бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентської плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень (ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до частини третьої ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районні, обласні бюджети виконують місцеві державні адміністрації в цілях і обсягах, що затверджуються відповідними радами.

Частина друга статті 22 Бюджетного кодексу України передбачає, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями,

визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення на території смт.Диканька та Диканського району Полтавської області протягом 2020 року здійснювало Управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації.

Наказом Міністерства соціальної політики від 04.11.2016 № 1296 затверджено Методичні рекомендації з розроблення положень про структурні підрозділи з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій, в яких визначені повноваження відповідних структурних підрозділів соціального захисту населення щодо реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення.

Зокрема, пп. 27 та пп. 32 п. 4.5 розділу IV Методичних рекомендацій Місцевий структурний підрозділ соціального захисту населення відповідно до визначених повноважень проводить розрахунки з організаціями - надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян і призначені житлові субсидії населенню та забезпечує ведення Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Відповідно до п. 3 Положення № 117, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (уповноважені органи) організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.

З урахуванням наведеного Управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації протягом 2020 року було єдиним органом соціального захисту населенні території смт. Диканька та Диканського району Полтавської області. Тобто, головним розпорядником коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі щодо відшкодування витрат на послуги зв'язку, наданих пільговим категоріям громадян, які проживають у смт.Диканька та Диканського району, було Управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації.

Як свідчать матеріали справи, на виконання п. 4 Положення № 117, позивач подавав Управлінню соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації на паперових та електронних носіях розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку, наданих протягом ІІ півріччя 2020 року.

24.02.2021 року на адресу Управління направлена позивачем рекомендованим листом вимога-претензія № 03-28 від 23.02.2021 року про сплату заборгованості. Заборгованість Управлінням не сплачена.

Листом від 26.01.2021 року № 01-12/146 Управління повідомило позивача про те, що йому не надавалися повноваження щодо відшкодування вартості наданих пільг з послуг зв'язку окремим категоріям населення.

Судом досліджено всі докази, наявні у матеріалах справи (арк. справи 12-65).

Фактичні витрати на надання ПАТ "Укртелеком" на пільгових умовах послуг населенню смт. Диканька та Диканського району Полтавської області за ІІ півріччя склали 19411,16грн., що підтверджується відповідними розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку.

В порушення вимог наведених вище положень законодавства, витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг (послуг зв'язку) на пільгових умовах протягом II півріччя 2020 року Управлінням не відшкодовані, внаслідок чого утворилась заборгованість в розмірі 19 411,16 грн.

Згідно ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України, зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України).

Частиною 2 статті 218 ГК України та статтею 617 ЦК України не передбачено такої підстави для звільнення від відповідальності, як відсутність у боржника необхідних коштів.

Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо у залежність від видатків бюджету (рішення від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007).

Зокрема, у Рішенні від 09.07.2007 № 6-рп/2007 Конституційний Суд України зазначив, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).

Разом із тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, а саме, у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00), Європейський Суд зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення Суду). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

У Рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 та у справі «Бакалов проти України» від 30.11.2004 зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання (пункти 48 та 40 рішень відповідно).

Судом встановлено, що Управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код 03195116) на даний час знаходиться в стані припинення внаслідок реорганізації шляхом приєднання до Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області.

Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 р. № 1321, перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно- владне правонаступництво) райдержадміністрацій та їх структурних підрозділів зі статусом юридичних осіб публічного права, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації та їх структурних підрозділів зі статусом юридичних осіб публічного права, що припиняються, а перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються та їх структурних підрозділів зі статусом юридичних осіб публічного права, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.

Згідно із п. 1 розпорядження голови Полтавської районної державної адміністрації 09.02.2021р. № 34, структурним підрозділам районних державних адміністрацій зі статусом юридичних осіб публічного права, згідно додатку 1 до вказаного розпорядження, в тому числі Управлінню соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації, надано дозвіл на приєднання до Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, юридична адреса: України, 38721, Полтавська область, Полтавський район, село Сем"янівка, вулиця Центральна, будинок 23 (код ЄДРПОУ 04057505) передачу їх майна, майнових прав та обов'язків, в порядку правонаступництва у зв'язку реорганізацією, шляхом приєднання.

Листом від 02.04.2021 №01-64/6 Полтавська районна державна адміністрація Полтавської області повідомила про те, що моментом виникнення у неї правонаступництва майна, майні прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації є дата затвердження відповідного передавального акту.

Передавальний акт майна, майнових прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації до правонаступника Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області затверджено розпорядженням голови Полтавської районної державної адміністрації від 19.03.2021 р. № 81.

З урахуванням наведеного Полтавська районна державна адміністрація Полтавської області є правонаступником майна, майнових прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації. Отже, позивачем правомірно визначено Полтавську районну державну адміністрацію Полтавської області відповідачем за даним позовом.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Факт неналежного виконання відповідачем зобов'язань щодо відшкодування позивачу наданих пільговим категоріям населення послуг зв'язку, не спростовано відповідачем, проте факт надання позивачем послуг підтверджується матеріалами справи, за таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними і підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності ст.129 ГПК України, витрати щодо сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.

Керуючись статтями 129, 232-233,237-238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області (38721, Полтавська область, Полтавський район, село Сем"янівка, вулиця Центральна, будинок 23, ідентифікаційний код 04057505) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" ( ідентифікаційний код 21560766) бульвар Т. Шевченка, 18, м. Київ,01001 в особі Полтавської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (ідентифікаційний код 01186975) вул. Соборності, 33, м. Полтава, 36000 (рахунок IBAN № НОМЕР_1 в АТ "Ощадбанк" м. Київ, МФО 300465, Код ЄДРПОУ 21560766, ІПН 215607626656 отримувач: ПАТ «Укртелеком») 19411,16 грн. заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг (послуги зв'язку) на пільгових умовах протягом II півріччя 2020 року та 2270 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ із набранням цим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 02.06.2021 року

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.256 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Тимощенко О.М.