Рішення від 12.11.2019 по справі 826/1024/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року м. Київ №826/1024/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,

при секретарі судового засідання Вовк І.Р.,

за участю представника позивача - адвоката Заболотного А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Укргазвидобування" до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області про визнання протиправними рішень, зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, розташованої на території Кегичівської сільської ради Кегичівського району Харківської області, для спорудження свердловини №514 Кегичівського ГКР;

- зобов'язати відповідача позивачу дозвіл зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, розташованої на території Кегичівської сільської ради Кегичівського району Харківської області, спорудження свердловини №514 Кегичівського ГКР;

- визнання протиправною відмову відповідача у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покрив) (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, розташованої на території Старовірської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, для спорудження свердловини №110 Західно Старовірівського ГКР;

- зобов'язати відповідача видати позивачу дозвіл зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, розташованої на території Старовірської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, для спорудження свердловини №110 Західно Старовірівського ГКР.

Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, що в свою чергу порушило права позивача.

Відповідач подав заперечення, в яких повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" він знаходиться в стадії припинення (ліквідації) та заявив клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

Заслухавши представника позивача, який підтримав позов, розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.

Позивач звернувся до відповідача із заявами про видачу дозволів на зняття, перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки для спорудження свердловин №514 Кегичівського ГКР та №110 Західно Старовірівського ГКР.

Відповідач рішення про відмову у видачі дозволу на зняття, перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, оформлене листами:

- №03.01-26/4283 від 02.12.2015 - відносно свердловини №514 Кегичівського ГКР на території на території Кегичівської сільської ради Кегичівського району Харківської області;

- №03.01-26/4419 від 15.12.2015 - відносно свердловини №110 Західно Старовірівського ГКР на території Старовірської сільської ради Нововодолазького району Харківської області.

Зі змісту листів слідує, що підставою для відмови стало подання позивачем неповного пакету документів необхідних для одержання документа дозвільного характеру, зокрема відсутність копії документу, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою. Крім того, зазначено, що договір на проведення розвідувальних робіт та документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою не тотожні.

Відповідно до ст. 168 ЗК України при здійсненні діяльності, пов'язаної із порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей. Здійснення такої діяльності можливе за умови отримання спеціального дозволу органів державного контролю за використанням та охороною земель.

За правилами ст. 6 Закону України від 19.06.2003 року №963-IV "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувальних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №459/2011 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що основним завданням Держсільгоспінспекції України є реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та відповідно до покладених на неї завдань організація та здійснення державного нагляду (контролю), у тому числі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Відповідно до п. 3.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.12.2005 №1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 року за №70/10350 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок №1) спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відмовляє у видачі дозволу.

Отже, підставою для відмови у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок є невизначення чи визначення в неповному обсязі умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядку проведення рекультивації порушених земель.

Водночас, підставою для відмови у видачі дозволу на зняття, перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки слугувало відсутність копії документу, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою.

Згідно з ч. 1 ст. 97 ЗК України підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.

Отже, законодавчо визначена можливість використання земельних ділянок для проведення розвідувальних робіт на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач відповідно до ст. 97 ЗК України уклало з власниками відповідних земельних ділянок договори: №514 від 18.09.2015 з ПП "Агропрогрес" та №110/1 від 10.11.2015 з фізичною особою ОСОБА_1 .

Отже, вказані договори є документами, що посвідчують право користування земельними ділянками та не потребують додаткового укладення договору оренди або земельного сервітуту.

Відповідно до ст. 125 ЗК України державній реєстрації підлягає лише право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст. 126 ЗК України, право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якою не передбачає обов'язку державної реєстрації права користування земельними ділянками для здійснення розвідувальних робіт, отриманого на підставі ст. 97 ЗК України.

Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом (ст. 210 ЦК України).

Отже, укладені позивачем договори на підставі ст. 97 ЗК України не підлягають обов'язковій державній реєстрації та надають позивачу право користування земельною ділянкою для проведення розвідувальних робіт з моменту їх укладення.

За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача про відсутність правових підстав у відповідача для відмови у видачі дозволів на зняття, перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки через відсутність копії документу, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою та доходить висновку про задоволення позову в цій частині.

Водночас, підстав для задоволення вимог про зобов'язання відповідача видати дозвіл немає, оскільки, законодавство, діюче на час розгляду справи, не передбачає отримання позивачем такого спеціального дозволу.

Так, чинною редакцією ч. 2 ст. 168 ЗК України передбачено, що власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків:

а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх обслуговуванням об'єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення;

б) проведення робіт, пов'язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов'язаних з їх експлуатацією об'єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під'їзних дорогах, лініях електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення;

в) проведення робіт з дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення.

У випадках, визначених підпунктами "а", "б", "в" цієї частини, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проекту землеустрою.

Отже, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок має здійснюватись позивачем виключно на підставі робочого проекту землеустрою та не потребує отримання спеціального дозволу.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 241-246, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов Акціонерного товариства "Укргазвидобування" частково.

2. Визнати протиправними відмови Державної інспекції сільського господарства в Харківській області у видачі дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, розташованих на території Кегичівської сільської ради Кегичівського району Харківської області для спорудження свердловини №514 Кегичівського ГКР та на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області для спорудження свердловини №110 Західно Старовірівського ГКР.

3. Відмовити Акціонерному товариству "Укргазвидобування" у задоволенні позову в іншій частині.

4. Стягнути на користь Акціонерного товариства "Укргазвидобування" судовий збір у сумі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня її складення.

Суддя Д.А. Костенко