31 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/3812/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Ткаченко О.Є., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХКОМ АВ» до Управління Держпраці у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування припису та постанови,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕХКОМ АВ» звернулось до суду з позовом до Управління Держпраці у Чернігівській області про:
- визнання протиправним та скасування припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю №25-01-009/0050-0033 від 25.01.2021;
- визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №25-01-009/0050/34 від 02.04.2021.
28.05.2021 представником позивача подано до суду заяву про забезпечення позову, яка обґрунтована тим, що існує очевидна загроза заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до прийняття рішення по суті, оскільки постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №25-01-009/0050/34 від 02.04.2021 у розмірі 420000,00 грн., має очевидні ознаки протиправності.
Крім того, 14.05.2021 Управлінням Держпраці у Чернігівській області складено і вручено директору ТОВ «ТЕХКОМ АВ» акт № 25-01-009/0381, яким встановлено не виконання припису № 25-01-009/0050-0033 від 25.01.2021 про усунення виявлених порушень законодавства про працю, тому негативні наслідки можуть настати в разі пред'явлення постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №25-01-009/0050/34 від 02.04.2021 до примусового виконання.
Дослідивши вказану заяву, суд дійшов до наступного висновку.
Положеннями ч. 1 ст. 150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа, або до якого буде подано адміністративний позов, певних процесуально-правових заходів щодо охорони прав, свобод та інтересів позивача, які б гарантували виконання рішення суду, у разі задоволення позову. Для задоволення судом поданої заявником заяви про забезпечення адміністративного позову останній має обґрунтувати необхідність задоволення такої заяви та довести, що її незадоволення призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених ч. 2 ст. 150 КАС України.
В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
Так, положення ст. 150 КАС України передбачають, що передумовою вжиття заходів для забезпечення позову, є клопотання сторони, із зазначенням очевидних ознак можливості заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача. Тобто, у випадку звернення заявника з клопотанням про забезпечення позову він повинен обґрунтувати причини звернення з таким клопотанням. З цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову.
Тобто інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів позивача в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Звертаючись до суду із заявою про забезпечення позову, позивач зазначає, що в разі пред'явлення постанови про накладення штрафу для примусового виконання є вірогідність настання негативних наслідків для останнього.
Проте станом на момент розгляду даної заяви позивачем не надано доказів звернення до примусового виконання постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №25-01-009/0050/34 від 02.04.2021 та відкриття виконавчого провадження. При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що він не позбавлений права до закінчення розгляду справи по суті звернутись із заявою про забезпечення позову у разі настання таких обставин.
Отже, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення судового рішення не встановлено.
Також, суд звертає увагу позивача на те, що наявність або відсутність протиправності постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №25-01-009/0050/34 від 02.04.2021 може бути встановлена судом під час розгляду справи по суті.
Враховуючи вище викладене та здійснивши оцінку обґрунтованості доводів позивача щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, суд приходить до висновку, що подана заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 150, 154, 248 КАС України суд
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХКОМ АВ» про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України. Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 31 травня 2021 року.
Суддя О.Є. Ткаченко