Рішення від 31.05.2021 по справі 580/1395/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року справа № 580/1395/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якому просить:

-визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, як особі, що потерпіла від Чорнобильської катастрофи, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на підставі ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як особі, що потерпіла від Чорнобильської катастрофи, із зменшенням пенсійного віку, з 26 листопада 2020 року на підставі ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відмова відповідача у призначенні пенсії зі заниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставною, оскільки єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є відповідне посвідчення.

Відповідач у відзиві зазначив, що з позовними вимогами не погоджується та просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки позивач згідно паспорту проживала та була прописана до 03.03.1998 у м. Ватутіне, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. При чому, листом від 01.03.2021 Департамент соціального захисту населення повідомив, що згідно витягу із протоколу № 4 від 26.02.2021 у зв'язку з не підтвердженням інформації про факт проживання позивача у 1986-1998 роках у селі Юрківка, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії, скасовано рішення комісії, викладене у пункті 61 протоколу № 221 від 23.10.2020 та визнано видачу посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 № НОМЕР_1 , виданого 16.03.1993 Звенигородською районною адміністрацією, безпідставною та вважати зазначене посвідчення недійсним. Таким чином, оскільки відповідно до наданих документів факт постійного проживання в зоні посиленого радіологічного контролю до 1998 року не підтверджується, тому, відповідно до законодавства, що регулює спірні правовідносини, права на пенсію зі зниженням пенсійного віку позивач не має.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

22.07.2020 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою №2234 про перехід на інший вид пенсії (за віком). До заяви додано: копія паспорта, копія трудової книжки та довідка Юрківської сільської ради від 21.07.2020 № 751, посвідчення постраждалої від ЧАЕС.

При розгляді заяви відповідачем встановлено, що ОСОБА_2 згідно паспорту проживала та була прописана до 03.03.1998 у м. Ватутіне, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Згідно паспорту та довідки сільської ради, прописана та проживає в селі Юрківка з 19.05.1998, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю, згідно трудової книжки ОСОБА_1 з 13.06.1998 по даний час працює у Ватутінській міській лікарні м. Ватутіне, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Згідно вищевказаних документів, станом на 01.01.1993 ОСОБА_3 не прожила і не відпрацювала чотири роки в зоні посиленого радіологічного контролю, а тому права на чорнобильське посвідчення не має.

В зв'язку з виявленими фактами 24.07.2020 на Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації направлено лист №2300-0307-6/35720 про вирішення питання щодо вилучення чорнобильського посвідчення.

Листом від 30.10.2020 Департамент соціального захисту населення повідомив, що справу ОСОБА_1 розглянуто на черговому засіданні комісії Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян і згідно витягу із протоколу № 21 від 23.10.2020 ОСОБА_1 підтверджено статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи та правильність видачі посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_2 виданого 16.03.1993 Звенигородською районною адміністрацією.

26.11.2020 позивачем подано заяву №3767 про перерахунок пенсії в зв'язку з переходом на інший вид пенсії. До заяви додано наступні документи: копія паспорта, довідка Юрківської сільської ради від 21.07.2020 № 752, довідка Звенигородської РДА № 841 від 22.10.2020, акт депутата від 10.09.2020.

З метою перевірки достовірності видачі вищевказаних довідок проведено документальну перевірку первинних бухгалтерських документів виконавчого комітету Юрківської сільської ради на підставі яких видані довідки про період реєстрації та проживання ОСОБА_1 за період з 11.02.1983 по 21.07.2020. Перевіркою досліджені погосподарські книги за період з 1983 по 2020, про що складено акт № 5 від 13.01.2021.

Перевіркою встановлено, що згідно погосподарських книг: №9 за 1981, 1982, 1983 роки; №16 за 1983, 1984, 1985 роки - за номером особового рахунку 829, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) зазначена донькою голови домогосподарства по АДРЕСА_2 ; № 12 за 1986, 1987, 1988, 1989, 1990 роки - за номером особового рахунку НОМЕР_3 та №10 за 1991, 1992, 1993, 1994, 1995 роки - за номером особового рахунку 844 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) не зазначена по АДРЕСА_2 ; №11 за 1996, 1997, 1998, 1999, 2000 роки - за номером особового рахунку 848 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 (в графі «відмітка про осіб, які заново прибули на територію даної сільради») прибула із Ватутіне 13.05.1998 та зазначена донькою голови домогосподарства по АДРЕСА_2 ; №11 за 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 роки - за номером особового рахунку 806 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) зазначена донькою голови домогосподарства по АДРЕСА_2 ; №12 за 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 роки - за номером особового рахунку 1115 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) зазначена головою домогосподарства по АДРЕСА_2 ; №13 за 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 роки - облікова картка об'єкта погосподарського обліку на 2011-2015 роки за номером 0923-1 ОСОБА_1 зазначена головою домогосподарства по АДРЕСА_2 ; №12 за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки - облікова картка об'єкта погосподарського обліку на 2016-2020 роки за номером 09121 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) зазначена головою домогосподарства по АДРЕСА_2 . Таким чином, інформація про факт проживання в 1986-1998 роках ОСОБА_1 в селі Юрківка, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії, не підтвердилось.

Рішенням №971090152945 від 18.01.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що повідомлено її листом від 16.02.2021 № 2300-0306-8/10207.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернулась до суду.

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 мала статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 4), у відповідності до посвідчення від 16.03.1993 серії НОМЕР_4 .

Однак, згідно витягу із протоколу № 4 від 26.02.2021 у зв'язку з не підтвердженням інформації про факт проживання ОСОБА_1 у 1986-1998 роках у селі Юрківка, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії, скасовано рішення комісії, викладене у пункті 61 протоколу № 221 від 23.10.2020 та визнано видачу посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 № НОМЕР_1 , виданого 16.03.1993 Звенигородською районною адміністрацією, безпідставною та вважати зазначене посвідчення недійсним.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону №796-ХІ1 особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зменшення віку на 2 роки за умови постійного проживання чи роботи у зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 року незалежно від часу проживання чи роботи в цей період та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону №796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону №796-ХІІ пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Тобто, обов'язковою умовою наявності у особи права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі ч. 2 ст. 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 - є факт проживання та (або) праця такої особи у зоні радіологічного контролю протягом чотирьох років з моменту аварії до 01 січня 1993 року.

В силу вимог Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 27.02.1991 №791-XII та постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", с. Юрківка Черкаської області до 01.01.2015 було віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона).

Таким чином, станом на час звернення до відповідача ОСОБА_1 мала статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 4), у відповідності до посвідчення від 16.03.1993 серії НОМЕР_4 , а тому належними доказами підтверджується реєстрація позивача та його фактичне проживання в с. Юрківка, яке відносилось до зони радіологічного контролю.

Статтею 14 Закону №796-ХІІ визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. До них, зокрема, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше чотирьох років, - категорія 4.

Документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (ч. 3 ст. 65 Закону №796-ХІІ).

За змістом частин третьої та четвертої статті 15 Закону №796-ХІІ підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 6 Порядку видачі посвідчення, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 №501 (чинного на час видачі позивачу посвідчення, далі - Порядок №501), громадянам, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видається посвідчення коричневого кольору, серія В.

Відповідно до п. 10 Порядку №501, посвідчення видається, зокрема, громадянам, які постійно проживають або працюють у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка.

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 11.09.2019 року по справі № 205/8713/16-а, від 25.11.2019 року по справі № 464/4150/17, від 09.01.2020 року по справі № 363/3976/16-а, від 26.03.2020 року по справі № 652/610/16-а, від 18.06.2020 року по справі № 751/2738/17.

Натомість, відповідачем встановлено обставини проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю в період з 13.05.1998 року, встановивши, що позивач не проживав протягом 4 років у вказаний період в с. Юрківка.

Суд погоджується із доводами позивача, що станом на час прийняття спірного рішення, період проживання потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи в зоні посиленого радіологічного контролю, підтверджувався відповідним посвідченням 4 категорії, яке було належним і допустимими доказом того, що позивач станом на 01.01.1993 проживав у с. Юрківка Черкаської області, на території зони посиленого радіологічного контролю не менше 4 років та довідка про реєстрацію місця проживання.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги щодо визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, як особі, що потерпіла від Чорнобильської катастрофи, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на підставі ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з підстав відсутності факту постійного проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 р. є обгрунтованими.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, як особі, що потерпіла від Чорнобильської катастрофи з 26 листопада 2020 року на підставі ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” суд зазначає таке.

Відповідно до матеріалів справи, а саме витягу із протоколу № 4 Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА від 26.02.2021 у зв'язку з не підтвердженням інформації про факт проживання ОСОБА_1 у 1986-1998 роках у селі Юрківка, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії, визнано видачу посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 № НОМЕР_1 , виданого 16.03.1993 Звенигородською районною адміністрацією, безпідставною та вважати зазначене посвідчення недійсним.

Таким чином, станом на час прийняття судом рішення, позивач не має право на зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, оскільки виникнення права на зниження пенсійного віку законодавець пов'язує із фактом фізичного перебування особи у зоні у зв'язку із постійним проживанням або у зв'язку із роботою в такій місцевості.

Отже, враховуючи не підтвердження факту постійного проживання чи роботи позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року, суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи в суді, позивач не має права на зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV у відповідності до статті 55 Закону № 796-XII.

Таким чином, відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до ст. 139 КАС України, наявні підстави для відшкодування судових витрат зі сплати судового збору.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, як особі, що потерпіла від Чорнобильської катастрофи, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на підставі ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Суддя П.Г. Паламар