11 травня 2021 року Справа № 580/1641/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дубихвіст В.В.,
заявника (позивача) - Черевичної К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Міністерства соціальної політики України у невиконанні рішення суду та зобов'язання вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та виконати рішення суду у справі №580/1641/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання спрямувати кошти на погашення заборгованості,-
встановив:
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19 зобов'язано Міністерство соціальної політики України спрямувати грошові кошти у сумі 194 040 гривень на погашення ОСОБА_1 бюджетної кредиторської заборгованості за бюджетним зобов'язанням Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, взятим на облік у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області за програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вказане рішення набрало законної сили 12.11.2019.
14.08.2020 позивач в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України подала заяву, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України, що полягає у невиконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19 та постановити окрему ухвалу;
- зобов'язати Міністерство соціальної політики України вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та виконати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19, спрямувавши грошові кошти у сумі 194 040 гривень на погашення позивачу бюджетної кредиторської заборгованості за бюджетним зобов'язанням Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, взятим на облік у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області за програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Обгрунтовуючи заяву, позивач зазначила, що відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 не вживає заходів щодо перерозподілу затверджених йому видатків з метою погашення наявної кредиторської заборгованості. Разом з цим про можливість перерозподілу бюджетних коштів відповідно до Порядку №18 зазначило Міністерство фінансів України у листі від 09.02.2017 №31-09010-14-27/3485. Проте відповідачем не доведено, що ним вживались заходи щодо передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету відповідно до Порядку №18 та ч. 8 ст. 23 Бюджетного кодексу України, хоча перерозподіл видатків є одним із джерел погашення кредиторської заборгованості за відсутності фінансування за конкретною бюджетною програмою.
Відповідач обгрунтовує неможливість погашення ним наявної перед позивачем кредиторської заборгованості та виконання судового рішення винятково відсутністю бюджетного фінансування за вказаною програмою, ігноруючи правові висновки суду по суті справи, і не дає жодних пояснень щодо вжиття заходів з перерозподілу затверджених йому видатків, разом з цим регулярно ініціює перерозподіл затверджених видатків відповідно до Порядку №18, в т.ч і з метою виконання судових рішень, що підтверджується розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №84-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству соціальної політики на 2019 рік».
Крім цього, відповідач мав можливість виконати судове рішення ще у 2019 році, оскільки за наявною на сайті Мінсоцполітики загальнодоступною інформацією згідно зі Звітом про виконання паспортів бюджетних програм за 2019 рік тільки за програмою КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за підсумками 2019 року ним не були використані 2 046 400,00 грн.
Зважаючи на вказане, позивач вважає бездіяльність відповідача щодо виконання судового рішення протиправною.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2020, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.10.2020, заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій та бездіяльності під час виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у справі №580/1641/19 повернуто позивачці.
Постановою Верховного Суду від 01.04.2021 у справі №580/1641/19 ухвала Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.10.2020 скасовані, справа направлена для продовження розгляду до Черкаського окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 19.04.2021 справу передано судді Руденко А.В.
Ухвалою від 28.04.2021 заяву призначено до судового розгляду на 11.05.2021 на 12 год 00 хв.
У судовому засіданні позивач вказану заяву підтримала.
Відповідач у справі Міністерство соціальної політики було повідомлене про дату, час та місце судового розгляду шляхом направлення ухвали від 28.04.2021 на офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте представника у судове засідання не направило, про причини неявки не повідомило, письмових пояснень не надало.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації отримало ухвалу про призначення судового засідання від 28.04.2021, проте представника у судове засідання не направило, про причини неявки не повідомило, письмових пояснень не надало.
Згідно ч. 5 ст. 383 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви, тому суд розглядає заяву за відсутності представників відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Розглянувши заяву, суд зазначає наступне.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19 встановлено, що у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області за програмою КПКВК 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обліковується бюджетне зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації щодо погашення ОСОБА_1 грошових коштів у сумі 194 040 грн.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19 зобов'язано Міністерство соціальної політики України спрямувати грошові кошти у сумі 194 040 гривень на погашення ОСОБА_1 бюджетної кредиторської заборгованості за бюджетним зобов'язанням Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, взятим на облік у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області за програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судове рішення мотивоване тим, що кредиторська заборгованість за програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передана Міністерству соціальної політики України згідно з актом приймання передачі від 25.02.2014, з цієї дати відповідач зобов'язаний був вчиняти дії, направлені на погашення заборгованості перед позивачем у сумі 194 040 гривень, яка утворилась у минулі роки.
Як вбачається з листів Мінсоцполітики від 26.12.2017 №1391/0/116-17/154, від 03.10.2018 №374/0/243-18 у 2014-2017 р. кошти на забезпечення житлом постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян не виділялись. Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» видатків на вказані цілі також не передбачено.
Проте згідно з Порядком передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №18, визначено механізм передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету, передбачених частинами шостою, восьмою, дев'ятою та п'ятнадцятою статті 23 Бюджетного кодексу України, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України, а саме: передачі бюджетних призначень від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого; передачі нерозподілених бюджетних призначень на визначену в законі про Державний бюджет України мету між головними розпорядниками; перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції (з урахуванням частини шостої статті 102 і частини шостої статті 108 Бюджетного кодексу України), у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених головному розпоряднику бюджетних коштів, а також збільшення обсягу видатків розвитку за рахунок зменшення обсягу інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету); перерозподілу видатків державного бюджету на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями.
Виходячи з того, що відповідач не вчинив жодних дій щодо перерозподілу видатків бюджету для погашення кредиторської заборгованості перед позивачем, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19 бездіяльність відповідача була визнана протиправною.
Постановою державного виконавця від 02.06.2020 ВП№62234226 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №580/1641/19 від 20.12.2019.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи листа №9500/0/2-20/44 від 02.07.2020, Міністерство соціальної політики звернулось до Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України, у якому зазначило, що бюджетні призначення на забезпечення житлом постраждалих громадян та виконання судових рішень у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» за програмами Мінсоцполітики не передбачені, видатки на зазначені цілі не затверджувалися у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та відповідних паспортах бюджетних програм.
Разом з цим відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного орану відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень судів.
У зв'язку з цим просило під час внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розглянути можливість збільшити видатки за КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою», або передбачити за новою бюджетною програмою видатки у сумі 194,04 грн для забезпечення виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 02.06.2020 ВП№62234226.
Проте як вбачається з вказаного листа, відповідач не здійснив дій, визначених рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19, а саме: дій, спрямованих на перерозподіл видатків та спрямування грошових коштів у сумі 194 040 гривень на погашення ОСОБА_1 бюджетної кредиторської заборгованості за бюджетним зобов'язанням Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, взятим на облік у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області за програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже бездіяльність відповідача полягає у невиконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19, тому є протиправною.
Згідно ч. 6 ст. 383 КАС України за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
За вказаних обставин заява позивача про визнання протиправною бездіяльності Міністерства соціальної політики України, що полягає у невиконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у адміністративній справі №580/1641/19 та постановлення окремої ухвали є обгрунтованою і підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 241-243, 248, 249, 256, 370, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України, що полягає у невиконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року у справі №580/1641/19, яким зобов'язано Міністерство соціальної політики України спрямувати грошові кошти у сумі 194 040 гривень на погашення ОСОБА_1 бюджетної кредиторської заборгованості за бюджетним зобов'язанням Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, взятим на облік у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області за програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Міністерство соціальної політики України вжити заходів з усунення причин і умов, що сприяють вчиненню бездіяльності, яка полягає у порушенні вимог статей 14 і 370 Кодексу адміністративного судочинства України і була вчинена внаслідок невиконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року у справі №580/1641/19, шляхом спрямування грошових коштів у сумі 194 040 гривень на погашення ОСОБА_1 бюджетної кредиторської заборгованості за бюджетним зобов'язанням Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, взятим на облік у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області за програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Встановити Міністерству соціальної політики України строк для надання відповіді у 30 календарних днів від дати набрання цією ухвалою законної сили у разі не оскарження рішення в апеляційному порядку скарги та строк для надання відповіді у 10 календарних днів від дати завершення процедури апеляційного перегляду у разі подання апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення і може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 15 календарних днів від дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлений 28 травня 2021 року.
Головуючий А.В. Руденко