Рішення від 31.05.2021 по справі 560/3368/21

Справа № 560/3368/21

РІШЕННЯ

іменем України

31 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області №173 від 22 лютого 2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію по втраті годувальника. У лютому 2021 на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 УСБУ в Хмельницькій області була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нова довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 ( чоловіка позивачки) станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника з 01.04.2019 року. Позивачка звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку на підставі оновленої довідки, на що отримала відмову.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження, отримані матеріали пенсійної справи.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому позов не визнає. Покликається на те, що у 2018 проведений перерахунок пенсії позивачки, однак нормативно-правові акти, які передбачають підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям, або інший порядок перерахунку пенсій після 05.03.2019 Кабінет Міністрів України не приймав, грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не змінювалось. Зважаючи на це, підстави для проведення нового перерахунку пенсії позивачки з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки відсутні.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_2 .

У зв'язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 УСБУ в Хмельницькій області виготовило та надало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року.

Позивачка також самостійно звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії на підставі цієї довідки.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом за №2014-1587/П-03/8-2200/21 відмовило у перерахунку її пенсії у зв'язку з тим, що рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 не стосується спірних правовідносин, а Кабінет Міністрів України будь-які інші постанови, які б стосувалась перерахунку пенсій, не приймав, асигнування для виплати пенсій не збільшував, відтак підстави для перерахунку відсутні.

Позивачка, вважаючи відмову протиправною, звернулась до суду.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 1,2,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Додаток 2 до Порядку №45 містив форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою №103 викладена в редакції, яка не передбачала щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії).

Разом з тим, окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Отже, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Зважаючи на визнання нечинними вказаних положень постанови №103, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», повинен здійснюватись за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які особа набула право раніше.

Відтак, з 05 березня 2019 року у позивачки є право на перерахунок її пенсії з урахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка. Враховуючи це, суд вважає, що відмова Головного управління у проведенні перерахунку пенсії позивачки відповідно до оновленої довідки та поданої нею заяви є протиправною, чого відповідач не спростував.

За таких обставин слід зобов'язати Головне управління провести з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунок та виплату пенсії позивачки, виходячи з розмірів грошового забезпечення, зазначених у довідці УСБУ в Хмельницькій області від 22.02.2021 №173, яка була надана відповідачеві.

Оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність відмови, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій УСБУ в Хмельницькій області від 22.02.2021 №173.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій УСБУ в Хмельницькій області від 22.02.2021 №173 (включаючи усі вказані у ній додаткові види грошового забезпечення) з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 908 ( дев'ятсот вісім) грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 31 травня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок