Справа № 560/5668/21
іменем України
31 травня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови,
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною і скасувати постанову, винесену головним державним виконавцем Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Мігдальським Павлом Павловичем було видано Постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2021 року, якою відкрито виконавче провадження №65186649 про стягнення виконавчого збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що головним державним виконавцем Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Мігдальським Павлом Павловичем було видано Постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2021 року, якою відкрито виконавче провадження №65186649 щодо рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 560/420/21 від 17.02.2021 р. Також 19.04.2021 року було винесено постанову про стягнення виконавчого збору, якою постановлено стягнути з боржника Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради виконавчий збір у в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати 24000,00 грн відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 560/420/21 від 17.02.2021 р. було зобов'язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Наказом по Управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради № 3-ад від 13.04.2021 р. «Про забезпечення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2021 р. по справі № 560/420/21» (Наказ з додатками - додається) була нарахована недоплачена грошова допомога до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги ОСОБА_1 в сумі 9464,00 грн.
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради, згідно з абз. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (Надалі - Постанова від 19.02.2020 року № 112), відповідає лише за перерахування коштів через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії. Відповідно до абз. 1 п. 1 Постанови від 19.02.2020 року № 112 у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» проводить Міністерство соціальної політики України шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
На виконання абз. 1 п. 1 Постанови від 19.02.2020 року № 112 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради листом № 24-17/1219 від 13.04.2021 р. звернулося до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА з проханням виділення коштів та відповідною заявкою на фінансування. (Лист з додатками - додається).
19.04.2021 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Мігдальським Павлом Павловичем було видано Постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2021 року, якою відкрито виконавче провадження №65186649. Також 19.04.2021 року було винесено Постанову про стягнення виконавчого збору якою постановлено стягнути з боржника Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради виконавчий збір у розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати 24000,00 грн відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач вважає, що постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про стягнення виконавчого збору від 19.04.2021 року ВП №65186649 протиправною та такою, що підлягає скасуванню виходячи з таких підстав.
Ухвалою суду від 25.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Відповідач подав відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, зокрема, що стягнення виконавчого збору пов'язується з початком примусового виконання. Примусове виконання рішення розпочинається з моменту прийняття державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження, тому одночасно з відкриттям виконавчого провадження повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору. При цьому, стягнення з боржника виконавчого збору в постанові про відкриття виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця. Також відмічає, що боржником рішення було виконане після відкриття виконавчого провадження.
Представник позивача та відповідача в судове засідання не з'явились, про дату час та місце розгляду справи належним чином повідомлений. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на наведене вище, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також достатність письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про можливість розглянути та вирішити справу у письмовому провадженні.
Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 560/420/21 від 17.02.2021 р. було зобов'язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2021 набрало законної сили 22.03.2021.
На підставі виконавчого листа виданого 09.04.2021 на виконання рішення суду у вказаній вище справі, державним виконавцем розглянуто заяву ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа № 560/420/21 від 17.02.2021 Хмельницьким окружним адміністративним судом, та винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №65186649 у п.2 якої запропоновано Боржнику добровільно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
При цьому, у п.3 вказаної постанови вказано, : "Стягнути з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 24000 гривня (UAH)".
Головним державним виконавцем Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Мігдальським Павлом Павловичем було видано Постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2021 року, якою відкрито виконавче провадження №65186649 з Управління праці та соціального захисту населення Славутської міської ради виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн, у зв'язку із тим, що рішення суду не виконане до відкриття виконавчого провадження.
Позивач не погоджуючись з такою постановою, вважає, що рішення суду було виконане до відкриття виконавчого провадження, а саме 13.04.2021 відповідно до Наказу по Управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської № 3-ад від 13.04.2021 р. «Про забезпечення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2021 р. по справі № 560/420/21» була нарахована недоплачена грошова допомога до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги ОСОБА_1 в сумі 9464,00 грн, а отже дії щодо винесення відповідачем постанови про стягнення виконавчого збору, є такими що порушують вимоги ч.9 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження", а саме те, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчою провадження.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Стаття 2 Закону №1404-VIII визначає, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: 1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно ч.1 ст.5 Закону №1404-VIII, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 статті 13 Закону №1404-VIII передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч.1 ст.18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Частиною 1 статті 26 цього Закону передбачено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частина 5 статті 26 Закону №1404-VIII, вказує на те, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1404-VIII, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Відповідно до ч.9 ст.27 Закону №1404-VIII, виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
З матеріалів справи суд встановив, що державним виконавцем 19.04.2021 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №65186649 з виконання виконавчого листа №560/420/21.
Разом з тим, позивач надав Наказ по Управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської № 3-ад від 13.04.2021 р. «Про забезпечення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2021 р. по справі № 560/420/21» яким була нарахована недоплачена грошова допомога до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги ОСОБА_1 в сумі 9464,00 грн.
Однак, позивач помилково вважає, що вказані докази підтверджують виконання рішення суду до винесення відповідачем постанови про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2021, оскільки з наведених обставин суд встановив часткове виконання рішення суду, зокрема в частині нараховання недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, однак в частині, що стосується виплати недоплаченої грошової допомоги Управлінням праці та соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради не надано жодних підтверджуючих документів, про виплату допомоги до 19.04.2021.
Враховуючи наведене вище, суд вважає правомірними дії головного державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Мігдальського Павла Павловича, стосовно винесення постанови про стягнення виконавчого збору з Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 19.04.2021 у виконавчому провадженні №65186649.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч. 1, 2, 3 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію довів та обґрунтував. Натомість, позивач не довів протиправність винесення державним виконавцем оскаржуваної постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2021 ВП №65186649.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню, а тому у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради (вул. Я. Мудрого, 47,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30000 , код ЄДРПОУ - 21316173)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , код ЄДРПОУ - 43316784)
Головуючий суддя Г.В. Лабань