01.06.2021 227/2162/21
Іменем України
01 червня 2021 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В., при підготовці до розгляду справи, яка надійшла з відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.173-2 КУпАП,
До суду надійшов протокол серія ВАБ №685253 від 16.05.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Згідно ст.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішується питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, і у разі виявлених порушень ст. 256 КУпАП справа разом з адмінпротоколом повертається до органу, що їх склав для належного дооформлення.
Протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього слід повернути до відділу поліції для належного дооформлення, як складеного в порушення вимог ст.256 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Порядок оформлення в органах Національної поліції України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах (далі - органи поліції), матеріалів про адміністративні правопорушення передбачено Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06 листопада 2015 року (далі Інструкція № 1376).
Пунктом 9 Інструкції № 1376 передбачено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:
у графі "місце складання протоколу" - населений пункт або географічна точка;
у графі "посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол" - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень);
у графі "склав цей протокол про те, що громадянин(ка)" - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень);
у графі "назва документа, серія, N, ким і коли виданий" - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла));
у графі "чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності" - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності);
у графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол);
у графі "до протоколу додається" - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Протокол, який надійшов до суду і складений поліцейським СРПП ВП №1 Покровського РУП с-том ОСОБА_2 не відповідає нормам ст..256 КУпАП та складений з порушенням Інструкції № 1376.
Так, згідно вищевказаних норм законодавства, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №685253 від 16.05.2021 року, вбачається, що суть адміністративного правопорушення викладено наступним чином: «…26.02.21р. о 11-00 гр. ОСОБА_3 за місцем проживання своєї колишньої дівчини «співмешканки» за адресою АДРЕСА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_4 насильство в сім'ї, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловлюванні в її сторону нецензурної лайкою та погрозах фіз.розправою…».
Тобто вбачається, що вказані вимоги в ч.1 ст.256 КУпАП, щодо зазначення місця вчинення адміністративного правопорушення - поліцейським не дотримані, а саме в протоколі не конкретизовано місце вчинення правопорушення.
При цьому слід зазначити, що диспозицією ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисного вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана моральна шкода або шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом. У багатьох випадках вона залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення, а також від причинного зв'язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності. Законодавство про адміністративні правопорушення охоплює саме ці елементи змісту об'єктивної сторони адміністративного правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення, який направлений до суду не містить викладу об'єктивної сторони правопорушення, зокрема відсутнє посилання на те, чи була або могла бути завдана шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої.
Крім того, зі змісту суті учиненого адміністративного правопорушення, яка викладена поліцейським в протоколі, вбачається, що вказані дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КК України.
Диспозиція ч.2 ст.173-2 КУпАП, передбачає, що адміністративна відповідальність наступає за дії, вказані в ч.1 ст.173-2 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення має важливе значення для процесу доказування за умови, якщо він правильно складений. Тому в протоколі повинні об'єктивно відбиватися відомості, що мають значення для розгляду справи по суті.
Крім того, суд зазначає, що згідно ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
На підтвердження факту того, що ОСОБА_3 піддавався адміністративному стягненню за ч.1 ст.173-2 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - поліцейським зазначена наступна інформація: «26.02.21р. ст.173-2 КУпАП». Але ця інформація не може бути доказом того, що ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності впродовж року за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Будь-яких документів, які б містили інформацію про те, що ОСОБА_3 піддавався адміністративному стягненню впродовж року за ч.1 ст.173-2 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №685253 від 16.05.2021 р. - не додано.
Отже, на підставі п.4 ч.1 ст.278 КУпАП, судом встановлено, що особою, яка склала протокол, не витребувано необхідні додаткові матеріали для розгляду цієї справи.
В даному випадку суду слід надати, разом з протоколом про адміністративне правопорушення, копію постанови суду, яка набрала законної сили та з якої б вбачалось, що ОСОБА_3 протягом року був підданий адміністративному стягненню за ч.1 ст.173-2 КУпАП, так як саме рішення суду є належними та допустимими документами, що підтверджують факт застосування до особи адміністративного стягнення за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Вказані факти мають важливе значення для кваліфікації адміністративного правопорушення і для призначення відповідальності.
За вказаних обставин, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення, у зв'язку з чим протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього підлягає поверненню до відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області для належного дооформлення і усунення вищевказаних недоліків.
Як зазначив ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в своїх роз'ясненнях, що містяться в Постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами, цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», протокол складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП, може бути повернутий постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст. 173-2, 256, 278 КУпАП, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06 листопада 2015 року (далі Інструкція № 1376), суддя -
Протокол серії ВАБ №685253 від 16.05.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , разом з доданими до нього матеріалами - повернути до відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області для належного дооформлення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Здоровиця