Провадження №1- кс/712/3076/21
Справа № 712/5821/21
про тимчасовий доступ до речей та документів
31 травня 2021 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 ,погоджене прокурором Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30 квітня 2021 року за №62021100030000013, за ознаками кримінального правопорушення , передбаченого ч. 2 ст. 364 КК Укра їни,
27 травня 2021 року старший слідчий третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаним клопотанням.
В обґрунтування заявлених в клопотанні вимог зазначає, щотретім слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021100030000013 від 30.04.2021 щодо зловживання своїм службовим становищем посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок чого виникла пеня, нарахована на суму заборгованості бюджету із відшкодування ПДВ на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » були подані до ІНФОРМАЦІЯ_3 декларації з податку на додану вартість, в яких задекларовано до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок від'ємне значення податку на додану вартість за листопад 2014 року в сумі 1 599 441 грн., за грудень 2014 року в сумі 1 743 556 грн., за січень 2015 року в розмірі 298 645 грн. та відповідні заяви про повернення суми бюджетного відшкодування. В подальшому податковим органом проведено перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами якої складено акт та виявлено, що сума бюджетного відшкодування завищена на 280 497 грн.
Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями № 0000071500, №0000091500 від 27.02.2015, №0000151500, №0000161500 від 23.03.2015, №0000051500 від 07.05.2015 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » оскаржило їх до суду. Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі № 823/1904/16 за результатами розгляду адміністративний позов ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до ІНФОРМАЦІЯ_4 , про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0000071500, №0000091500 від 27.02.2015, № 0000151500, №0000161500 від 23.03.2015, №0000051500 від 07.05.2015 задоволено повністю.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року залишено без змін, апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_4 - залишено без задоволення.
Після отримання ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16 юридичним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_4 до підсистеми АІС «Суди» були внесені вищезазначені данні, що потягнуло за собою відповідні зміни до ІКП платника, а також продовжено оскарження до суду касаційної інстанції.
Відповідно до норм порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 17.01.2011 №39 (чина на той момент), висновок до органу державної казначейської служби зобов'язаний подати орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника.
Таким чином, виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року , ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року та подання відповідного висновку до органів казначейство мала здійснювати ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Але незважаючи на зазначене, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_6 зловживаючи своїм службовим становищем, не подали відповідний висновок до ІНФОРМАЦІЯ_7 , чим порушили вимоги діючого законодавства, а саме:
Відповідно до п.п.2.1.1., 2.1.3., 2.1.8., 2.2.2.1., 2.2.2.2., 2.2.3.1., 2.2.3.1.1.Положення про відділ правового супроводження перевірок з питань адміністрування податку на додану вартість управління правової роботи ІНФОРМАЦІЯ_8 , основними завданнями і функціями Відділу є: організація правової роботи спрямованої на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних актів ДФС, ГУ ДФС та його територіальними органами, їх керівниками та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов'язків; забезпечення супроводження справ у судах; здійснення інформаційного супроводження претензійно-позовної роботи в органах ДФС за допомогою підсистеми АІС «Суди» ІС «Податковий блок»; забезпечення контролю за дотриманням законності ГУ та підпорядкованими ДПІ при виконанні завдань і функцій, покладених чинним законодавством; участь у заходах, спрямованих на забезпечення правильного застосування у територіальних органах ДФС податкового, митного законодавства, а також іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДФС; здійснення контролю за повнотою і достовірністю облікових показників, наявних у центральній базі даних ДФС у частині сум грошових зобов'язань, узгоджених в порядку судового оскарження; ведення обліку документів, забезпечення їх зберігання, оперативного пошуку, доставки та надання інформації щодо них.
Також, відповідно до п. 3.3.1., 3.3.3., 3.3.7.2., 3.3.15.1., 3.3.15.2., 3.3.20., 3.3.21 Положення начальник відділу: здійснює керівництво діяльністю та організацією роботи відділу відповідно до Регламенту ГУ ДФС та Положення про відділ; надає обов'язкові для виконання доручення працівникам Відділу з питань, що належать до його функціональних повноважень, контролює їх виконання; здійснює розгляд вхідної кореспонденції; забезпечує додержання працівниками Відділу: виконавської дисципліни; порядку ведення діловодства; застосовує електронний цифровий підпис; бере участь у роботі комісій, робочих груп.
Відповідно до розділу 5 Положення, за невиконання завдань і функцій, передбачених цим Положенням, начальник відділу несе відповідальність у порядку, встановленому законодавством.
З метою забезпечення реалізації державної правової політики та ефективної правової роботи в органах ДФС, наказом Державної фіскальної служби №778 від 12.10.2015 «Про організацію роботи органів ДФС під час підготовки та супроводження справ у судах і ведення претензійно-позовної роботи» затверджено та введено в дію «Порядок організації роботи органівДФС під час підготовки та супроводження справ у судах і ведення претензійно-позовної роботи» (далі - Порядок). Вказаним Порядком визначено основні засади діяльності та взаємодії між структурними підрозділами органів ДФС та Департаментом правової роботи, підрозділами правової роботи митниць, головних управлінь ДФС в областях, м. Києві, державних податкових інспекцій у районах, містах, районах в містах, об'єднаних, спеціалізованих державних податкових інспекцій ІНФОРМАЦІЯ_9 у ході підготовки та супроводження справ у судах і ведення претензійно-позовної роботи.
Згідно п. 2.1. Порядку, організація та безпосереднє супроводження справ у судах, включаючи роботу з підготовки процесуальних документів, покладається на підрозділи правової роботи органів ДФС.
Відповідно до п.п. 2.2.3. п. 2.2. Порядку, на підрозділи правової роботи ІНФОРМАЦІЯ_1 (крім головних управлінь у м. Києві, Центрального офісу) покладається обов'язок щодо супроводження судових справ (стороною у яких є підпорядковані ДПІ) про: скасування податкових повідомлень-рішень про визначення сум податкових (грошових) зобов'язань, зменшення (збільшення) бюджетного відшкодування або відмову у бюджетному відшкодуванні з податку на додану вартість, зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток; відшкодування податку на додану вартість.
Також, відповідно до п. 2.2.18 Порядку, інформація про розгляд справ у судах за участі органів ДФС (у тому числі процесуальні та інші документи у справі) заносяться до АІС «Суди» та ПІК «Судові рішення з питань ЗЕД».
Порядок дій посадових осіб органів ДФС по роботі з АІС «Суди» визначається відповідним Регламентом використання АІС «Суди», щодо ПІК «Судові рішення з питань ЗЕД» - відповідними Методичними рекомендаціями по роботі з ПІК «Судові рішення з питань ЗЕД».
Наповнення АІС «Суди» та ПІК «Судові рішення з питань ЗЕД» здійснюється особами, відповідальними за супроводження судових справ.
Абзацом 2 розділу 2.6. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС № 22 від 31.07.2014, визначено, що працівники юридичного підрозділу органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень, вимог та рішень щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог Регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до АІС «Скарга» та АІС «Суди» у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації, з подальшим збереженням даних і встановленням зв'язків записів АІС «Скарга» та АІС «Суди» із записами підсистеми «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок». Підрозділи, працівники яких здійснювали (очолювали) перевірки, опрацьовують у підсистемі «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок» зазначену інформацію в день її надходження, результатом чого є внесення інформації до підсистеми «Облік платежів» ІТС «Податковий блок».
З метою удосконалення автоматизації процесів формування та ведення електронного документообігу в органах ДПС України, пов'язаного з функцією контролю за підготовкою та супроводженням справ у судах, впровадження в експлуатацію автоматизованої інформаційної системи «Суди», наказом № 362 від 21.10.2010 затверджено Регламент використання АІС «Суди» (далі - Регламент). При цьому, пунктом 4.3. цього Наказу на юридичні підрозділи покладено відповідальність за експлуатацію АІС «Суди» у частині виконання функцій користувачів АІС «Суди», формування інформаційних баз даних АІС «Суди».
При цьому, посадовими особами ОДПС (користувачами), порядок роботи яких визначається Регламентом, є: посадові особи юридичних підрозділів ОДПС усіх рівнів; інші посадові особи ОДПС усіх рівнів, які уповноважені у встановленому законодавством порядку здійснювати представництво інтересів ОДПС у судах та готують документи, необхідні для підготовки та направлення позовних заяв, апеляційних чи касаційних скарг та підготовки пояснень та доказової бази, здійснюють моніторинг роботи з розгляду справ у судах або використовують інформацію про стан і результати розгляду справ у судах.
Згідно п. 2.1. Регламенту, внесення в АІС «Суди» інформації про стан супроводження справи у судах за участі ОДПС здійснюється шляхом:
-внесення інформації у відповідні поля екранного інтерфейсу АІС «Суди» з подальшим збереженням;
-встановлення зв'язку записів в АІС «Суди» із записами інших інформаційних систем ДПА України через екранні форми інтерфейсу АІС «Суди»;
-збереження в АІС «Суди» цифрових копій документів.
Відповідно до п.п. 2.2.1. п. 2.2. розділу 2 Регламенту, до АІС «Суди» вносяться цифрові копії таких документів як: позовна заява; апеляційна та касаційна скарги; інші процесуальні документи, що подаються ОДПС чи платниками податків (заяви, пояснення, клопотання, скарги); документи, що надійшли із судів (постанови, ухвали, рішення, виконавчі листи, судові накази, окремі ухвали) та інші документи, визначені в Регламенті.
Згідно п.п. 2.4.1. п. 2.4. розділу 2 Регламенту процесуальні документи реєструються в АІС «Суди» шляхом заповнення відповідних інформаційних полів у екранній формі інтерфейсу з додаванням в АІС «Суди» сканованої цифрової копії процесуального документа із додатками. Сканована цифрова копія процесуального документа, що надійшов до ОДПС, або електронна копія процесуального документа підготовлена ОДПС, із додатками вноситься до АІС «Суди» не пізніше трьох робочих днів із дня отримання чи направлення таких документів юридичним підрозділом.
Крім того, відповідно п. 2.8. розділу 2 Регламенту, визначено процедуру внесення відповідальним юристом в АІС «Суди» інформації про оскаржені платником податків документи, що обліковуються в АС «Аудит». Зокрема, оскаржені документи, що вносяться в АС «Аудит», приєднуються до АІС «Суди» шляхом встановлення зв'язку із відповідними записами АС «Аудит» через екранні форми інтерфейсу АІС «Суди» (п.п. 2.8.1. п. 2.8.).
Відповідно до розділу 4 Регламенту, під час супроводження справ і моніторингу роботи за наслідком супроводження справ у судах (складання вихідних форм реєстрів, звітних даних, аналітичних інформацій) посадові особи ОДПС усіх рівнів, яким надано право доступу до АІС «Суди», можуть використовувати внесену інформацію про результати розгляду справ у судах.
Згідно п. 60.5 ст. 60 ПК України, у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Пунктом 200.15 ст. 200 ПК України встановлено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно положень ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Відповідно до положень ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими для виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно ч. 1 ст. 255 КК України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
При цьому, чинним законодавством визначено відповідальність контролюючого органу за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 ПК суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Тобто, виходячи з приписів п.200.23 ст.200 ПК України, якою саме і передбачена відповідальність контролюючого органу за невідшкодування платникам податку на додану вартість у вигляді сплати пені на суму бюджетної заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ (встановленої як на момент виникнення пені, так і протягом строку дії пені, включаючи день її погашення) - пеня починає нараховуватися з моменту, коли бюджетне відшкодування набуває статусу заборгованості, та нараховується протягом строку не відшкодування заборгованості з бюджету включаючи день перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку
При цьому, з 01.04.2017 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 26 від 25.01.2017 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість», якою змінено порядок бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Крім того, відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 189 від 29.03.2017 відшкодування узгоджених сум податку на додану вартість, зазначених у Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, поданих до 1 лютого 2016 р., за якими станом на 1 січня 2017 р. суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету, здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в межах сум, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Внесення даних та ведення Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється у порядку, визначеному статтею 200 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. № 26 «Про затвердження Порядку ведення реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість».
Крім того, в ході досудового розслідування у даному кримінальному провадженні встановлено, що органом ДФС винесено наказ № 79 від 17.12.2014, згідно якого скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000301601 від 26.09.2012, яким сам орган ДФС при здійсненні камеральної перевірки збільшив бюджетне відшкодування з ПДВ на суму 880606 грн.
При цьому, згідно з вимогами Податкового кодексу України невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації може бути виявлена податковим органом за результатами камеральної або документальної позапланової перевірки, наслідком якої має бути відповідне податкове повідомлення-рішення.
У зв'язку із здійсненням зазначених порушень діючого законодавства, 24.03.2020 Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі № 580/781/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до ІНФОРМАЦІЯ_10 , до ІНФОРМАЦІЯ_11 , в якому позивач, серед іншого, просить суд стягнути з державного бюджету України через ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ у розмірі 1274000,00 грн та пеню в розмірі 2316660,06 грн нараховану на суму такої заборгованості
Після цього, Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року в справі № 580/781/20 вирішено стягнути з державного бюджету України через ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ у розмірі 1274000,00 грн. та пеню в розмірі 2316660,06 грн нараховану на суму такої заборгованості, що в сумі складає 3590660,06 грн.
Шостим апеляційним адміністративним судом 04 лютого 2021 року Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_12 залишено без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року по справі № 580/781/20 залишено без змін.
Таким чином, в результаті вчинення службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 противоправних дій, пов'язаних з порушенням встановленої законодавством України процедури відшкодування податку на додану вартість, спричинено тяжкі наслідки для державного бюджету у вигляді виникнення пені в розмірі 2 316 660,06 грн.
Слідчий в клопотанні зазначає, що для повного та об'єктивного дослідження всіх обставин у кримінальному провадженні,виникла об'єктивна необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які перебувають у володінні та розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 з можливістю отримати оригінали документів, а саме:
- Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16, а також супровідних, резолюційних листів, інших документів, на підставі яких вказане судове рішення надходило до органів ІНФОРМАЦІЯ_1 та використовувалось у роботі, листування з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та іншими державними органами з приводу виконання зазначеного рішення суду;
- системи електронного документообігу щодо передачі документації від керівництва до виконавців, які мають відношення до надходження ухвал Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16, за період з 2017 по 2021 роки;
- наказу № 79 від 17.12.2014 органу ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно якого скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000301601 від 26.09.2012 ІНФОРМАЦІЯ_13 ;
- записів АІС «Скарга», АІС «Суди» підсистеми «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок», підсистеми «Облік платежів» ІТС «Податковий блок» стосовно внесення та опрацювання Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16, здійснених технологічних кроків працівниками органів ДФС (ДПС) щодо супроводження справи у суді за допомогою використання АІС „Суди” для подальшого відображення в інтегрованій картці платника податків в якій ведеться облік платежів та здійснених нарахувань, як самостійно платником податків так і податковим органом;
- Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року у справі № 580/781/20 а також супровідних, резолюційних листів, інших документів, на підставі яких вказане судове рішення надходило до органів ІНФОРМАЦІЯ_1 та використовувалось у роботі, листування з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та іншими державними органами з приводу виконання зазначеної постанови суду;
- записів АІС «Скарга», АІС «Суди» підсистеми «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок», підсистеми «Облік платежів» ІТС «Податковий блок» стосовно внесення та опрацювання Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року у справі № 580/781/20 , здійснених технологічних кроків працівниками органів ДПС щодо супроводження справи у суді за допомогою використання АІС „Суди” для подальшого відображення в інтегрованій картці платника податків в якій ведеться облік платежів та здійснених нарахувань, як самостійно платником податків так і податковим органом.
Вказані матеріали (документи) самі по собі та в сукупності з іншими документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та необхідні для проведення додаткових слідчих дій або встановлення ряду інших свідків та осіб які мають відношення до даного кримінального провадження.
В судове засідання слідчий ОСОБА_5 не з'явився, до суду подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі.
Відповідно ч.2 ст.163 КПК України клопотання розглядається без повідомлення представників ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст.132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №62021100030000013 внесені до реєстру 30.04.2021 року за фабулою: «Службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, з метою нарахування та одержання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість вчинили відповідні дії, що призвело до додаткових видатків з державного бюджету у розмірі 2 316 660 грн.» - правова кваліфікація - ч.2 ст. 364 КПК України.
Згідно ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання, як доказів, відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
В клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні службових/посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подано клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, окрім того, відомості, що містяться в речах і документах, можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні.
Разом з тим, в частині надання можливості вилучення оригіналів документів, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження не доведено наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, а відтак клопотання дізнавача підлягає до часткового задоволення з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів без вилучення їх оригіналів.
Керуючись ст.ст. 110, 163-165, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 , задовольнити частково.
Надати слідчим третього слідчого відділу ( з дислокацією у м. Черкасах) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , прокурорам Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , оперативним співробітникам третього оперативного відділу (з дислокацією у м. Черкаси) Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні та користуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомлення з оригіналами та отримання належним чином завірених копій документів та речей, а саме:
-Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16, а також супровідних, резолюційних листів, інших документів, на підставі яких вказане судове рішення надходило до органів ІНФОРМАЦІЯ_1 та використовувалось у роботі, листування з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »(код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )та іншими державними органами з приводу виконання зазначеного рішення суду;
-системи електронного документообігу щодо передачі документації від керівництва до виконавців, які мають відношення до надходження ухвал Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16, за період з 2017 по 2021 роки;
-наказу № 79 від 17.12.2014 органу ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно якого скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000301601 від 26.09.2012 ІНФОРМАЦІЯ_13 ;
-записів АІС «Скарга», АІС «Суди» підсистеми «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок», підсистеми «Облік платежів» ІТС «Податковий блок» стосовно внесення та опрацювання Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 823/1904/16, здійснених технологічних кроків працівниками органів ДФС (ДПС) щодо супроводження справи у суді за допомогою використання АІС „Суди” для подальшого відображення в інтегрованій картці платника податків в якій ведеться облік платежів та здійснених нарахувань, як самостійно платником податків так і податковим органом;
-Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року у справі № 580/781/20 а також супровідних, резолюційних листів, інших документів, на підставі яких вказане судове рішення надходило до органів ІНФОРМАЦІЯ_1 та використовувалось у роботі, листування з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та іншими державними органами з приводу виконання зазначеної постанови суду;
-записів АІС «Скарга», АІС «Суди» підсистеми «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок», підсистеми «Облік платежів» ІТС «Податковий блок» стосовно внесення та опрацювання Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року у справі № 580/781/20, здійснених технологічних кроків працівниками органів ДПС щодо супроводження справи у суді за допомогою використання АІС „Суди” для подальшого відображення в інтегрованій картці платника податків в якій ведеться облік платежів та здійснених нарахувань, як самостійно платником податків так і податковим органом.
Строк дії ухвали 30 діб з моменту постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1