Рішення від 01.06.2021 по справі 742/886/21

Провадження № 2/742/708/21

Єдиний унікальний № 742/886/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючогосудді - Коваленко А.В.за участю секретаря судових засідань Риндя Л.А., представника позивача Чумак Я.Ю., відповідача ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

11.03.2020 року позивач звертаючись до суду з заявою просить суд, стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради надміру виплачені кошти у вигляді державної допомоги на малозабезпеченим сім'ям у розмірі 7401 грн. 40 коп.

Позивач аргументує свої вимоги тим, що відповідач перебувала на обліку управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2015 року по 30.04.2020.

17.05.2016 року відповідач звернулася за продовженням допомоги, нею була надана довідка Прилуцького міськрайонного центру зайнятості № 2320 від 18.05.2021 року про те, що ОСОБА_1 порушила законодавство про зайнятість та соціальне страхування щодо сприяння працевлаштуванню , а отже за період з 01.11.2015 року по 30.04.2016 року відповідачу безпідставно нараховано 10901,40 гривень.

Враховуючи , що відповідач добровільно сплатила 3500 гривень , а тому суму переплати, що залишилася у розмірі 7401,40 грн. позивач і просить стягнути.

ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.

Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду від 11.03.2021 року позовну заяву залишено без руху та рекомендовано позивачу сплатити судовий збір.

Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду від 23.03.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено справу до судового розгляду з викликом сторін на 12 год. 15 хв. 13 квітня 2021 року.

Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду від 13.04.2021 року прийнято справу до розгляду суддею Коваленко А.В. та призначено справу до судового розгляду з викликом сторін на 09 год. 00 хв. 06 травня 2021 року.

В зв'язку з неявкою учасників справи розгляд справи відкладено на 09 год. 00 хв. 01 червня 2021 року.

ІІІ. Позиції сторін.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити, аргументуючи тим, що відповідач під час здійснення виплат порушила законодавство про сприяння працевлаштуванню і не повідомила відповідача про порушення. Враховуючи , що порушення законодавства щодо сприяння працевлаштуванню є підставою для припинення нарахування допомоги то кошти нараховані за данний період підлягають стягненню з відповідача з вирахуванням сум сплачених добровільно.

Відповідач в судовому засіданні поклалася на розсуд суду.

ІV. Фактичні обставини встановлені судом.

Відповідач ОСОБА_1 після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 перебувала на обліку управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2015 по 30.04.2020 року та отримувала допомогу.( а.с.3-13)

Відповідно до рішення Управілння праці та соціального захисту ОСОБА_1 на період з 01.11.2015 по 30.04.2016 року нараховано та виплачено соціальну допомогу в розмірі 10901,40 гривень.

Відповідно до довідки Прилуцької міськрайонної філії Чернігівський обласний центр зайнятості від 18.05.2016 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в центрі зайнятості з 23.06.2015 року та допустила порушення законодавства про зайнятість та соціальне страхування на випадок безробіття щодо сприяння своєму працевлаштуванню протягом періоду, за який видається довідка: 20.10.2015 р пункт 5 частини5 ст.31ЗУпЗДССВБ та пп3 п.5.4 ПНДБ( а.с.12-1).

V. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.

Допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (редакція станом на час здійснення виплат допомоги) державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Пунктом 10 Порядку( в редакції на час здійснення виплат допомоги) визначено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Відповідно до п. 28 Порядку (редакція на час здійснення виплат), якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до п. 25 Порядку (редакція від 24 липня 2020 року) якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:

- отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;

- за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;

- за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідач перебувала на обліку управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2015 по 30.04.2016 року та отримала соціальну допомогу за даний період в розмірі 10901,40 гривень.

Під час перебування на обліку в Прилуцькій міськрайонній філії Чернігівський обласний центр зайнятості ОСОБА_1 перебувала на обліку в центрі зайнятості з 23.06.2015 року допустила порушення законодавства про зайнятість та соціальне страхування на випадок безробіття щодо сприяння своєму працевлаштуванню протягом періоду, за який видається довідка: 20.10.2015 р пункт 5 частини5 ст.31ЗУпЗДССВБ та пп3 п.5.4 ПНДБ( а.с.12-1).

Враховуючи, що відповідно до чинного законодавства на момент призначення ОСОБА_1 , остання допустила порушення законодавства про зайнятість та соціальне страхування на випадок безробіття щодо сприяння своєму працевлаштуванню, що виключає можливість призначення останній допомоги та не повідомила про дані обставини позивача, то допомога в розмірі 10901,40 копійок нарахована та виплачена останній із-за її вини, а отже підлягає поверненню.

Станом на 01.03.2021 року відповідач добровільно внесла кошти у сумі 3500 грн. Суму переплати, що залишилася у розмірі 7401,40 грн. відповідач на даний час добровільно не повертає

Враховуючи, що відповідачем в добровільному порядку не повернуто надмірно виплачені бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з з 01.11.2015 по 30.04.2016 року у розмірі 7401,40 грн, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

VІ. Розподіл судових витрат.

Вирішуючи питання про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати по справі, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, за правилами ч.1 ст.141 ЦПК України.

Враховуючи, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню, судовий збір за позов майнового характеру сплачений позивачем підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у розмірі 2270 грн. 00 коп.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.263-265,273,279,280-281,354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області,Код ЄДРПОУ 03196222, юридична адреса: Чернігівська область, м.Прилуки, вул.Київська, 281, надміру виплачені кошти у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 7401 гр. 40 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області, Код ЄДРПОУ 03196222, юридична адреса: Чернігівська область, м.Прилуки, вул.Київська, 281 , 2270 (дві тисячі двісті сімдесят ) грн. 00 коп. коштів сплачених за судовий збір.

Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя А.В. Коваленко