Справа № 574/272/21
Провадження №2/574/236/2021
01 червня 2021 року м. Буринь
Буринський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Гука Т.Р.,
з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,
представника позивача Авер'янової Н.А. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області справу за позовом Сумського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
Сумський обласний центр зайнятості звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що ОСОБА_2 за поданою нею заявою 19.05.2020 року було надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю.
Однак, в серпні 2020 року в результаті обміну інформацією з Пенсійним фондом України працівниками центру зайнятості було встановлено факт надання відповідачем послуг ТОВ "ФУДКОМ" за договором цивільно-правового характеру та отримання доходу з 28.05.2020 року.
Таким чином, за період з 28.05.2020 року по 23.06.2020 року включно ОСОБА_2 незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 7531,03 грн.
13.08.2020 року був виданий наказ №2240 "Про повернення коштів", який 14.08.2020 року з проханням добровільного повернення коштів в 15-денний термін з дати отримання листа було рекомендованим листом направлено на адресу ОСОБА_2
19.08.2020 року ОСОБА_2 особисто подала до Буринської РФ Сумського ОЦЗ письмове зобов'язання щодо добровільного погашення боргу окремими частинами протягом серпня - грудня 2020 року.
Проте відповідачем у добровільному порядку заборгованість повернута частково та на даний час її розмір складає 3981,03 грн.
На підставі викладеного просить стягнути з відповідача на свою користь кошти в сумі 3981,03 грн., виплачені як допомога по безробіттю, а також 2270 грн. судових витрат.
Ухвалою судді Буринського районного суду Сумської області від 29.04.2021 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відрито провадження у справі та призначено її до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача Авер'янової Н.А. позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 булла належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суду не повідомила, правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористалася та заяву про відкладення судового розгляду не подавала.
З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав можливим справу розглянути за відсутності відповідача.
Заслухавши доводи представника позивача, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 19.05.2020 року ОСОБА_2 звернулася до Буринської районної філії Сумського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю (а.с. 5, 6).
У заяві про надання статусу безробітного ОСОБА_2 вказала, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 ЗУ "Про зайнятість населення" та через відсутність роботи не має заробітку або інших, передбачених законодавством, доходів, а також підтвердила, що з правами та обов'язками безробітного ознайомлена та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.
Відповідно до наказів від 19.05.2020 року відповідачу ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 19.05.2020 року по 13.05.2021 року, що підтверджується витягом із наказів про прийняті рішення по особі (а.с. 7, 8).
Статтею 1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ст.ст. 3, 4 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом. До зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Статусу безробітного може набути зокрема особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи (п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення").
Частинами 2 та 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 4 ч.2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону (зокрема щодо своєї зайнятості та виконання оплачуваної роботи (надання послуг).
Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п.7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Відповідно до акту №40 про встановлення факту працевлаштування безробітною ОСОБА_2 від 13.08.2020 року в результаті проведеної перевірки встановлено, що остання з 28.05.2020 року працевлаштувалась у ТОВ "ФУДКОМ" (а.с. 9).
Згідно наказів від 13.08.2020 року ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю в зв'язку з встановленням факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із. ст.4 ЗУ "Про зайнятість населення" відповідно до п.2 п.1 Р.V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької допомоги (а.с. 8).
Крім того, наказом директора Сумського обласного центру зайнятості №2240 від 13.08.2020 року наказано директору Буринської Районної філії Сумського ОЦЗ направити ОСОБА_2 письмове повідомлення про повернення коштів з копією цього наказу та вжити всіх необхідних правових заходів для стягнення з неї заборгованості за період з 28.05.2020 року по 23.06.2020 року в сумі 7531,03 грн. в порядку досудового врегулювання спору, в разі необхідності направити матеріали до суду (а.с. 10).
Згідно листа від 14.08.2020 року №205 ОСОБА_2 було направлено копію наказу №2240 від 13.08.2020 року та повідомлено про те, що кошти отримані нею, як допомога по безробіттю, в сумі 7531,03 грн. підлягають поверненню протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання копії наказу (а.с. 11).
19.08.2020 року ОСОБА_2 надала директору Буринської Районної філії Сумського ОЦЗ письмове зобов'язання сплатити борг в сумі 7531,03 грн. згідно слідуючого графіку погашення: серпень 2020 року - 1531,03 грн.; вересень 2020 року - 1500 грн.; жовтень - 2020 року - 1500 грн.; листопад 2020 року - 1500 грн.; грудень 2020 року - 1500 грн. (а.с. 12).
Відповідачем в добровільному порядку було повернуто центру зайнятості кошти в сумі 1550 грн. - у серпні 2020 року, 500 грн. - у жовтні 2020 року, що підтверджується копіями відповідних квитанції. Також, представником позивача не заперечується, що ОСОБА_2 було сплачено 1500 грн. - у листопаді 2020 року.
Відповідно до довідки-розрахунку від 16.04.2021 року №06/710 сума коштів, які підлягають поверненню на рахунок Сумського обласного центру зайнятості безробітною ОСОБА_2 за період з 28.05.2020 року по 23.06.2020 року становить 3981,03 грн.
Будь-яких доказів повернення отриманої за вказаний період допомоги по безробіттю у повному обсязі відповідачем не надано та матеріали справи не містять.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (ст. 1212 ЦК України).
На підставі наведених норм права та встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що виконання оплачуваної роботи (надання послуг) відповідачем є обставиною, яка впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення нею центру зайнятості про таку обставину свідчить про невиконання останньою своїх обов'язків та є підставою для стягнення з неї суми виплаченої допомоги по безробіттю за період з 28.05.2020 року по 23.06.2020 року в розмірі 3981,03 грн.
За таких обставин, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 2270 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 223, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 44, 45 ЗУ "Про зайнятість населення", ст. 36 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.п. 6, 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, суд
Позов Сумського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Сумського обласного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3981 (три тисячі дев'ятсот вісімдесят одна) грн. 03 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Сумського обласного центру зайнятості судові витрати, понесені по сплаті судового збору, в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Сумський обласний центр зайнятості, місцезнаходження: 40000, м. Суми, м-н Незалежності, 3-1; ЄДРПОУ: 03491406.
Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено: 01.06.2021 року.
Суддя Т.Р. Гук