Справа № 136/715/21
провадження №3/136/306/21
31 травня 2021 року м. Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Шпортун С.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Держпраці у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, працює головою господарства ФГ «УКРАЇНИ», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягуваного до адміністративної відповідальності,
за ч. 1 ст. 41 КУпАП, -
На розгляд суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №ВН2099/491/АВ/П/ПТ від 16.04.2021, вбачається, що 16.04.2021о 16:10 годині по вул. Миру, буд. 147-Г в смт. Турбів, гр. ОСОБА_1 , будучи головою господарства ФГ «УКРАЇНИ», порушив вимоги ч. 1 ст. 115 КЗпП а саме, працівники ФГ «УКРАЇНИ» цех, відділу: м. Тульчин заробітну плату за другу половину січня 2021 року отримали після 7-го числа, а саме 08.02.2021згідно з відомістю на виплату готівки №ПР-0000047 від 08.02.2021.
Розгляд справи було призначено в межах строку визначеного ст.277 КУпАП.
Відповідно до ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
З аналізу вказаної норми слідує, що строки притягнення до відповідальності є абсолютними, а їх пропуск, незалежно від причин, однозначно виключає застосування заходів державного примусу.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Аналіз вказаної норми дає підстави вважати, що після закриття провадження у справі втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави стверджувати про відсутність необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження у справі.
Зважаючи на те, що з часу вчинення зазначеного в протоколі адміністративного правопорушення (08.02.2021) на час розгляду справи (31.05.2021) пройшло більше 3-ох місяців та таке правопорушення не є триваючим, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП, слід закрити у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 38,ст. 41 ч. 1, 221, п. 7 ч. 1 ст. 247, 283, 284, 294 КУпАП, суд,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя С.В. Шпортун