Іменем України
Справа № 133/870/21
провадження №3/133/758/21
19.05.2021
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухова Н.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Вінницькій області,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Козятинського міськрайонного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до якого 17.03.2021 о 01:50 год. на а/д М-21 240 км (с. Борецьке), ОСОБА_1 керував автомобілем Skoda Felicia д.н.з. НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд проводився у встановленому законом порядку у лікаря-нарколога. Результат позитивний - амфетамін, висновок 0825, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_1 посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП.
За змістом ч.1 ст. 130 КУпАП дії особи можуть бути кваліфіковані за цією статтею у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до санкції статті за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, може бути накладення штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав; вказав, що не перебував у стані наркотичного сп'яніння. 17.03.2021 на час приїзду працівників поліції транспортним засобом не керував, так як він був у несправному стані та не міг рухатися. Крім того, працівники поліції не пропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Надав до суду клопотання про: 1) витребування документів із КНП «ЦТЗ» «Соціотерапія «ВОР», а саме: щодо проходження лікарем ОСОБА_2 , що проводив огляд водія тематичного удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством, що надає йому право проводити огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння, а також підтверджуючі це документи; копії сертифікатів відповідності та свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, який використовується в КНЗ «ЦТЗ» «Соціотерапія «ВОР» при проведенні оглядів на стан сп'яніння водіїв; копію направлення на огляд до КНЗ «ЦТЗ» «Соціотерапія «ВОР» водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; копію журналу реєстрації медичних оглядів з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а саме: титульної сторінки, першої сторінки та сторінки з наявним записом реєстрації медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння відносно ОСОБА_1 ; акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, нарктичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складений лікарем КНП «ЦТЗ» «Соціотерапія «ВОР» відносно ОСОБА_1 , на підставі якого було видано висновок щодо результатів медичного огляду від 17.03.2021 № 0825, підписаний лікарем ОСОБА_2 , засвідчений печаткою цієї лікарні; копію документу, якою уповноваженим органом державної влади КНП «ЦТЗ» «Соціотерапія «ВОР» надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв; 2) виклик у судове засідання лікаря ОСОБА_2 , який проводив освідування на стан сп'яніння ОСОБА_1 ; 3) закриття провадження у вказаній справі у зв'язку з відсутністю у його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 просив його попереднє клопотання в частині витребування документів не розглядати та відмовився від виклику в судове засідання лікаря ОСОБА_2 , просив допитати в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які були з ним під час несправності його транспортного засобу.
Захисник Олянюк В.Л. підтримав позицію свого довірителя. Вказав, що матеріали справи не містять доказів його винуватості. Натомість надані документи свідчать про відсутність події правопорушення про яку йдеться у протоколі.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3 (особу встановлено на підставі паспорта серії НОМЕР_2 ) та ОСОБА_4 (особу встановлено на підставі посвідчення водія серії НОМЕР_3 , видане 20.06.2013 Бердичівським ВРЕР) пояснили, що 17.03.2021 на час приїзду працівників поліції ОСОБА_1 не знаходився в стані наркотичного сп'яніння, транспортним засобом не керував, так як він був у несправному стані, автомобіль стояв на узбіччі і не рухався.
Врахувавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, враховуючи обставини справи та особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя прийшов до наступних висновків.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а ст. 245 цього Кодексу передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п. 2.9а Правил дорожнього руху (далі - ПДР), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.5 ПДР, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до Розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735:
у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (пункт 7 розділу І Інструкції).
Відповідно до Розділу 2 Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до Розділу 3 Інструкції, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я.
Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Кожний випадок огляду на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я реєструється в журналі реєстрації медичних оглядів осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 5).
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Крім того, відповідно до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Матеріали справи направлення на проходження огляду на стан сп'яніння водія ОСОБА_1 не містять.
Отже, не можливо дійти до висновку, що ОСОБА_1 видавалось таке направлення, як це передбачено положеннями Інструкції, про які йдеться вище.
Натомість у матеріалах справи міститься висновок КНП «ЦТЗ «Соціотерапія» Вінницької обласної ради» № 0825 від 17.03.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 на момент проведення медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння о 03:05 год. 17.03.2021 перебував у стані наркотичного сп'яніння внаслідок вживання амфетаміну.
Таким чином поліцейський, під час складання протоколу, не дотримався вимог Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», а тому суддя не може ґрунтувати своє рішення лише на складеному проколі про адміністративне правопорушення за відсутності направлення.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, у разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном можливість керування цим транспортним засобом, річковим або маломірним судном надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом.
Відсторонення водіїв від керування транспортним засобом полягає у примусовому припиненні руху, звільнення транспортного засобу від особи, що їм керує, затримання посвідчення водія і здачі у разі необхідності транспортного засобу на платну стоянку або до відповідного органу.
У рапорті поліцейського взводу № 2 роти № 3 батальйону УПП у Вінницькій області ДПП капрала поліції Д. Клюса від 17.03.2021 вказано, що водія ОСОБА_1 було відсторонено від керування транспортним засобом, а саме водій зачинив двері автомобіля та пішов у невідомому напрямку.
Таким чином, з вказаного рапорту неможливо встановити, яким чином останнього було відсторонено від керування транспортним засобом, так як матеріали справи не містять даних про фіксацію даної процедури. Також зі змісту такого рапорта слідує, ОСОБА_1 не поїхав до медичного закладу для проходження огляду, а пішов у невідомому напрямку, тобто не направлявся на проходження огляду.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП, при наявності обставин, передбачених ст. 247 КУпАП, суд закриває провадження по справі.
Враховуючи зазначені обставини, суддя вважає, що вину особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у спосіб, що визначений законодавством, не доведеною.
Доказів вчиненого правопорушення, які б беззаперечно вказували на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення матеріали справи в достатній кількості, які б у своїй сукупності вказували на це, не містять. До протоколу про адміністративне правопорушення на надано відеозапису або пояснень свідків, які б засвідчили факт вчинення правопорушення. Натомість допитані під присягою свідки, які були попередженні про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання, дали такі показання, які спростовують зазнечені у протоколі обставини.
За вказаних обставин, при відсутності належних та допустимих доказів, наявності суперечностей у наданих доказах, суд вважає, що існують обгрунтовані сумніви у вчиненні ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Виходячи із вищезазначеного, суддя, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 247, 251, 252, 266, 284 та ч. 1 ст. 130 КУпАП, ст. 62 Конституції України, суддя,
постановила:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Пєтухова Н.О.
19.05.2021.