28 травня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2019/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області про визнання дій протиправними, а також зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 100 % на 70%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року у розмірі 100 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку - до категорії 1 з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач являється пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, одержую пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Як зазначає позивач, станом на 01.01.2016 року вислуга років складає пенсії 100 % грошового забезпечення, як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку - до категорії 1. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року. При цьому перерахунок пенсії проведено Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виходячи з 100 % грошового забезпечення, що, на думку позивача, порушує його права. В подальшому позивач звернувся із заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. виходячи з 100 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку - до категорії 2. Проте Головне управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області заперечує щодо здійснення перерахунку пенсії. З даною протиправною бездіяльністю Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області позивач не погоджується, тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою судді від 05.05.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) (а.с.11), сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву (а.с.23-24), в якому останній просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, яка складає 26 років. ГУ ПФУ в Кіровоградській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.20216 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Відповідач не погоджується з вимогою позивача щодо визнання протиправними дії в частині зменшення відсоткового розміру пенсії з 100% на 70%. Вважає цю вимогу взагалі безпідставною, необґрунтованою та такою, що не відповідає дійсності, оскільки відсоток розміру грошового забезпечення позивача з 01.01.2008 року складає 73%. Доводячи правомірність своїх дій посилається на пропущення позивачем строку звернення до суду з позовними вимогами про перерахунок пенсії.
Позивач подав відповідь на відзив відповідача та зазначив, що з доводами відповідача не погоджується, зазначає, що доводів позовної заяви відзив не спростовує. Просить суду задовольнити його позов в повному обсязі (а.с.19-21).
У відповідності до частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Вказані положення КАС України також були роз'яснені позивачу ухвалою суду від 05.05.2021 року.
Враховуючи предмет спору у даній справі, подання відповіді на позовну заяву суперечить чинними нормами процесуального законодавства.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд
ОСОБА_1 (надалі - позивач) є пенсіонером по лінії Міністерства оборони України та з 1995 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Згідно матеріалів пенсійної справи позивача, суд убачає, що позивачу призначено пенсію виходячи із вислуги років, що склала 26 років (в пільговому обчисленні) (в.с.25-27) та обчислено у розмірі 83% його грошового забезпечення (а.с.25-26).
З 01.01.2008 року пенсія позивачу була перерахована виходячи з розміру 73% грошового забезпечення (а.с.28-зв).
З матеріалів справи суд вбачає, що Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області в березні 2018 року складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, на підставі якої органом Пенсійного фонду України проведено перерахунок його пенсії з 01 січня 2016 року (а.с.34).
Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача становить 7140 грн., з яких:
2650,00 грн. - посадовий оклад;
2000,00 грн. - оклад за військове звання;
2092,50 грн. - надбавка за стаж служби 45%;
397,50 грн. - надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (а.с34).
Згідно з розрахунком органу Пенсійного фонду, що складений у травні 2018 року, при перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2016 року застосовано розрахунок розміру пенсії 73% грошового забезпечення (а.с.34-зв).
Позивач звернувся із заявою від 31.03.2021 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року у розмірі 100% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до вимог ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку - до категорії 1 - 100% (а.с.4).
Відповідач листом від 08.04.2021 року відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії та зазначено, що пенсія позивачу виплачується вірно, попередні перерахунки пенсій проведено у відповідності до норм чинного законодавства (а.с.5).
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом для захисту, порушених на його думку, прав.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
Стаття 13 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Отже, відповідно до пункту “в” статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній до набуття Законом №3591-IV чинності, - до 29 квітня 2006 року) військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, позивачу, як було встановлено судом та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, пенсія призначена, виходячи із 83% сум грошового забезпечення.
Підставою перерахунку всіх призначених за Законом №2262-ХІІ пенсій згідно з пунктом 3 статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
У статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII вносились зміни.
Зокрема, з 29.04.2006 року відповідно до Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" було внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими виключено положення щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років.
Здійснення перерахунку пенсій з 1 січня 2008 року регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Нові види грошового забезпечення військовослужбовців були визначені постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набирала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 1 січня 2008 року.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що, оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 1 січня 2008 року, стаття 13 Закону №2262-ХІІ не передбачала 10% збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10- та 5-процентної доплати для зазначених військовослужбовців немає.
З огляду на це управління ПФУ з 1 січня 2008 року провели перерахунок пенсії позивачу застосовуючи основний розмір пенсії 73% грошового забезпечення. Тобто позивачу з 2005 року було приз обрахунок 83, а з 2008 року - 73%.
Спору щодо правомірності обрахунку пенсії у 2008 році позивачем не заявлено. А відтак, дослідження правомірності зменшення відсоткового розміру пенсії знаходиться поза межами предмету цього спору.
На переконання суду своїми діями щодо перерахунку позивачу пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 1 січня 2008 року для відповідних категорій осіб, не порушило чинного законодавства України.
При цьому з огляду на матеріали пенсійної справи, суд бере до уваги ту обставину, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки - привели до її збільшення, що нівелює засторогу можливого порушення прав позивача.
Зазначений правовий висновок судом здійснений з урахуванням застосування норм права в аналогічних правовідносинах у постановах Верховного Суду України від 18 червня 2014 року (справа № 21-38а14) та від 8 липня 2014 року у справі № 21-277а14, а також у постанові Верховного Суду від 21 березня 2019 року у справі № 275/383/17.
Разом з тим, при вирішенні спору суд враховує правову позицію Верховного Суду викладену у постановах від 08.05.2018 по справі №752/17929/13-а та від 21.03.2019 по справі №275/383/17 про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 1 січня 2008 року, стаття 13 Закону №2262-ХІІ не передбачала 10-процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-процентної доплати для зазначених військовослужбовців немає.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року виходячи з розміру 73% від грошового забезпечення.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Так, позивачем заявлена позовна вимога про визнати протиправними дії відповідача в частині перерахунку пенсії зі зменшенням відсоткового розміру пенсії зі 100% на 70%.
Проте, доказів того, що вислуга років пенсії позивача станом на 01 січня 2016 року складає 100% справа на містить. Вислуга років позивача станом на 01 січня 2016 року становить 26 років (в пільговому обчисленні), що при обрахунку відповідно до пункту «а» статті 13 Закону №2262-ХІІ відповідає 73% (55% за 20 років) + (6 років * 3% - тобто за кожен наступний рік по 3%).
Тобто для того, щоб мати 100% розміру грошового забезпечення позивач має мати більш як 35 років стажу, проте матеріали пенсійної справи вказуються на те, що має пільговий стаж 26 років.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року у розмірі 100 % відповідних сум грошового забезпечення. Більш того, судом встановлено, що пенсія позивачу саме у 100% розмірі грошового забезпечення не призначалася в продовж всього часу отримання позивачем пенсії. Також судом встановлено, що відповідач не зменшував позивачу пенсію до 70%, а відтак жодного права в межах даного спору саме з січня 2016 року позивача порушено не було.
Оскільки суд констатує відсутність порушеного права, яке б підлягало судовому захисту з огляду на предмет спору та позовні вимоги, тому у задоволені позову слід відмовити.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, суд вважає за необхідне повідомити позивача про те, що він не позбавлений права на звернення до суду в разі конкретизації позивних вимог та порушеного права.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Судові витрати у даній справі сторонами не понесені.
Керуючись статей 132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області (вул. Соборна,7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними, а також зобов'язання вчинити певні дії.
Копію рішення суду направити сторонам у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук