Рішення від 31.05.2021 по справі 300/870/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" травня 2021 р. Справа № 300/870/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Форвард Агро Трейд Захід" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (далі - ГУ ДПС) та Державної податкової служби України (далі - ДПС України), в якому просить суд: зобов'язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області виключити позивача з переліку ризикових платників податку; визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області № 2364460/43859366 від 02.02.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; визнати протиправними та скасувати рішення Комісії центрального рівня - ДПС України № 7554/43859366/2 від 12.02.2021 та № 7578/43859366/2 від 12.02.2021 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні № 14 від 18.12.2020 та № 8 від 26.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх подання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення про відмову ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті безпідставно та всупереч вимогам пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Так, представник позивача зазначив, що в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних № 14 від 18.12.2020 та № 8 від 26.01.2021 вказано, що позивач відповідає критеріям ризикованості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а тому запропоновано планику податків надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації в податкових накладних. На вказану вимогу контролюючого органу було надано письмові пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних № 14 від 18.12.2020 та № 8 від 26.01.2021, а також копії документів, які підтверджують проведення господарських операцій щодо придбання, транспортування та реалізації продукції. За вказаних обставин, в рішенні комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області за № 2364460/43859366 від 02.02.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021 безпідставно зазначено про ненадання позивачем документів, в підтвердження поданих для реєстрації податкових накладних. Також є необгрунтованим висновок контролюючого органу про те, що подані позивачем копії документів складені з порушенням законодавства (у видаткових накладних на поставку товару покупцю не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів - прізвища і посади посадових осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій, згідно товарно-транспортних накладних). Так, наданих позивачем пояснень та первинних документів було достатньо для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, вказує позивач, недоліки в первинних документах є неістотними та не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документа, зміст та обсяг господарської операції. Однак комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області безпідставно відмовила в реєстрації податкових накладних № 14 від 18.12.2020 та № 8 від 26.01.2021, а комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України залишила без задоволення скаргу на дії регіональної комісії. Також представник позивача звернув увагу на те, що рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області та Державної податкової служби України не взаємопов'язані між собою та різні за своїм змістом. Так, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкових накладних прийняті з підстав невідповідності видаткової накладної приписам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» , а рішення ДПС України прийняте на підставі висновків про ненадання копій документів. За вказаних обставин, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати вищевказані рішення. Окрім цього, ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід" вважає, що внесення позивача до переліку ризикових платників перешкоджає провадженню господарської діяльності, оскільки вказані обставини є підставою для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою суду від 12.03.2021 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

14.04.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив представника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області та ДПС України від 12.04.2021 № 4116/5/09-19-20-01 на позовну заяву. Відповідач позов не визнав. У відзиві представник відповідачів зазначив, що ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» сформувало та подало на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 14 від 18.12.2020 та № 8 від 26.01.2021, реєстрацію яких було зупинено та запропоновано платнику податків подати додаткові пояснення та/або копії документів, достатніх для проведення такої реєстрації. Позивач направив контролюючому органу пояснення та копії документів, які складені з порушенням законодавства, а саме: у видаткових накладних на поставку товару покупцю не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів - прізвища і посади посадових осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій, згідно наданих товарно-транспортних накладних. При цьому, таких документів виявилося недостатньо для реєстрації податкової накладної. Що стосується позову в частині виключення ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» з переліку ризикованих суб'єктів господарювання в "Журналі ризикових операцій" АІС "Податковий блок", то такі вимоги не підлягають задоволенню, оскільки внесення позивача до переліку ризикованих суб'єктів господарювання не порушує його прав та безпосередньо не породжує правових наслідків для нього, а є лише результатом проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації і відображення певної інформації бази даних контролюючого органу. Відповідач в підтвердження правильності таких доводів зіслався на правові висновки Верховного Суду, висловлені в постановах від 25.04.2018 в справі № 826/1902/15, від 18.09.2018 в справі № 818/398/15, від 20.11.2019 в справі № 480/4006/18. Представник відповідачів вважає, що оскаржені рішення є правомірними, оскільки прийняті контролюючим органом на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, який передбачений діючим податковим законодавством. Просить в задоволенні позову відмовити.

28.04.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» на відзив на позовну заяву. Позивач зазначив, що будь-яка податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах, а також інформація надана іншими контролюючими органами носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального закону. Представник позивача звернув увагу на те, що контролюючий орган не вказав, яка саме податкова інформація є в наявності відповідачів, в результаті аналізу якої відповідач дійшов висновку про ризиковість здійснення операцій позивачем, та не надав такої інформації. Окрім цого, відповідачі не зазначили відносно якої саме господарської операції зроблено висновок щодо її ризикованості. Також, на думку представника позивача, вживання контролюючим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризикованості здійснення операцій, без зазначення конкрентних обставин за яких зроблено таке посилання, та вказання конкретного переліку документів, які необхідно надати платником податків контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, є порушенням принципу визначеності та тягне за собою необґрунтоване обмеження прав платника податків. Окрім цього, представник позивача зазначив, що незначні формальні недоліки в копіях документів, що підтверджують факт поставки товару, не можуть бути підставою для визнання правочину нікчемним та відмовою в реєстрації податкових накладних.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Щодо реєстрації податкової накладної № 8 від 26.01.2021.

25.01.2021 ФОП ОСОБА_1 як покупець та ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» як постачальник уклали договір поставки № 25/01/21/01 (далі - Договір), згідно пункту 1.1 умов якого постачальник зобов'язувався поставити та передати у власність, а покупець прийняти та оплатити сільськогосподарську продукцію на умовах, передбачених даним Договором і відповідними Додатковими угодами до Договору, а саме: сою, врожаю 2020 рокув кількості 70 тонн, за ціною 15416,67 грн. за тонну (без ПДВ), на суму 1295000,00 грн. з ПДВ, в тому числі ПДВ 215833,33 грн. (а.с. 23-26).

26.01.2021 товар на суму 623450,00 грн. з ПДВ відвантажено ФОП ОСОБА_1 згідно видаткової накладної № 8 від 26.01.2021 (а.с. 20). ФОП ОСОБА_1 здійснив оплату за відвантажений товар згідно платіжного доручення № 474 від 26.01.2021 на суму 623450,00 грн. (а.с. 22). Згідно товарно-транспортної накладної № 01 від 26.01.2021 вищевказаний товар загальною масою 33 тони 700 кг перевезений перевізником ФОП ОСОБА_2 до пункту розвантаження (а.с. 21).

На підтвердження придбання сої, яку ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» реалізував ФОП ОСОБА_1 , позивач надав договір поставки № 25/01/21/02 від 25.01.2021 та Додаткову угоду № 1 від 25.01.2021, укладені з ТОВ «СТЕП», накладну № 2/01 від 26.01.2021, товарно-транспортну накладну № 1 від 26.01.2021, платіжне доручення № 52 від 26.01.2021, акт звірки розрахунків з ТОВ «СТЕП» за період з 01.01.2020 по 28.01.2021, звіт про посівні площі та валові збори сільськогосподарських культур ТОВ «СТЕП» в період 2020 року (а.с. 28-41).

На підтвердження послуг з транспортування сої ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» надав Договір перевезення вантажу № 02/11/20/02 від 02.11.2020, укладений позивачем з ФОП ОСОБА_2 , рахунок на оплату № 3 від 26.01.2021, акт наданих послуг № 3 від 26.01.2021, товарно-транспортну накладну № 1 від 26.01.2021, платіжне доручення № 56 від 29.01.2021, акт звірки рахунків з ФОП ОСОБА_2 за період з 26.01.2021 по 29.01.2021.

ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» як постачальником (продавцем) товарів/послуг отримувачу (покупцю) ФОП ОСОБА_1 складено податкову накладну № 8 від 26.01.2021 (далі - податкова накладна) на суму 623450,00 грн., в тому числі податок на додану вартість (далі ПДВ) - 103908,33 грн. (а.с. 13).

Реєстрація зазначеної податкової накладної № 8 від 26.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена контролюючим органом відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с 14).

29.01.2021 позивач надіслав контролюючому органу лист № 29/01, в якому зазначив відомості про себе та обставини формування податкової накладної № 8 від 26.01.2021. До вказаного листа від 29.01.2021 № 29/01 ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» долучило копії вказаних вище документів про реальність здійснення операцій з реалізації товару контрагенту ФОП ОСОБА_1 , придбання такого товару в ТОВ «СТЕП» та перевезення ФОП ОСОБА_2 (а.с. 15-16).

Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 2364460/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 26.01.2021 (а.с. 17-18).

Підставою для такої відмови контролюючим органом визначено: «ненадання платником податку вичерпного пакету документів до податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, що підтверджують інформацію, яка міститься в податковій накладній (в т.ч. надані платником податку копії документів, складені з порушенням законодавства: у видаткових накладних на поставку товару покупцю не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів - прізвища і посади посадових осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій; згідно наданих товарно-транспортних накладних».

Позивачем подано скаргу до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України на рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за № 2364460/43859366 від 02.02.2021.

За результатом розгляду скарги комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийняла рішення № 7554/43859366/2 від 12.02.2021 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін. Підстава для прийняття такого рішення контролюючим органом визначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження, продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с. 19).

Щодо реєстрації податкової накладної № 14 від 18.12.2020.

03.12.2020 ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» як постачальник та ФОП ОСОБА_3 як покупець уклали договір поставки № 87-12 (далі - Договір), згідно пункту 1.1 умов якого постачальник зобов'язувався поставити у встановлені терміни покупцеві сою, яка відповідає вимогам ДСТУ 4964:2008, а покупець зобов'язувався прийняти товар і сплатити за нього обумовлену грошову суму. Відповідно до специфікації № 2 від 17.12.2020 до Договору поставки № 87-12 від 03.12.2020 визначено кількість сої 120 тонн, за ціною 15900,00 грн. за тонну (без ПДВ), на суму 1908000,00 грн. з ПДВ (а.с. 60-63).

В підтвердження відвантаження ФОП ОСОБА_3 товару подано видаткову накладну № 14 від 18.12.2020 (а.с. 56). В підтвердження оплати за товар подано платіжне доручення № 2593 від 21.12.2020 та акт звірки станом на 19.01.2021 (а.с. 59, 64). Щодо перевезення товару надано копії товарно-транспортної накладної № 1 від 17.12.2020 (перевізник ФОП ОСОБА_2 ) та товарно-транспортної накладної № 8 від 18.12.2020 (перевізник ФОП ОСОБА_4 ) (а.с. 57-58).

На підтвердження придбання сої, яку ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» реалізував ФОП ОСОБА_3 , позивач надав договір поставки № 17/12/20/1 від 17.12.2020 та Додаткову угоду № 1 від 17.12.2020, укладені з ТОВ «Вірлів Агро», накладну № 81 від 18.12.2020, товарно-транспортну накладну № 11 від 18.12.2020, товарно-транспортну накладну № 12 від 18.12.2020, платіжне доручення № 34 від 17.12.2020, платіжне доручення № 36 від 18.12.2020, акт звірки розрахунків з ТОВ «Вірлів Агро» за 2020 рік, звіт про посівні площі ТОВ «Вірлів Агро» в період 2020 року (а.с. 65-78).

На підтвердження послуг з транспортування сої ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» надав Договір перевезення вантажу № 21/11/20/01 від 21.11.2020, укладений позивачем з ФОП ОСОБА_4 , рахунок на оплату № 9 від 18.12.2020, акт наданих послуг № 10 від 18.12.2020, товарно-транспортну накладну № 1 від 18.12.2020, товарно-транспортну накладну № 3 від 18.12.2020, платіжне доручення № 45 від 29.12.2020, акт звірки рахунків з ФОП ОСОБА_4 за період за грудень 2020 року (а.с. 79-84).

Також на підтвердження послуг з транспортування сої ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» надав Договір перевезення вантажу № 02/11/20/02 від 02.11.2020, укладений позивачем з ФОП ОСОБА_2 , рахунок на оплату № 11 від 18.12.2020, акт наданих послуг № 11 від 18.12.2020, платіжне доручення № 39 від 23.12.2020, акт звірки рахунків з ФОП ОСОБА_2 за період за грудень 2020 року (а.с. 85-90).

ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» як постачальником (продавцем) товарів/послуг отримувачу (покупцю) ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну № 14 від 18.12.2020 на суму 1047174,00 грн., в тому числі 174529,00 грн. ПДВ (а.с. 49).

Реєстрація зазначеної податкової накладної № 14 від 18.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена контролюючим органом відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 50).

28.01.2021 позивач надіслав контролюючому органу лист № 28/01, в якому зазначив відомості про позивача та обставини формування податкової накладної № 14 від 18.12.2020. До вказаного листа від 28.01.2021 № 28/01 ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» долучило копії вищевказаних документів щодо операцій з реалізації товару ФОП ОСОБА_3 , придбання такого товару в ТОВ «Вірлів Агро» та перевезення ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_2 (а.с. 51-52).

Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 2364459/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 18.12.2020 (а.с. 53-54).

Підставою для такої відмови контролюючим органом визначено: «ненадання платником податку вичерпного пакету документів до податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, що підтверджують інформацію, що міститься в податковій наклданій (в т.ч. надані платником податку копії документів, складених з порушенням законодавства: у видаткових накладних на поставку товару покупцю не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів - прізвища і посади посадових осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій; згідно наданих товарно-транспортних накладних».

Позивачем подано скаргу до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України на рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за № 2364459/43859366 від 02.02.2021.

За результатом розгляду скарги комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийняла рішення № 7578/43859366/2 від 12.02.2021 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін. Підстава для прийняття такого рішення контролюючим органом визначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження, продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с. 55).

15.01.2021 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 Головного управління ДПС в Івано-Франківській області прийняла рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Так, згідно пункту 4 протоколу № 08 враховано доповідну записку управління податкового аудиту від 15.01.2021 за № 9/09-19-07-02-20. Підставою прийняття такого рішення була наявна в контролюючого органу податкова інформація, а саме: згідно аналізу баз даних ДПС наявна податкова інформація, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій - неможливо визначити правомірність формування від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду та відсутність посадових осіб підприємств за юридичною адресою.

Не погоджуючись з рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області за № 2364460/43859366 від 02.02.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021, рішеннями Комісії центрального рівня - ДПС України № 7554/43859366/2 від 12.02.2021 та № 7578/43859366/2 від 12.02.2021 про залишення скарг без задоволення, ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування таких рішень та зобов'язання відповідачів зареєструвати податкові накладні № 14 від 18.12.2020 та № 8 від 26.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, та виключити позивача з переліку ризикових платників податку.

Норми права, якими керувався суд, та мотиви їх застосування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Статтею 185 ПК України визначено об'єкти оподаткування податком на додану вартість.

Так, відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування, серед іншого, є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю (підпункт "а"); постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу (підпункт "б").

Згідно пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку (підпункт "а"); дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (підпункт "б").

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Пунктом 198.1 статті 198 ПК України передбачено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

В свою чергу, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України за № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246).

Так, відповідно до пункту 2 Порядку № 1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 13 Порядку № 1246).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів, визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

При цьому, Критерії ризикованості здійснення операцій визначені в додатку 3 до Порядку № 1165.

Так, пунктом 1 Критерії ризикованості здійснення операцій передбачено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Пунктом 8 Критерії ризикованості платника податку на додану вартість передбачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно пункту 3 Порядку № 520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 4 Порядку № 520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Пунктом 11 Порядку № 520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку № 520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

В даному випадку Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Пунктами 5, 10-12 Порядку № 1165 передбачено, що:

5. Скарга подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном (додаток 1).

Скарга повинна містити дані про:

найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, який подає скаргу;

індивідуальний податковий номер платника податку;

податковий номер або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);

номер та дату оскаржуваного рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

інформацію про причини незгоди платника податку з рішенням комісії регіонального рівня;

відомості про оскарження рішення комісії регіонального рівня в судовому порядку;

вимоги платника податку, який подає скаргу.

11. Платник податку має право додавати до скарги пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.

12. За результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень:

задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.

17. Рішення комісії центрального рівня не підлягає адміністративному оскарженню та може бути оскаржено в судовому порядку у строки, визначені статтею 56 Кодексу.

Оцінка аргументів сторін. Висновки суду.

Як встановлено судом зі змісту рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області за № 2364460/43859366 від 02.02.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021, в реєстрації податкових накладних № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав: «ненадання платником податку вичерпного пакету документів до податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, що підтверджують інформацію, що міститься в податковій наклданій (в т.ч. надані платником податку копії документів, складених з порушенням законодавства: у видаткових накладних на поставку товару покупцю не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів - прізвища і посади посадових осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій; згідно наданих товарно-транспортних накладних».

ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» зареєстроване як юридична особа 08.10.2010. Види діяльності за КВЕД: 46.21 "Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин" (основний), 46.11, 46.18, 46.36, 52.10, 52.29 Отже, операції за номенклатурою товарів/послуг в податкових накладних № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020 є в межах зазначеного виду основної діяльності.

Щодо зупиненої реєстрації податкової накладної № 8 від 26.01.2021, то ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» направило контролюючому органу лист № 29/01 від 29.01.2021, в якому надало пояснення про те, що позивач придбав у ТОВ «СТЕП» сою, яку реалізовано ФОП ОСОБА_1 . Транспортування здійснено ФОП ОСОБА_2 . До листа № 29/01 від 29.01.2021 позивач долучив копії: Договору поставки № 25/01/21/01 від 25.01.2021; видаткової накладної № 8 від 26.01.2021; платіжного доручення № 474 від 26.01.2021 на суму 623450,00 грн.; товарно-транспортну накладну № 01 від 26.01.2021; Договору поставки № 25/01/21/02 від 25.01.2021 та Додаткової угоди № 1 від 25.01.2021; товарно-транспортної накладної № 1 від 26.01.2021; платіжного доручення № 52 від 26.01.2021; акта звірки розрахунків з ТОВ «СТЕП» за період з 01.01.2020 по 28.01.2021; звіту про посівні площі та валові збори сільськогосподарських культур ТОВ «СТЕП» в період 2020 року; Договору перевезення вантажу № 02/11/20/02 від 02.11.2020; рахунку на оплату № 3 від 26.01.2021; акта наданих послуг № 3 від 26.01.2021; товарно-транспортної накладної № 1 від 26.01.2021; платіжного доручення № 56 від 29.01.2021; акта звірки рахунків з ФОП ОСОБА_2 за період з 26.01.2021 по 29.01.2021 (а.с. 15-16).

Що стосується зупиненої реєстрації податкової накладної № 14 від 18.12.2020, то ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» направило контролюючому органу лист № 28/01 від 28.01.2021, в якому надало пояснення про те, що позивач придбав у ТОВ «Вірлів Агро» сою, яку реалізовано ФОП ОСОБА_3 . Транспортування здійснено ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_2 . До листа № 28/01 від 28.01.2021 позивач долучив копії: Договір поставки № 87-12 від 03.12.2020; видаткової накладної № 14 від 18.12.2020; платіжного доручення № 2593 від 21.12.2020; товарно-транспортної накладної № 1 від 17.12.2020; товарно-транспортної накладної № 8 від 18.12.2020; договору поставки № 17/12/20/1 від 17.12.2020; Додаткової угоди № 1 від 17.12.2020; накладної № 81 від 18.12.2020; товарно-транспортної накладної № 11 від 18.12.2020; товарно-транспортної накладної № 12 від 18.12.2020; платіжного доручення № 34 від 17.12.2020; платіжного доручення № 36 від 18.12.2020; акта звірки розрахунків з ТОВ «Вірлів Агро» за 2020 рік; звіту про посівні площі ТОВ «Вірлів Агро» в період 2020 року; Договору перевезення вантажу № 21/11/20/01 від 21.11.2020; рахунку на оплату № 9 від 18.12.2020; акта наданих послуг № 10 від 18.12.2020; товарно-транспортної накладної № 1 від 18.12.2020; товарно-транспортної накладної № 3 від 18.12.2020; платіжного доручення № 45 від 29.12.2020; акта звірки рахунків з ФОП ОСОБА_4 за період за грудень 2020 року; Договору перевезення вантажу № 02/11/20/02 від 02.11.2020; рахунку на оплату № 11 від 18.12.2020; акта наданих послуг № 11 від 18.12.2020; платіжного доручення № 39 від 23.12.2020; акта звірки рахунків з ФОП ОСОБА_2 за період за грудень 2020 року.

Доводи відповідача у відзиві на позов про те, що позивачем не подано вичерного пакету документів до податкових накладних, що зумовило прийняття спірних рішень, відхиляються судом.

Суд звертає увату відповідача на те, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретних обставин за відповідним критерієм оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загальних посилань на певний критерій ризиковості платника податків, без наведення конкретних обставин за яких його застосовано, які документи необхідно надати, призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків на участь в прийнятті рішення, оскільки такий платник не знає, які саме конкретно зауваження є в фіскального органу до операції такого платника, і які документи йому необхідно подати.

Суд переконаний на тому, що платник податків самостійно не повинен догадуватися чи часом не їх мав на увазі контролюючий орган, коли зупиняв реєстрацію податкових накладних та пропонував надати пояснення та первинні документи в підтвердження відповідних операцій, що є об'єктами оподаткування.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

В квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних контролюючий орган не вказав конкретних обставин, які стали підставою для прийняття такого рішення, та переліку документів, які необхідно подати для реєстрації податкових накладних. Тому є незрозумілим твердження відповідача про неподання платником податків вичерного пакету документів для реєстрації податкових накладних.

В спірному випадку позивачем надано контролюючому органу копії документів, які передбачені пунктом 5 Порядку № 520.

Тобто ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» подано контролюючому органу пояснення та первинні документи, які передбачені пунктом 5 Порядку № 520, та підтверджують реалізацію товару, зазначеного в податкових накладних № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020. Податкові накладні видані позивачем по факту першої події - відвантаження поставленого товару покупцю.

Щодо зауважень відповідача про те, що у видаткових накладних на поставку товару покупцю не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів - прізвища і посади посадових осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій, то, на думку суду, вони є формальними.

Так, видаткові накладні № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020 видані, підписані та скріплені печаткою постачальника - ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід», містять прізвище та посаду особи - директор Фурдіяка В.О. , що підтверджує факт відпуску товару. Зі сторони ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_3 вказані видаткові накладні містить печатки таких суб'єктів підприємницької діяльності та підпис особи, яка отримала товар. Відсутність на поданих примірниках видаткових накладних персональних даних осіб, які їх підписали, свідчить про неналежне оформлення примірників таких накладних контрагентами позивача, однак такі обставини не спростовують фактів відпуску товару та його отримання згідно вказаної видаткової накладної. Інформації про те, що покупці не підтверджують дійсності таких обставин, контролюючим органом суду не подано (а.с. 20).

Що стосується зауважень відповідача до поданої позивачем товарно-транспортних накладних № 01 від 26.01.2021 та № 1 від 17.12.2020, то контролюючим органом не наведено суду жодних аргументів щодо їх неналежності чи недопустимості як платнику податків в адміністративній процедурі, так і суду під час судового розгляду, хоча такий обов'язок покладено саме на контролюючий орган.

Окрім цього, зауваження відповідача щодо вказаних перевізних документів не заслуговують на увагу, оскільки податкові накладні щодо яких прийнято відмову в реєстрації, складені за результами операцій постачання товару, а не операцій з перевезення вантажу. Долучені позивачем додатково вказані документи не є первинними документами, що підтверджують господарські операції з постачання товару, які є в даному випадку є об'єктами оподаткування.

Отже, суд відхиляє такі зауваження за їх необгрунтованістю.

Додатково, в розрізі вказаних зауважень відповідачів щодо поданих позивачем первинних документів, долучених в підтвердження його права на реєстрацію податкових накладних № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020, як таких, що не підтверджують факт придбання позивачем товару та подальшого його реалізації (наявності об'єкту оподаткування ПДВ), то суд не може їх взяти до уваги, оскільки такі виходять за межі дискреції контролюючого органу в межах процедури реєстрації податкових накладних. Суд зазначає про те, що коли контролюючий орган ставить під сумнів дійсність операцій з постачання товарів/послуг, то такі обставини можуть бути встановлені за результатами проведення документальної перевірки, а не під час реєстрації податкової накладної, за умови, коли платником податків подано первині документи, що підтверджують підстави її складення.

Як встановлено судом такі первинні документи подано платником податків контролюючому органу на його вимогу в об'ємі, який був розумним та достатнім для реєстрації податкової накладної.

Отже, підсумовуючи, суд вважає, що контролюючим органом не доведено наявності в нього правових підстав для відмови в реєстрації податкових накладних№ 14 від 18.12.2020 та № 8 від 26.01.2021.

Комісії Державної податкової служби при розгляді скарги позивача на рішення комісії регіонального рівня від 12.02.2021 вказані порушення не виправила, залишивши без змін оскаржувані рішення № 2364460/43859366 від 02.02.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021.

На переконання суду, в спірному випадку податкові накладні № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020 відповідають вимогам пункту 201.10 статті 201 ПК України, а, отже, підлягають державній реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

При цьому, згідно частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

За обставин цієї справи, суд вважає, що Головне управління ДПС в Івано-Франківській області не довело суду правомірність рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020.

Отже, Комісія Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення за № 2364460/43859366 від 02.02.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкових накладних № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020, безпідставно та необґрунтовано, а тому такі рішення потрібно скасувати.

Комісії Державної податкової служби при розгляді скарги позивача на рішення комісії регіонального рівня від 12.02.2021 вказані порушення не виправила, залишивши без змін оскаржувані рішення № 2364460/43859366 від 02.02.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021. Отже, такі рішення комісії Державної податкової служби № 7554/43859366/2 від 12.02.2021 та № 7578/43859366/2 від 12.02.2021 також належить скасувати.

Щодо позову в частині зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені позивачем податкові накладні № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020, то суд зазначає таке.

Суд пам'ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Судом враховано при обранні ефективного способу відновлення порушених відповідачем прав позивача такі норми та практику Європейського суду з прав людини.

Так, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, якими передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної фіскальної служби відповідного рішення суду). У разі надходження до Державної фіскальної служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. У першому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, яке ухвалюється саме Комісією Державної фіскальної служби. У другому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної, при цьому датою реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні або день набрання законної сили рішенням суду.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) у справі "Чуйкіна проти України" (Case of Chuykina v. Ukraine) (Заява N28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Отже, суд дійшов висновку, що зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену позивачем податкові накладні № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020, буде ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача, оскільки забезпечить достатні гарантії того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Щодо позову в частині зобов'язання Головного управління ДПС в Івано-Франківській області виключити ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» з переліку ризикових платників податку, то суд вказує на таке.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Пунктом 6 Порядку № 1165 визначено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно з пунктом 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Системний аналіз наведених вище норм свідчить, що метою здійснення контролюючим органом моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах Державної податкової служби є виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства. Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням Податкового кодексу та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.

Як встановлено судом, 15.01.2021 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 Головного управління ДПС в Івано-Франківській області прийняла рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Так, згідно протоколу № 08 від 15.01.2021 на виконання наказу від 13.01.2021 № 29 для проведення виїзної позапланової документальної перевірки здійснено вихід за юридичною/податковою адресою ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід», в результаті якого встановлено відсутність посадових осіб позивача за адресою: площа Ринок, 12/2, місто Івано-Франківськ, що підтверджується актом про неможливість проведення позапланової виїзної документальної перевірки від 13.01.2021 № 20/09-19-07-02/43859366. Також 21.12.2020 ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2020 року, згідно якої задекларовано суму відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду у сумі 134458 грн. Постачальниками ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» протягом листопада 2020 року є: Приватне агропромислове підприємство «Агропродсервіс» та ТОВ «Олишківецьке», від яких було придбано пшеницю 3 класу на загальну суму 6662,1 тис. грн., в т. ч. ПДВ 1110,4 тис. грн. Проаналізувавши діяльність позивача контролюючим органом встановлено, що пшениця в подальшому частково реалізована ТОВ «Хмельницьк-млин» на суму 5881,3 тис. грн., в т. ч. ПДВ 980,2 тис. грн., однак не встановлено укладання договорів оренди приміщень (дані ЄРПН, розрахунку 1-ДФ), де б можна було зберігати придбавні ТМЦ. Згідно даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у власності ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» не перебувають об'єкти нерухомого майна. Контролюючий орган дійшов висновку, що ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» здійснено формування податкового кредиту з ПДВ пов'язаного з документального оформлення придбання продукції поя кому згідно наявної інформації в інформаційних базах ДПС України неможливо визначити правомірність такого формування та відповідно відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в сумі 134458 грн.

Згідно з пунктом 4 протоколу № 08 від 15.01.2021 контролюючим органом враховано доповідну записку управління податкового аудиту від 15.01.2021 № 9/09-19-07-02-20 та оскільки по ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» згідно аналізу баз даних ДПС наявна податкова інформація, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій, а саме: неможливо визначити правомірність формування відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду та відсутність посадових осіб підприємств за юридичною адресою, прийнято рішення щодо відповідності позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника ПДВ.

З огляду на зміст протоколу № 08 від 15.01.2021, рішення про відповідність ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника ПДВ прийнято за обставин неможливості визначити правомірність формування від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та відсутність посадових осіб підприємств за юридичною адресою.

Таким чином, підстави включення ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» до переліку ризикових платників податку не пов'язані з правовідносинами, внаслідок яких складено податкові накладні № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020.

Позивач не надав жодних доказів в спростування висновків Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, викладених в рішенні від 15.01.2021, оформленого протоколом № 8. Також позивач не подав доказів звернення до Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про виключення ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» з переліку ризикових платників податку.

Зрештою, що є головним, позивач не оскаржив рішення Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку від 15.01.2021, оформлене протоколом № 8. Таке рішення від 15.01.2021 є чинним. Доказів протилежного суду не подано.

За вказаних обставин, суд вважає, що необхідно відмовити в задоленні позову в частині вимоги про зобов'язання Головного управління ДПС в Івано-Франківській області виключити ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» з переліку ризикових платників податку.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Державної податкової служби України належить задовольнити частково. Суд визнає протиправними та скасовує рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області за № 2364460/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 26.01.2021 та № 2364459/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 18.12.2020; визнає протиправними та скасовує рішення комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України № 7554/43859366/2 від 12.02.2021 та № 7578/43859366/2 від 12.02.2021. Також суд зобов'язує Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" податкові накладні № 8 від 26.01.2021 та № 14 від 18.12.2020. Суд відмовляє в задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління ДПС в Івано-Франківській області виключити ТОВ «Форвард Агро Трейд Захід» з переліку ризикових платників податку.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано платіжне доручення № 77 від 19.03.2021 про сплату судового збору в розмірі 11350 грн. (а.с. 104). Доказів понесення позивачем інших судових витрат суду не подано.

З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачу належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів судові витрати по сплаті судового збору по 4540 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області за № 2364460/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 26.01.2021.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області за № 2364459/43859366 від 02.02.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 18.12.2020.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийняла рішення № 7554/43859366/2 від 12.02.2021.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийняла рішення № 7578/43859366/2 від 12.02.2021.

Зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код - 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариства з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" (ідентифікаційний код - 43859366, вулиця Площа Ринок, 12/2, місто Івано-Франківськ, 76018) податкову накладну № 8 від 26.01.2021.

Зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код - 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариства з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" (ідентифікаційний код - 43859366, вулиця Площа Ринок, 12/2, місто Івано-Франківськ, 76018) податкову накладну № 14 від 18.12.2020.

Відмовити в задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління ДПС в Івано-Франківській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" (ідентифікаційний код - 43859366, вулиця Площа Ринок, 12/2, місто Івано-Франківськ, 76018) з переліку ризикових платників податку.

Cтягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" (ідентифікаційний код - 43859366, вулиця Площа Ринок, 12/2, місто Івано-Франківськ, 76018) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 43142559, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018) - 4540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) гривень судових витрат по сплаті судового збору.

Cтягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід" (ідентифікаційний код - 43859366, вулиця Площа Ринок, 12/2, місто Івано-Франківськ, 76018) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (ідентифікаційний код - 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053) - 4540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) гривень судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Форвард Агро Трейд Захід", ідентифікаційний код - 43859366, вулиця Площа Ринок, 12/2, місто Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 43142559, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач: Державна податкова служба України, ідентифікаційний код - 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053.

Суддя Боршовський Т.І.