Рішення від 28.05.2021 по справі 300/1060/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2021 р. справа № 300/1060/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.03.2021 ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області (надалі - відповідач, Виконавчий комітет Калуської міської ради) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання публічної інформації за запитом від 09.02.2021; визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Калуської міської ради щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію; зобов'язання Виконавчий комітет Калуської міської ради розглянути запит від 09.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Калуш вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що він 09.02.2021 звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації. Вказаний запит відповідачем отримано 15.02.2021, однак у встановлений статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» строк відповіді на його запит не надав.

Ухвалою суду від 09.04.2021 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

06.05.2021 на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву від 30.04.2021 із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджуються, із посиланням на відповідні норми права та твердження. Заперечення проти позову обґрунтоване тим, що виконавчий комітет Калуської міської ради у зв'язку з неволодінням запитуваною інформацією, 22.02.2021 направив запит позивача належному розпоряднику - Міськрайонному управлінню у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області з одночасним повідомленням про це ОСОБА_1 . Після отримання відповіді від належного розпорядника інформації відповідач листом за №46/02-55/20 від 02.03.2021 надав відповідь на запит ОСОБА_2 від 09.02.2021, яку направив її позивачу. Зазначив, що відповідачем дотримано встановлені статтею 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строки розгляду запиту на інформацію, а тому просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

09.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Виконавчого комітету Калуської міської ради із запитом на отримання публічної інформації про наявність на території міста Калуш вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування. Просив відповідь на запит направити за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8).

21.03.2021, позивач, у зв'язку з неотриманням відповіді на запит від 09.02.2021 у встановлений частиною 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строк, звернувся до суду з даним позовом.

Положеннями статті 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон № 2939-VI).

Статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 12 Закону № 2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

У пункті 6 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

За змістом частини першої статті 5 цього Закону доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації та надання інформації за запитами на інформацію.

Частиною 1 статті 19 Закону № 2939-VI визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Положеннями статті 23 Закону №2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до КАС України.

У відповідності до приписів частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.

Як уже встановлено судом, 09.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області із запитом на отримання публічної інформації про наявність на території міста Калуш вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування.

Вказаний запит від 09.02.2021 виконавчим комітетом Калуської міської ради Івано-Франківської області отримано 16.02.2021 та зареєстровано за вхідним номером 46/02-55/20, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції (а.с.28).

За результатами розгляду запиту позивача від 09.02.2021, Калуська міська рада Івано-Франківської області, встановила, що не володіє запитуваною інформацією, у зв'язку з чим 22.02.2021 направила вказаний запит належному розпоряднику - Міськрайонному управлінню у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області для надання інформації у визначений законодавством термін з одночасним повідомленням про це ОСОБА_1 (а.с.29, 30).

Міськрайонне управління у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області розглянуло запит ОСОБА_1 від 09.02.2021 та листом за №0-9-0.18-1/262-21 від 25.02.2021 повідомило Калуську міську раду Івано-Франківської області про результати розгляду даного запиту (а.с.31).

Лист-відповідь Міськрайонного управління у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за №0-9-0.18-1/262-21 від 25.02.2021 надійшов на адресу Калуської міської ради Івано-Франківської області 28.02.2021 та 01.03.2021 переданий до виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області, де зареєстрований за вхідним номером 46/02-55/20, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції (а.с.31).

02.03.2021 відповідач листом за №46/02-55/20 на запит ОСОБА_2 від 09.02.2021 повідомив, що за допомогою Публічної кадастрової карти України є можливість самостійно віднайти вільну земельну ділянку для відведення її власність. Доступ до неї забезпечено за посиланням: https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta (а.с.32).

На підтвердження факту направлення відповіді на запит відповідач надав суду належним чином засвідчену копію реєстру на просту (рекомендовану) кореспонденцію відправлену поштою від 26.02.2021 (а.с.33).

Щодо дотримання відповідачем визначених статтею 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строків надання відповіді на запит суд зазначає наступне.

Відповідач у відзиві на позовну заяву вказав, що запит позивача на отримання інформації від 09.02.2021 ним направлено належному розпоряднику - Міськрайонному управлінню у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області з одночасним повідомленням про це ОСОБА_1 .

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Частиною 3 статті 22 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Закон України "Про поштовий зв'язок" від 04 жовтня 2001 року № 2759-III визначає правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку, а також регулює відносини між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв'язку і користувачами їх послуг.

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про поштовий зв'язок встановлено, що послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.

Відповідно до пункту 2 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270, адресат - фізична або юридична особа, якій адресується поштове відправлення, поштовий переказ, прізвище, ім'я та по батькові або найменування якої зазначені на поштовому відправленні, бланку поштового переказу в спеціально призначеному для цього місці (абзац 1);

відправник - фізична або юридична особа, прізвище, ім'я та по батькові або найменування якої зазначені на поштовому відправленні, бланку поштового переказу в спеціально призначеному для цього місці, яка безпосередньо або через уповноважену особу подає оператору поштового зв'язку для пересилання поштове відправлення, поштовий переказ (абзац 6);

розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв'язку (абзац 28).

Частиною 3 статті 13 Закону України "Про поштовий зв'язок" встановлено, що у договорі про надання послуг поштового зв'язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов'язково зазначаються найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. У договорі, стороною якого є національний оператор зв'язку, укладеному у будь-якій формі, має міститися попередження про недопущення пересилання письмової кореспонденції, виконаної і розтиражованої друкарським способом, без вихідних даних (тираж, назва друкарні, номер замовлення та інше). За недотримання цієї вимоги несе відповідальність оператор поштового зв'язку.

Згідно з частиною 2 статті 13 Закону України "Про поштовий зв'язок" договір про надання послуги поштового зв'язку вважається укладеним після оплати користувачем вартості цієї послуги, якщо інше не передбачене відповідними договорами.

З наведеного слідує, що належним доказом надіслання суб'єктом владних повноважень поштової кореспонденціє є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що лист-повідомлення за №46/02-55/20 від 22.02.2021 Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області, адресований ОСОБА_1 , не підтверджує факт надіслання позивачу повідомлення про направлення його запиту належному розпоряднику - Міськрайонному управлінню у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, а отже не є доказом належного повідомлення ОСОБА_1 у розумінні частини 3 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та належного повідомлення про продовження строку розгляду запиту відповідно до частини 4 статті 20 вказаного Закону.

Як наслідок, відповідачем не надано відповідь на запит на інформацію ОСОБА_1 від 09.02.2021 не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання такого запиту, а тому дана позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Калуської міської ради щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію підлягає до задоволення.

Відповідач у відзиві на позовну заяву вказує на те, що листом Калуської міської ради за № 46/02-55/20 від 02.03.2021 надано відповідь на запит позивача від 09.02.2021 та цього ж дня таку відповідь направлено ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що відповідач листом за №46/02-55/20 від 02.03.2021 повідомив позивача, що за допомогою Публічної кадастрової карти України є можливість самостійно віднайти вільну земельну ділянку для відведення її власність. Доступ до неї забезпечено за посиланням: https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta (а.с.32).

Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

З наведеного слідує, що вказана відповідь за №46/02-55/20 від 02.03.2021 на запит позивача є неправомірною відмовою в наданні інформації в силу приписів частини 2 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Окрім того, суд зазначає, що даний лист відповідача від 02.03.2021 свідчить про факт створення такої відповіді, однак не підтверджує її надіслання позивачу у строки, визначені статтею 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Подана відповідачем належним чином засвідчена копія реєстру від 26.02.2021 на просту (рекомендовану) кореспонденцію відправлену поштою виконавчим комітетом Калуської міської ради із зазначенням у даному реєстрі кореспонденції за 26.02.2021, 01.03.2021 та 02.03.2021, в тому числі за 02.03.2021 - прізвища позивача та номера адресованого йому документа №46/02-55/20 (порядковий номер реєстру 40), не підтверджує факт направлення такої кореспонденції адресатам, зокрема і ОСОБА_2 , оскільки будь-які відомості про те, що вказаний реєстр прийнято відповідальною особою центру поштового зв'язку №5 відсутні. Даний реєстр також не містить відбитку штампу центру поштового зв'язку №5 із зазначенням дати, прізвища та підпису відповідальної особи про прийняття до пересилання кореспонденції, зазначеної у поданому відповідачем реєстрі від 26.02.2021 (а.с.33).

Позивач у позовній заяві вказує, що станом на 21.03.2021 (дата звернення до суду з даним позовом) відповідь на його запит від 09.02.2021 ним не отримано.

Відповідачем при поданні відзиву на позовну заяву від 30.04.2021 не подано суду інших доказів (квитанції, касового чеку, повідомлення про вручення поштового відправлення ОСОБА_1 ), які б підтверджували надіслання позивачу листів Виконавчого комітету Калуської міської ради за №46/02-55/20 від 22.02.2021 (про продовження строку розгляду запиту) та за № 46/02-55/20 від 02.03.2021 (відповідь на запит) або їх отримання ОСОБА_1 .

Суд з цього приводу вважає за необхідне звернути увагу на те, що право кожного на доступ до публічної інформації охоплює не тільки обов?язок розпорядника такої інформації - суб?єкта владних повноважень належно розглянути такий запит, а також охоплює обов?язок розпорядника належно повідомити про результати розгляду.

Такі висновки суду відповідають правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 19.03.2019 у справі 800/369/17, в якій зазначено, що право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання.

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт 1).

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що неправомірна відмова відповідача в наданні інформації за запитом позивача від 09.02.2021 включає і ненадання виконавчим комітетом Калуської міської ради публічної інформації за запитом на отримання публічної інформації від 09.02.2021, а також недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію.

Згідно зі статтею 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

За таких обставин, з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача основні позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірною відмову Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області у надання інформації на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 09.02.2021, а тому відповідача належить зобов'язати розглянути запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 09.02.2021.

За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими, тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірною відмову Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області у надання інформації на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 09.02.2021.

Зобов'язати Виконавчий комітет Калуської міської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ - 04054300, вулиця Івана Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) розглянути запит ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на отримання публічної інформації від 09.02.2021 у відповідності до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) ;

відповідач - Виконавчий комітет Калуської міської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ - 04054300, вулиця Івана Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300).

Суддя Главач І.А.