25 травня 2021 року Справа № 280/2309/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Запорізькій області № Ф-13024-13 від 26.02.2021 про сплату боргу (недоїмки) за період І-ІV кварталу 2020 року у розмірі 9595,26 грн.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що оскаржувана вимога є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки позивач зареєстрований у контролюючого органу як самозайнята особа - адвокат, однак з 30.04.2019 по теперішній час є найманим працівником за умовами трудового договору. У зв'язку з зазначеним вважає вимогу Головного управління ДПС у Запорізькій області про донарахування за період І-ІV кварталу 2020 року недоїмки з ЄСВ є протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, 15.04.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№21744), в якому зазначає, що позивач з 09.06.2017 зареєстрована як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (адвокат) та здійснює діяльність на загальній системі та є застрахованою як платник єдиного соціального внеску. Вказує, що нарахування в інтегрованій картці платника єдиного внеску позивача проведені відповідно до вимог чинного законодавства як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність - адвокат. У задоволенні позову просить відмовити.
Ухвалою суду від 26.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду без виклику сторін.
Ухвалою суду від 25.05.2021 замінено відповідача по справі з Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на правонаступника Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663), як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини четвертої статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне:
ОСОБА_1 на підставі рішення Ради адвокатів Запорізької області від 30.05.2017 №9 має право на заняття адвокатською діяльністю, що підтверджується Свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю ЗП001289 від 30.05.2017.
Відповідно до Довідки від 09.06.2017 №1708231400003 адвокат ОСОБА_1 узятий на облік у контролюючих органах від 09.06.2017 за №2943 як платник податків.
Згідно Повідомлення від 12.06.2017 №1708238000003 ОСОБА_1 взятий на облік платником єдиного внеску.
Як слідує з відзиву та матеріалів справи фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю ОСОБА_1 подав до контролюючого органу Звіти з ЄСВ:
Звіт з Єдиного внеску за 2017 рік (Додаток №5. Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2017 рік, дата подачі 23.04.2018, сума нарахованого єдиного внеску 4 928,0 грн, щомісячне нарахування-704,0 грн (що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2017 року - 3200 грн. х 22% = 704,00 грн) за 7 місяців (з липня 2017 року) х 704,0 грн).
Звіт з Єдиного внеску за 2018 рік (Додаток №5. Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2018 рік, дата подачі 08.04.2019; сума нарахованого єдиного внеску 9 828,72 грн, щомісячне нарахування-819,06 грн; що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2018 - 3723 грн. х 22% = 819,06 грн),
Звіт з Єдиного внеску 2019 рік (Додаток №5. Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2019 рік, дата подачі 05.06.2020; сума нарахованого єдиного внеску 11 016,72 грн, щомісячне нарахування - 918,06 грн; що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2019 - 4173 грн. х 22% = 918,06 грн ).
Звіт з Єдиного внеску 2020 рік (Додаток №5. Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2020 рік, дата подачі 14.02.2021; сума нарахованого єдиного внеску 0 грн.
Позивач в 2021 році подав до Контролюючого органу «Податкову декларацію про майновий стан і доходи» за 2020 рік, дата подачі 07.02.2021, сума нарахованого податку - о грн (в декларації за 2020 рік Позивачем не зазначено п. 10. 1 - дохід нарахований (<виплачений. наданий) у формі заробітної плати, зазначено -).
Відповідно до Інтегрованої картки платника податків з єдиного внеску (ККДБ 71040000) по ОСОБА_1 протягом 2020 року здійснювалося нарахування з єдиного внеску:
за 1- IV квартали 2020 року (відповідно по термінам (кварталам) 21.04.2020. 20.07.2020, 19.10.2020; 19.01.2021) - 9595,30 грн.:
21.04.2020 - 2078,12 грн. за січень та лютий 2020 рік (1039.06 грн. за кожний місяць з січня 2020 року, що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2020 - 4723 грн. х 22% = 1039,06 грн.,);
20.07.2020 - 1039,06 грн. за червень 2020 рік (1039,06 грн. за кожний місяць з січня 2020р. що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2020 - 4723 грн. х 22% = 1039,06 грн.);
19.10.2020 - 3178,12 грн. за липень-вересень 2020 рік (1039,06 грн за кожний місяць з січня 2020 року що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2020 - 4723 грн. х 22% = 1039,06 грн.); 1100.0 грн за кожний місяць з вересня 2020 року, що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2020 - 5000 грн. х 22% = 1100,0 грн.);
19.01.2021 - 3300,0 грн за жовтень - грудень 2020 року (1100,0 грн. за кожний місять з вересня 2020 року, що дорівнює мінімальному страховому внеску: мінімальна заробітна плата з січня 2020 - 5000 грн. х 22% = 1100,0 грн.).
Відповідно до Інтегрованої картки платника податків 26.02.2021, станом на 31.01.2021 заборгованість ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску становила у розмірі 9595.26 грн. (за 1- IV квартали 2020 року нараховано - 9595,30 гри, та з врахуванням переплати 0,04 грн., станом на 20.01.2020).
На підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів у зв'язку з невиконанням зобов'язання ОСОБА_1 щодо сплати ЄСВ, ГУ ДПС у Запорізькій області було винесено Вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску №Ф- 13024-13 від 26.02.2021 у розмірі 9595,26 грн.
Позивач, не погодившись з вимогою відповідача щодо сплати боргу (недоїмки) звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регламентовано Податковим кодексом України.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регламентовано Податковим кодексом України.
Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Згідно пункту 65.2 статі 65 Податкового кодексу України облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
Для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем постійного проживання (пункт 65.2 статі 65 Податкового кодексу України).
Пунктом 178.1 статті 178 Податкового кодексу України визначено, що особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 178.2 статті 178 Податкового кодексу України доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
В свою чергу, згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
При цьому, адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (стаття 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до статті 1 вищевказаного Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому, недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є, зокрема, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Порядок обчислення і сплати єдиного внеску встановлено положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно з частинами 2 та 3 статті 9 якого, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до частини 8 вказаної статті платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Так, особи, які провадять в тому числі адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, віднесені згідно з пунктом 5 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - до платників єдиного внеску.
Отже, необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності та отримання доходу від такої діяльності. При цьому, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності, однак не є підставою та доказом здійснення адвокатської діяльності.
Відповідно до обставин справи позивач офіційно працевлаштований з 30.04.2019 на посаді провідного юрисконсульта в Комунальному підприємстві «Тепловодоканал». В свою чергу роботодавець нараховує та сплачує за позивача єдиний соціальний внесок в розмірі не менше мінімального, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-7).
Як слідує з матеріалів адміністративної справи оскаржувана вимога сформована за за результатами донарахування єдиного внеску за період І-ІV квартали 2020 року, тобто за період працевлаштування позивача за посадою провідного юрисконсульта.
Таким чином, факт укладення трудового договору виключає обов'язок адвоката по сплаті єдиного внеску як особою, що має право провадити адвокатську діяльність, зокрема, у періоди, коли вона була найманим працівником, а не самозайнятою особою. Оскільки, як вже зазначалося вище, необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності та отримання доходу від такої діяльності.
При цьому, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності, однак не є підставою та доказом здійснення адвокатської прибуткової діяльності та факту зайнятості особи.
У даній справі позивачем було підтверджено факт отримання доходів тільки від працевлаштування за основним місцем роботи на підприємстві та відсутність здійснення адвокатської діяльності поза основним місцем роботи в період 2020 року.
Таким чином, оскаржувана вимога є необґрунтованою, та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, ЄДРПОУ ВП: 44118663) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-13024-13 від 26.02.2021 про сплату боргу (недоїмки) за період І-ІV кварталу 2020 року у розмірі 9595,26 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 31 травня 2021 року.
Суддя О.О. Артоуз