Ухвала від 27.05.2021 по справі 12б/5014/1469/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

27 травня 2021 року м.Харків Справа № 12б/5014/1469/2012

Господарський суд Луганської області у складі судді Ковалінас М.Ю., секретар судового засідання І.І. Буцька, розглянувши матеріали справи

за заявою кредитора - Державного підприємства “Національна атомна енергогенеруюча

компанія “Енергоатом”, м. Київ

до боржника - Відкритого акціонерного товариства “Луганськобленерго”, м. Луганськ

Про банкрутство

У засіданні брали участь:

від кредиторів - Сосунов Є.В., виписка з ЄДР (ПрАТ "НЕК "Укренерго");

- Гаркуша В.В., довіреність від 16.12.2020 №67 (ДП "Енергоринок").

від банкрута - ліквідатор Карпенко А.А., не прибув.

за участю Свиридової Н.О., довіреність від 05.01.2021 №3 (Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції);

за участю Харківської обласної прокуратури - прокурор Ткаченко К.О., службове посвідчення від 09.10.2020 №057315.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ: банкрутство, ліквідаційна процедура за нормами Кодексу України з питань банкрутства; розгляд заяви ГУ ДПС у Луганської області від 12.04.2021 №2813/5/12-32-20-04-29 про заміну кредитора у справі №12б/5014/1469/2012 про банкрутство ВАТ "Луганськобленерго", відповідно до ст. 52 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та додатково надані, вислухавши присутніх, суд

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Луганської області від 16.07.2013 у справі №12б/5014/1469/2012 боржника - Відкрите акціонерне товариство Луганськобленерго, ідентифікаційний код 21841896, вул. П. Сороки, буд. 16-А, м. Луганськ, визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Островського В.А. (ліцензія серії АВ №499148 від 21.01.2010), на якого покладено обов'язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури встановлені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 18.02.2014 у справі №12б/5014/1469/2012 затверджено реєстр вимог кредиторів у складі: ДП "Енергринок", м. Київ, ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", м. Київ, Управління ПФУ в Жовтневому районі м. Луганська, ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська ГУМ у Луганській області, ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ, в особі відокремленого структурного підрозділу Донбаської електроенергетичної системи, м. Горлівка Донецької області.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 08.07.2014 розгляд справи призначено на 12.08.2014, проте у призначений час засідання суду не відбулося, у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території м. Луганська.

Розпорядженням Вищого господарського суду України від 02.04.2015 №18-р відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", Указу Президента України від 12.11.2014 № 868/2014 "Про внесення змін до мережі господарських судів України" та на підставі подання Державної судової адміністрації України від 27.03.2015 № 8-5754/15 про можливість відновлення роботи Господарського суду Луганської області, керуючись ст.34 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" відновлено роботу Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Леніна, 5.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.05.2015 передано за територіальною підсудністю до господарського суду Луганської області матеріали справи №12б/5014/1469/2012.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 12.04.2016 відновлено справу №12б/5014/1469/2012 про банкрутство ВАТ "Луганськобленерго" в частині ухвал Господарського суду Луганської області за переліком, постанови Господарського суду Луганської області від 16.07.2013 про визнання боржника банкрутом, а також в частині документів, наданих кредиторами.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 04.12.2018 у справі №12б/5014/1469/2012 новим ліквідатором банкрута ВАТ "Луганськобленерго" призначено арбітражного керуючого Карпенка А.А., на якого покладено обов'язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, встановлені Законом №4212.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 29.10.2020 затверджено Звіт арбітражного керуючого Карпенка А.А. від 01.10.2020 №01-10/2020лоє про нарахування і виплату основної грошової винагороди за виконання у справі №12б/5014/1469/2012 повноважень ліквідатора ВАТ “Луганськобленерго” за період з 04.12.2018 по 01.10.2020 в розмірі 304084грн 40коп.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.12.2020 задоволено заяву арбітражного керуючого Карпенка А.А. від 08.08.2020 б/н про стягнення з кредиторів основної грошової винагороди з урахуванням уточнених заяв від 01.10.2020 б/н та від 09.11.2020 б/н, розгляд справи призначено у іншому засіданні суду.

На адресу Господарського суду Луганської області від ліквідатора банкрута Карпенка А.А. надійшли відомості щодо проведення ліквідаційної процедури, зокрема поточний звіт від 23.05.2021 №23-05/2021лое про виконану роботу у справі №12б/5014/1469/2012 про банкрутство ВАТ “Луганськобленерго” за за травень 2021, з якого вбачається наступне.

З метою з'ясування фінансового та майнового стану боржника ліквідатором банкрута було надіслано запити до уповноважених органів та установ, відповіді на запити отримані не в повному обсязі.

Ліквідатором проводиться робота з підготовки та видачі довідок, які підтверджують пільговий стаж роботи колишніх працівників підприємства-банкрута, а також проведено роботу щодо дематиріалізації акцій банкрута.

23.10.2019 ліквідатором було укладено договір з КП “Сєвєродонецьке бюро технічної інвентаризації” про проведення інвентаризації та виготовлення технічних документів. Оплачена сума авансу БТІ в розмірі 3440 грн. 10 коп.

12.11.2019 проведено технічну інвентаризацію нежитлової будівлі.

24.01.2019 ПАТ “Національний депозитарій України” передано реєстри власних іменних цінних паперів ВАТ “Луганськобленерго”; ПАТ “Національний депозитарій України” надано Виписку, якою підтверджено, що банкрут є власником частки у статному капіталі ПАТ “Галицький механічний завод” у розмірі 24,9081%.

У грудні 2019 року проведена оцінка частини майнових активів банкрута, які знаходяться на підконтрольній Україні території.

За звітний період реалізація активів банкрута та погашення вимог кредиторів не відбувались, комітетом кредиторів не приймалося рішення щодо затвердження переліку ліквідаційної маси та не погоджено умови та порядок продажу майна банкрута.

Ліквідатром були направлені повідомлення про проведення засідання комітету кредиторів, яке призначено на 14.05.2021, але у призначений час засідання комітету кредиторів не відбулось.

На виконання вимог ухвали суду від 08.04.2021 кредитор ДП «Енергоринок» надав письмові пояснення від 18.05.2021 №01/22-1594, з яких вбачається наступне.

16.07.2020 набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» (далі - Закон №719-ІХ), що визначає правові, економічні та організаційні засади, пов'язані з погашенням заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії України, та метою якого є повне погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії України (до 01.07.2019) шляхом застосування механізмів передбачених цим Законом.

З 01.07.2019 згідно з Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019-VIII (далі - Закон №2019-У1ІІ), відбувся повномасштабний перехід до нового (конкурентного) ринку електричної енергії.

Відповідно до п. 15 Розділу XVII Прикінцевих та Перехідних положень Закону №2019-VIII, оптовий постачальник електричної енергії здійснює діяльність до повного погашення своєї кредиторської та дебіторської заборгованості за електричну енергію.

Зазначаємо, що дебіторська та кредиторська заборгованість ДП «Енергоринок» перед іншими учасниками ринку електричної енергії сягає близько 30 млрд. гривень.

Відповідно до Закону №2019-VIII, погашення заборгованості на оптовому ринку електричної енергії мало б відбуватися відповідно до вимог спеціального закону. Вказаний закон на момент початку роботи нового ринку не було прийнято.

Узгоджений проект Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» від 06.11.2019 №2386, цей законопроект, а в подальшому Закон України «Про особливості погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» розроблявся як такий, що має «рамковий характер», та окреслював механізми погашення заборгованості, а його повна реалізація могла бути забезпечена виключно шляхом прийняття додаткових Законів.

Тому, з метою ефективної та повної реалізації механізмів законопроекту №2386, державою ініційовано прийняття ще 4 законопроектів:

1. №2387 «Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії)» (забезпечення джерела погашення заборгованості);

2. №2388 «Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування спеціального фонду» (спрямування акцизного податок з виробленої в Україні електричної енергії в спеціальний фонд держбюджету);

3. №2389 «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії»;

4. №2390 «Проект Закону про внесення змін до Кодексу У країн з процедур банкрутства (щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії)».

29 листопада 2019 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг розглянуто проект Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії», реєстр. №2386 від 06.11.2019 та одноголосно прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти його за основу та в цілому.

Слід зазначити, що Указом Президента від 08.11.2019 №837/2019 Кабінету Міністрів України доручено вжити заходів щодо розроблення, внесення на розгляд Верховної Ради України та супроводження законопроекту щодо погашення заборгованості, що утворилася на Оптовому ринку електричної енергії України, в термін до 31 грудня 2019 року.

17.06.2020 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії», яким передбачено комплекс заходів щодо повного погашення заборгованості, яка виникла до 01.07.2019 на оптовому ринку електричної енергії, а саме:

1. Механізми, які здійснюються до 01.01.2024 (дату перенесено до 01.01.2024 згідно прийнятого 15.04.2021 Верховною Радою України Закону України №1396-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі» (далі - Закону України №1396-1Х) підписано Президентом України 13.05.2021);

1.1. Погашення заборгованості шляхом встановлення НКРЕКП алгоритму розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання операторів системи розподілу, електропостачальників та оптового постачальника електричної енергії;

1.2. Застосування процедури взаєморозрахунків з використанням бюджетних та власних/залучених коштів учасників процедури погашення;

1.3. Погашення (списання) заборгованості. Списання заборгованості державних підприємств та інших, мало б відбуватися шляхом відшкодування збитків за рахунок емісії облігацій внутрішньої державної позики з Державного бюджету України.

2. Механізми, які здійснюються з 01.07.2021 (дату перенесено на 01.01.2024 згідно Закону України №1396-ІХ):

2.1. Заміна сторони у зобов'язанні (відступлення права вимоги);

2.2. Списання залишку заборгованості (або кредиторської або дебіторської) оптового постачальника.

Необхідність реалізації Закону №719-ІХ, підтверджується Указом Президента України №35/2021 від 29.01.2021, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29.01.2021 «Про заходи з нейтралізації загроз у сфері атомної енергетики і промисловості».

На даний час законопроекти, які розроблені для ефективної реалізації Закону №719-ІХ знаходяться на різних етапах погодження, у т.ч.:

- проект Закону України №5399 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на ринку електричної енергії»;

- проект Закону України №2390 щодо внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства (метою є недопущення банкрутства ДП «Енергоринок»).

Оскільки, для погашення ланцюгової заборгованості, яка створювалась на ОРЕ впродовж останніх 20 років, та яка не може бути самостійно вирішена ДП «Енергоринок», 23.02.2021 зареєстрований проект Закону України №5139 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії».

У зв'язку набранням чинності Закону №719-ІХ, з урахуванням наявних інших розроблених законопроектів, 11.09.2020 в Міненерго відбулась нарада з питань реалізації Закону №719-ІХ, на майданчику ДП «Енергоринок» створено робочу групу з питань розробки нормативно-правових актів, які передбачено законом, за участю представників Міненерго, НКРЕКП, НАК «Нафтогаз України» та учасників ОРЕ.

Слід зазначити, що відповідно до Закону №719-ІХ, реалізація заходів з погашення заборгованості має відбуватись на підставі відповідних окремих порядків та примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

До Міненерго надано проекти нормативно- правових актів, а саме:

1.Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на підтримку підприємств вугільної промисловості на погашення заборгованості за спожиту електричну енергію»;

2.Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету обласним бюджетам Донецької та Луганської областей на погашення заборгованості за електричну енергію підприємствами водопостачання, що знаходяться або постачають послуги на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей»;

3.Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження заборгованості та використання коштів, передбачених у державному бюджеті на погашення заборгованості за електричну енергію, яка утворилася на оптовому ринку електричної енергії, у зв'язку з постачанням до 30 квітня 2015 року (включно) електричної енергії споживачам на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей»;

4.Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення взаєморозрахунків з погашення заборгованості»;

5.Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку списання дебіторської заборгованості Державного підприємства «Енергоринок» за електроенергію відповідно до договорів купівлі-продажу різниці перетоків операторів системи розподілу, які є правонаступниками електропостачальних компаній, та кредиторської заборгованості Державного підприємства «Енергоринок» перед оператором системи передачі за послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України та передачі електричної енергії магістральними і міждержавними електричними мережами»;

6.Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку списання Державним підприємством «Енергоринок» заборгованості перед енергопостачальниками та виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на тимчасово окупованій території (сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя), та заборгованості ВАТ «Луганеькобленерго».

Поряд з цим, на даний час набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 13.01.2021 №98 «Про визначення уповноваженого банку, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання і додаткові поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників процедури погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії».

Прийняття вказаних нормативно-правових актів розпочинає перший етап реалізації механізмів погашення заборгованості відповідно до Закону №719-ІХ.

Досягнення мети Закону №719-ІХ - це повне погашення заборгованості, яка виникла до 1 липня 2019 року на ОРЕ, але зазначене погашення можливо лише внаслідок повної реалізації всіх його механізмів.

З метою реалізації Закону №719-ІХ, 15.04.2021 Верховною радою України прийнято Закон України №1396-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі», положеннями якого передбачено перенесення дати переведення/відступлення заборгованості до 01.01.2024.

Таким чином, прийняття Верховною Радою України законопроектів №№2388, 2390, 5139 та 5399, якими передбачено внесення змін до Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», Кодексу України з процедур банкрутства, є необхідною умовою реалізації наступного етапу реалізації механізмів Закону №719-ІХ, а саме подальшого прийняття Кабінетом Міністрів України порядків та примірних договорів (підзаконних нормативно-правових актів).

Така послідовність прийняття нормативно-правових актів визначена виключно державою з метою забезпечення механізмів реалізації Закону№719-ІХ (враховуючи в т.ч., події на сході України та на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим).

Поряд з цим, згідно ч. 4 ст. 4 Закону №719-1Х Державне підприємство «Енєргоринок» проводить списання заборгованості перед енергопостачальниками та виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на тимчасово окупованій території України (сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя), та заборгованості ВАТ «Луганськобленерго».

Законом №719-ІХ імперативно передбачений спеціальний порядок врегулювання (списання) заборгованості ВАТ «Луганськобленерго» перед ДП «Енергоринок».

Загальний розмір затверджених кредиторських вимог у справі №12б/5014/1469/2012 про банкрутство ВАТ “Луганськобленерго” складає 1 629 199 990,83 грн., з яких вимоги ДП «Енергоринок», складають 1 602 319 437, 98 грн. (4 черга погашення), що складає 98,35% від вимог усіх інших кредиторів.

ДП «Енергоринок», вважає, що наслідком затвердження ліквідаційної маси ВАТ «Луганськобленерго», після реалізації виявленого майна, буде ліквідація підприємства, а залишок непогашеної заборгованості боржника перед ДП «Енергоринок», відповідно приписів Податкового кодексу України підлягатиме списанню і на суму такого списання у ДП «Енергоринок» виникатиме податкове зобов'язання, що призведе до додаткового податкового навантаження на підприємство.

На думку кредитора, за таких умов, затвердження на даному етапі ліквідаційної маси та продаж майна ВАТ «Луганськобленерго»:

1) суперечитиме вимогам Закону №719-ІХ, оскільки ним передбачено списання заборгованості ВАТ «Луганськобленерго» перед ДП «Енергоринок» (найбільшої серед інших кредиторів), а не погашення шляхом продажу та реалізації майна;

2) матиме негативний вплив на розмір фактично отриманих виплат іншими кредиторами в результаті реалізації майна боржника, оскільки вимоги будуть задовольнятися пропорційно до суми, що належить кожному кредитору однієї черги, де ДП «Енергоринок» має 98,35% вимог;

3) призведе ліквідації ВАТ «Луганськобленерго» та до збільшення податкових зобов'язань кредиторів перед бюджетом, зокрема ДП «Енергоринок» на суму більш ніж 79 млн. грн., що може бути нівельовано реалізацією механізмів Закону та супутніх нормативно-правових актів (зокрема змін до Податкового кодексу України), як це передбачено законодавцем.

Натомість, як вважає кредитор, реалізація механізмів погашення заборгованості, яка утворилася на Оптовому ринку електричної енергії, зокрема списання заборгованості ВАТ «Луганськобленерго» перед ДП «Енергоринок», буде мати позитивний вплив на розмір задоволення вимог інших кредиторів, оскільки за наслідком списання заборгованості перед ДП «Енергоринок», його вимоги будуть вважатися погашеними, а грошові кошти від реалізації майна ВАТ «Луганськобленерго» будуть розподілені між кредиторами без врахування вимог ДП «Енергоринок» у порядку, визначеному Кодексом.

В обгрунтування своєї позиції кредитор також посилається на висновки постанови Північного апеляційного господарського суду від 06.07.2020 у справі №911/4610/15.

Кредитор зазначив, що при розгляді питання про подальший рух справи про банкрутство (в тому числі затвердження ліквідаційної маси), за можливості, першочергово має бути реалізовано механізми спеціального законодавства.

На думку ДП «Енергоринок» та комітету кредиторів ВАТ «Луганськобленерго», перед затвердженням ліквідаційної маси та реалізацією майна боржника, слід здійснити заходи передбачені Законом №719-ІХ, а вже потім переходити до загальних процедур передбачених Кодексом.

Також, кредитор повідомив про неявку арбітражного керуючого Карпенка А.А. на призначене засідання комітету кредиторів 14.05.2021, про що складено акт про обставини, що унеможливлюють проведення засідання комітету кредиторів, який підписано представниками ДГІ «Енергоринок» та Міністерства енергетики України (оригінал акту додається).

Також представником кредитора ДП «Енергоринок» надані усні пояснення щодо розгляду комітетом кредиторів питань про затвердження переліку ліквідаційної маси, проведення оцінки майна та про надання комітетом кредиторів згоди на продаж майна банкрута, погодження умов продажу майна банкрута, з посиланням на доводи, які викладені у письмових поясненнях від 18.05.2021 №01/22-1594.

На адресу суду від ГУ ДПС у Луганської області надійшла заява від 12.04.2021 №2813/5/12-32-20-04-29 про заміну кредитора у справі №12б/5014/1469/2012 про банкрутство ВАТ "Луганськобленерго", Головного управління ДПС у Луганській області, на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 44082150, вул. Енергетиків, буд.72, м. Сєвєродонецьк Луганської області), в порядку ст. 52 ГПК України, яка обґрунтовується реалізацією вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», враховуючи наказ ДПС України від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби України», яким утворено як відокремлені підрозділи ДПС територіальні органи згідно переліку, у т.ч. Головне управління ДПС у Луганській області та наказ ДПС України від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» яким затверджено «Положення про Головне управління ДПС у Луганській області», відповідно до п. 1 цього положення, Головне управління ДПС у Луганській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС) та є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.

З метою з'ясування всіх обставин за заявою ГУ ДПС у Луганської області від 12.04.2021 №2813/5/12-32-20-04-29, її призначено до розгляду у судовому засіданні (ухвала від 05.05.2021).

На адресу суду від ГУ ДПС у Луганської області надійшли письмові пояснення від 19.05.2021 №908/9/12-32-05-04-29, з яких вбачається, що згідно із положеннями ч.ч.2,3 ст. 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України. Положення про такий територіальний орган затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність відповідного центрального органу виконавчої влади.

За приписами ч.ч.1, 2 ст. 52 ГПК України у разі припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41 ст. 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених п.п 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

У свою чергу повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України (п. 41.5 ст. 41 ПК України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій (п. 2 Постанови № 893).

Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (п. 3 Постанови № 893).

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ № 529) було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком. Можливість з 01.01.2021 забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, була передбачена відповідним наказом від 24.12.2020 № 755.

Крім цього регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС»).

У частині самопредставництва визначено, що територіальний орган ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.

Згідно з ч.1 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в Інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Держава бере участь у справі через відповідний орган державної влади відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади) або через представника (ч. 4 ст.56 ГПК України).

Отже, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) процесуальне правонаступництво, за яким здійснено передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, що також підтверджено Положенням про Головне управління ДПС України у Луганській області, затверджене наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 ( п.п. 14, 15 Положення).

В обґрунтування до заяви додано копії документів, які підтверджують факт правонаступництва.

Наявних у справі матеріалів та доданих до заяви Головного управління ДПС у Луганській області від 12.04.2021 №2813/5/12-32-20-04-29, достатньо для прийняття рішення по суті цієї заяви.

Відповідно до приписів ст. 43 КУзПБ та ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

З огляду на вищевикладене, суд задовольняє заяву Головного управління ДПС у Луганській області від 12.04.2021 №2813/5/12-32-20-04-29 та заміняє кредитора у справі №12б/5014/1469/2012 про банкрутство ВАТ "Луганськобленерго", Головне управління ДПС у Луганській області, на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150, вул. Енергетиків, буд.72, м. Сєвєродонецьк Луганської області), у т.ч. у реєстрі вимог кредиторів.

За таких обставин, розгляд справи слід призначити у іншому засіданні суду.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 43, 58-67, 68-89, п.п. 1, 2, 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 52, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити заяву Головного управління ДПС у Луганській області від 12.04.2021 №2813/5/12-32-20-04-29.

2.Замінити у справі №12б/5014/1469/2012 про банкрутство ВАТ "Луганськобленерго", кредитора Головне управління ДПС у Луганській області, на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150, вул. Енергетиків, буд.72, м. Сєвєродонецьк Луганської області), у т.ч. у реєстрі вимог кредиторів.

3. Призначити розгляд справи у засіданні суду на 20.07.2021, на 12 годин 00 хвилин, яке відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області, за адресою: м. Харків, пр-т Науки, буд.5, зал судового засідання №204.

4.Зобов'язати ліквідатора банкрута Карпенка А.А. - в строк до 19.07.2021 надати до господарського суду звіт щодо проведення ліквідаційної процедури, з доказами направлення його комітету кредиторів. а також відповідно до п.2 резолютивної частини цієї ухвали внести зміни до реєстру вимог кредиторів у справі, уточнений реєстр надати до суду.

5.Зобов'язати кредиторів - членів комітету кредиторів - надати до господарського суду в строк до 19.07.2021 відомості щодо розгляду комітетом кредиторів питань про затвердження переліку ліквідаційної маси, проведення оцінки майна та про надання комітетом кредиторів згоди на продаж майна банкрута, погодження умов продажу майна банкрута відповідно до п.5 ч.8 ст.48, ст.75 КУзПБ; у разі відсутності доказів вчинення зазначених дій - надати мотивовані пояснення щодо причин неможливості їх здійснити.

Суд попереджує, що у разі систематичного невиконання вимог суду щодо надання витребуваних відомостей й документів та не прибуття у призначені судові засідання до кредиторів можуть бути застосовані заходи процесуального примусу у вигляді штрафу (п.п. 1-2 ч. 1 ст. 135 ГПК України) та/або постановлено окрему ухвалу в порядку ст. 246 ГПК України.

6.Дану ухвалу надіслати: ліквідатору Карпенку А.А., кредиторам у справі; банкруту; РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях; Міністерству енергетики України; Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення 27.05.2021 , її може бути оскаржено до апеляційної інстанції в порядку та у строк, визначені ст.ст. 255-257 ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених ст. 9 КУзПБ.

Суддя М.Ю. Ковалінас

Надр. 15 прим.

1 - до справи

2 - кредитору - Біловодському об'єднаному Управлінню пенсійного фонду України Луганської області

( вул. Центральна, буд.77, смт. Біловодськ Луганської області);

3 - кредитору - ГУ ДПС у Луганській області (вул. Енергетиків, буд. 72, м. Сєвєродонецьк Луганської області);

4 - кредитору - ПАТ “Донбасенерго” (м. Київ, вул. Предславинська, 34а);

5 - кредитору - ПрАТ “НЕК “Укрнерго” (вул. С. Петлюри, 25, м. Київ, 01032)

6 - кредитору - ДП “Енергоринок” (м. Київ, вул. Комінтерну, 27);

7 - кредитору - ДП “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” (м. Київ, вул. Вєтрова, 3);

8 - НАК “Енергетична компанія України” (01601, Україна, м. Київ, вул. Хрещатик, 34);

9 - Міністерству енергетики України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30);

10 - прокуратурі Луганської області (93400, м. Сєвєродонецьк, проспект Гвардійський, 30);

11 - прокуратурі Харківської області (61050, м. Харків, вул. Б. Хмельницького, 4)

12 - Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (вул. Ярослава Мудрого, 16, м. Харків);

13-14 - ліквідатору Карпенку А.А. (85400, Донецька область, м. Селидове, а/я - 97) (вул. Дубініна, буд. 6, м. Селидове, Донецька обл, Україна, 85400)

15- Луганському обласному центру зайнятості (93412. вул. Гагаріна, 116,м Сєвєродонецьк, Луганська область);

- банкруту ВАТ “Луганськобленерго” (вул. П. Сороки, буд. 16-А, м. Луганськ) кредитору - Управлінню Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська - не направляється згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, враховуючи лист УДППЗ "Укрпошта" від 16.03.3015 № 511-30-100, повідомлення здійснюється на сайті суду

Вих.

15