Постанова від 31.05.2021 по справі 360/409/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року справа №360/409/21

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2021 року в справі № 360/409/21 (головуючий І інстанції Петросян К.Є., у повному обсязі складено 25 лютого 2021 року в м. Сєвєвродонецьк Луганської області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, пенсійний орган, ГУ ПФУ), в якій просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо повернення довідки № 30/4.3/9-20 від 04.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на адресу Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку його пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із врахуванням довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 30/4.3/9-20 від 04.12.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Станом на 01.05.2015 пенсія позивачу нараховувалась із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу (особливі умови служби); оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними носіями та документами - 15%; надбавка за шифрувальні роботи - 20%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; премія - 64,1%; основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга складає 23 роки).

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 28.04.2018 № ВЕБ-12001-Ф-С-18-007981 перерахунок пенсії позивачу був здійснений на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 27.03.2018 № 3581, і складався з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням процентна надбавка за вислугу років.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

04.12.2020 Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувало та надало до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку за № 30/4.3/9- 20 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Позивач, 24.12.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про перерахунок своєї пенсії відповідно до чинного законодавства.

22.01.2021 відповідач листом № 158-3428/Ц-01/8-1200/21 відмовив позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на відсутність підстав для здійснення такого перерахунку. Довідку № 30/4.3/9-20 від 04.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 повернено відповідачем на адресу Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2021 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, із врахуванням довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №30/4.3/9-20 від 04.12.2020.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Здійснено розподіл судових витрат.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

15 грудня 2020 року на адресу ГУ ПФУ надійшов лист Північно-Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04.12.2020 № 22-5859/4.3/1.1/47-20, до якого була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача від 04.12.2020 № 30/4.3/9-20.

У листі зазначено, що ця довідка видана на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27.08.2020 у справі № 360/729/20. Пенсійний орган повернув довідку без виконання.

Апелянт наголошує на відсутності підстав для вибіркового застосування висновків Окружного адміністративного суду м. Києва в справі № 826/3858/18.

Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не приймалось. Таким чином, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії. Правомірність дій відповідача підтверджується постановою Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18.

У зв'язку з викладеним пенсійний орган зазначає про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено таке.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, відповідно до довідки від 12.11.2014 № 917-525 (фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 ).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.6,7,10,12).

24.12.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до чинного законодавства, проте листом від 22.01.2021 № 158-3428/Ц-01/8-1200/21 пенсійний орган відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для здійснення такого перерахунку. Довідку № 30/4.3/9-20 від 04.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 повернено відповідачем на адресу Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (а.с.8,9,11).

Станом на 01.05.2015 та на 01.02.2016 пенсія позивачу нараховувалась із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу (особливі умови служби); оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними носіями та документами - 15%; надбавка за шифрувальні роботи - 20%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; премія - 64,1%; основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга складає 23 роки) - 3820,43 грн (а.с. 21,22).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, на підставі довідки Північно-Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 27.03.2018 № 3581 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, був зроблений перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2018 року і складався з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням процентна надбавка за вислугу років (а.с.23,24).

Відповідачем не заперечується той факт, що 15 грудня 2020 року на адресу ГУ ПФУ надійшов лист Північно-Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04.12.2020 № 22-5859/4.3/1.1/47-20, до якого була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача від 04.12.2020 № 30/4.3/9-20, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою начальник установи, директор підприємства Брянківської виправної колонії №11 УДДУПВП в Луганській області становить: посадовий оклад - 6770,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник внутрішньої служби) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 3272,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1015,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 5726,00 грн, премія 96% - 6499,20, всього 24692,70 грн. Вказану довідку було повернуто листом від 23.12.2020 № 1200-010301-8/28122 (а.с.9,10).

Згідно з матеріалами справи вказану довідку повернуто відповідачем з підстав того, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яким було визначено протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1,2 Постанови № 103. Інших нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 не приймалось.

Станом на 01.09.2020 пенсія позивачу розраховується виходячи з: грошового забезпечення, посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40% (а.с.27).

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, відповідач після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача від 04.12.2020 № 30/4.3/9-20, жодного рішення (про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку) за вказаною довідкою не прийняв. При цьому, листом від 22.01.2021 № 158-3428/Ц-01/8-1200/21 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Порядку № 103, а іншого порядку перерахунку пенсії військовослужбовців КМУ не встановлено.

Вважаючи, що пенсійний органи порушує його права на отримання пенсії в належному розмірі, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Отже, спірними для сторін є дві обставини:

- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення щодо нарахування та виплати не в повному обсязі підвищення до пенсії позивача;

- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв'язку із збільшенням (уточненням) складових розміру грошового забезпечення позивача (посадового окладу, надбавки за вислугу років), що підтверджено довідкою Північно - Східного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04.12.2020 №30/4.3/9-20.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункт 6 постанови № 704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Також, пунктом 6 Постанови № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою № 45, пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням», додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Зі змісту вказаного рішення Окружного адміністративного суду м. Києва вбачається, що постанова № 103 в наведеній частині визнана протиправною та нечинною, у зв'язку з тим, що відповідач, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

Враховуючи, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45, тому з 05.03.2019 залишається чинною попередня редакція Додатку 2 до Порядку, що встановлює форму Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років передбачено зазначення і інших додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.

Як встановлено судом Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 04.12.2020 видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 30/4.3/9-20, за нормами чинними станом на 05.03.2019, із включенням всіх видів грошового забезпечення.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, правових висновків Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, суд апеляційної інстанції погоджує викладений в оскаржуваному рішенні висновок про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку його пенсії.

При цьому, визначаючись щодо строку, з якого позивачу слід здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені статтею 51 Закону № 2262-ХІІ. Зокрема частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

З огляду на викладене, перерахунок та виплата пенсії позивачу повинні бути проведені з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18), а тому наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, з огляду на направлення Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції до ГУ ПФУ такої довідки, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019. Отже, дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії згідно із вказаною довідкою є протиправними.

З урахуванням того, що настання негативних наслідків для позивача пов'язано саме з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, суд апеляційної інстанції погоджує висновок, що у спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку його пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, із врахуванням довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 30/4.3/9-20 від 04.12.2020.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому вона підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статями 139, 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2021 року в справі № 360/409/21 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2021 року в справі № 360/409/21 - залишити без змін.

Повний текст судового рішення складено та підписано 31 травня 2021 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Ястребова

Судді І.Д. Компанієць

Г.М. Міронова