31 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/3238/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Дочірнього підприємства «Ідея-СЛ» про застосування заходів реагування,
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Ідея-СЛ», в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації будівлі (А-2) та літньої площадки Дочірнього підприємства «Ідея-СЛ» за адресою: вул.Толстого, 151, м.Чернігів, Чернігівська область.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що виявлені під час проведення перевірки порушення, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Суд ухвалою від 12.03.2021 відкрив скорочене провадження у даній справі, надавши відповідачу строк для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову та роз'яснив наслідки такого неподання.
Від відповідача у встановлений судом строк відзив на позов не надійшов, поштове відправлення повернулось за закінченням терміну зберігання.
На адресу суду від позивача надійшла заява, в якій він вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 №939 «Про перейменування деяких територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій» Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області перейменоване в Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області.
Згідно ст.48 КАС України суд, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 №939 «Про перейменування деяких територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій» Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області перейменоване в Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області.
Таким чином, суд вважає за можливе замінити позивача у справі з Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області на Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
02.02.2021 провідним інспектором Чернігівського MB Управління ДСНС України у Чернігівській області Бєломитцевим Д.С. за результатами позапланового заходу складено акт щодо дотримання Дочірнім підприємством «Ідея-СЛ» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті за адресою: вул. Толстого, 151, м. Чернігів, Чернігівська область.
В ході перевірки виявлені наступні порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей:
в будівлі (А-2) люк виходу на горище виконано не через протипожежний люк 2-го типу розмірами не менше ніж 0,6x0,8 метри, чим порушено п. 2.3. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні. Протипожежний люк призначено для заповнення прорізів у протипожежних перешкодах із метою запобігання розвитку пожежі до прилеглого приміщення протягом унормованого проміжку часу. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей та гасіння пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
будівлю (А-2) не обладнано системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), чим порушено п. 1.2. глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, п. 3.1 табл. А.1. дод. А ДБП 13.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи пожежної сигналізації не дає змоги виявити пожежу на ранній стадії її розвитку. Це може призвести до швидкого розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнації будівельних конструкцій будівлі. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
будівлю (А-2) не обладнано системою протипожежного захисту (системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку руху), чим порушено н. 1.2. глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, п. 15 табл. Б.1. дод. Б ДБП 13.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей не дає змоги вчасно сповістити людей, які перебувають у будівлі про пожежу та небезпечні її фактори (полум'я, продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
в будівлі (А-2) не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, чим порушено п. 1.20. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Непроведения замірів опору ізоляції електричних мереж і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання електромереж створює загрозу виникнення пожежі, внаслідок якої продукти горіння і чадний газ унеможливлюють своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей, що перебувають у ній;
дерев'яні елементи горищного покриття будівлі (А-2) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено п. 2.5. глави 2 розділу ПІ Правил пожежної безпеки в Україні. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробки створює перешкоди під час гасіння пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум'я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
в будівлі (А-2) несучі елементи сходів, які ведуть на другий поверх, виконані з матеріалів з класом вогнестійкості менше ніж R60 МО, чим порушено п. 22 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, п. 5.3, табл. 1 ДБН В. 1.1-7 :2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Вимушеною евакуацією називають рух, який людина змушена здійснити аби покинути приміщення чи будівлю через виниклу небезпеку (пожежа, аварія тощо). Шляхами евакуації служать холи, проходи, коридори, площадки, сходи, які ведуть до евакуаційного виходу та забезпечують безпечний і досить швидкий рух людей. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню вогню та продуктів горіння. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
в будівлі (А-2) на другому поверсі покриття підлоги викопано з матеріалів з невизначеними показниками щодо токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та групи поширення полум'я, чим порушено її. 22. розділу II, п. 2.28. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні. Шляхами евакуації служать холи, проходи, коридори, площадки, сходи, які ведуть до евакуаційного виходу та забезпечують безпечний і досить швидкий рух людей. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню продуктів горіння. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
в будівлі (А-2) на першому поверсі під сходовою клітиною влаштоване приміщення кухні, чим порушено п. 2.37. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
будівлю (А-2) не забезпечено первинними засобами пожежогасіння у відповідності до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25, чим порушено п.н. 3.6., 3.9. глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні. Відсутність первинних засобів пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації. Викладене вище створює загрозу життю та здоров'ю людей;
відсутній другий евакуаційний вихід з другого поверху будівлі (А-2), чим порушено п. 2.23 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні'', п. 7.2.4 ДБІІ В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Вимушеною евакуацією називають рух, який людина змушена здійснити аби покинути приміщення чи будівлю через виниклу небезпеку (пожежа, аварія тощо). Найбільш небезпечним є рух по шляхах евакуації з приміщень з масовим перебуванням людей, оскільки в даному випадку вони знаходяться в безпосередній близькості до джерела небезпеки (полум'я, дим, продукти горіння). Вимушена евакуація призводить до збільшення щільності масових потоків та встановлення визначеного ритму руху по шляхах евакуації. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
на літній площадці об'єкта та в будівлі (А-2) в усіх відгалужувальних коробках з'єднання окінщовань жил проводів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, чим порушено п. 1.6. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. З'єднання жил проводів за допомогою скруток може призвести до короткого замикання електромережі. Короткі замикання здатні виникнути не тільки в проводах, айв інших частинах електроустановок. У точці короткого замикання утворюється іскріння, яке в залежності від електричних параметрів даної мережі може досягати значних розмірів і викликати пожежу і руйнування електроустановок та інших споруд. Пожежну небезпеку представляють всілякі нещільні контакти, наприклад, в місцях приєднання проводів між собою. Нещільні контакти окислюються і створюють великий опір. Вони надмірно нагріваються і нерідко викликають запалення ізоляції проводів. Нещільні з'єднання можуть приводити ще і до іскріння, що також є можливою причиною виникнення пожеж. Швидке розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнація будівельних конструкцій будівлі створює загрозу життю та здоров'ю людей;
на літній площадці об'єкта проводи (кабелі) не відокремлені від горючої поверхні шаром з негорючого матеріалу, чим порушено п. 1.12. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Прокладання електричних проводів по горючих основах (конструкціях) може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
на літній площадці об'єкта електричний світильник підвішений безпосередньо на струмопровідний провід, чим порушено п. 1.18. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
на першому поверсі будівлі (А-2) сухотруби в лазні сухого жару утримуються в несправному стані, не перфоровані та не підключені до внутрішнього водопроводу, чим порушено п. 12.2 глави 12 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні. Утримання в несправному стані сухотрубів, відсутність їх перфорації та негіідключення до мережі внутрішнього водопроводу не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації. Викладене вище створює загрозу життю та здоров'ю людей;
на літній площадці об'єкта застосовуються саморобні подовжувані, що не відповідають вимогам ПУЕ, що пред'являються до переносних (пересувних) електропроводок, чим порушено п. 1.18 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Застосування саморобних подовжуваній, що не відповідають вимогам ПУЕ може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
в будівлі (А-2) наявні вогнегасники не пройшли технічне обслуговування, чим порушено п. 3.17. глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні. Непроведения технічного обслуговування первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації. Викладене вище створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зважає на таке.
Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, визначено, що ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Одним з основних завдань ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до ст.64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Частиною 2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами є підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Застосування заходів реагування спрямоване на недопущення настання негативних наслідків порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у вигляді шкоди життю та здоров'ю людей, а тому для даної справи пріоритетним є її швидке вирішення в порядку спрощеного провадження.
Позивач вважає, з чим погоджується суд, що виявлені в ході проведення перевірки порушення, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
При цьому, суд враховує пасивну поведінку відповідача та відсутність намагання усунути всі виявлені порушення.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду та зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації будівлі (А-2) та літньої площадки Дочірнього підприємства «Ідея-СЛ» за адресою: вул.Толстого, 151, м.Чернігів, Чернігівська область.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Дочірнього підприємства «Ідея-СЛ» про застосування заходів реагування задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації будівлі (А-2) та літньої площадки Дочірнього підприємства «Ідея-СЛ» за адресою: вул.Толстого, 151, м.Чернігів, Чернігівська область.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (проспект Миру, 190-А, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 38590042).
Відповідач - Дочірнє підприємство «Ідея-СЛ» (проспект Миру, 49-А, м. Чернігів, Чернігівська область. 14005, код ЄДРПОУ 41064254).
Повний текст рішення суду складено 31 травня 2021 року.
Суддя Л.О. Житняк