Рішення від 20.05.2021 по справі 620/5869/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/5869/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лобана Д.В.,

за участю секретаря - Вершняк Л.Л.,

представника позивача - Тимошенка О.В.,

представника відповідача - Ширай К.А.,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг до акціонерного товариства "Чернігівобленерго" про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з AT «Чернігівобленерго» 3400000 (три мільйона чотириста тисяч) грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

В обґрунтування своїх вимог первісний позивач зазначає, що 09.07.2020 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було прийнято постанову про накладення штрафу на AT «Чернігівобленерго» у розмірі 1700000 грн за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. Однак, вказаний штраф сплачений у встановлений чинним законодавством строк не був, тому відповідачу нарахована пеня у розмірі 2295000 (два мільйона двісті дев'яносто п'ять тисяч) грн. Враховуючи викладене, НКРЕКП просить стягнути з AT «Чернігівобленерго» 3400000 (три мільйона чотириста тисяч) грн у судовому порядку.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження під головуванням судді Лобана Д.В. у відкритому підготовчому засіданні на 20 січня 2021 року о 10:00 год.

Від відповідача надійшов відзив, у якому спростовуючи позовні вимоги НКРЕКП зазначено, що пункт постанови на підставі, якого на відповідача накладено штраф, скасовано рішенням суду у справі № 620/2718/20.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 провадження у справі № 620/5869/20 за адміністративним позовом зупинено до набрання законної сили рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі № 620/2718/20 за позовом акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування пунктів 1, 3 в частині та пункту 4 постанови.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 провадження у даній справі № 620/5869/20 поновлено, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні під головуванням судді Лобана Д.В. в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Київська, 23, м. Чернігів, зал судових засідань № 8 на 06 травня 2021 року об 11:00 год.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду 06.05.2021, винесеною без видалення до нарадної кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи на 20.05.2021 на 14:30 год.

У судовому засіданні 20.05.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позові та просив суд їх задовольнити, звернувши увагу суду на те, що судові рішення по справі № 620/2718/20 оскаржено у касаційному порядку.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі, з підстав, викладених у відзиві на позов та додаткових пояснень, та зазначив, що пункт постанови на підставі, якого на відповідача накладено штраф скасовано рішенням суду у справі № 620/2718/20, яке набрало законної сили, чим підтверджено відсутність порушень Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». При цьому, звернув увагу на відсутність доказів оскарження судових рішень по справі № 620/2718/20 у касаційному порядку та зупинення їх дії.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що пунктом 1 постанови НКРЕКП від 09.07.2020 № 1308 на AT «Чернігівобленерго» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії було накладено штраф у розмірі 1700000 (один мільйон сімсот тисяч) грн 00 коп.

У зв'язку з несплатою зазначеної суми штрафу відповідачем, у строк, визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», станом на 13.11.2020 відповідачу була нарахована пеня в розмірі 2295000 (два мільйона двісті дев'яносто п'ять тисяч) грн.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо несплати штрафу і пені в загальному розмірі 3400000 (три мільйона чотириста тисяч) грн протиправною, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до абз. 1, 5 ч. 5 ст. 19 Закону № 1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Згідно зі ст. 22 Закону № 1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

Посадові особи суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; накладення штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".

Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної НКРЕКП позапланової виїзної перевірки дотримання АТ «Чернігівобленерго» вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії відповідачем складено Акт від 15.06.2020 № 183, яким встановлено порушення АТ «Чернігівобленерго» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1470.

09.07.2020 у результаті розгляду на засіданні зазначеного вище Акту перевірки, НКРЕКП було прийнято постанову «Про накладення штрафу на АТ «Чернігівобленерго» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» № 1308, згідно пунктів 1, 3, 4 відповідно було постановлено, серед іншого, відповідно до пунктів 11, 12 частини першої статті 17, статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» накласти штраф у розмірі 1700000 (один мільйон сімсот тисяч) гривень на Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» (код ЄДРПОУ 22815333) за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії.

У зв'язку з несплатою зазначеної суми штрафу відповідачем, у строк, визначений статтею 22 Закону № 1540-VIII, станом на 13.11.2020 відповідачу була нарахована пеня в розмірі 2295000 (два мільйона двісті дев'яносто п'ять тисяч) грн.

Однак, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі № 620/2718/20 позов AT «Чернігівобленерго» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано, в тому числі пункт 1 постанови НКРЕКП від 09.07.2020 № 1308 «Про накладення штрафу на AT «Чернігівобленерго» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання», яким на товариство накладено штраф.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2021, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 скасоване та ухвалене нове судове рішення, яким адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови № 1308 від 09.07.2020 «Про накладення штрафу на AT «Чернігівобленерго» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання», в іншій частині позову відмовлено.

Вказаною постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2021 встановлено факт того, що відповідно до частини 3 статті 22 Закону № 1540-VIII при застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Згідно частини 2 статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання. Санкція, що застосовується до суб'єкта господарювання при першому порушенні, не може бути вищою за мінімальну санкцію, передбачену відповідним законом.

У листі № 02/17-279 від 15.02.2008 Міністерство палива та енергетики України зазначило, що принцип «пропорційності порушення і покарання» полягає у відповідності (пропорційності) визначення міри покарання або величини штрафних санкцій за правопорушення ступеню тяжкості правопорушення.

Під тяжкістю правопорушення слід розуміти величину ступеня суспільної небезпеки скоєного правопорушення. Інакше кажучи, наскільки наслідки вчиненого правопорушення є або можуть бути небезпечними, загрозливими для життя, здоров'я людей, їх майна та/або державного (колективного) майна, а також наявність реальної загрози, внаслідок вчиненого правопорушення, настання техногенних (екологічних) катастроф, аварій тощо.

Посадова особа, яка розглядає матеріали перевірки щодо скоєного суб'єктом господарювання правопорушення, повинна повно та об'єктивно дослідити всі матеріали та обставини справи і визначити, наскільки ті чи інші вимоги нормативно-правових актів, що не виконані, можуть призвести до реального настання вказаних наслідків. Оцінка тяжкості вчиненого правопорушення, тобто величини ступеня суспільної небезпеки, здійснюється інспектором на підставі отриманих матеріалів, керуючись власною самосвідомістю, досвідом та професійними знаннями. Будь-яких цифрових (математичних) показників при застосуванні штрафних санкцій нормативно-правовими актами не передбачено.

В залежності від ступеня тяжкості правопорушення посадовою особою приймається рішення про визначення міри покарання, тобто величини штрафних санкцій.

Таким чином, наявність вказаного принципу зумовлює обов'язок суб'єкта владних повноважень, при визначенні розміру санкції, обґрунтовувати в своєму рішенні ступень тяжкості вчиненого правопорушення та його небезпечність.

Водночас, у порушення наведених законодавчих приписів НКРЕКП жодним чином не обґрунтувала у постанові № 1308 від 09.07.2020 розмір штрафних санкцій.

За вказаних підстав, колегія суддів апеляційної інстанції не знайшла підстав для скасування судового рішення у частині визнання протиправним та скасовання пункту 1 постанови № 1308 від 09.07.2020 «Про накладення штрафу на AT «Чернігівобленерго» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання».

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, що постанова в частині накладення штрафу скасована рішенням суду, яке набрало законної сили, відсутні й підстави для стягнення з відповідача вищезазначеної суми штрафу та пені.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ - 39369133) до акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 22815333) про стягнення коштів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 21 травня 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан