Рішення від 19.05.2021 по справі 560/8041/20

Копія

Справа № 560/8041/20

РІШЕННЯ

іменем України

19 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - Цукренко О.О., представника відповідача - Ярковської С.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом Державного агентства водних ресурсів України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" про анулювання дозволу на спеціальне водокористування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, в якому просить суд анулювати дозвіл на спеціальне водокористування Товариства з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" від 22.02.2018 №117/ХМ/49д-18 терміном дії по 22.02.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що сектором Держводагентства у Хмельницькій області 22 лютого 2018 року видано дозвіл на спеціальне водокористування Товариства з обмеженою відповідальністю «Віньковецький сирзавод» № 171/ХМ/49д-18 терміном дії по 22.02.2021. На підставі зазначеного вище дозволу метою водокористування є питні і санітарно-гігієнічні потреби, виробничі потреби, скид зворотних (стічних) вод у поверхневий водний об'єкт. Відповідно до Акта, складеного за результатами планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 03.06.2020 № 400/03 Інспекцією встановлено здійснення скидання зворотних стічних вод з перевищенням затверджених нормативів ГДС забруднюючих речовин. На підставі вищезазначеного Акта Інспекцією винесено Товариству припис від 05.06.2020 № 400/03 про усунення виявлених під час перевірки порушень. Зокрема, у приписі зобов'язано керівника ТОВ «Віньковецький сирзавод» не допускати скид зворотних стічних вод з перевищенням затверджених нормативів ГДС забруднюючих речовин зворотних стічних вод по випуску № 1 р. Калюс та забезпечити дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин, скинутих із зворотними водами, та забезпечити залучення представників Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області для здійснення державного інструментально-лабораторного контролю за дотриманням нормативів ГДС зворотних стічних вод по випуску № 1. За результатами перевірки складено протокол про адміністративне порушення від 26.05.2020 № 006031, протокол від 26.05.2020 № 006032 та протокол від 01.06.2020 № 006033 та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення відповідно від 28.05.2020 № 107/03 та постанова від 05.06.2020 № 111/03, відповідно. У ході позапланових перевірок стану виконання припису ТОВ «Віньковецький сирзавод» Інспекцією встановлено, зокрема, відповідно до актів від 09.07.2020 №515/03 та від 14.08.2020 № 598/03, невиконання Товариством припису від 05.06.2020 № 400/03, а саме здійснюється порушення умов скидання зворотних вод у водні об'єкти. У результаті перевірок складено протокол про адміністративні правопорушення від 09.07.2020 № 006092 та постанова про накладення адміністративного стягнення від 13.07.2020 № 132/03, за невиконання пунктів 2, 3, та 4 припису від 05.06.2020 № 400/03. Окрім того, у ході перевірки посадовими особами Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області відібрано проби води та протоколами від 07.06.2020 № 62-20, 12.08.2020 № 82-20 зафіксовано порушення вимог екологічного законодавства в частині перевищення нормативів гранично допустимого скиду по випуску № 1. Усе вищезазначене свідчить про грубе порушення Товариством положень статей 50 Конституції України, 44, 49, 70, 71, 95, 98 Водного кодексу України та умов дозволу на спеціальне водокористування від 22.02.2018 № 117/ХМ/49д-18. Враховуючи викладене позивач просить суд анулювати дозвіл на спеціальне водокористування, виданий відповідачу.

Ухвалою суду від 09.12.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 02.02.2021 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.

12.03.2021 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що ТОВ «Віньковецький сирзавод» не відноситься до п.13 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», «господарську діяльність, що призводить до скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, та забір води з водних об'єктів за умови, що водозабір підземних вод перевищує 300 кубічних метрів на добу» оскільки водозабір підземних вод не перевищує 300 метрів кубічних на добу. Виходячи з вищенаведеного дозвіл на спеціальне водокористування отримано правомірно та здійснюється в межах дозволу, а тому проводити оцінку впливу на довкілля немає підстав. Із вищенаведеного доходимо до висновку, що під ст. 188-5 КУпАП «Невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків» в даному випадку дії директора підпадати не можуть, так як порушень користування дозволом на спеціальне водокористування не було, що підтверджується протоколом №112-20 від 14.07.2020 за результатами вимірювання Науково-виробничої фірми «Альтвест» і знову ж таки через незнання права, посадовою особою було сплачено штрафні санкції зазначенні у постанові від 13.07.2020.

Ухвалою суду від 05.05.2021 суд продовжив строк проведення підготовчого провадження у справі за позовом Державного агентства водних ресурсів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, на 30 днів.

12.05.2021 протокольною ухвалою суду, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. 19.05.2021 надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

Сектором Держводагентства у Хмельницькій області 22 лютого 2018 року видано дозвіл на спеціальне водокористування Товариства з обмеженою відповідальністю «Віньковецький сирзавод» № 171/ХМ/49д-18, терміном дії по 22.02.2021.

Державною екологічною інспекцією Хмельницькій області проведено перевірку з питань дотримання товариством вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод".

Відповідно до Акта, складеного за результатами планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 03.06.2020 № 400/03 Інспекцією встановлено здійснення Товариством з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" скидання зворотних стічних вод з перевищенням затверджених нормативів ГДС забруднюючих речовин.

На підставі вищезазначеного Акта Інспекцією винесено Товариству з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" припис від 05.06.2020 № 400/03 про усунення виявлених під час перевірки порушень, яким зобов'язано керівника ТОВ «Віньковецький сирзавод» не допускати скид зворотних стічних вод з перевищенням затверджених нормативів ГДС забруднюючих речовин зворотних стічних вод по випуску № 1 р. Калюс та забезпечити дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин, скинутих із зворотними водами, та забезпечити залучення представників Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області для здійснення державного інструментально-лабораторного контролю за дотриманням нормативів ГДС зворотних стічних вод по випуску № 1.

За результатами перевірки складено протокол про адміністративне порушення від 26.05.2020 № 006031, протокол від 26.05.2020 № 006032 та протокол від 01.06.2020 № 006033 та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення відповідно від 28.05.2020 № 107/03 та постанова від 05.06.2020 № 111/03.

Державна екологічна інспекція України листом від 07.09.2020 № 7399/2.3/6-20 внесла Держводагентству припис від 19.08.2020 № 01/03 про анулювання в установленому порядку дозволу на спеціальне водокористування від 22.02.2018 № 171/ХМ/49д-18.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 49 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Згідно п.9 ч.1 ст. 16 Водного кодексу України, до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить видача дозволів на спеціальне водокористування.

Відповідно до п.1 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою КМ України №393 від 20.08.2014р., Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Як зазначалося вище, статтею 55 Водного кодексу України передбачені підстави припинення права спеціального водокористування, а саме п.4 ч.3 якої встановлено, що орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, зокрема порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

З системного аналізу наведених норм слідує, що органом уповноваженим звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу на спеціальне водокористування, є саме Державне агентство водних ресурсів України, як центральний виконавчої влади, який, на момент розгляду справи, реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів. У зв'язку з чим безпідставним є твердження відповідача про те, що позивач не наділений повноваженнями звертатися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді анулювання дозволу.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Водного кодексу України, видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Абзацом 7 ч.7 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» також передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, а саме здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Судом з матеріалів справи встановлено, що станом на момент розгляду справи закінчився термін дії дозволу на спеціальне водокористування Товариства з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" від 22.02.2018 №117/ХМ/49д-18 на який він видавався (до 22.02.2021), тобто дія спеціального дозволу закінчилася, а тому і відсутні підстави для його анулювання.

Представник позивача в судовому засіданні не заперечив ту обставину, що дозвіл на спеціальне водокористування Товариства з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" від 22.02.2018 №117/ХМ/49д-18 втратив свою дію, та зазначив, що 13.01.2021 Державне агентство водних ресурсів України видало відповідачу новий Дозвіл на спеціальне водокористування № 2/ХМ/49д-21.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на момент прийняття рішення по справі, фактично відсутній предмет спору, а тому відсутні підстави для анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 22.02.2018 №117/ХМ/49д-18 терміном дії якого завершився 22.02.2021, внаслідок чого в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази у їх сукупності, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позов не належить до задоволення.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного агентства водних ресурсів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" про анулювання дозволу на спеціальне водокористування - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторони не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 травня 2021 року

Позивач:Державне агентство водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська, 8, м. Київ 4, 01004 , код ЄДРПОУ - 37472104)

Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Віньковецький сирзавод" (вул. Першотравнева, 4, м. Віньківці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32500 , код ЄДРПОУ - 00447681)

Третя особа:Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області (вул. І. Франка, 2/2, м. Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 38045514)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

Згідно з оригіналом

Суддя І.І. Тарновецький