31 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/910/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 29.12.20 р. №977 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, на підставі заяви від 21.12.20 р. та долученої до неї довідки прокуратури Херсонської області №18-318 вих-20 від 04.08.20 р. про заробітну плату за посадою, яку позивач обіймав до звільнення з роботи у зв'язку з виходом на пенсію;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугою років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови КМУ № 657 від 30.08.17 р. та рішення Конституційного Суду України рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.19 р., згідно з вимогами ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.14 р. № 1697-VII, з розрахунку 80 % від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Херсонської області № 18-318 вих-20 від 04.08.20 р. про розмір заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат; з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 25.09.2013 року перебуває на обліку в територіальному органі Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України "Про Прокуратуру" (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-Х11), яка обчислена без обмеження і в розмірі 80% заробітної плати.
21.12.20 р. позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Херсонської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14. 10.14 р. № 1697 у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. До заяви про перерахунок пенсії долучено довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 04.08.20 р. № 18-318вих-20, видану прокуратурою Херсонської області.
Рішенням Головного управління ПФУ України в Херсонській області відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії його на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 04.08.20 р. № 18-318вих-20.
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 17.03.2021р. вказаний позов залишений без руху, позивачу наданий строк на усунення недоліків. Ухвала виконана, недоліки позову усунуті.
Ухвалою від 30.03.2021р. провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що територіальний орган ПФУ заперечує проти позову. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що 11 грудня 2019 року за №1155 прийнята постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" (набрала чинності 16.01.2020), пунктом 7 якої встановлено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру". З огляду на викладене відповідач зазначає, що відсутні законодавчі підстави щодо перерахунку пенсії за довідкою №18187 вих-20 від 17.03.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), складові якої визначені згідно із постановою Уряду від 30.08.2017 № 657 (до набрання чинності рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7- р(ІІ)2019).
Відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 12.12.1996 р. по 24.09.2013 р. позивач працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури Херсонської області та звільнений із займаної посади 24.09.13 р. у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
25.09.13 р. Бериславським об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Херсонської області позивача взято на облік, як пенсіонера та призначено пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про Прокуратуру" у редакції Закону № 3668-VI від 08.07.11 р., що діяла на час призначення пенсії, обчисленої без обмеження, в розмірі 80 % від суми місячного заробітку.
21.12.20 р. позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Херсонської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697 у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. До вказаної заяви про перерахунок пенсії додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 04.08.20 р. №18-318вих-20, видану прокуратурою Херсонської області.
Рішенням Головного управління ПФУ України в Херсонській області від 29.12.20 р. №977 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки. Відмова обґрунтована тим, що відповідно до п.7 постанови КМУ від 11.12.19 р. № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Вважаючи вказане рушення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, судом встановлено, що пенсія позивачу призначена 25.09.2013 року відповідно до норм Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ) у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати.
На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ, відповідно до положень якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина 1 статті 50-1).
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 12 статті 50-1).
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Суд зауважує, що первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
В подальшому вказана частина неодноразово зазнавала змін, у тому числі Законами України №1789-ХІІ, №1697-VІІ "Про прокуратуру" та №76-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України"
14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015р.
Разом з тим, з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів)
З цього ж дня втратила чинність частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-XII згідно п.1 ч.3 Розділу XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VІІ.
Частиною 20 статті 86 Закону №1697-VІІ визначені право особи на перерахунок пенсії та його умови і порядок.
Законом №76-VIII частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ викладено у такій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а у частинах другій та п'ятій цифри "70" замінити цифрами "60", тобто відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним):
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
" 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, саме з 13.12.2019р. Пенсійний фонд України повинен проводити перерахунки пенсії прокурорам у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов і складових заробітної плати відповідних працівників, які працюють на день виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії. Якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено не більше як за 12 місяців. Інших умов перерахунку пенсій прокурорам Закони №1697-VII та №1789-XII не містять.
З урахуванням того, що положення ст.50-1 Закону №1789-XII втратили чинність з 15.07.2015р. - з дня набрання чинності Закону №1697-VII, то питання перерахунку пенсії прокурорам з цієї дати регулюється виключно статтею 86 Закону №1697-VII у контексті рішення КСУ від 13.12.2019р. №7-р(II)/2019.
Суд вважає, що Закон №1697-VII не обмежує пенсіонера у праві на перерахунок пенсії і не ставить це право у залежність від того, коли відбулось підвищення пенсії працівника прокуратури.
При цьому розмір пенсії у відсотках від суми місячної заробітної плати повинен застосовуватись саме той, який був на момент призначення пенсії, адже аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що зміни до ч.2 ст.86 Закону №1697-VII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років працівникам прокуратури у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
В оскаржуваному рішенні про відмову позивачу у перерахунку пенсії пенсійний орган, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Разом з тим суд звертає увагу на те, що чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017р. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.
Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.
Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація її права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
Суд зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постанові від 14.09.2020р. у зразковій справі №560/2120/20.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 86 Закону №1697-VII, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Верховний Суд неодноразово у своїх постановах звертав увагу на те, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Зокрема, вказана позиція викладена в постанові ВС 4 лютого 2019 року у справі №240/5401/18.
Отже, відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до довідки від 04.08.2020 р. № 18-318вих-20., а отже і рішення ГУ ПФУ в про відмову у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 04.08.20 р. № 18-318вих-20 є протиправним.
Щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Вказаного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 14.09.2020р. у зразковій справі №560/2120/20.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, за результатом розгляду справи №560/2120/20 як зразкової Верховний Суд дійшов наступних правових висновків:
з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;
вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
Таким чином, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, а саме в частині скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 04.08.2020 р. № 18-318вих-20.
Разом з тим, частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, з матеріалів справи убачається, що право позивача порушено з 13.12.2019р., адже частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим. З огляду на викладене та з метою повного захисту порушеного права позивача, суд виходить за межі позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 04.08.20 р. № 18-318вих-20, виданої прокуратурою Херсонської області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПК НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років з 13.12.2019р., відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 04.08.20 р. № 18-318вих-20, з урахуванням раніше виплаченої суми.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПК НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 112010201