28 травня 2021 року Справа №480/2095/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2095/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області ), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати пенсії за період з 01.04.2014 по 30.04.2019, а також з 01.05.2019 по 31.08.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії за період з 01.04.2014 по 30.04.2019, а також з 01.05.2019 по 31.08.2019.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він отримує трудову пенсію - пенсію за віком, яка призначена йому довічно. У 2019 році він переїхав до Сумської області та 23.05.2019 подав заяву до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про виплату йому пенсії за місцем проживання. З травня 2019 року відповідачем було поновлено виплату пенсії, проте фактично виплата пенсії на картковий рахунок була здійснена у вересні 2019 року в розмірі місячної пенсії, без виплати суми заборгованості за період з травня по серпень 2019 року, а також без виплати недоотриманої пенсії за період з квітня 2014 року по квітень 2019 року. Вказану бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, у зв'язку з чим і звернувся до суду.
Ухвалою суду від 18.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлявся належним чином про відкриття провадження у даній справі, проте заяви про визнання позову чи відзиву на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав, тому суд, в порядку ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач, відповідно до довідки від 23.05.2019 №5924-5000130206, яка видана Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, є внутрішньо переміщеною особою, яка має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , та фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 . (а.с.9.).
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , позивач отримує пенсію за віком, довічно (а.с.10).
23.05.2019 позивач надав відповідачу заяву, у якій просив у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання до м. Суми, надіслати до м. Макіївка запит про направлення його пенсійної справи до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Відповідно до службової записки №1 від 26.06.2019 начальника Центрального відділу обслуговування громадян Шевченко М.О., яка була адресована начальнику відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №1 Гонтаренко Л.І., Шевченко М.О. повідомила, що відповідно до розділу першого рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 30.05.2019 (протокол №21), ухвалено: відновити пенсію ОСОБА_1 з місяця звернення, відповідно до законодавства (а.с. 19).
Як вбачається з протоколу від 16.08.2019 «Обробки повернутих коштів», кошти, які були перераховані за період з 01.08.2019 по 31.08.2019 на рахунок ОСОБА_1 у розмірі 5020,96 грн., були повернуті банком, підстава: пенсіонера не знайдено по РНОКПП (а.с.22).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
У відповідності до частини 3 статті 4 Закону № 1058, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Відповідно до ст. 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Розглядаючи вказану справу в контексті існування заборгованості по пенсії за період з 01.04.2014 по 30.04.2019, суд зазначає, що як вбачається з заяви від 23.05.2019, позивач до травня 2019 року перебував на пенсійному обліку у підрозділі пенсійного фонду у м. Макіївка (Донецької області), тобто відповідач не здійснював нарахування та виплату пенсій у вказаний період. Судом не встановлено та позивачем не надано жодного доказу, що він звертався до відповідача з вимогою нарахувати та виплати йому пенсію за період з 01.04.2014 по 30.04.2019, тобто, на даний час судом не встановлено наявність публічно-правового спору між позивачем та відповідачем про невиплату пенсії за вказаний період, оскільки відсутнє відповідне звернення позивача до відповідача, а як наслідок, і відповідь відповідача щодо спірного питання.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги у даній частині не підлягають задоволенню.
Щодо позовний вимог за період з 01.05.2019 по 31.08.2019, суд зазначає, що згідно з п.15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
У ході розгляду справи судом встановлено факт звернення позивача до відповідача з відповідною заявою від 23.05.2019, однак відповідач не надав суду жодних доказів нарахування та виплати пенсії позивачу за період з 01.05.2019 по 31.07.2019, у зв'язку з чим суд вважає позовні вимоги позивача у даній частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача за період з 01.08.2019 по 31.08.2019 судом, відповідно до протоколу від 16.08.2019 «Обробки повернутих коштів», встановлено, що сума пенсії у розмірі 5020,96 грн. за вказаний період була нарахована позивачу та перерахована на його банківський рахунок, однак з незалежних від відповідача підстав, була повернута відповідачу.
Враховуючи викладене, судом не встановлена протиправна бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати пенсії позивачу за вказаний період, однак з метою відновлення права позивача на належну йому пенсію за вказаний період, суд вважає за потрібне зобов'язати відповідача виплатити позивачу пенсію за період з 01.08.2019 по 31.08.2019.
Крім того, враховуючи положення ч.1 та ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 454,00 грн., пропорційно до розміру задовлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо ненарахування та невиплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2019 по 31.07.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) нарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , паспорт НОМЕР_2 ) пенсію за період з 01.05.2019 по 31.07.2019 та виплатити пенсію за період з 01.05.2019 по 31.08.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , паспорт НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 454,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько