28 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2741/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради, третя особа: Пирятинська міська рада про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
26 березня 2021 року Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради, третя особа: Пирятинська міська рада про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі для розміщення відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання за адресою: АДРЕСА_1 , до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 2, 3, 6, 9, 11 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 18.02.2021 № 4; встановлення наступного порядку і способу виконання судового рішення - заборонити використання будівлі для розміщення відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання за адресою: АДРЕСА_1 , не допускати у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити будівлю від електропостачання.
На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації зазначеної будівлі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач у відзиві на позовну заяву посилався на усунення всіх порушень, які були підставою для зупинення роботи об'єктів відповідача відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України.
17.05.2021 позивачем подано до суду клопотання, у якому просив позовні вимоги задовольнити в частині застосування до Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі для розміщення відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання за адресою: АДРЕСА_1 до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пункті 2 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 18.02.2021 № 4.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, затвердженого наказом ДСНЗ України від 18.08.2014 №474 (у редакції наказу ДСНС України від 12.11.2018 №661), Головне управління ДСНС у Полтавській області є територіальним органом ДСНЗ України, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Підпунктом 27 пункту 4 Положення ГУ ДСНС України у Полтавській області передбачено, відповідно до покладених на нього завдань на території Полтавської області, організовує і здійснює безпосередньо та через підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Відповідно до підпункту 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877 та згідно Доручення Прем'єр-міністра України до листа ДСНС від 25.01.2021 №01-903/261-1, яким передбачено провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб'єктами господарювання, закладами, установами у сфері управління (володіння, користування) яких перебувають готелі, пансіонати, хостели, будинки для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, 28.01.2021 Головним управлінням ДСНС України у Полтавській області було видано наказ (з основної діяльності) № 23 «Про здійснення позапланових перевірок протягом лютого - квітня 2021 року підставі доручення Прем'єр-міністра України», яким зокрема передбачено у період з 08 по 18 лютого 2021 року провести позапланову перевірку Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Пирятинської міської ради за адресами: 37000, Полтавська область, Лубенський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, 19 та 37023, Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська територіальна громада, село Вишневе, вулиця Миру, 2 (зараз Пирятинський центр надання соціальних послуг Пирятинської міської ради).
На виконання вимог вказаного наказу 08 лютого 2021 року підготовлено посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) за № 2, яке перед початком перевірки 08 лютого 2021 року особисто під підпис вручено директору Центру Зайченку С.О.
У період з 08 по 18 лютого 2021 року уповноваженою на перевірку посадовою особою Пирятинського районного сектору Головного управління ДСНС України у Полтавській області здійснено позапланову перевірку Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Пирятинської міської ради за адресами: 37000, Полтавська область, Лубенський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, 19 та 37023, Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська територіальна громада, село Вишневе, вулиця Миру, 2.
18 лютого 2021 року був оформлений Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 4 та Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 18.02.2021 № 3, які того дня були вручені під підпис директору Центру Зайченку С.О.
Заперечень або зауважень щодо змісту вказаного Акту № 4 з боку директора Центру ОСОБА_1 не надходило, про що свідчить відповідний запис, зроблений у розділі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки» вказаного Акту № 4.
Описом виявлених порушень вищезазначеного Акту № 4 серед інших порушень зафіксоване порушення вимог пожежної безпеки, які мають місце у будівлі Центру за адресою: 37023, Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська територіальна громада, село Вишневе, вулиця Миру, 2, а саме: пункт 2) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблено засобами вогнезахисту (Розділ ІІІ глава 2 пункт 2.5 «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджені наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 р за № 252/26697).
Матеріалами справи підтверджено, що за результатами проведення позапланової перевірки Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради виявлено факти порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Суд вважає, що виявлене порушення, зазначене в пункті 2 акту від 18.02.2021 № 4, може призвести до виникнення пожежі, не дозволяє вчасно її ліквідувати, призведе до її стрімкого розвитку та потенційно загрожуює життю і здоров'ю людей.
У відповідності до приписів пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Частиною 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Як визначено частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Суд зазначає, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Крім того, застосований до відповідача захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Також такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 28.02.2019 року по справі № 810/2400/18.
З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, беручи до уваги створення потенційної небезпеки заподіяння шкоди життю і здоров'ю людей, та з метою недопущення спричинення такої шкоди, а також зважаючи на відсутність у суду доказів повного усунення порушень, виявлених в ході проведення планової перевірки, суд дійшов висновку про необхідність застосування до Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради заходів реагування шляхом повного зупинення експлуатації будівлі Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради за адресою: 37023, Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська територіальна громада, село Вишневе, вулиця Миру, 2, до повного усунення порушення вимог пожежної безпеки, зафіксованого у пункті № 2 опису виявлених порушень вимог законодавства акту, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 18.02.2021 № 4.
При вирішенні питання щодо встановлення порядку та способу виконання рішення суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Суд вважає за доцільне встановити Пирятинському центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання будівлі Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради за адресою: 37023, Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська територіальна громада, село Вишневе, вулиця Миру, 2, не допускати у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити будівлю основної школи та будівлю початкових класів від електропостачання.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м.Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 38610079) до Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради (вул. Соборна, 19, м. Пирятин, Полтавська область, 37000, код ЄДРПОУ 25156364), третя особа: Пирятинська міська рада (вул. Соборна, 21, м. Пирятин, Полтавська область, 37000, код ЄДРПОУ 13955752) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати до Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради заходи реагування шляхом повного зупинення експлуатації будівлі Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради за адресою: 37023, Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська територіальна громада, село Вишневе, вулиця Миру, 2, до повного усунення порушення вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пункті № 2 опису виявлених порушень вимог законодавства акту, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 18.02.2021 № 4.
Встановити Пирятинському центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання будівлі Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради за адресою: 37023, Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська територіальна громада, село Вишневе, вулиця Миру, 2, не допускати у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити будівлю від електропостачання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.Б. Головко