Рішення від 28.05.2021 по справі 440/3723/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3723/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Заводської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Заводської міської ради /далі - відповідач/ про:

- визнання протиправною бездіяльності Заводської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області за межами населених пунктів;

- зобов'язання Заводської міської ради розглянути в передбаченому законом порядку клопотання ОСОБА_1 від 15 березня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області за межами населених пунктів та прийняти по цьому питанню відповідне рішення /а.с.1-8/.

Позов обґрунтований тим, що позивач звернулася до Заводської міської ради із клопотанням від 15 березня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, за межами населених пунктів. Листом Виконавчого комітету Заводської міської ради №04-03/593 від 25 березня 2021 року позивачу повідомлено, що рішенням третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року тимчасово припинено розгляд заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Заводської міської ради, утвореної в складі земель Заводської, Пісківської та Бодаквянської громад, до моменту завершення інвентаризації та державної реєстрації комунальної власності земель вищевказаної категорії. Позивач вважає, що відповідачем допущена бездіяльність щодо нерозгляду її клопотання та неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду такого клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідно до положень Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, а також витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у запереченнях на позовну заяву /а.с. 22-23/ зазначив, що рішенням третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року тимчасово припинено розгляд заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Заводської міської ради, утвореної в складі земель Заводської, Пісківської та Бодаквянської громад, до моменту завершення інвентаризації та державної реєстрації комунальної власності земель вищевказаної категорії, а тому Заводською міською радою право позивача не порушено та їй не було відмовлено у задоволенні її клопотання.

У відповіді на заперечення на позовну заяву /а.с.35-40/ позивач зазначила про безпідставність доводів відповідача та наявність у Заводської міської ради відповідно до положень Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обов'язку розглянути по суті її клопотання та прийняти відповідне рішення.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 звернулася до Заводської міської ради із клопотанням від 15 березня 2021 року (вх.№874/04-03 від 24 березня 2021 року) /а.с.25/, в якому просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, за межами населених пунктів. До вказаної заяви додала графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, та копії паспорта громадянина України та картки фізичної особи - платника податків /а.с. 27-32/.

Листом Виконавчого комітету Заводської міської ради №04-03/593 від 25 березня 2021 року ОСОБА_1 на її клопотання, зареєстроване за №874/04-03 від 24 березня 2021 року, повідомлено, що рішенням третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року тимчасово припинено розгляд заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Заводської міської ради, утвореної в складі земель Заводської, Пісківської та Бодаквянської громад, до моменту завершення інвентаризації та державної реєстрації комунальної власності земель вищевказаної категорії.

Вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо розгляду її клопотання від 15 березня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, за межами населених пунктів, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно зі статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що будь-який громадянин України має право звернутися до уповноваженого органу із клопотанням та визначеними законодавством документами про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Тобто Земельним кодексом України встановлено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме: надати дозвіл або мотивовану відмову в наданні дозволу.

Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту.

У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, розпорядчий індивідуальний правовий акт про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність оформляється рішенням ради, прийнятим на пленарному засіданні.

Відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Судовим розглядом встановлено, що позивач звернулася до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, однак рішення за результатами її розгляду на засіданні сесії Заводської міської ради не прийнято, що визнається відповідачем.

Суд враховує, що відповідачем до суду не надано жодних документів на підтвердження розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та прийняття рішення за результатами такого розгляду.

Посилання відповідача на рішення третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року «Про тимчасове припинення розгляду заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення» суд вважає безпідставним, оскільки положеннями Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не передбачено можливості уповноваженого органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність, не розглядати клопотання громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, та не приймати відповідне рішення за результатами його розгляду.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15 березня 2021 року (вх.№874/04-03 від 24 березня 2021 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, за межами населених пунктів.

Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача від 15 березня 2021 року (вх.№874/04-03 від 24 березня 2021 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, за межами населених пунктів, та за результатами розгляду клопотання по суті звернення прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України та частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позову до суду позивач понесла витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією АТ "Банк Січ" №ПН4228216 від 08 квітня 2021 року /а.с. 14/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Заводської міської ради (вул. Полтавська, буд. 4/16, м. Заводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, ідентифікаційний код 21048531) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Заводської міської ради (вул. Полтавська, буд. 4/16, м. Заводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, ідентифікаційний код 21048531), яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15 березня 2021 року (вх.№874/04-03 від 24 березня 2021 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, за межами населених пунктів.

Зобов'язати Заводську міську раду (вул. Полтавська, буд. 4/16, м. Заводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, ідентифікаційний код 21048531) розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) від 15 березня 2021 року (вх.№874/04-03 від 24 березня 2021 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, за межами населених пунктів, та за результатами розгляду клопотання по суті звернення прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України та частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Заводської міської ради (вул. Полтавська, буд. 4/16, м. Заводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, ідентифікаційний код 21048531) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк