Рішення від 31.05.2021 по справі 420/3987/21

Справа № 420/3987/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області № 247 о/с від 19.02.2021 року в частині призначення капітана поліції ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, звільнивши з посади старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління цього Головного управління, поновлення капітана поліції ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області з 20.02.2021 року.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Позов обґрунтований позивачем тим, що оскаржуваний наказ винесений відповідачем без відповідної як фактичної, так і документальної підстави. Будь-якого внутрішнього документу (рапорту, подання) ініційовано не було, позивач таких документів не складав та згоду на переміщення не надав. Крім того, оскаржуваний наказ не містить посилань на те, яким кадровим документом зумовлена доцільність переміщення позивача з точки зору інтересів служби. Також вказано, що при винесенні оскаржуваного наказу Головним управлінням НП в Одеській області не взято до уваги та не роз'яснено позивачу умови проживання у м. Болград, віддаленому населеному пункті від міста Одеси, де проживає сім'я позивача, навчається його дитина та працює дружина. Відповідачем не дотримано законодавчо визначеного механізму переміщення позивача з одного місця роботи на інше, оскільки згідно змісту оскаржуваного наказу, позивача було безпідставно звільнено з посади і безпідставно призначено на посаду, що не є переміщенням в розумінні трудового спеціального та загального законодавства.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» переміщення поліцейських здійснюється на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби. При цьому, відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань переміщення поліцейських на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, а тому суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 з 2015 року проходить службу в органах національної поліції України, а з лютого 2020 року перебуває на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області.

Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області №247 о/с від 19.02.2021 року «По особовому складу» відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби капітана поліції ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, установивши посадовий оклад 2500 грн., звільнивши з посади старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління цього Головного управління, встановивши надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 45% (аркуш справи 22).

З наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області №247 о/с від 19.02.2021 року вбачається, що підставою для призначення позивача на посаду є доповідна записка начальника управління карного розшуку ГУНП в Одеській області полковника поліції Гаспарова А.В. від 17.02.2021 року.

Позивач не погодився із правомірністю наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області №247 о/с від 19.02.2021 року та звернувся до суду з цим позовом.

З матеріалів справи вбачається, що до начальника ГУНП в Одеській області 17.02.2021 року від начальника УКР ГУНП в Одеській області полковника поліції Артура Гаспарова надійшла доповідна записка «Про вирішення питання щодо переведення для несення служби працівника поліції до іншого територіального підрозділу ГУНП» (аркуш справи 48).

В доповідній записці зазначено, зокрема, що на теперішній час у Болградському районному відділі поліції ГУНП в Одеській області існує некомплект у посадах особового складу сектору кримінальної поліції. Проведеним аналізом статистичних даних встановлено, що за 12 місяців 2020 року до вказаного підрозділу поліції надійшло майже 4,5 тис. заяв та повідомлень громадян про кримінальні правопорушення й інші події, з них 307 із ознаками кримінальних правопорушень. При цьому, за вказаний період часу посадовими особами Болградського РВП ГУНП було розкрито лише 88 кримінальних правопорушень, що на 24,8% менше ніж за аналогічний період 2019 року (117). Водночас, працівниками СКП Болградського РВП ГУНП у 2020 році розкрито лише 37 кримінальних правопорушень, що на 33,9% менше ніж за аналогічний період 2019 року (56). Крім того, за вказаний період за їх участі розкрито на 24,8 % менше кримінальних правопорушень (88 проти 117 у 2019 році). На теперішній час на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Одеській області перебуває капітан поліції ОСОБА_1 , який за час проходження служби зарекомендував себе, як досвідчений співробітник слідчого підрозділу, та який має досвід за напрямком оперативної роботи. З урахуванням зазначеного та у зв'язку із службовою необхідністю, для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, а також для покращення стану розкриття кримінальних правопорушень сектором кримінальної поліції Болградського РВП ГУНП в Одеській області, на підставі п.п. 1 п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» пропонується вирішити питання про переведення старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Одеській області капітана ОСОБА_1 для несення служби на рівнозначну посаду старшого оперуповноваженого СКП Болградського РВП ГУНП в Одеській області.

Відповідно до акту т.в.о. начальника СКЗ Болградського РВП ГУНП в Одеській області від 22.02.2021 року про ознайомлення з наказом ГУНП в Одеській області від 19.02.2021 року №247 о/с, т.в.о. начальника СКЗ Болградського РВП ГУНП в Одеській області старшим лейтенантом поліції Триколич В.С. 22.02.2021 року був здійснений телефонний дзвінок капітану поліції ОСОБА_1 , якого було проінформовано, що наказом ГУНП в Одеській області від 19.02.2021 року №247 о/с він призначений на посаду старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Болградського РВП ГУНП в Одеській області. В ході бесіди останній повідомив, що з 17.02.2021 року він знаходиться на лікарняному (аркуші справи 46-47).

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1, 3, 4 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Згідно із п. 2 ч. 1, ч. 8, 9, 10 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» переміщення поліцейських здійснюється, зокрема, на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.

Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. Переведення поліцейського здійснюється на підставі єдиного наказу про звільнення із займаної посади та направлення для подальшого проходження служби до іншого органу (закладу, установи) поліції та про призначення на посаду в органі (закладі, установі) поліції, до якого переміщується поліцейський.

Уразі якщо згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначенню поліцейського на посаду повинно передувати погодження відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування чи їх посадових осіб, призначення на посаду здійснюється після отримання такого погодження.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про Національну поліцію» проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 32 КЗпПУ переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу та в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно з ст. 33 КЗпПУ тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, допускається лише за його згодою. Власник або уповноважений ним орган має право перевести працівника строком до одного місяця на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди, якщо вона не протипоказана працівникові за станом здоров'я, лише для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, з оплатою праці за виконану роботу, але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою. У випадках, зазначених у частині другій цієї статті, забороняється тимчасове переведення на іншу роботу вагітних жінок, жінок, які мають дитину з інвалідністю або дитину віком до шести років, а також осіб віком до вісімнадцяти років без їх згоди.

Не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві, в установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права переміщати працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров'я.

Таким чином, переведення відрізняється від переміщення тим, що при переведенні працівнику доручається таж сама або інша робота на іншому підприємстві, або робота на цьому ж підприємстві, але в іншій місцевості. Водночас, при переміщенні працівник залишається на тому ж підприємстві, в установі, організації, але іншому робочому місці, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління Національної поліції в Одеській області є органом державної влади, юридичною особою, код ЄДРПОУ 40108740, до складу якого входять 39 відокремлених підрозділів в різних районах м. Одеси та Одеської області.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив службу у слідчому відділі розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області, що знаходиться у м. Одесі.

Оскаржуваним наказом №247 о/с від 19.02.2021 року ОСОБА_1 призначено старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, що знаходиться у м. Болград Одеської області.

Тобто, наказом Головного управління національної поліції в Одеській області №247 о/с від 19.02.2021 року здійснено саме переведення ОСОБА_1 , оскільки йому доручено таку ж саму роботу на тому самому підприємстві, але в іншій місцевості, без його згоди.

Відповідно до п.п.1-3 розділу ІІІ «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.11.2016 року №1235 видавати накази по особовому складу можуть керівники органів та підрозділів поліції, а також закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України, відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.

При цьому, «Переліком документів з питань проходження служби», затвердженим наказом МВС України від 23.11.2016 року №1235, передбачено наступні документи з питань проходження служби: рапорт (заява), що пишеться власноручно у довільній формі; подання про призначення на посаду; подання про встановлення додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.07.2012 року №650 затверджено «Інструкцію з оформлення документів у системі МВС України», вимоги якої поширюються на організаційно-розпорядчі документи - накази, доручення, положення, рішення, протоколи, акти, листи тощо, які створюються в результаті діяльності органів і підрозділів внутрішніх справ, навчальних закладів, науково-дослідних установ, підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління МВС.

Згідно «Інструкції з оформлення документів у системі МВС України», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.07.2012 року №650, рапорт - письмове звернення працівника до вищої посадової особи з викладом питань службового чи особистого характеру і висловленням у зв'язку з цим відповідного прохання; подання - документ, що містить пропозиції про призначення, переміщення або заохочення особового складу, а також рекомендації щодо визначених дій і заходів з питань діяльності установ; доповідна записка - документ, адресований керівникові установи, яким останній інформується про невідомий йому факт, подію тощо, з обов'язковим внесенням пропозицій.

Так, за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Закон України «Про Національну поліцію» є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, а відтак у даному спорі застосуванню мають підлягати норми спеціального законодавства.

В даному випадку переведення особи з відділу який розташований у місті Одеса до відділу, який розташований в Одеській області є переведенням особи до іншої місцевості.

В даному випадку спеціальний Закон України «Про Національну поліцію» встановлює підстави переміщення, які зазначені у частині 1 статті 65 Закону України «Про національну поліцію» та порядок переміщення, який визначає за чиєю ініціативою таке переміщення відбувається. Таке переміщення може відбуватися - за ініціативою поліцейського або ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.

Проте, Закон України «Про Національну поліцію» не врегульовує випадки, коли переведення відбувається або в межах однієї місцевості або переведення до іншої місцевості, про що йдеться у ст. 32 КЗпП України

Так, ст. 32 КЗпП України встановлює можливість переведення в іншу місцевість тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у ст. 33 цього Кодексу та в інших випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність застосування до цих правовідносин норми КЗпП України, які врегульовують переведення працівника на роботу до іншої місцевості та вважає, що позивач був неправомірно переведений до іншої місцевості без його згоди.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 17.10.2019 у справі № 420/5192/18 та відповідно до ч. 5 статті 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при розгляді цієї справи.

Суд також звертає увагу, що оскаржуваний позивачем наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області №247 о/с від 19.02.2021 року прийнятий на підставі доповідної записки начальника управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Одеській області від 17.02.2021 року, що не передбачено «Порядком підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції» та «Переліком документів з питань проходження служби», затвердженими наказом МВС України від 23.11.2016 року №1235.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області №247 о/с від 19.02.2021 року стосовно позивача прийнято відповідачем без належних правових підстав та з порушенням норм трудового законодавства, а тому він є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 235 КЗпПУ, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Так, судом встановлено безпідставність переміщення позивача в іншу місцевість без його згоди, тому суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного наказу з необхідністю його скасування та поновлення позивача на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області з 20.02.2021 року.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

В прохальній частині позову позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Одеській області судовий збір на користь позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір за подання позову у розмірі 908 грн. згідно квитанції про сплату №33563 від 03.03.2021 року.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування наказу про його звільнення та поновлення на посаді, позивач звільнений від сплати судового збору за подачу позовної заяви та має право на звернення до суду із заявою про повернення судового збору у відповідності до ст. 7 Закону України «про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (м. Одеса, вул. Єврейська, 12, 65000, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області № 247 о/с від 19.02.2021 року в частині призначення капітана поліції ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, звільнивши з посади старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління цього Головного управління, поновлення капітана поліції ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області з 20.02.2021 року - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області № 247 о/с від 19.02.2021 року в частині призначення капітана поліції ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, звільнивши з посади старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління цього Головного управління.

Поновити ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області з 20.02.2021 року.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області з 20.02.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида