Справа № 420/4561/21
28 травня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання нарахувати та виплати індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2016 р. по 31.12.2016 р., вирішив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
І. Суть спору:
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся позивач, ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області , в якій просив:
1.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в період з листопада 2016 року по 31.12.2016 року включно.
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в період з листопада 2016 року по 31.12.2016 року включно.
ІІ. Аргументи сторін
(а ) Позиція Позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Позивач у період з листопада місяця по грудень 2016 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області на посаді заступника начальника відділу озброєння управління логістики та матеріально - технічного забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Позивач з 31.12.2016 р. наказом начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 30.12.2016 р. №1772 о/с, звільнений з займаної посади відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу). Вислуга років на день звільнення з поліції в календарному обчисленні складає 27 років 03 місяці, у пільговому обчисленні без урахування календарної вислуги - 04 місяців 25 днів.
При звільненні позивачу не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2016 р. по 31.12.2016 р., у зв'язку із чим позивач з заявою звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області.
Відповідач листом за вих. №14/Б-158 від 10.03.2021 р. роз'яснив, що індексація за вказаний період не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки в постанові КМУ № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» до 18.10.2017 була відсутня така категорія осіб як "поліцейські" та нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських розпочато з листопада 2017 року з базовим місяцем листопад 2015 року, тобто після набрання чинності вищевказаної постанови.
(б) Позиція Відповідача
15.04.2021 р. до суду від ГУ НП в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити.
Відповідач зазначив, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у листопаді 2016 року - 101,8 відсотка, у грудні 2016року - 100,9 відсотка).
Разом з відзивом додаються письмові докази щодо щомісячного доходу позивача у спірний період з 26.11. 2016 по 31.12.2016 р. включно, і відповідач вважає доведеними та допустимими доказами, що отримуваний позивачем дохід у період з 26.11.2016 р. по 31.12.2016 р. в загальній сумі 17091,30 грн. щомісячно перевищував прожитковий мінімум для працездатних осіб.
Таким чином, у спірному періоді величина індексу споживчих цін не перевищувала встановлений законом поріг 103 %.
З огляду на вказані обставини, відповідач вважає доведеними , що дії ГУНП в Одеській області щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації за період з 26.11.2016 р. по 31.12.2016 р. є законними та обґрунтованими, не порушують прав та інтересів позивача.
ІІІ. Процедура та рух справи
30.03.2021 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
IV. Обставини справи, встановлені судом. Докази на їх підтвердження
Позивач у період з листопада місяця по грудень 2016 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області на посаді заступника начальника відділу озброєння управління логістики та матеріально - технічного забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Позивач з 31.12.2016 р. наказом начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 30.12.2016 р. №1772 о/с, звільнений з займаної посади відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу). Вислуга років на день звільнення з поліції в календарному обчисленні складає 27 років 03 місяці, у пільговому обчисленні без урахування календарної вислуги - 04 місяців 25 днів.
З 01.01.2017 р. позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
При звільненні позивачу не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період листопада 2016 р. по 31.12.2016 р.
05.03.2021 р. позивач з заявою звернувся до відповідача в якій просив повідомити чи нараховувалась йому індексація грошового забезпечення під час служби в поліції в період з листопада 2016 по 31.12.2016 р. включно. У разі не нарахування йому індексації грошового забезпечення нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції за період з листопада 2016 р. по 31.12.2016 р.
Відповідач листом за вих. №14/Б-158 від 10.03.2021 р. роз'яснив, що індексація за вказаний період не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки в постанові КМУ № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» до 18.10.2017 була відсутня така категорія осіб як "поліцейські" та нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських розпочато з листопада 2017 року з базовим місяцем листопад 2015 року, тобто після набрання чинності вищевказаної постанови.
V. Джерела права та висновки суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 4 ч.10 ст.62 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 5 ст. 94 вказаного Закону поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
У частині 5 ст. 2 вказаного Закону вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст.5 вказаного Закону підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі- Порядок) порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно з п.11 вказаного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.8 п.4 Порядку).
Відповідно до п.6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Суд встановив, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Однак у листопаді 2016 індекс інфляції -101,8 відсоток, у грудні 2016 р. -індекс інфляції 100,09 відсотка.
Таким чином, суд робить висновок, що у спірний період індекс інфляції не перевищував поріг індексації 103 відсотка.
Відповідно до абз.1,2 п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з абз. 4 п. Порядку проведення індексації грошових доходів населення, частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Відповідач надав витяг з особової картки позивача за період з листопада 2016 р. по грудень 2016 р. в якому зазначено, що отримуваний позивачем дохід у період з 26.11.2016 р. по 31.12.2016 в. в загальній сумі 17091,30 грн. щомісячно перевищував прожитковий мінімум для працездатних осіб.
Отже з системного аналізу наведених правових норм, що регулюють спірні правовідносини, суд робить висновок, що індексація має проводитися за наявності на це відповідних підстав, що визначенні чиним законодавством, зокрема за даними Держстату України, індекс споживчих цін (%), на підставі яких здійснюється розрахунок індексів для проведення індексації за спірний період у 2016 р. складав: листопад 101,8%, грудень 100,9 %, тобто не перевищував поріг індексації, який установлюється в розмірі 103%.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд робить висновок, що позовні вимоги не належать до задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Оскільки суд не залучав свідків та призначав проведення експертизи з відповідача судові витрати не стягуються.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77,139, 244-246 КАС України, суд -
1 У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Одеській області, адреса: вул. Академіка Філатова, буд. 15-А, код ЄДРПОУ 40108740.
Суддя О.Я. Бойко
.