Рішення від 31.05.2021 по справі 400/1280/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 р. № 400/1280/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв,54020

про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за період з 1992 по 1997 рік; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за період з 1992 року по 1997 рік.

Ухвалою від 02.03.2021р суд відкрив провадження у справі №400/1280/21 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.

Позивачка в обгрунтування позовних вимог зазначила, що з 05.04.2020 року їй була призначена пенсія за віком. Після призначення пенсії вона продовжила працювати. Страховий стаж склав на квітень 2020 року 40 років 11 місяців 25 днів. Відповідачем при розрахунку пенсії враховано період заробітної плати з липня 2020 року по квітень 2020 року відповідно до вимог ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідачем призначено позивачці пенсію за віком та, як стало відомо останній, при розрахунку розміру пенсії відповідачем не вірно застосовані передбачені Законом показники, а саме: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2000, 2020 роки.

Позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою про усунення порушення Закону при обрахунку та виплаті пенсії за віком із застосування показника середньої заробітної плати за 2000-2020 роки, проте, отримала негативну відповідь. Позивачка зазначає, що вказані дії відповідача порушують її законні права та інтереси, оскільки вони ґрунтуються на безпідставних мотивах і невідповідають критеріям правомірності.

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що позивачці призначено пенсію з 05.04.2020 року у розмірі 3600,12 грн. При розрахунку розміру пенсії відповідачем було враховано заробітну плату за періоди з 1992 по 1997 та з липня 2000 по квітень 2020 року, тому вимога позивачки про проведення перерахунку пенсії

із врахуванням заробітної плати за період з 1992 по 1997роки є необгрунтованою та безпідставною, оскільки відповідачем врахована заробітна плата позивачки за вказані періоди. Вважає, що відповідач діяв виключно у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи (у письмовому провадженні).

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Осучаснений середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії складає - 4935,12 грн. (7763,17 грн. (показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за

призначенням пенсії) х 0,63571 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).Відтак, розмір призначеної пенсії став 2637,44 грн.2019,30 грн. - основний розмір пенсії за віком обчислений відповідно до ст. 27 Закону № 1058-ІУ (4935,12 х 0,40917) 163,80 грн - доплата за понаднормативний стаж 10 років (1638,00 грн. х 10 %).454,34 грн підвищення відповідно до ч. З ст. 29 Закону № 1058-ІУ (2019,30 грн. х 22,5%).

Виплату пенсії з доплатою за період з 05.04.2020 по 30.06.2020 забезпечено в липні 2020 року за основною відомістю.

У зв'язку із визначенням розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, зокрема, за квітень 2020 року, проведене перерахунок розміру пенсії з дати призначення.

Осучаснений середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії складає 4936,52 грн. (7763,17 грн. (показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року зверненні за призначенням пенсії) х 0,63589 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Відповідно розмір призначеної пенсії 2638,15 грн. 2019,88 грн. - основний розмір пенсії за віком обчислений від страхового стажу та заробітної плати: (4936,52 х 0,40917; 163,80 грн, доплата за понаднормативний стаж 10 років (1638,00 грн : 10%) 454,47 грн. підвищення відповідно до ч. З ст. 29 Закону № 1058-Г (2019,88 грн * 22,5%).

Також у відповіді вказано, що до заяви про призначення пенсії надано довідку про заробітну плату від 25.02.2020 №К-163/24.03-01, видану Відділом інформації та використання ліквідованих установ за період протягом березня 1992 листопада 1999 року.

За результатами перевірки первинних документів, на підставі яких видано довідку про заробітну плату, прийнято рішення щодо розрахунку розміру пенсії з урахуванням наданої довідки, з дня призначення пенсії - 05.04.2020 року.

Як вказав відповідач, для розрахунку пенсії враховано більш доцільний період заробітної плати травня 1992 по квітень 1997 (60 місяців) та з липня 2000 по квітень 2020 років, відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058-ІУ. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,88311.

Розмір пенсійної виплати з 05.04.2020 становить 3600,12 грн. 2805.16 грн основний розмір пенсії за віком обчислений від страхового стажу заробітної плати: (7763,17 грн. х 0,88311 х 0,40917); 163,80 грн доплата за понаднормативний стаж 10 років (1638,00 грн. х 10%) грн. - підвищення відповідно до ч. З ст. 29 Закону № 1058-ІУ (2805,16 грн * 22,5%).

Виплату пенсії в новому розмірі та доплату належних коштів за період з 05.04.2020 по 31.08.2020 в розмірі 4681,59 грн. включено в основну відомість вересня 2020 року.

Не погоджуючись з такими діями пенсійного фонду позивачка звернулася до відповідача з заявою здійснити перерахунок пенсії, взявши за розрахунок пенсії стаж за період з 1992 по 1997 рік, а стаж за період з липня 2000 року по квітень 2020 року просила

не враховувати. Вважає, що внаслідок включення в розрахунок розміру пенсії заробітну плату за період з липня 2000 року по квітень 2020року, розмір пенсійної виплати зменшився. У зв'язку з відмовою відповідача у перерахунку пенсії, позивачка звернулась до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що ст. 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно із ст.10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Спірні відносини між сторонами регламентовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який згідно із його преамбулою розроблений відповідно до Конституції України та основного законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Статтею 5 Закону визначена сфера його дії. Цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно до ст.1 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Частиною 1 ст.24 Закону, яка визначає періоди, з яких складається страховий стаж, встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від

перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарном розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкове військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновког медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду з; дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим ціє частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, нін 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20 лютого 2012 року № 21-430а11 та від 06 листопада 2013 року № 21-350а13.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність

рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020 код ЄДПРОУ 13844159) задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за період з 1992 по 1997 рік.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) із заробітної плати за період з 1992 року по 1997 рік.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн, згідно квитанції від 23.02.21 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. П. Фульга