Рішення від 17.05.2021 по справі 380/11111/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року справа №380/11111/20

зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Винника В.В.,

за участю сторін:

представника позивача Білинського М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Приватного акціонерного товариства транспортно-експедиційний комбінат “ЗАХІДУКРТРАНС” до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство транспортно-експедиційний комбінат “ЗАХІДУКРТРАНС” (місцезнаходження: вул.П.Орлика, 22, м.Дрогобич, Львівська область, 82100, ЄДРПОУ 13825481) звернулося з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (місцезнаходження: вул. Липинського, 54, м.Львів, 79019, ЄДРПОУ 39816845), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарських штрафів №212247 від 08.09.2020.

Посилається на те, що відповідачем 08.09.2020 винесено постанову №212247 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8 500,00 грн. Позивач вважає вказану постанову винесеною з порушенням вимог чинного законодавства. При цьому посилається на те, що Приватне акціонерне товариство транспортно-експедиційний комбінат “ЗАХІДУКРТРАНС” не порушувало вимог законодавства про автомобільний транспорт. Окрім того, зазначає, що під час в'їзду на територію України автомобіля було встановлено, що вагові параметри автомобіля не перевищують законодавчо встановлені норми. Просить позовні вимоги задовольнити.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що 14.07.2020 року контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки проводилась рейдова перевірка у пункті габаритно-вагового контролю транспорних засобів, під час якої був зупинений транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ (номерний знак НОМЕР_1 ). За результатами габаритно-вагового контролю було встановлено, перевищення габаритів вказаного транспортного засобу, встановлений п.22.5 Правил дорожнього руху України, на підставі чого було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №227304 від 14.07.2020 року. Вказує, що зважування проводилось приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь типу ВА-20К-23№013 виробник фірма «МЕЛОПТ», ваги пройшли у встановленому порядку перевірку, що підтверджується відповідним свідоцтвом. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою судді від 02.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 05.02.2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд задовольнити позов.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, належним чином був повідомлений про розгляд справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

14 липня 2020 року контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області було проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля MERCEDES-BENZ (номерний знак НОМЕР_1 ) з напівпричіпом марки KRONE номерний знак НОМЕР_2 .

Під час перевірки автомобіль здійснював перевезення вантажу в міжнародному сполученні за маршрутом Бельгія-Україна згідно міжнародної товарно-транспортної накладної CMR AVC-2002 від 08.07.2020. Перевезення вантажу здійснювалось на замовлення компанії ТОВ “Плантон-Україна”.

За результатами габаритно-вагового контролю було встановлено, перевищення габаритів вказаного транспортного засобу, встановлений п.22.5 Правил дорожнього руху України, на підставі чого було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №227304 від 14.07.2020 року.

У зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, було складено:

- довідку №034787 від 14.07.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначено навантаження на осі в тонах: 1) 7,11; 2) 9,07; 3) 23,76 та повна маса транспортного засобу 39,94 тон;

- акт № 034645 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 14.07.2020. У акті зазначено наступні виявлені порушення вимог: осьове навантаження було визначене: нормативно допустиме: 11, 11, 22,00, фактичне 7,1, 9,07, 23,76.

У подальшому Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 08 вересня 2020 року винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212247 у розмірі 8500,00 грн.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що у відповідача, як стверджує позивач, були відсутні правові підстави для прийняття спірної постанови про накладення штрафу.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон України №2344-III).

Статтею 6 вказаного Закону встановлено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснює урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.

Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон України №3353-XII) передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Загальні положення щодо перевезення вантажів викладені у главі 8 Розділу ІІІ Закону України №2344-III.

Відповідно до частини першої статті 47 вказаного Закону до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями, а також технологічні перевезення вантажів, що здійснюються в межах одного виробничого об'єкта без виїзду на автомобільні дороги загального користування.

Згідно з частинами першою, другою статті 48 Закону України №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У частині четверті вказаної статті передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Згідно з абзацом чотирнадцятим частини першої статті 60 Закону України №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 (далі - Правила дорожнього руху), передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).

Пунктом 3 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до п. 4 Порядку №403 взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робі т із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю:

здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422;

видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю;

складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно з п.п. 12, 13 та 14 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку №879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Як встановлено судом, транспортний засіб MERCEDES-BENZ (номерний знак НОМЕР_1 ) з напівпричіпом марки KRONE номерний знак НОМЕР_2 здійснювали перевезення вантажу в міжнародному сполучені. В'їзд транспортних засобів на територію України здійснювався через МАП “Краківець”. 12.07.2020 року о 20 год. 43 хв. при в'їзді транспортних засобів в Україну відбувалось їх зважування. Результати зважування зафіксовані в Протоколі динамічного поосного зважування транспортного засобу.

Згідно вказаного протоколу навантаження на осі автомобіля складали: на 1 вісь - 6925 кг, на другу вісь - 8700 кг, на третю вісь - 6890 кг, на четверту вісь - 7045 кг, на п'яту вісь 7180 кг (тобто на три задні осі навантаження становило 21115 кг). Загальна вага транспортних засобів з вантажем становила 36740 кг.

Відтак, під час в'їзду на територію України автомобіля MERCEDES-BENZ (номерний знак НОМЕР_1 ) з напівпричіпом марки KRONE номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що вагові параметри автомобіля не перевищують законодавчо встановлені норми, що підтверджується протоколом динамічного поосного зважування транспортного засобу від 12.07.2020 року.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 реєстраційний номер НОМЕР_4 марки Mercedes-Benz маса без навантаження складає 8320 кг.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 реєстраційний номер НОМЕР_6 марки Krone маса без навантаження складає 6590 кг.

Згідно товарно-транспортної накладної CMR AVC-2002 від 08.07.2020 року вага брутто вантажу становить 21361 кг.

Тобто, документально підтверджена вага транспортних засобів з вантажем становила 36271 кг.

За результатами зважування проведеного посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області 14.07.2020 року, загальна маса транспортних засобів з вантажем становила 39940 кг.

Отже, різниця ваги транспортних засобів між зважуванням на кордоні (36740 кг), розрахованою вагою згідно техпаспортів та товарно-транспортної накладної (36271 кг) та вагою при зважуванні 14.07.2020 року (39940 кг) складає більше 3000 кг.

Вище наведені факти дають підстави вважати про недостовірність результатів зважування проведеного 14.07.2020 року під час проведення перевірки.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що згідно відповіді ТОВ “Плантон-Україна” за вих. №93-20 від 07.09.2020 року, вантаж, алкогольні напої в кількості 28 палет, вагою брутто 21361 Кг, доставлено до місця призначення 16.07.2020 року з не порушеною пломбою Відправника. Стан доставленого вантажу відповідав нормативам перевезення, знаходився в належному стані. Вантаж в процесі перевезення не змістився був належним чином закріпленим. Упакування вантажу було не порушеним.

При цьому, суд зазначає, що відсутність документів, зокрема, щодо пристрою, яким проводилося зважування транспортного засобу, позбавляє можливості перевірити відповідність цього приладу параметрам та технічному стану, що пред'являються до таких пересувних контрольних пунктів.

Разом з тим, згідно наявній в матеріалах справи товарно-транспортній накладній зафіксовано відомості про вагу вантажу, однак такі не були взяті до уваги перевіряючими.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, відповідно до ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оскільки у даній справі оспорюється рішення прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийняте (вчинене) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду. З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарських штрафів №212247 від 08.09.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: пр-т Перемоги, 14, м.Київ, 01135; ЄДРПОУ 39816845) на користь Приватного акціонерного товариства транспортно-експедиційний комбінат “ЗАХІДУКРТРАНС” (місцезнаходження: вул.П.Орлика, 22, м.Дрогобич, Львівська область, 82100, ЄДРПОУ 13825481) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 27 травня 2021 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна