Ухвала від 24.05.2021 по справі 320/12931/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 травня 2021 року № 320/12931/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., за участю секретаря судового засідання Шевчук Н.С.,

представника позивача Мирошниченко А.М.

представника відповідача Іщенко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про призначення судово-економічної експертизи

за позовом Головного управління ДПС у Київській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Діамант»

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Київській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Діамант» про стягнення податкового боргу.

15.01.2021 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Діамант» надійшов зустрічний позов, у якому товариство просить суд:

- задовольнити зустрічний позов та визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0009240511 від 23.04.2020, №0005423305 від 23.06.2020, №0005433305 від 23.06.2020.

Ухвалою суду від 14.12.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 09.02.2021 прийняти зустрічний позов ТОВ «Ніко Діамант» до свого провадження та об'єднано первісний і зустрічний позови в одне провадження.

13.05.2021 до суду від представника ТОВ «Ніко Діамант» надійшло клопотання про призначення судово-економічної експертизи, яка обґрунтована необхідністю спеціальних знань в області економіки, бухгалтерського обліку та звітності для встановлення допущених порушень визначених актом від 13.03.2021 №275/10-36-05-11/40103559.

Представник позивача в судовому засіданні призначеному на 24.04.2021 клопотання підтримав, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти клопотання про призначення експертизи.

Розглянувши клопотання позивача про призначення судової економічної експертизи та матеріали адміністративної справи №320/12931/20, заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза визначена як дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.

Необхідність призначення експертизи у судочинстві визначена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів і обставин, які виходять за межі юридичних професійних знань судді і потребують спеціальних досліджень.

Відповідно до частини першої статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Отже, судова експертиза в адміністративній справі може бути нічим іншим як дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.

Таким чином, суд зазначає, що обов'язковою передумовою призначення в адміністративному процесі судової експертизи є необхідність з'ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань, та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з'ясовані судом на основі положень чинного законодавства, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору по суті.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Однак, позивачем жодним чином не доведено, що дослідження та аналіз первинних документів у справі №320/12931/20 потребує додаткових, спеціальних знань відвідного експерта.

Водночас, зі змісту зазначеного позивачем обґрунтування необхідності призначення судово-економічної експертизи і відповідних питань випливає, що, фактично, на вирішення експертизи позивач просить поставити питання оцінки доказів, а також питання щодо застосування норм права, зокрема, у сфері податкових правовідносин.

Підстави, які б перешкоджали подальшому розгляду справи, відсутні.

В даному випадку у справі №320/12931/20, виходячи з характеру спірних правовідносин, предмета доказування, обставини у справі, необхідні для ухвалення обґрунтованого рішення, можуть бути встановлені на підставі пояснень представників сторін, письмових доказів та інших засобів доказування, без отримання висновку експерта.

Враховуючи наведене, у даній справі відсутні правові підстави для призначення у справі експертного дослідження.

Керуючись статтями 104, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Діамант» про призначення судово-економічної експертизи в адміністративній справі №320/12931/20, залишити без задоволення.

2.Копію ухвали направити (видати) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення та підписання повного тексту судового рішення - 28.05.2021 р.