Ухвала від 27.05.2021 по справі 810/2357/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановлення способу і порядку виконання судового рішення

27 травня 2021 року м. Київ № 810/2357/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Панової Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Територіального управління Державної судової адміністрації України в

Житомирській області

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби в Житомирській області

про визнання протиправною бездіяльності та стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області (далі по тексту - ТУ ДСА в Житомирській області), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та несплати грошових коштів, визначених наказом голови Брусилівського районного суду Житомирської області від 14.11.2017 № 49-к;

- стягнути з Державного бюджету України грошові кошти в сумі 12 000,00 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України середній заробіток за період від дня звільнення - 23.02.2018 до моменту фактичного розрахунку.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 26278626; місцезнаходження: 10014, м. Житомир, Майдан Соборний, 1) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) грошових коштів, визначених наказом голови Брусилівського районного суду Житомирської області від 14.11.2017 № 49-к «Про виплату компенсації судді ОСОБА_1 ».

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) одноразову допомогу на кожного члена сім'ї, які переїхали разом з ним в розмірі 12 000 (дванадцять тисяч) грн. 00 коп. без урахування обов'язкових податків та зборів.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2020 апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 повернуто апелянту.

До суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №810/2357/18.

В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначив, що 13 квітня 2020 року Київський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист про примусове виконання судового рішення, а саме: рішення від 16 серпня 2019 р. у справі № 810/2357/18. Вказав, що наказ був пред'явлений до виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області та листом від 29 липня 2020 року № 04-10.3-08/4350 переданий за належністю до Державної казначейської служби (копія повідомлення ГУ ДКСУ у Житомирській області від 11 листопада 2020 року у додатку).

Дотепер рішення суду про стягнення присудженої грошової суми не виконане. Також вказав, що наприкінці грудня 2020 року ним було отримано письмовий лист від Державної казначейської служби України (далі - ДКСУ) датований 11 груднем 2020 року за вихідним номером №5- 11-11/22540 у якому ДКСУ пропонує звернутись до суду з заявою про встановлення способу і порядку виконання судового рішення шляхом списання коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якого є Державна судова адміністрація України.

Відтак, позивач просить суд встановити спосіб і порядок виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №810/2357/18 шляхом списання суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України,

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 призначено судове засідання з розгляду заяви на 12.05.2021.

У судове засідання призначене у справі сторони не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду заяви.

Жодних заяв чи клопотань про відкладення судового засідання, його проведення за відсутності повноважних представників, матеріали справи не містять.

Разом з тим, судом встановлено, що 30.04.2021 на адресу суду надійшли письмові пояснення Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області щодо заяви позивача про зміну способу виконання судового рішення.

Суд зазначає, що відповідач зазначив, що оскільки позивачем у даній справі є діючий суддя, на користь якого прийнято рішення про стягнення коштів з державного органу, у якого відсутні відповідні бюджетні призначення на думку ТУ ДСА у Житомирській області вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що Державна казначейська служба України повинна здійснити списання за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів», на підставі Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845.

З огляду на те, що у Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області на рахунках відсутні відповідні бюджетні призначення для виконання рішення суду, воно повинно виконуватись саме Державною казначейською службою України за рахунок, коштів, передбачених бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів», оскільки виконання таких рішень за умови відсутності коштів у боржника (державного органу) і є цільовим призначенням вказаної бюджетної програми.

Враховуючи неявку учасників справи у судове засідання, на підставі ч.3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України, суд протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 ухвалив подальший розгляд заяви здійснювати у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні матеріали справи в частині поданої заяви, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів частин першої - третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі № 810/2357/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнили частково. Зокрема суд стягнув з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) одноразову допомогу на кожного члена сім'ї, які переїхали разом з ним в розмірі 12 000 (дванадцять тисяч) грн. 00 коп. без урахування обов'язкових податків та зборів.

13.04.2020 з метою примусового виконання вказаного рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 був виданий виконавчий лист № 810/2357/18.

З матеріалів справи вбачається, листом від 11.12.2020 №5-11-11/22540 Державна казначейська служба України повідомила позивачу про те, що за результатами розгляду листа Державної судової адміністрації України щодо можливості зміни порядку і способу виконання» рішення суду та подальшого безспірного списання коштів за програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» по справі №810/2357/18 для виконання рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 810/2357/18 слід звернутися до суду із заявою про встановлення способу і порядку виконання рішення суду шляхом списання суми коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.

Як вбачається з наданого до суду листа Державної казначейської служби України від 05.04.2021 № 5-11/7108, Державна казначейська служба України зазначила, що до Казначейства не надходили відомості щодо зміни способу та порядку виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду по справі № 810/2357/18. У разі надходження запитуваної інформації Казначейство здійснить заходи, передбачені Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.

Частиною 1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-VI встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, що додається. Цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Пунктом 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011р. визначено, що у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Вказана правова норма повністю кореспондується із статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України.

Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів». Паспорт бюджетної програми на 2021 рік затверджено Розпорядчим документом Державної судової адміністрації України від 12.02.2021 № 50 та погоджено Міністерством фінансів України 12.02.2021 №08020-15/1-6/4471. Згідно відомостей вказаного паспорта бюджетної програми у ній зазначено напрямки використання бюджетних коштів - оплата рішень судів прийнятих на користь суддів та працівників апаратів судів.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Державна судова адміністрація України є головним розпорядником коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції. Територіальне управління є розпорядником бюджетних коштів другого рівня.

Водночас, Державна судова адміністрація України, як головний розпорядник коштів Державного бюджету України в сфері судової системи, керуючись нормами бюджетного законодавства, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснює лише за наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Здійснення таких платежів, як виплата з бюджету недоотриманих коштів на користь суддів за їх задоволеними позовами до неї Державної судової адміністрації України і ТУ ДСА без наявності відповідного бюджетного призначення та не в межах бюджетних асигнувань законодавством не передбачено.

У зв'язку з вищевикладеним, з метою належного виконання судового рішення в адміністративній справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2019. у справі №810/2357/18 шляхом стягнення з Державного бюджету України шляхом списання суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) одноразову допомогу на кожного члена сім'ї, які переїхали разом з ним в розмірі 12 000 (дванадцять тисяч) грн. 00 коп. без урахування обов'язкових податків та зборів.

Отже, Державна казначейська служба України повинна здійснити списання за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою КІЖВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів», на підставі Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення способу й порядку виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі №810/2357/18 - задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі № 810/2357/18, зокрема: стягнути з Державного бюджету України шляхом списання суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) одноразову допомогу на кожного члена сім'ї, які переїхали разом з ним в розмірі 12 000 (дванадцять тисяч) грн. 00 коп. без урахування обов'язкових податків та зборів.

Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.