Рішення від 28.05.2021 по справі 320/9547/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року № 320/9547/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у наданні інформації на адвокатський запит;

- зобов'язати Тарасівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області надати адвокату ОСОБА_1 копії документів та відповідь по суті поставлених питань у адвокатському запиті № 31-08/20-1 від 31.08.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із адвокатським запитом, який повністю відповідав формі визначеній у статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", але відповідач незаконно відмовив йому у наданні запитуваної інформації.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

У зв'язку із відсутністю коштів на відправку поштової кореспонденції, копію ухвали суду було направлено відповідачу шляхом надсилання за адресою офіційної електронної пошти - tarasivskaradaks@ukr.net.

Як убачається зі звіту Інтернет провайдера, електронне повідомлення, що вміщує файл з ухвалою суду, доставлено наступним адресатам: tarasivskaradaks@ukr.net - 19.10.2020.

Проте, на час прийняття рішення у даній справі відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 на підставі рішення Волинської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 23.01.2008 №5/45 має право на заняття адвокатською діяльністю, про що йому видано відповідне свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 07.11.2008 №357.

31.08.2020 ОСОБА_1 представляючи інтереси ОСОБА_2 згідно ордеру від 31.08.2020 серії АА №1045192, звернувся до Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із адвокатським запитом, в якому посилаючись на приписи статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" просив повідомити інформацію та надати копії документів, а саме:

1. надати копію Генерального Плану с. Тарасівна, Києво-Святошинського району Київської області чинного на момент його складення, а саме 1987 рік;

2. повідомити розробника чинного Генерального Плану с. Тарасівка, Києво-Святошинського району Київської області;

3. надати копію проекту детального планування житлових кварталів (ділянки 1,2,3,4) с. Тарасівка, Києво-Святошинського району Київської області від 1993 року, фото якого розміщено на офіційному сайті Тарасівської сільської ради Київської області за адресою: http://tarasivska- rada.gov.ua/normativna-baza/generalnii-plan-sela , файл під назвою 1 ltarasivka.jpg;

4. повідомити розробника проекту детального планування вказаного у п.3 цього запиту;

5. повідомити перелік та надати копії рішень Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, якими затверджувались проекти детального планування житлових кварталів розташованих на вул. Абрикосовій у с. Тарасівка та вул. Євгена Патона у с. Нове ;

6. повідомити розробників проекту детального планування вказаних у п.5 цього запиту;

7. повідомити чи Тарасівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області видавались вихідні дані або містобудівні умови та обмеження для проектування кладовища " Пам'ять " на земельній ділянці кадастровий номер: 3222486601:01:003:5042, площею 10, 2293 га, яка розташована за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Тарасівка вул. Київська, 69-А ;

8. в разі, якщо вихідні дані або містобудівні умови та обмеження видавались надати їх копії;

9. повідомити чи звертались до Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з клопотаннями, заявою або іншими зверненнями, щодо скорочення санітарно - захисної зони запроектованого кладовища, громадяни:

ОСОБА_3 ;

ОСОБА_4 ;

ОСОБА_5 ;

ОСОБА_6 ;

ОСОБА_7 ;

ОСОБА_8 ;

ОСОБА_9 ;

ОСОБА_10 ;

ОСОБА_11 ;

ОСОБА_12 ;

ОСОБА_13 ;

10. в разі, якщо вказані особи звертались до Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, надати копії цих звернень.

Крім того, у вказаному запиті позивач звернув увагу відповідача на те, що всупереч п. 4.12 Порядку розроблення містобудівної документації затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16.11.2011 №290 роздільна здатність фотографій розмішених на сайті Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області не дозволяє зробити їх копіювання, отже для отримання відповідної інформації останній змушений звернутись з окремим адвокатським запитом.

Також, в порядку статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" позивач підтвердив готовність невідкладно відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

До запиту додано належним чином засвідчені копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордеру на надання правової допомоги.

Листом від 22.09.2020 № 555 Тарасівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області відмовила позивачу у наданні запитуванної інформації, посилаючись на те, що персональних даних вказаних у запиті Тарасівська сільська рада Києво - Святошинського району Київської області не збирає, не використовує та у справах органу місцевого самоврядування не зберігає, а також на те, що адвокатський запит не відповідає вимогам закону, а отже задоволенню не підлягає.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з статтею 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

У статті 1 Закону України «Про інформацію» визначено, що інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

За частинами першою, другою статті 7 цього Закону право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Статтею 2 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» закріплено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 20 названого Закону під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб); представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об'єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами; ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту. До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється. Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства.

Відповідно до частини другої цієї статті орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом. У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту. У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом (частина третя статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачем до направленого Тарасівській сільській раді Києво-Святошинського району Київської області адвокатського запиту було додано належним чином засвідчені копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордеру на ведення справи.

Отже, адвокатський запит відповідав вимогам статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та мав бути розглянутий відповідачем у встановленому законом порядку. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 25.04.2018 у справі №826/22531/15.

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, з аналізу змісту листа відповідача на запит позивача вбачається, що останній не містить відповідей на поставлені у запиті питання, та є фактичною відмовою у наданні запитуваної інформації.

Водночас відповідачем не надано суду будь-яких доказів того, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом.

За таких обставин, суд погоджується з твердженнями позивача, що відмова Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у наданні інформації на адвокатський запит є протиправною.

З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованою похідну позовну вимогу про зобов'язання відповідача надати адвокату ОСОБА_1 копії документів та відповідь по суті поставлених питань у адвокатському запиті № 31-08/20-1 від 31.08.2020

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відмова, і не довів правомірності своєї відповіді.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 01.10.2020 №60454.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у наданні інформації на адвокатський запит № 31-08/20-1 від 31.08.2020.

Зобов'язати Тарасівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області надати адвокату ОСОБА_1 копії документів та відповідь по суті поставлених питань у адвокатському запиті № 31-08/20-1 від 31.08.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (код ЄДРПОУ 04358796) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.