28 травня 2021 року Справа № 280/3782/21 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Новікова І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову за позовною заявою ОСОБА_1 до Матвіївської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення,
12 травня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Матвіївської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення двадцять дев'ятої сесії сьомого скликання Матвіївської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 19.11.2020 №8 про виключення житлового будинку розташованого в АДРЕСА_1 з числа службових.
Ухвалою суду від 17.04.2021 року позовну заяву залишено без руху, на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, які запропоновано усунити шляхом подання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 (у 2-х примірниках).
21.05.2021 від позивача до суду надійшла уточнена позовна заява, проте, в зазначеній позовній заяві також відсутні обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 , що свідчить про невиконання вимог ухвали суду.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Відтак завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом.
Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Саме з зазначеною метою, законодавець у пункті 9 частини 5 статті 160 КАС України встановив спеціальну вимогу, якою зобов'язав осіб, які звертаються з позовом до суду щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень вказувати та обґрунтовувати порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Та норма фактично є «бар'єром» для подання до суду позовних заяв, які не спрямовані на захист прав та законних інтересів.
В свою чергу, позивач не навів, а суд не встановив, яким чином спірне рішення стосується прав чи законних інтересів позивача, та яким чином спірне рішення їх порушує, що свідчить про безпідставність подання позову позивачем.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи викладене та те, що позивачем, у встановлений судом строк, не усунуто недоліки позовної заяви, суддя дійшов висновку про повернення позовної заяви.
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.241, ст.256 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Матвіївської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення - повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу разом із позовною заявою і усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви, згідно ч.8 ст.169 КАС України, не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя І.В. Новікова