26 травня 2021 року м. Ужгород№ 260/1362/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання - Грин-Лумей В.Г.,
позивача - не з'явився;.
представника позивача - Петрецький С.І.,
представника відповідача - Павич В.М;
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Свалявської міської ради (вул. Духновича, буд. 2,м. Свалява, Закарпатська область,89300, код ЄДРПОУ 04053884) про визнання дій протиправними та стягнення середньомісячної заробітної плати, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Свалявської міської ради згідно якого просив суд: 1.Визнати протиправними дії Свалявської міської ради Закарпатської області щодо не нарахування та невиплати мені, ОСОБА_1 , середньомісячної заробітної плати, що зберігається та виплачується з місцевого бюджету, за період працевлаштування, але не більше шести місяців з 18.11.2020р. по 17.05.2021р., з часу припинення повноважень на посаді голови Свалявської міської ради Закарпатської області.2. Стягнути з Свалявської міської ради Закарпатської області на мою користь, ОСОБА_1 невиплачену середньомісячну заробітну плату що зберігається та виплачується з місцевого бюджету, за період працевлаштування з 18.11.2020р. по 17.05.2021р., з часу припинення повноважень на посаді голови Свалявської міської ради Закарпатської області в сумі 699914,00 грн. (шістсот дев'яносто дев'ять тисяч дев'ятсот чотирнадцять гривень 00 коп.).
Позовну заяву мотивовано тим, що ОСОБА_1 , 24 листопада 2015 року був обраний на посаду міського голови Свалявської міської ради Закарпатської області в результаті чергових виборів міського голови повторно. 17 листопада 2020 року звільнений з займаної посади міського голови у зв'язку з закінченням строку повноважень. До обрання на вказану посаду був працевлаштований в Свалявській райдержадміністрації, де починаючи з 20.11.2007 року обіймав посаду першого заступника голови райдержадміністрації. 23 листопада 2020 року звернувся з заявою до Голови Свалявської міської ради якою просив у зв'язку з закінченням повноважень Свалявського міського голови, відсутністю пропозицій щодо працевлаштування на рівноцінну посаду у міській раді, виплачувати на протязі шести місяців середньомісячну заробітну плату, яку він одержував на виборній посаді у Свалявській міській раді. Листом за підписом міського голови Свалявська міська рада повідомила, що для належного розгляду такої заяви потрібно надати додатково довідки. 14 грудня 2020 року Позивач звернувся з заявою до Голови Свалявської міської ради якою просив надати інформацію про можливість працевлаштування на рівноцінній посаді, на яку одержано відмову листом від 28.12.2020 року №1791/01-5. 04 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Свалявської міської ради з заявою про виплату середньої заробітної плати, яка була надіслана ціним листом з описом вкладення, яку мотивував посиланням на положення ч.2 ст. 33 Закону України „Про статус депутатів місцевих рад". Листом за підписом міського голови, викладеного на бланку Виконавчого комітету Свалявської міської ради від 16.03.2021 року №1051/01-5 без будь-якого посилання на рішення органу місцевого самоврядування, тобто Свалявської міської ради, позивача було повідомлено, що гарантії, передбачені ч.2 ст. 33 Закону України „Про статус депутатів місцевих рад" на нього не поширюються в силу того, що до моменту обрання його міським головою в 2010 року він в трудових відносинах з жодними підприємством не перебував, проігнорувавши всі інші документи, що подані ним разом з заявою. Вважає, таку відмову в виплаті середньомісячного заробітку на протязі шести місяців протиправною, тому звернувся до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/1362/21 та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Ухвалою від 13 травня 2021 року, постановлено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб.
06.05.2021 року судом отримано відзив на адміністративний позов Свалявської міської ради, в якому відповідач зазначає про безпідставність заявлених позовних вимог, вважає їх необґрунтованими, доводи - такими, що не відповідають фактичним обставинам справи, та просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтовано тим, що колишньому голові міської ради гарантується збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому необхідною умовою реалізації зазначеного права слід вважати подання колишнім головою міської ради до відповідної міської ради документів, що підтверджують його попереднє місце праці, а також неможливість його працевлаштування на підприємстві, в установі чи організації, де він працював, до обрання, або ж рівноцінній роботі (посаді). Вказана правова позиція міститься в рішенні Вищого адміністративного суду України від 09.10.2014 року у справі № К/800/35414/14. (а.с.43-46)
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просив такі задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти заявлених позовних вимог у повному обсязі з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, якою визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 18 листопада 2010 року був обраний на посаду міського голови Свалявської міської ради Закарпатської області в результаті чергових виборів міського голови на підставі Рішення Свалявської міської ради від 18.11.2010 року №1/1 Відповідно до рішення Свалявської міської ради VII скликання від 24.11.2015 року №1 «Про підсумки виборів 25 жовтня 2015 року Свалявського міського голови та визнання його повноважень» ОСОБА_1 повторно обрано на посаду міського голови Свалявської міської ради Закарпатської області в результаті чергових виборів міського голови. 17 листопада 2020 року ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади міського голови у зв'язку із закінченням строку повноважень, пункт 1 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». (а.с.7,8-12)
23 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Свалявської міської ради з заявою про виплату протягом 6 місяців середньомісячного заробітку у в порядку статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (а.с.52). На що Свалявською міською радою листом від 01 грудня 2020 року №1665/02-3 ОСОБА_1 , для належного розгляду заяви було повідомлено про необхідність подачі передбачених законодавством документів. (а.с.49) Надалі 14.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся з заявою , в якій просив видати довідку про те, що з 18 листопада 2010 року він дійсно працював на посаді міського голови Свалявської міської ради шостого скликання з якої 24.11.2015 року був звільнений у зв'язку із закінченням повноважень міської ради шостого скликання Свалявської міської ради та надати інформацію про можливість працевлаштування на рівноцінній посаді. (а.с.55) Листом від 28.12.2020 року №1791/01-5 Свалявської міської ради позивача було повідомлено про те, що до моменту обрання його у 2010 році Свалявським міським головою він згідно записів трудової книжки не перебував у трудових відносинах з жодним підприємством (установою, організацією), а тому зазначені гарантії на нього не поширюються. (а.с.54)
04 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Свалявської міської ради з заявою про виплату середньої заробітної плати відповідно до ч.2 ст. 33 «Про статус депутатів місцевих рад» (а.с.57), на яку Свалявською міською радою листом від 16 березня 2021 року №1051/01-5 позивачу повторно було повідомлено про те, що до моменту обрання його у 2010 році Свалявським міським головою він згідно записів трудової книжки не перебував у трудових відносинах з жодним підприємством (установою, організацією), а тому зазначені гарантії на нього не поширюються. (а.с.56) Позивач, вважаючи таку відповідь та дії відповідача протиправними, звернувся до суду з позовною заявою.
Розглядаючи даний спір по суті заявлених позовних вимог та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Нарахування та виплата заробітної плати є обов'язком роботодавця.
Приписами ст. 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 11 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Приписами ч. 5 ст.12 Закону № 280/97-ВР встановлено, що на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 11.07.2020 № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон України № 93-IV) депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома відповідної місцевої ради. Спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону України № 93-IV депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.
Позивач обирався та працював міським головою Свалявської міської ради на постійній основі, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 33 Закону України № 93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.
З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.
Отже, право на отримання середнього заробітку, отриманого на виборній посаді, має особа, якщо вона не є пенсіонером та не була забезпечена попередньою роботою, а за її відсутності - іншою рівноцінною роботою на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. Такий заробіток зберігається на період 6 місяців і підлягає виплаті з відповідного місцевого бюджету.
Докази отримання позивачем одного зі вказаних вище видів пенсії відсутні.
Щодо забезпечення попередньою роботою, а за її відсутності - іншою рівноцінною роботою на тому самому або, за згодою позивача, на іншому підприємстві, в установі, організації, суд зазначає наступне.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Під рівноцінною роботою (посадою) необхідно розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).
Отже, вказаними вище нормами законодавства передбачено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади), а за його згоди - на іншому підприємстві, в установі чи організації.
Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, а надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Водночас, Закон України № 93-IV покладає на роботодавця обов'язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Отже, особа може претендувати на збереження протягом не більше 6 місяців її середнього заробітку з відповідного місцевого бюджету у разі дотримання сукупності трьох обов'язкових умов: - звільнення з попереднього місця роботи за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України; - звернення на попереднє місце роботи не пізніше 3-х місяців після припинення повноважень; -неможливість надання відповідної роботи.
Як встановлено судом, позивач обирався на виборні посади двічі - Свалявським міським головою та працював на цій посаді з 18.11.2010 року до 17.11.2020 року, коли припинено його повноваження п.1 ст.42 Закону № 280/97-ВР.
До початку роботи у Свалявській міській раді на виборних посадах позивач ніде не працював, що підтверджується записами в трудовій книжці ОСОБА_1 , копії якої ним подано як доказ до позовної заяви.
Щодо твердження ОСОБА_1 про те, що до обрання на виборну посаду він був працевлаштований в Свалявській райдержадміністрації, то такі є хибними, оскільки ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади першого заступника голови Свалявської райдержадміністрації 06.07.2010 року відповідно до розпорядження голови РДА від з 06.07.2010 №85-к, тобто майже за 4 місяці до обрання його Свалявським міським головою (рішення Свалявської міської ради VI скликання від 18.11.2010 року №1/1).
Оскільки позивач був звільнений ще за 4 місяці до його обрання на виборну посаду, то після закінчення його повноважень на виборній посаді у відповідача відсутні зобов'язання працевлаштувати його на попередній посаді або ж на іншій рівноцінній роботі (посаді) у тій же установі, або за його бажанням - в іншій, або ж виплати йому середню заробітну плату на період працевлаштування, але не більше шести місяців.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи сукупність викладених обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 139 КАС України, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Свалявської міської ради (вул. Духновича, буд. 2,м. Свалява, Закарпатська область,89300, код ЄДРПОУ 04053884) про визнання дій протиправними та стягнення середньомісячної заробітної плати - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 31.05.2021 року.
СуддяЮ.Ю.Дору