(про скасування заходів забезпечення позову)
31 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/5509/21
категорія 106010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про скасування заходів забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного сервісного центру МВС, третя особа: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про забезпечення позову, у якій просив суд: заборонити Головному сервісному центру МВС в особі його уповноваженого керівника видавати наказ про призначення (у тому числі, але не виключно: в порядку переведення, відрядження, тимчасового покладення виконання обов'язків) на посаду начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) до набрання законної сили рішенням у даній справі.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, - задоволено. Заборонено Головному сервісному центру МВС в особі його уповноваженого керівника видавати наказ про призначення (у тому числі, але не виключно: в порядку переведення, відрядження, тимчасового покладення виконання обов'язків) на посаду начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) до набрання законної сили рішенням у даній справі.
Не погоджуючись з ухвалою суду про забезпечення позову від 06.04.2021 року, представник Головного сервісного центру МВС подав до суду клопотання про скасування заходів забезпечення.
Клопотання мотивоване тим, що з 18.04.2020 року по 06.03.2021 року оголошення конкурсів на вакантні посади державної служби до вказаної дати було заборонено. На момент відкриття провадження у цій справі та постановлення ухвали судом, посада начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Житомирській області не була вакантною. На думку представника Головного сервісного центру МВС призначення начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області до прийняття ухвали про забезпечення позову у даній справі є обгрунтованою обставиною справи, яка в порядку, передбаченому статтею 157 КАС України вказує на необхідність скасування заходу забезпечення позову.
Представник третьої особи - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Житомирській області подав до суду заяву, у якій підтримує клопотання про скасування заходів забезпечення, вжитих ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 6 квітня 2021 року. Розгляд клопотання про скасування заходів забезпечення просить розглядати у порядку письмового провадження.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову за відсутності учасників справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.
Вирішуючи питання про наявність підстав для скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 року, суд виходить з такого.
Задовольняючи заяву про забезпечення позову, суд виходив з того, що предметом розгляду даної справи є, зокрема, визнання протиправною бездіяльність Головного сервісного центру МВС в особі його уповноваженого керівника, яка полягає у не оголошенні конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Житомирської області. На дамку, позивача, призначення будь-якої особи без проведення конкурсу відбору на посаду начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Житомирської області взагалі унеможливить виконання рішення суду у даній справі, оскільки посада перестане бути вакантною та положення Закону України "Про державну службу" щодо проведення конкурсного відбору не можливо буде застосувати. У випадку задоволення адміністративного позову у справі та невжиття заходів забезпечення позову, позивач буде позбавлений можливості поновити порушені права шляхом оголошення та проведення конкурсного відбору та відсутності процедур, визначених у Порядку, які б дозволяли провести конкурс після призначення на вакантну начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Житомирської області.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для скасування заходів забезпечення адміністративного позову судом можуть бути обставини, які не були відомі суду та існували на момент винесення ухвали про вжиття заходів забезпечення позову або які вказують на зміну умов, що існували на момент вжиття таких заходів.
Судом встановлено, що у поданому клопотанні про скасування заходів забезпечення, відповідач, зокрема, посилається на те, що 18 квітня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ.
Згідно із пунктом 8 розділу II Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ тимчасово, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, зупинено дію положень Закону України «Про державну службу» в частині проведення конкурсів на посади державної служби та призначення на посади державної служби за результатами конкурсу.
Тобто, вказаним Законом призупинені норми Закону України «Про державну службу» в частині конкурсного добору на посади державної служби.
Разом із цим, постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року № 230, що набрала законної сили 25 березня 2020 року, внесено зміни до Порядку проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246.
06 березня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби» від 23 лютого 2021 року № 1285-ІХ.
Порядок проведення конкурсної процедури регулюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246. Натомість, постанова Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 290, якою затверджено Порядок призначення на посади державної служби на період дії карантину - втратила чинність.
Тобто, з 18 квітня 2020 року по 06 березня 2021 року оголошення конкурсів на вакантні посади державної служби до вказаної дати було заборонено.
Окрім того, 02 квітня 2021 року заступник начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області (філія ГСЦ МВС) ОСОБА_2 звернувся до начальника Головного сервісного центру МВС ОСОБА_3 із заявою про переведення його на посаду начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області з 7 квітня 2021 року.
05 квітня 2021 року наказом № 2/5/31-кп відповідно до пункту першого частини першої статті 41 Закону України «Про державну службу» заступника начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області (філія ГСЦ МВС) ОСОБА_2 переведено на посаду начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) в установленому порядку на підставі його заяви від 02 квітня 2021 року.
Отже, на момент відкриття Житомирським окружним адміністративним судом провадження у даній справі та винесення вказаної ухвали, посада начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) не була вакантною.
З аналізу вищевикладеного слідує, що призначення начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) до прийняття ухвали про забезпечення позову у даній справі є обґрунтованою обставиною справи, яка в порядку, передбаченому статтею 157 КАС України вказує на необхідність скасування заходу забезпечення позову.
Суд відмічає, що заходи забезпечення позову скасовуються судом, який їх застосував, якщо відпали підстави, з якими закон пов'язує можливість застосування таких заходів.
За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.
Згідно з п.4 ст.157 КАС України, ухвала про скасування заходів забезпечення позову або про відмову у скасуванні забезпечення позову може бути оскаржена.
Підсумовуючи викладене, суд, дослідивши матеріали справи та доводи викладені у клопотанні, дійшов висновку про наявність підстав для скасування заходів забезпечення позову, вжиті ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 6 квітня 2021 року.
Керуючись статтями 154, 157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання Головного сервісного центру МВС про скасування заходів забезпечення позову, - задовольнити.
Скасувати заходи забезпечення позову вжиті ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 6 квітня 2021 року.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали про скасування забезпечення позову зупиняє виконання цієї ухвали.
Невідкладно після набрання законної сили надіслати примірник ухвали про скасування заходів забезпечення позову заявнику та всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову.
Суддя Р.М.Шимонович