Рішення від 31.05.2021 по справі 120/2357/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

31 травня 2021 р. Справа № 120/2357/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 16.12.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через відділення Укрпошти , яку отримано відповідачем 18.12.2019.

Рішенням від 03.02.2020 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії та закрито заяву за №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії.

Не погоджуючись з отриманою відмовою позивач звернулась до суду з позовом щодо його скасування. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду (далі - ВОАС) від 21.10.2020 прийнятого у справі №120/3518/20-а позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначені житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.12.2019 щодо призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.

На виконання рішення ВОАС від 21.10.2020, прийнятого у справі №120/3518/20-а, відповідачем повторно здійснено розгляд заяви позивача №102415 від 18.12.2019 та прийнято рішенням від 03.03.2021, яким позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії. Підставою для відмови слугувало те, що член сім'ї заявниці - ОСОБА_2 , який входить до складу домогосподарства і на якого розраховується житлова субсидія, не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

На переконання позивача, таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню, адже вона не повинна нести відповідальність за дії членів її сім'ї які не повернули надміру виплачену субсидію. Відтак, позивач вважає порушеним її право на отримання житлової субсидії, у зв'язку із чим звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою від 26.03.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в порядку, визначеному ст. 262 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що

Як підставу для відзиву відповідач зазначає, що позовна заява підписана ОСОБА_3 , який переховується від органів досудового розслідування та звинувачується у порушенні ч. 1 ст. 376 КК України та ч. 1 ст. 296 КК України, без відповідного доручення.

Представник відповідача вказує на те, що вказаною особою подавалась від імені ОСОБА_2 (чоловіка позивача) заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб. На підставі поданих документів ОСОБА_2 було призначено житлову субсидію у період з березня 2016 по квітень 2017 року.

В подальшому, на виконання Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2017 року Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області проведено ревізію використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в управлінні праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за період з 01.01.2014 по 01.11.2017. Під час проведення ревізії, управлінням виявлено, що ОСОБА_2 подав недостовірні відомості, оскільки не вказав в декларації придбання 18.11.2015 автотранспортного засобу на суму 80 100,00 грн, внаслідок чого йому надмірно нарахована житлова субсидія в загальній сумі 8 657,28 грн.

02.02.2018 управлінням було направлено ОСОБА_2 повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів №502 від 30.01.2018 та, у відповідності до п. 6 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, подано відомості та наявні матеріали до правоохоронних органів.

В подальшому, в зв'язку з неповерненням зазначених коштів отриманої субсидії в добровільному порядку, рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 14.09.2020 прийнятого у справі №127/218/19 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України та призначено йому покарання у виді штрафу у розмірі 50 (п'тидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.

Також, відповідач просить звернути увагу суду на те, що ОСОБА_2 у судових засіданнях по справі №127/218/19 зазначав, що він не знає куди і що подає ОСОБА_3 від його імені, невідомо де останній брав його персональні дані для призначення житлової субсидії.

Таким чином, представник відповідача, вказує на те, що позивач у даній справі - ОСОБА_1 може не знати про подання від її імені даної позовної заяви.

Щодо позовних вимог, представник відповідача вказує на те, що субсидія за заявою особи призначається на всіх членів домогосподарства, що зареєстровані за однією адресою. Також стороною відповідача наголошено на тому, що за ОСОБА_2 , дружиною якого є позивач - ОСОБА_1 , та який входить до складу домогосподарства, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 обліковується борг перед управлінням в сумі 8657,28 грн., який він відмовляється повертати та не визнає. Отже, на переконання відповідача, оскільки за домогосподарством до якого відноситься й позивач обліковується борг, відповідні обставини позбавляють прийняти позитивне рішення щодо поданої ОСОБА_1 заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.

Щодо вимоги позивача щодо призначення їй житлової субсидії з 01.10.2019 по 30.04.2021, то така є безпідставною, оскільки відповідно до п. 69 Положення, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Тобто, оскільки звернення від імені ОСОБА_1 щодо призначення житлової субсидії надійшло лише 18 грудня 2019 року, а житлова субсидія призначається з місяця звернення за призначенням житлової субсидії до дати закінчення опалювального сезону, та розраховується на неопалювальний сезон до 30 вересня. Так, якби ОСОБА_1 мала право на призначення житлової субсидії, їй було б призначено житлову субсидію з місяця звернення - а саме з 01 грудня 2019 року до кінця опалювального сезону - до 30 квітня 2020 року, та розраховано на неопалювальний сезон до 30 вересня 2020 року.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач

18.12.2019 на адресу відповідача, через відділення Укрпошти , надійшла заява ОСОБА_1 за №102415 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 09.12.2019 та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 09.12.2019.

Рішенням від 03.02.2020 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії та закрито заяву за №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії. Підставою слугувало те, що ОСОБА_1 не усунуто виявленні управлінням помилки, про які останню було повідомлено листом №5677 від 26.12.2019, а саме: не зазначено у заяві зареєстроване (для орендарів та внутрішньопереміщених осіб - фактичне) місце проживання заявника, у розділі I декларації не зазначено по-батькові ОСОБА_2 , що проживає разом із заявником та не заповнено розділи II, IV, V, VI декларації, у термін, передбачений п. 47 Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Не погоджуючись з отриманою відмовою позивач звернулась до суду з позовом щодо його скасування. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду (далі - ВОАС) від 21.10.2020 прийнятого у справі №120/3518/20-а позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначені житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.12.2019 щодо призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.

На виконання рішення ВОАС від 21.10.2020 прийнятого у справі №120/3518/20-а відповідачем повторно здійснено розгляд заяви позивача №102415 від 18.12.2019 та прийнято рішенням від 03.03.2021, яким позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії. Підставою для відмови слугувало те, що член сім'ї заявниці - ОСОБА_2 , який входить до складу домогосподарства і на якого розраховується житлова субсидія не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного опрацювання заяви позивача про призначення житлової субсидії, та як наслідок протиправність прийнятого рішення про відмову у призначенні субсидії, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно ст. 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, (із змінами та доповненнями) яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій (надалі - Положення № 848 у редакції чинній на момент звернення позивача за призначенням субсидії - 14.08.2019).

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (п. 4 Положення № 848).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (п. 9 Положення № 848).

Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

- заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності) (п. 43 Положення № 848).

Як вказує представник відповідача у поданому до суду відзиві, станом на день прийняття оскаржуваного рішення від 03.03.2021, яким позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії, її заява відповідала вищезазначеним вимогам.

Про відповідність поданої позивачем заяви вимогам п. 43 Положення № 848 також свідчить та обставина, що єдиною підставою для відмови у призначенні житлової субсидії відповідачем в оскаржуваному рішенні стало те, що член сім'ї заявниці - ОСОБА_2 , який входить до складу домогосподарства і на якого розраховується житлова субсидія, не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Отже, суд критично оцінює наведені у відзиві на позовну заяву посилання представника відповідача, що у поданих ОСОБА_1 (від її імені) заяві та декларації містяться недостовірні дані, оскільки не задекларовано ОСОБА_3 , який проживає разом з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , адже такі не були підставою для прийняття оскаржуваного рішення та не підтверджені документально під час розгляду даної справи, а відтак є припущеннями суб'єкта владних повноважень.

Разом з тим, надаючи оцінку відображеним в оскаржуваному рішенні мотивам відповідача, що слугували підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії, а саме, що член домогосподарства до якого відноситься й позивач, не повернув (відмовляється повернути) надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;

3) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за таких осіб).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв'язку з тим, що управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується;

6) громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;

7) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Таким чином, в пункті 14 Положення № 848 наведено вичерпний перелік підстав за яких особі може бути відмовлено в призначенні житлової субсидії.

При цьому, в кожному з підпунктів вказаного пункту Положення № 848 визначено коло осіб на яких поширюється дані відповідного підпункту, а саме: на членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, громадянина, який отримував субсидію.

В свою чергу, зміст підпункту шостого пункту 14 Положення № 848 свідчить, що останній поширюється виключно на особу, яка звернулась за призначенням житлової субсидії, адже не містить посилань на інших членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства. При цьому, законодавець у вказаному підпункті конкретизував, що зазначена норма поширюється на громадянина, який отримував субсидію в попередньому періоді та не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Отже, аналіз наведених положень дає підстави стверджувати, що вчинення одним з членів домогосподарства дій щодо не повернення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії не може нести негативних наслідків для особи, яка звернулась з заявою про призначення житлової субсидії вперше.

В даному випадку, ОСОБА_1 звернулась до відповідача за отриманням житлової субсидії вперше, відомостей про те, що саме вона не повернула надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання матеріали справи не містять, а відтак відповідач помилково застосував під час розгляду поданої позивачем заяви від 18.12.2019 положення підпункту шостого пункту 14 Положення № 848.

За таких обставин, рішення відповідача від 03.03.2021 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії за її заявою від 18.12.2019 є протиправним та підлягає скасуванню.

Визначаючись щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 житлову субсидію з 01.10.2019 по 30.04.2021, суд враховує наступне.

Відповідно до п. 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Пунктом 69 Положення №848 визначено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання (п. 75 Положення №848).

Таким чином, аналіз наведених пунктів Положення №848 свідчить про те, що у випадку звернення особи за призначенням житлової субсидії в опалювальний сезон до 01 грудня (тобто в межах двох місяців з початку сезону) така субсидій призначається з 1 жовтня, а у разі звернення після 1 грудня відповідна житлова субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону.

В даному випадку судом встановлено, що заява про призначення субсидії позивачем до управління подана 18.12.2019, тобто понад двомісячний строк з початку опалювального сезону, який за приписами п. 69 Положення №848 розпочався 01.10.2019. За наведених обставин, суд зазначає, що оскільки позивач з заявою про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 звернулась 18.12.2019, призначення субсидії повинно бути здійснено з місяця звернення за її призначенням, тобто з 01.12.2019 до дати закінчення опалювального сезону.

В даному випадку, як вже зазначалось вище, єдиною підставою для відмови позивачу у призначенні житлової субсидії слугувала та обставина, що її чоловіком ОСОБА_2 не повернуто надмірно нараховану житлову субсидію в загальній сумі 8 657,28 грн. Під час розгляду справи судом було встановлено помилковість наведених у рішенні підстав за яких позивачу було відмовлено в призначенні житлової субсидії. Інших зауважень щодо поданої заяви та доданих до неї документів оскаржуване рішення не містить.

Таким чином, перевіривши обґрунтованість основних доводів сторін та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд приходить до переконання про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , обравши при цьому правильний і найбільш ефективний спосіб захисту прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві, а саме шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.12.2019 щодо призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі: АДРЕСА_1 з 01.12.2019 по 30.04.2020 (дата закінчення опалювального сезону).

Крім того, суд враховує, що згідно п. 78 Положення №848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у п.п. 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абз. 6 та 7 п.п. 3 п. 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктами 79-80 Положення № 848 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п.п. 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному п. 61-63 цього Положення.

Отже, задля автоматичного призначення субсидії на наступний період (без звернення громадян), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення вживають заходи визначені п.п. 50-59 цього Положення №848, метою яких є встановлення наявності у особи права на отримання відповідної субсидії.

Суд також враховує, що згідно норм чинного законодавства, відповідні повноваження відповідача щодо призначення субсидії, є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта. Таке право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Згідно Рекомендацій Комітету міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Таким чином, проведення перевірки на предмет наявності в особи права на отримання житлової субсидії в порядку визначеному Положенням №848 входить до дискреційних повноважень відповідача, які останній реалізує у випадку надходження від особи відповідної заяви про призначення такої субсидії або у випадку отримання особою житлової субсидії в попередньому періоді.

Оскільки, станом на 01.05.2020 позивач житлову субсидію не отримувала, з заявами про її призначення в наступних періодах, а саме: з 01.05.2020 по 30.09.2020 та з 01.10.2020 по 30.04.2021 не зверталась, у відповідача були відсутні підстави ініціювати перевірку позивача на предмет її відповідності вимогам Положення №848 для призначення житлової субсидії у вказані періоди. За наведених обставин, враховуючи відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів на підтвердження права позивача на отримання житлової субсидії у періоди з 01.05.2020 по 30.09.2020 та з 01.10.2020 по 30.04.2021, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача призначити та виплатити житлову субсидію за вказані періоди задоволенню не підлягають.

Стосовно викладених у відзиві на позовну заяву пояснень відповідача про те, що позивачу невідомо про існування спірних правовідносин, адже нею, можливо, не підписувалась та не подавалась заява про призначення житлової субсидії, то суд такі відхиляє, з огляду на відсутність належних та допустимих доказів, на підтвердження вказаних обставин, а заперечення відповідача базуються виключно на припущеннях, які не можуть враховуватись судом при прийнятті рішення.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Що ж до встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Тобто, питання щодо зобов'язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.

Таким чином, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов'язком.

В даному ж випадку, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням зазначеного рішення.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації від 03.03.2021 про відмову в призначені житлової субсидії ОСОБА_1 (заява №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі).

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) за її заявою №102415 від 18.12.2019 житлову субсидію у грошовій формі за період з 01.12.2019 по 30.04.2020.

В задоволені іншої частини вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 )

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ - 03191928, місцезнаходження: вул. Грибоєдова, буд. 10-А, м. Вінниця, 21032)

Повний текст рішення суду складено 31.05.2021

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна