Справа № 158/1235/21
Провадження № 3/0158/381/21
31 травня 2021 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області
у складі : головуючого - судді Костюкевича О.К.
секретаря - Хмілевської І.О.
за участю прокурора - Артиш Н.В.
правопорушника - ОСОБА_1
представника порушника - Філіповича В.Є.
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , депутата Ківерцівської міської ради Волинської області, жительки АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, -
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення № 121 та 122, складених 26.04.2021, ОСОБА_1 будучи депутатом Ківерцівської міської ради відповідно до п.п. «б», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», не повідомила у встановлених цим Законом випадках та порядку (не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався чи повинен був дізнатись), колегіальний орган - Ківерцівську міську раду або Національне агентство з питань запобігання корупції про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції. А саме:
Відповідно до рішення Ківерцівської міської ради № 1/13 від 24.11.2020 «Про встановлення умов оплати заступнику міського голови» встановлено, що заступнику міського голови Ківерцівської міської ради ОСОБА_2 встановлено умови праці у вигляді посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливої роботи, преміювання за результатами роботи, а також преміювання до державних і професійних свят та ювілейних дат, виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення. У декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік ОСОБА_1 в п.п. 2.2 «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» членом сім'ї вказаний ОСОБА_3 - чоловік, що також підтверджується інформацією, наданою відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Волинській області.
Згідно зі протоколом № 1/1 першого пленарного засідання третьої сесії Ківерцівської міської територіальної громади Волинської області восьмого скликання встановлено, що депутат Ківерцівської міської ради ОСОБА_1 не повідомила депутатів Ківерцівської міської ради про наявний у неї реальний конфлікт інтересів під час голосування та проголосувала «ЗА» вищевказане рішення Ківерцівської міської ради № 1/13 від 24.11.2020, яким її близькій особі - чоловіку, ОСОБА_3 , було затверджено умови оплати праці у вигляді посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливої роботи, преміювання за результатами роботи, а також преміювання до державних і професійних свят та ювілейних дат, виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст.172-7 КУпАП, як неповідомлення про реальний конфлікт інтересів, та за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, як прийняття рішення у умовах реального конфлікту інтересів.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованих їй адміністративних правопорушеннях, пов'язаних з корупцією не визнала та суду пояснила, що не повідомила про конфлікт інтересів через необізнаність з діючим антикорупційним законодавством. Не вважає, що при голосуванні за рішення про встановлення надбавки її чоловіку був конфлікт інтересів, тому вважає, що в її діях відсутній склад адміністративних правопорушень. Просить постановити рішення про закриття справи на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Представник ОСОБА_1 - Філіпович В.Є. в судовому засіданні повністю підтвердив пояснення ОСОБА_1 .
Прокурор в судовому засіданні підтримав викладені в протоколі обставини. Вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 та 2 ст.172-7 КУпАП, оскільки вважає, що в даному випадку мав місце реальний конфлікт інтересів.
Враховуючи те, що відносно ОСОБА_1 одночасно розглядаються два провадження, на підставі ст. 36 КУпАП вбачається за необхідне об'єднати зазначені провадження в одне провадження.
З матеріалів справи та наданих суду пояснень встановлено, що рішенням Ківерцівської міської ради № 1/2 від 24.11.2020 «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Ківерцівської міської ради та Ківерцівського міського голови Ківерцівської міської територіальної громади» ОСОБА_1 обрано депутатом восьмого скликання Ківерцівської міської ради Волинської області.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції» правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії то що), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.
Відповідно до ч. 1 ст. 59-1 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
У відповідності до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, а відтак ОСОБА_1 , будучи депутатом Ківерцівської міської ради є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
У декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік ОСОБА_1 в п.п. 2.2 «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» членом сім'ї вказала ОСОБА_3 - чоловіка. Вказаний факт також підтверджується відповіддю на запит відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Волинській області (а.с. 50).
В своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила, що є депутатом Ківерцівської міської ради восьмого скликання. З вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо врегулювання конфлікту інтересів ОСОБА_1 була ознайомлена.
Згідно із протоколом № 1/1 першого пленарного засідання першої сесії Ківерцівської міської територіальної громади Волинської області восьмого скликання встановлено, що депутат Ківерцівської міської ради ОСОБА_1 не повідомила депутатів Ківерцівської міської ради про наявний у неї реальний конфлікт інтересів під час голосування та проголосувала «ЗА» вищевказане рішення Ківерцівської міської ради № 1/13 від 24.11.2020, яким її близькій особі - чоловіку ОСОБА_3 було затверджено умови праці у вигляді посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливої роботи, преміювання за результатами роботи, а також преміювання до державних і професійних свят та ювілейних дат, виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналась чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів, вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
За вказаних обставин, суд приходить до переконання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП України, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про реальний конфлікт інтересів та вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер правопорушень, і те, що в результаті даних порушень ніхто не постраждав, будь-яких наслідків не наступило, особу порушниці, яка до відповідальності притягується вперше, відсутність обтяжуючих обставин, значний розмір мінімального покарання за дане правопорушення, суд вважає, що дані правопорушення є малозначними, а тому ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП обмежившись щодо неї усним зауваженням, а провадження по справі закрити.
Керуючись ст. ст. 22, 172-7, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП при малозначності вчинених правопорушень та обмежитись щодо останньої усним зауваженням, а провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду, через Ківерцівський районний суд Волинської області, особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя
Ківерцівського районного суду О.К.Костюкевич